Jahon eʼtirofidagi shoir
Har yili Vatanimizda 9-fevral — buyuk shoir va mutafakkir bobokalonimiz Alisher Navoiy tavallud sanasi mamlakatimizda bayramona tarzda nishonlanishi yaxshi anʼanaga aylangan. Joriy yilda esa ushbu qutlugʻ sana yana-da koʻtarinkilik, oʻzgacha shukuh bilan, adabiyot, maʼnaviyat, ilm-maʼrifat, doʻstlik ayyomi sifatida oʻtkazilmoqda.
Shoir nomi bilan yuritiluvchi Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universitetiga tutash hududda bobomiz haykali qad rostlagan maydonda Alisher Navoiy tavalludining 579-yilligiga bagʻishlangan tantanali tadbir boʻlib oʻtdi. Erta tongdanoq bu maskan keng jamoatchilik, turli vazirlik va idoralar, milliy madaniy markazlar, ijodiy tashkilotlar, xorijiy diplomatik korpus vakillari, yozuvchi va shoirlar, adabiyotshunos olimlar, soʻz sanʼati muxlislari, talaba-yoshlar, nuroniylar bilan gavjum boʻldi.
Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi, xalq shoiri Sirojiddin Sayyid va boshqalar mamlakatimizda milliy adabiyotimizga, taʼlim-tarbiyaga eʼtibor koʻrsatish, ustoz-muallimlar mehnatini ardoqlash, adabiyot, sanʼat va madaniyatni yana-da ravnaq toptirish borasidagi ezgu saʼy-harakatlar yangicha ruh, oʻzgacha shiddat bilan olib borilayotganini taʼkidladi.
Darhaqiqat, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan kitobxonlikni keng ommalashtirish, yoshlarga mehr va eʼtibor koʻrsatish, milliy anʼana va qadriyatlarimizni asrash, odamlar dardu-tashvishi bilan yashash, hayotimizni yana-da farovon etish borasidagi keng qamrovli islohotlarda buyuk allomalarimizning boy maʼnaviy merosini oʻrganish, ular asarlarining mohiyatini sodda, ravon tarzda yoshlarga yetkazish boʻyicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Bu jihatlar milliy adabiyotimiz, ona tilimiz, maʼnaviyatimiz ravnaqiga betimsol hissa qoʻshgan daho bobomiz Navoiy ijodini oʻrganishda, uning qoʻlyozmalarini oʻrganish va keng jamoatchilikka taqdim etishda xorijiy ilmiy markazlar, universitetlar, muzey va arxiv fondlari bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyishda ham yaqqol namoyon boʻlmoqda.
2020-yil — “Ilm-maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”da ham Navoiy bobomiz ulugʻlagan, asarlarining mazmun-mohiyatiga aylangan gʻoyalar yoshlar kamolotiga, taʼlim-tarbiyasiga eʼtibor, aholining barcha qatlamlarining manfaatlarini himoyalash, ilm-fanni tobora ravnaq toptirish va shu orqali yurtni yana-da obod etishga oid ishlar koʻlami tobora ortmoqda. Prezidentimiz Oliy Majlisga taqdim etgan Murojaatnomasida tilga olingan “halollik vaksina“si aynan Navoiy, Bobur singari allomalarning asarlaridagi poklik, odamiylik, toʻgʻrilik daʼvatida mujassam ekani bilan ahamiyatlidir.
Tantanali tadbirda ozarbayjonlik navoiyshunos olim, xalqaro Bobur mukofoti sohibi Ramiz Asqar, afgʻonistonlik shoir va oʻqituvchi, navoiyshunos Toshqin Bahoiy, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, mohir shoir va tarjimon Nikolay Ilin Navoiy merosining umrboqiyligi, jahon yozuvchi va shoirlari, olim va tadqiqotchilari uchun hamisha ilhom manbai boʻlib xizmat qilayotganini taʼkidladi.
- Oʻn-oʻn besh yildirki, oʻzbek adabiyoti boʻyicha tadqiqotlar olib boraman, — dedi ozarbayjonlik navoiyshunos olim, xalqaro Bobur mukofoti sohibi Ramiz Asqar. — 2009-yilda “XX asr oʻzbek sheʼriyati antologiyasi“ni nashrga tayyorladim. Unda koʻplab oʻzbek shoirlarning tarjimayi holi, ijodidan namunalar keltirilgan. 2011-yilda “Boburnoma“ni ozarbayjon tiliga tarjima etdim. Oʻzbekistonda oʻtkaziluvchi navoiyshunoslikka doir ilmiy konferensiyalarda doimiy qatnashib kelaman. Daho shoir ijodining qirralari zamonlar osha yana koʻplab tadqiqotlar, izlanishlarga olimlarni chorlab qolaveradi.
- Navoiy va Boburlarning xoki yotgan zamindan kelib, bunday tadbirda ishtirok etayotganimdan gʻoyat mamnunman, — dedi afgʻonistonlik shoir Toshqin Bahoiy. — Hazrat Alisher Navoiy ijodi barcha oʻzbeklarning mushtarak merosidir. Agar Oʻzbekistonda ulugʻ zot sifatida uning tavallud sanasi shu qadar katta tayyorgarliklar bilan nishonlanishiga sazovor boʻlsa, Afgʻoniston xalqi uchun ul zot ham moddiy, ham maʼnaviy jihatdan muallim, rahnamo va buyuk davlat arbobi sifatida nishonlanishi kerak. Chunki u zotning hayoti davrida Afgʻonistonda koʻplab inshootlar, obodonchiliklar, suv anvorlari, koʻpriklar, shifoxonalar va boshqa yana koʻplab ommaga xizmat qiluvchi binolar obod etildi. Shu bilan birga Afgʻonistondagi oʻzbek xalqi qadim zamonlaridan boshlab to hozirga qadar Navoiy asarlari bilan, ularni oʻqish bilan savod chiqaradi. Yaʼni barcha madrasalarimizda Hazrati Navoiyning qoʻlyozma asarlari yoki qadimiy toshbosmalardan chiqqan kitoblari darslik sifatida istifoda etilgan. Biz Navoiydan har jihatdan qarzdormiz.
Tadbirda taniqli aktyor, Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan jurnalist Temurmalik Yunusov Navoiy gʻazallaridan oʻqidi. Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universiteti qoshidagi Oliy adabiyot kursi talabalari Alisher Navoiy haqida qardosh turk adabiyotshunoslari tomonidan bildirilgan fikrlarni yoddan aytib berdi.
Oʻzbekiston xalq artisti Sherali Joʻrayev tomonidan ijro etilgan Navoiy gʻazaliga Omon Matjon muxammas bogʻlagan qoʻshiqni tadbir ishtirokchilari katta hayajon, olqishlar bilan tingladilar.
Shoir haykali poyiga tadbir ishtirokchilari, xorijiy mehmonlar tomonidan anvoyi gullar qoʻyildi.
Tantanada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi Xayriddin Sultonov ishtirok etdi.
Shu kuni poytaxtimizdagi Navoiy koʻchasidagi Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Davlat adabiyot muzeyiga tutash hududdagi shoir haykali poyida ham ajoyib mushoira boʻlib oʻtdi.
— Oʻzbekistonda Navoiy Hazratlarining tavallud ayyomlari gʻoyat koʻtarinki ruhda nishonlanayotganining guvohi boʻlyapmiz,- dedi afgʻonistonlik shoir Gʻulomsaxiy Vakilzoda. — Afgʻonistonning Kobul, Mozori Sharif Hirot kabi shaharlarida ham ul zotning tavallud ayyomlari nishonlanadi. Orzu shulki, bunday ijodiy tadbirlar yana-da koʻproq oʻtkazilsa, ijodiy hamkorligimiz bardavom boʻlsa.
Mushoirada yoshlar Navoiy gʻazallaridan namunalar oʻqidilar.
Bu kabi tadbirlar mamlakatimizning barcha goʻshalarida, bilim dargohlarida, mahallalarda davom etmoqda.

Образ Навои – в памяти народа
Каждый год 9 февраля в нашей стране торжественно празднуется день рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои. В нынешнем году эта дата отмечалась в еще более приподнятом духе как праздник литературы, духовности, просветительства и дружбы.
У памятника Алишеру Навои возле Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы состоялось торжественное мероприятие, посвященное 579-летию со дня рождения великого поэта. С раннего утра здесь собрались работники государственных и общественных организаций, сенаторы, депутаты, представители национальных культурных центров, дипломатического корпуса, поэты, писатели, ученые, поклонники литературы, молодежь и люди старшего поколения.
Председатель Союза писателей Узбекистана Сирожиддин Саййид и другие отметили, что в нашей стране особое внимание уделяется национальной литературе, образованию, принимаются соответствующие меры для достойной оценки труда учителей и наставников, дальнейшего развития искусства и культуры.
В ходе проводимых по инициативе Президента Шавката Мирзиёева масштабных реформ по популяризации чтения книг, решению проблем народа и улучшению его жизни осуществляется системная работа по изучению богатого духовного наследия великих мыслителей, доведению до молодежи в доступной форме сути и значимости их произведений. Это проявляется и в изучении творчества Навои – нашего гениального предка, внесшего неоценимый вклад в развитие национальной литературы, родного языка, духовности, а также в налаживании сотрудничества с зарубежными научными центрами, университетами, музейными и архивными фондами.
На пути развития науки, просвещения и цифровой экономики ширится масштаб работы по воспитанию гармонично развитого поколения, защите интересов всех слоев населения, развитию науки и благоустройству страны, которую возвеличивал Навои и о которой он писал в своих произведениях. Отмеченная в Послании Президента "вакцина честности" – это чистота, порядочность и верность, к которым в своих произведениях призывали также и такие мыслители, как Навои и Бабур.
На торжественном мероприятии ученый-навоивед из Азербайджана, лауреат Международной премии имени Бабура Рамиз Аскер, поэт и педагог из Афганистана, навоивед Тошкин Бахои, член Союза писателей Узбекистана, талантливый поэт и переводчик Николай Ильин говорили о творческом наследии Навои, служащем источником вдохновения для писателей, поэтов, ученых и исследователей всего мира.
– На протяжении почти пятнадцати лет занимаюсь исследованиями в области узбекской литературы, – говорит ученый-навоивед из Азербайджана, лауреат Международной премии имени Бабура Рамиз Аскер. – В 2009 году мы подготовили к изданию "Антологию узбекской поэзии ХХ века". В ней приведены биографии многих узбекских поэтов, образцы их творений. В 2011 году я перевел на азербайджанский язык произведение "Бабурнаме". Регулярно принимаю участие в проводимых в Узбекистане Навоийских чтениях. Многогранность творчества гениального поэта еще долго будет призывать ученых к исследованиям.
– Прибыв из страны, где нашли покой Навои и Бабур, я безгранично рад участию в данном мероприятии, – говорит поэт из Афганистана Тошкин Бахои. – Творчество Алишера Навои – это общее достояние всех тюркских народов. В Узбекистане высоко чтят память об этом великом человеке, проводится серьезная подготовка к празднованию его дня рождения. Народ Афганистана также должен праздновать день рождения этой выдающейся личности – учителя, наставника и государственного деятеля, по инициативе которого в свое время в Афганистане были построены мосты, каналы, различные сооружения, ремонтировались больницы и в целом благоустраивалась страна. Живущие в Афганистане узбеки во все времена читали и продолжают читать произведения Навои, учатся на них. Во всех наших медресе в качестве учебников используют книги, созданные на основе рукописных произведений и древних литографий Навои. Мы все в неоплатном долгу перед Алишером Навои.
На мероприятии известный актер, заслуженный журналист Узбекистана Темурмалик Юнусов зачитал газели Навои. Слушатели Высших литературных курсов Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои продекламировали высказывания тюркских литературоведов о великом поэте. Народный артист Узбекистана Шерали Жураев исполнил песню на газель Навои, переделанную Омоном Матжоном в форму мухаммас.
Участники мероприятия возложили цветы к подножию памятника поэту.
В торжественном мероприятии принял участие советник Президента Республики Узбекистан Хайриддин Султанов.
В этот же день у памятника Алишеру Навои на территории Государственного музея литературы Академии наук Узбекистана состоялась мушоира. Были зачитаны стихи прибывших из Афганистана узбекских поэтов. Учащаяся молодежь прочитала газели Алишера Навои на узбекском, русском и английском языках.
– Мы видим, с каким уважением и любовью празднуется день рождения Навои в Узбекистане, – говорит поэт из Афганистана Гуломсахи Вакилзода. – Эту дату отмечают и в афганских городах, таких как Кабул, Мазари-Шариф и Герат. Хочется, чтобы такие творческие мероприятия проводились чаще, что будет поддерживать наше творческое сотрудничество.