Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 4-fevral kuni qishloq xoʻjaligida klasterlar faoliyatini yana-da rivojlantirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Mamlakatimizda agrar sohani isloh qilish, unga bozor mexanizmlari va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish borasida izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, klaster usuli yoʻlga qoʻyildi, ekin turlari zamon talabidan kelib chiqib oʻzgartirildi. Natijada hosildorlik ham, daromad ham oshmoqda. Yurtimizda yetishtirilayotgan 80 turdan ortiq qishloq xoʻjaligi mahsulotlari 66 ta mamlakatga eksport qilinmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 23-oktabrdagi farmoni bilan Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligini rivojlantirishning 2020-2030-yillarga moʻljallangan strategiyasi qabul qilindi. Unga muvofiq, yuqori qoʻshilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish maqsadida meva-sabzavot klasterlari tashkil etilmoqda. 2019-yil 11-dekabrda bu borada Prezident qarori qabul qilinib, barcha tashkiliy-huquqiy asoslar yaratib berildi. Oʻtgan qisqa vaqtda hokimliklar tomonidan 86 ta shunday klaster tashkil etish boʻyicha takliflar shakllantirildi.
Yigʻilishda mazkur klasterlarning rejadagi quvvatlari, investitsiya miqdori va eksport hajmi boʻyicha maʼlumot berildi.
Qayd etilganidek, klasterlar tomonidan qayta ishlash, saqlash va quritish boʻyicha 430 ming tonna qoʻshimcha quvvatlarni ishga tushirish yuzasidan 96 ta loyiha rejalashtirilgan. Shuningdek, 6 ming gektarda intensiv bogʻ va 8 ming gektarga yaqin maydonda uzumzor barpo qilish boʻyicha loyihalar ishlab chiqilgan. Joriy yilda 410 million dollarlik mahsulotlar eksporti moʻljallangan.
Prezidentimiz Qishloq xoʻjaligi vazirligiga klasterlar faoliyatini tashkil qilish, xorijiy ekspertlar xulosasi asosida ekinlarni samarali joylashtirish, zarur urugʻlik va koʻchatlarni hozirdan tayyorlash, Moliya vazirligiga klasterlarni aylanma mablagʻlar bilan taʼminlash boʻyicha topshiriqlar berdi.
“Oʻzbekoziqovqatxolding” kompaniyasi klasterlarga yangi bozorlar topish va eksport qilishda doimiy ravishda amaliy yordam berib borishi kerakligi koʻrsatib oʻtildi.
Yigʻilishda paxtachilik klasterlari faoliyatini takomillashtirish, paxta va gʻalla yetishtirishda davlat rejasini bosqichma-bosqich bekor qilish masalalari ham muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari bu haqda joriy yil 24-yanvardagi Murojaatnomasida aytgan edi. “Paxta va gʻalla yetishtirishga davlat buyurtmasini bekor qilib, ushbu mahsulotlarni bozor tamoyillari asosida xarid qilish tizimiga bosqichma-bosqich oʻtamiz. Agar bu yoʻldan bormasak, fermer va dehqonlarimiz mahsulot yetishtirishda erkin boʻlmaydi, ular oʻzlari kutganlaridek manfaat koʻrmaydi, hokimlarning esa ish uslubi oʻzgarmaydi”, degan edi Shavkat Mirziyoyev.
Bu – sohada davlat aralashuvini keskin kamaytirish bilan birga hokimlarning reja ortidan quvish va majburiy mehnatga jalb qilish amaliyotiga butunlay chek qoʻyadi.
Bozor tamoyillariga oʻtishda klaster tizimi muhim omildir. Bugungacha mamlakatimizda 73 ta paxta-toʻqimachilik klasteri tashkil etilgan, oʻtgan yilgi paxta hosilining 73 foizi ularning hissasiga toʻgʻri kelgan. Oʻrtacha hosildorlik klaster boʻlmagan yerlarga nisbatan 4,1 sentnerga yuqori boʻlib, qoʻshimcha 428 ming tonna paxta olingan.
Yigʻilishda klasterlarning huquqiy maqomini belgilash, ularni tanlash, fermerlar bilan munosabatlarini toʻgʻri yoʻlga qoʻyishning ochiq-oshkora mexanizmlarini joriy etish boʻyicha vazifalar belgilandi.
27 ta klasterga paxta yetishtirish uchun ularning quvvatiga nisbatan koʻp yer maydoni ajratilgani, 500 ming tonna tolani ishlab chiqarish quvvatiga ega ayrim klasterlarga esa yetarli miqdorda yer berilmagani keskin tanqidga sabab boʻldi.
Prezidentimiz klasterlarni tanlashda chuqur qayta ishlash darajasi va investitsiyalar hajmi, fermerlar bilan hisob-kitob qilishda mablagʻning yetarliligi asosiy mezonlar boʻlishi zarurligini taʼkidladi.
Klaster tashkil etilmagan paxta maydonlarida fermerlar ishtirokida kooperatsiyalar faoliyati yoʻlga qoʻyilishi belgilandi. Bunda oʻsha hududlardagi paxta tozalash zavodlari fermerlarga kooperatsiya tashkil etish uchun beriladi, qoʻshilgan qiymatdan tushgan daromad kooperatsiya aʼzolari – fermerlar oʻrtasida taqsimlanadi.
Qishloq xoʻjaligi vazirligi hamda Adliya vazirligiga klasterlar va fermerlarning majburiyatlarini aniq belgilab, ularning faoliyatini tartibga solish mexanizmlarini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Paxta yetishtirishni moliyalashtirishning amaldagi tizimi klasterlar bilan ishlashga moslashmagani koʻrsatib oʻtildi. Shu bois klasterlar va fermerlarni moliyaviy qoʻllab-quvvatlash tizimini takomillashtirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Paxta va gʻalla boʻyicha davlat rejasini bekor qilish, ekinlarni majburiy joylashtirish tartibidan 2023-yilgacha bosqichma-bosqich voz kechish boʻyicha joriy va kelgusi yilda amalga oshiriladigan tadbirlar atroflicha koʻrib chiqildi.

Issues of cluster development are discussed
On February 4, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of further development of clusters in agriculture.
Uzbekistan is taking consistent measures to reform agricultural sector, introduce market mechanisms and modern technologies into the sphere. In particular, a cluster system has been established and crops have been diversified to meet modern requirements. As a result, productivity and incomes of agricultural producers are growing. Domestic products of more than 80 types are exported to 66 countries.
Agriculture development strategy in Uzbekistan for 2020-2030 was adopted by the Decree of the Head of the state of October 23, 2019. In accordance with this, fruit-vegetable clusters are organized in order to produce products with high added value. All organizational-legal bases for this are provided for in the relevant resolution of the President of December 11, 2019. Over the past short time, khokimiyats have formed proposals for organization of 86 such clusters.
Information was provided about the planned capacity of clusters, their export potential and amount of attracted investment.
It was noted that clusters will implement 96 projects for organization of processing, storage and drying of products with a capacity of 430 thousand tons. Projects have also been developed to create intensive gardens on 6 thousand hectares and vineyards on about 8 thousand hectares. For the current year, it is planned to export products worth 410 million USD.
The Ministry of Agriculture was instructed to organize activities of clusters, effectively placement of crops based on conclusions of foreign experts, prepare necessary seeds and seedlings in advance, and the Ministry of Finance to provide clusters with working capital.
Uzbekoziqovqatholding pointed out to the need for continuous practical assistance to clusters in issues of finding new markets and exporting products.
Issues of improving activities of cotton-growing clusters and phasing out the state plan for harvesting cotton and grain were also discussed at the meeting.
The Head of the state noted this in his Address to the Oliy Majlis on January 24, 2020. “We will gradually switch to a system of purchasing cotton and grain based on market principles, abolishing the practice of state orders for procurement of these products. If we do not follow this path, our farmers and dehkans will not be able to grow products freely and will not receive expected income, and methods of work of khokims will remain the same”, said Shavkat Mirziyoyev.
This, along with a sharp reduction in state intervention in the sphere, will put an end to khokim's pursuit of the plan and cases of forced labor.
Cluster system is an important factor in transition to market principles. To date, 73 cotton and textile clusters have been established in Uzbekistan, and last year their share was 73 percent of cotton crop. The average yield in such new formations was 4.1 centners more than in non-cluster lands, and an additional 428 thousand tons of cotton were harvested.
Tasks were set to determine the legal status of clusters, introduce transparent mechanisms for their selection and establish relationship with farmers.
Organizational work has been sharply criticized, including the fact that 27 clusters have been allocated more land for harvesting cotton than they can handle, and some others that have the capacity to harvest 500 thousand tons of cotton fiber have not been allocated enough land.
The President noted that while forming clusters, main criteria should be the planned level of deep processing of raw materials and amount of investment, sufficient funds for paying to farmers.
It was noted that cooperatives with participation of farmers will be formed in cotton fields that are not covered by clusters. Cotton gins will be transferred to farmers for organization of cooperation, and income from added value will be distributed among farmers who are members of the cooperation.
The Ministries of Agriculture and Justice have been tasked with specifically defining the responsibilities of clusters and farmers, and developing mechanisms for regulating their activities.
It was indicated that the current system of financing cotton harvesting is not fully applicable to clusters. In this regard, it was instructed to improve the system of financial support for clusters and farmers.
Measures for this year and for the future on canceling the state order and phase out the procedure for mandatory placement of crops until 2023 were discussed in detail.