Uglevodorodlar qazib olish hajmini oshirish boʻyicha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 6-fevral kuni neft-gaz sanoatidagi ishlar natijadorligi, tabiiy gaz va suyuq uglevodorodlar qazib olish hajmini oshirish boʻyicha joriy yilgi vazifalar muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Neft-gaz sanoati aholi va iqtisodiyot tarmoqlari uchun energiya manbai, koʻplab mahsulotlar uchun xomashyo yetkazib beradigan muhim sohadir. Shu bois energetika, neft-gaz, geologiya yoʻnalishlarida chuqur tarkibiy islohotlar, raqobatdoshlikni kuchaytirishga qaratilgan dasturlar amalga oshirilmoqda.
“Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati boshqaruv tizimi takomillashtirildi, uning tarkibida boʻlgan “Oʻztransgaz” va “Hududgaztaʼminot” aksiyadorlik jamiyatlari alohida tuzilma sifatida qayta tashkil etildi.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 18-noyabrdagi “Neft va gaz geologiya-qidiruv ishlarini tashkil etish va olib borish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, yangi konlarni aniqlash, uglevodorod xomashyosi zaxiralarini rivojlantirishning barcha tashkiliy-moliyaviy jihatlari belgilab berilgan edi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga joriy yil 24-yanvardagi Murojaatnomasida xorijiy ekspertlarni neft-gaz sohasidagi davlat korxonalarini boshqarishga jalb etib, ularning samaradorligini oshirish va xarajatlarini optimallashtirish, qarz miqdorini kamaytirishga erishish lozimligini taʼkidlagan edi. Yangidan tasdiqlangan hukumat oldiga shu borada ustuvor vazifalar qoʻyildi.
Yigʻilishda neft-gaz sohasida joriy yilda amalga oshirilishi lozim boʻlgan dolzarb chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Yaratilgan sharoitlarga qaramay, tizimli muammolar barham topmayotgani, boshqa tarmoqlar rivojiga ham salbiy taʼsir koʻrsatayotgani taʼkidlab oʻtildi.
– Bir narsani hammamiz tushunib olishimiz lozim. Biz sohadagi kamchiliklar toʻgʻrisida oʻtgan yili koʻp gapirdik. Lekin, endi joylarda ishlarni amalga oshirishga oʻtishimiz kerak. Yo biz hozir neft-gaz rahbariyatiga yordam berib, tarmoqni botqoqlikdan olib chiqamiz, yoki u iqtisodiyotimiz oyogʻiga kishan boʻlib, oʻzimiz oldimizga qoʻygan iqtisodiy oʻsish rejalariga erishishni barbod qiladi, – dedi Prezident.
Korxonalarni modernizatsiya qilish ishlari yetarli emasligi, gaz yetkazib berishda yoʻqotish koʻpligi hamda uzilishlarga yoʻl qoʻyilayotganligi koʻrsatib oʻtildi.
Energetika vazirligiga joriy yilda iqtisodiyot tarmoqlari va aholiga yoqilgʻi mahsulotlarini barqaror yetkazib berish uchun 2019-yilgiga nisbatan 4,3 milliard kub metr koʻp tabiiy gaz qazib olish vazifasi qoʻyildi. Ishlab chiqarish va isteʼmolchilarga yetkazib berish oraligʻidagi texnologik sarf va yoʻqotishlarni kamaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Neft-gaz sohasini isloh qilish boʻyicha “loyiha ofisi”ga ilgʻor xalqaro konsalting kompaniyalarini jalb qilish, korxonalarda rahbar xodimlarning maoshini faoliyat samaradorligini baholash koʻrsatkichlariga (KPI) bogʻlash zarurligi taʼkidlandi. Sohadagi barcha korxonalarda korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha “komplayens nazorat” tizimi joriy etilishi belgilandi.
“Oʻzbekneftgaz” kompaniyasiga har bir konning holatini tanqidiy tahlil qilib, tabiiy gaz qazib chiqarish hajmini oshirish vazifasi qoʻyildi.
Aholining suyultirilgan gazga boʻlgan ehtiyojini qondirish maqsadida propan-butan aralashmasini ajratib olish qurilmasini barpo etish va modernizatsiya qilish boʻyicha 3 ta loyihani yakunlash lozimligi qayd etildi.
Shoʻrtan gaz-kimyo majmuasida sintetik suyuq yoqilgʻi (GTL) ishlab chiqarish zavodi qurilishining borishi koʻrib chiqildi. Soha korxonalarida “raqamli kon”, xoʻjalik boshqaruvi va resurslarning avtomatlashtirilgan hisobini yuritish dasturlarini (ERP) joriy etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
“Oʻztransgaz” va “Hududgaztaʼminot” aksiyadorlik jamiyatlariga joriy yil iyul oyiga qadar 2,5 mingta yirik isteʼmolchini tabiiy gaz hisobini yuritishning onlayn tizimiga ulash vazifasi yuklatildi. Tabiiy gazni nazorat qilish va hisobga olishning avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish doirasida kamida 2 million isteʼmolchiga zamonaviy elektron gaz hisoblagichlar oʻrnatish zarurligi qayd etildi.

On February 6, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss the effectiveness of the oil and gas industry, tasks for this year to increase the natural gas and liquid hydrocarbons production capacity.
As is known, the oil and gas industry is important not only for providing the population and economic sectors with energy resources, but also for raw materials for the production of many types of products. In this regard, programs are being implemented for deep structural transformation and increasing the competitiveness of this industry and the energy sector as a whole, as well as geology. In particular, the management system in JSC Uzbekneftgaz was improved, JSC Uztransgaz and JSC Khududgaztaminot were reorganized as separate independent organizations.
All the necessary organizational and financial conditions for identifying new fields and strengthening the hydrocarbon base have been defined by the resolution of the Head of the state “On measures for improving the organization and conduction of geological exploration for oil and gas” of November 18, 2019.
President Shavkat Mirziyoyev in his recent Address to the Oliy Majlis noted that it is necessary to increase the efficiency of managing state enterprises and optimize costs, achieve reduction in existing debt in the oil and gas sector with involvement of foreign experts. Priority tasks in this direction were also set for the newly approved government.
The current measures to be implemented in the oil and gas sector this year were considered at the meeting.
Despite persistent conditions, systemic problems that negatively affect the development of other industries were noted.
“We all need to realize one thing. Last year, we have talked a lot about the shortcomings in the oil and gas sector. But now we must move on to practical affairs at places. Either we will help the leadership of the industry and get it out of the swamp, or it will pull our economy down and ruin all our plans for economic recovery”, the President said.
Insufficiency of activities on modernization of enterprises, high losses and frequent interruptions in gas delivery have been indicated.
The Ministry of Energy has been given the task to ensure production this year by 4.3 billion cubic meters of natural gas more than in 2019, for sustainable supply of fuel to economic sectors and the population. Instructions have been given on reducing technological losses and production costs.
The Head of the state noted the need for attracting international consulting companies in the activities of the project office for reforming the oil and gas sector, linking the wages of enterprise managers with key performance indicators (KPI). Instructions have been given to introduce anti-corruption compliance control in all enterprises.
Uzbekneftgaz was instructed to critically analyze the condition of each field and ensure the increase in gas production.
The necessity of completing the implementation of 3 projects for construction and modernization of installations for the separation of propane/butane mixture in order to meet the needs of the population in liquefied gas was emphasized.
The progress of construction of a plant for production of synthetic liquid fuel (GTL) based on Shurtan Gas Chemical Complex have been considered. Instructions were given on implementation of digital deposit systems and automated economic management and resource accounting at the enterprises of the industry.
JSC Uztransgaz and JSC Khududgaztaminot have been given instructions to ensure by July this year the connection of 2.5 thousand large consumers to the online natural gas consumption metering system. The necessity of providing at least 2 million consumers with modern electronic gas meters within the framework of automation of control and metering of consumption was noted.
Persons responsible for accelerating the implementation of the measures discussed at the meeting were identified.