O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yilning 31-yanvar kuni poytaxtimizning Olimlar ko‘chasidagi ilmiy-tadqiqot institutlariga tashrif buyurdi.
Mazkur hududda ilm-fanning turli yo‘nalishlarida bir necha ilmiy-tadqiqot instituti faoliyat olib boradi.
Ma’lumki, 2020-yil mamlakatimizda Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili, deb e’lon qilindi. Davlatimiz rahbari Oliy Majlisga Murojaatnomasida shu boradagi maqsadlarga to‘xtalar ekan, har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yo‘nalishini rivojlantirish zarurligini ta’kidladi.
Joriy yilda matematika, kimyo-biologiya, geologiyada fundamental va amaliy tadqiqotlar faollashtirilib, olimlarga barcha sharoitlar yaratilishi belgilandi.
Bugungi kunda yer qa’rini geologik o‘rganish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi tizimidagi 4-ta muassasa – Geologiya va geofizika instituti, Gidrogeologiya va muhandislik geologiyasi instituti, Mineral resurslar instituti, Neft va gaz konlari geologiyasi va qidiruvi instituti tomonidan olib boriladi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan mazkur institutlar negizida yaxlit majmua – Geologiya fanlari universiteti tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu universitet kampusiga tamal toshi qo‘ydi.
Mazkur muassasa ta’lim va ilm-fan klasteri shaklida tashkil etiladi. 4-ta institutning moddiy-texnik bazasi va ilmiy kadrlar salohiyati birlashtirilib, eng ilg‘or uskunalar bilan jihozlanadi. Sankt-Peterburg tog‘-kon universiteti va boshqa nufuzli dargohlar bilan hamkorlikda ta’lim dasturi yo‘lga qo‘yiladi.
Yangi universitetning ahamiyatini tushunish uchun birgina misol: mamlakatimizda yiliga ko‘plab yirik konlar topilayapti. Ana shu konlardagi xom ashyoni qayta ishlash korxonalari qurilayapti. Lekin ularda ishlaydigan, zamonaviy texnikani o‘zlashtirgan mahalliy kadrlar yetishmasligi sababli mineral resurslarimiz xorijlik mutaxassislar yordamida o‘zlashtirilayapti. Natijada tabiiy boyliklarimizning kattagina qismini ularga berishga to‘g‘ri kelmoqda.
Shu jihatdan olganda, yangi faoliyat boshlaydigan universitet tog‘-kon sanoatida ishlaydigan, geologiyaning so‘nggi yutuqlarini o‘zlashtirgan mutaxassislar tayyorlashda ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Davlatimiz rahbari shu yerda ilmiy-tadqiqot institutlari xodimlari, olimlar, yosh tadqiqotchilar bilan suhbatlashdi.
– Bir paytlar O‘zbekistonda geologiya ancha rivojlangan, raqobatbardosh soha edi. Hatto boshqalar kelib, yurtimiz mutaxassislaridan tajriba o‘rganib ketardi. Lekin oxirgi o‘ttiz yilda bu soha e’tibordan chetda qolib ketdi. Bor salohiyatni saqlab qololmadik. Olimlarga yo‘nalish, rag‘bat bo‘lmadi. Zamonaviy kadrlar yetishib chiqmadi. Aslida geologik tadqiqotlar iqtisodiyotning hamma sohalari uchun kerak. Tashxissiz bemorni operatsiya qilib bo‘lmaganidek, geologiyasiz sanoatni rivojlantirib bo‘lmaydi. Biz bugun shu soha rivojiga asos bo‘ladigan ilm dargohiga poydevor qo‘ymoqdamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari Geologiya fanlari universiteti qurilishiga oid loyihalar bilan tanishdi. O‘quv binolari va laboratoriyalarni chet el tajribasi hamda muayyan kasb yo‘nalishlaridan kelib chiqib qurish, maydonlardan samarali foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezidentimiz Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasiga tashrif buyurib, olimlar, yosh tadqiqotchilar, ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari va ishlab chiqarish tarmoqlari vakillari bilan uchrashdi.
Mamlakatimizda ilm-fanni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Joriy yilda esa yil nomiga munosib ravishda bunday e’tibor yanada kuchaytiriladi. Sohadagi dolzarb masalalar hal etilib, ilmiy-tadqiqot faoliyati qo‘llab-quvvatlanadi. Yangi ilmiy muassasalar va yo‘nalishlar tashkil etilishi shular jumlasidan.
2019-yil 29-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasining “Ilm-fan va ilmiy faoliyat to‘g‘risida”gi qonuni qabul qilindi. Uni hayotga tatbiq etishning amaliy platformasini yaratish maqsadida Fan va texnologiyalar bo‘yicha respublika kengashi tashkil etildi.
Fanlar akademiyasi va uning institutlariga “yangidan hayot baxsh etish” natijasida tizimdagi ilmiy muassasalar soni 20-tadan 35-taga yetdi. Akademiyaga saylovlar qayta tiklandi. Innovatsion rivojlanish vazirligi tashkil etildi, bir qator innovatsiya markazlari, ilmiy klaster va texnoparklar faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
O‘tgan uch yilda ilm-fan sohasini moliyalashtirish 4-karra ko‘paydi. Ilmiy xodimlarni moddiy rag‘batlantirish maqsadida ularning ish haqlari 3-barobar oshirildi. Fan doktori va nomzodlari uchun alohida ustama haq belgilandi. Joriy yildan Fanlar akademiyasi tizimidagi tashkilotlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri davlat budjetidan moliyalashtirishga o‘tkazildi.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari ilm-fan vakillarini moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash bundan keyin ham izchil davom ettirilishini ta’kidladi.
– Endi olimlarimiz ham mas’uliyatni chuqur his qilgan holda, tadqiqotlarning amaliy natijalari bilan tegishli sohalar rivojiga munosib hissa qo‘shishlari lozim. Akademiklardan ham, ilm-fan sohasiga ilk qadam qo‘yayotgan yosh olimlardan ham katta shijoat va amaliy natijadorlik talab etiladi, – dedi Prezident.
Mamlakatimizda matematika, kimyo-biologiya va geologiya ilmlarini rivojlantirish, kelgusi yillardagi taraqqiyot yo‘nalishlarini belgilash to‘g‘risida ochiq muloqot bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning matematika fani bo‘yicha salohiyati dunyo miqyosida tan olinganini, funksional tahlil va differensial tenglamalar, ehtimollar nazariyasi va algebra yo‘nalishlari bo‘yicha nufuzli maktablarimiz faoliyat yuritayotganini, yetti nafar matematik olim Butunjahon fanlar akademiyasi a’zosi ekanini alohida ta’kidladi.
Ko‘plab xorijiy ilm-fan markazlari, xususan, Bonn, Kembrij, Parij, Seul kabi yirik shaharlardagi yetakchi ilm dargohlari bilan birgalikda qo‘shma ilmiy loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 9-iyuldagi matematika ta’limi va fanlarini yanada rivojlantirishga oid qarori ijrosi doirasida poytaxtimizdagi Talabalar shaharchasida Fanlar akademiyasining Matematika instituti uchun zamonaviy talablar asosida yangi bino barpo etilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev uchrashuvda matematikada ilmiy tadqiqotlarni amaliyot bilan bog‘lash, raqamli iqtisodiyot uchun mustahkam poydevor yaratish borasidagi dolzarb vazifalar haqida to‘xtalib o‘tdi.
Yoshlarda matematika faniga qiziqishni kuchaytirish, iqtidorli bolalarni seleksiya qilib, ixtisoslashtirilgan maktablar va keyinchalik oliy ta’lim muassasalariga qamrab olish ishlarini to‘g‘ri tashkil qilish zarurligi ta’kidlandi. Bolalar uchun mazkur fandan oddiy va tushunarli tilda yozilgan ommabop darslik va o‘quv qo‘llanmalari yaratish, matematik ongni, kerak bo‘lsa, bog‘chadan boshlab shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
– Matematika hamma aniq fanlarning asosidir. Bu fanni yaxshi bilgan bola aqlli, keng tafakkurli bo‘lib o‘sadi, istalgan sohada muvaffaqiyatli ishlab ketadi, – dedi Prezident.
Har bir tuman markazida bittadan matematika faniga ixtisoslashgan maktab tashkil etib, ularda ishlaydigan o‘qituvchilarga qo‘shimcha ustama haqlar to‘lash bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Ushbu muassasalarda o‘quv jarayonini ilmiy-metodik ta’minlash uchun Fanlar akademiyasining Matematika instituti hamda Xalq ta’limi vazirligi mas’ul etib belgilandi.
Matematika fani bo‘yicha o‘quvchi, talaba va o‘qituvchilar o‘rtasida turli tanlovlar o‘tkazib, g‘oliblarni munosib rag‘batlantirish, olimpiada tizimini takomillashtirgan holda sovrindorlarga beriladigan mukofotlarni ko‘paytirish muhimligi qayd etildi.
O‘qitish sifatini yangi bosqichga ko‘tarish, matematika fanidan bilimlarni baholash bo‘yicha milliy sertifikatlash tizimini joriy etish zarurligi qayd etildi. Bunday sertifikat egasiga oliy o‘quv yurtiga o‘qishga kirishda matematika fanidan maksimal ball beriladi.
Yuqori malakali pedagoglar va ilmiy darajali kadrlar tayyorlash tizimi samarasini oshirish, Matematika institutida ilmiy daraja beruvchi kengashga to‘liq mustaqillik berish lozimligi qayd etildi.
Mamlakatimizda matematika fani bo‘yicha nufuzli xalqaro anjumanlar o‘tkazish, davlat budjeti va “El-yurt umidi” jamg‘armasi hisobidan har yili 100-nafar olimni xorijdagi ilmiy tadbirlar va stajirovkalarga yuborish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Bugun O‘zbekistonda kimyo yo‘nalishi bo‘yicha to‘rtta ilmiy-tadqiqot muassasasi mavjud, ularda 250-nafardan ziyod ilmiy xodim faoliyat ko‘rsatmoqda. Yaratilgan ishlanmalar asosida yangi o‘g‘itlar, defoliantlar, o‘sish stimulyatorlarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda.
Prezidentimiz kimyo sohasi mineral o‘g‘it ishlab chiqarish bilan cheklanib qolayotgani, bu yo‘nalishdagi ta’lim va ilmiy tadqiqotlarni takomillashtirish zarurligini ta’kidladi.
Ilmiy ishlanmalarni joriy qilish samaradorligini oshirish, buning uchun tadqiqotlarning tarmoq korxonalari ehtiyojiga hamohangligini ta’minlash muhimligi qayd etildi.
“O‘zkimyosanoat” va “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyatlariga o‘z tizimidagi yirik korxonalarda zamonaviy infratuzilmaga ega tajriba-ishlab chiqarish laboratoriyalari tashkil etish, ularni fan va ishlab chiqarish integratsiyasiga yo‘naltirish esa Innovatsion rivojlanish vazirligi zimmasiga yuklandi.
Mineral resurslardan foydalanish unumdorligini oshirish maqsadida “Ko‘mir va materiallar kimyosi” ilmiy-tajriba laboratoriyasini, Fanlar akademiyasining Umumiy va noorganik kimyo institutida “Ko‘mir kimyosi va texnologiyasi” ilmiy yo‘nalishini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Zamonaviy qurilish materiallari yaratish bo‘yicha yangi ilmiy muassasalar, xususan, yangi kompozit materiallar va innovatsion kimyo texnologiyalari bo‘yicha tadqiqotlar olib boradigan laboratoriya tarmog‘ini tashkil etish zarurligi qayd etildi.
Biologiya fani farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, tibbiyot, oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish uchun fundamental va texnologik asos bo‘lib xizmat qiladi. Bugun bu yo‘nalishdagi 7-ta ilmiy-tadqiqot muassasasida 600-nafarga yaqin ilmiy xodim faoliyat ko‘rsatmoqda.
Prezidentimiz jahon bozori va ilm-fanidagi tendensiyalarni qayd etib, agro va biotexnologiyalar, oziq-ovqat, jumladan, fudo-miks, bio-tibbiyot va farma-biotexnologiyalari yo‘nalishlarini kompleks rivojlantirish bo‘yicha topshiriq berdi.
Oziq-ovqat tarkibi va uning inson salomatligiga ta’sirini o‘rganish, aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzi va to‘g‘ri ovqatlanishni targ‘ib etish muhimligi ta’kidlandi.
Botanika instituti faoliyatini takomillashtirish, moddiy-texnik bazasini mustahkamlash bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Mamlakatimiz o‘simlik va hayvonot dunyosining raqamli davlat kadastrini yo‘lga qo‘yish zarurligi ta’kidlandi. Bu yuqori darajadagi ilmiy tadqiqotlarni rejalashtirish, biologik muhofaza choralarini belgilash, soha rivojiga oid muhim amaliy qarorlarni qabul qilish imkoniyatini yaratadi.
Tibbiyot va farmatsevtika sohalarida DNK va hujayraviy texnologiyalar, genetik tahlillar, yangi biomateriallar va biopolimerlarni ishlatish amaliyotini rivojlantirish, salohiyatli iste’molchilar bilan ilmiy-tadqiqot institutlari o‘rtasida samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yana bir ustuvor yo‘nalish – bu sanoat uchun mineral xom ashyo bazasini ta’minlash bilan bilan bog‘liq bo‘lgan geologiya sohasidir.
Mamlakatimizda foydali qazilmalarning 70-dan ziyod turi bo‘yicha 2-mingdan ortiq konlar aniqlangan. Lekin qazib olish va qayta ishlash oson bo‘lgan konlar tobora kamayib bormoqda.
Yangi konlar topish uchun yer qa’rining yanada chuqurroq qatlamlarini geologik o‘rganish, murakkab tarkibli konlarni o‘zlashtirish bo‘yicha sohaga ilmiy asoslangan ilg‘or usullar va innovatsion texnologiyalarni keng joriy qilishni zamonning o‘zi taqozo etmoqda.
Toshkentda tashkil etiladigan Geologiya fanlari universiteti mazkur maqsadlarni amalga oshirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari sohadagi ilmiy tadqiqotlarni yanada kengaytirish maqsadida fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlarni faollashtirish, bunga davlat maqsadli grantlari bilan birga xorijiy grantlarni ham jalb etish zarurligini qayd etdi.
Geologiya va kon-metallurgiya kombinatlari salohiyatini birlashtirish, zamonaviy Geo-innovatsion texnologiyalar laboratoriyasi tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish, «Raqamli geologiya» va «Tog‘ jinslari va minerallarning milliy elektron bazasi» loyihalarini amalga oshirish, talabalarga yuqori aniqlikdagi kosmik suratlar asosida yerni masofadan zondlash usullarini o‘qitish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yosh tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlash va doktorantura tizimining natijadorligini rag‘batlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Dissertatsiyasini muddatidan avval himoya qilgan doktorantlar va ularning ilmiy rahbarlari yoki maslahatchilarini munosib rag‘batlantirish maqsadida tejalgan mablag‘larni to‘liq to‘lab berish amaliyotini joriy qilish taklifi bildirildi.
Mutasaddilarga ilm-fan sohasini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqish, unda o‘rta va uzoq istiqbolga mo‘ljallangan ilm-fan, texnologik va innovatsion taraqqiyot asoslarini belgilash vazifasi qo‘yildi.
– Bizning buyuk tariximiz bor, buyuk kelajagimizni barpo etadigan zamon keldi, – dedi pirovardida davlatimiz rahbari.
Tanqidiy-tahlil ruhida o‘tgan ochiq muloqotda ilm-fan yo‘nalishlarida yechimini kutayotgan masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari, akademiklar, yosh tadqiqotchilar, oliy o‘quv yurtlari talabalari so‘zga chiqib, mazkur tarixiy muloqotda mamlakatimiz taraqqiyoti uchun suv va havodek zarur bo‘lgan ilm-fan sohasi bo‘yicha dolzarb masalalar o‘rtaga tashlanganini ta’kidladi. Aniq fanlarni rivojlantirish, matematika, kimyo-biologiya, geologiya yo‘nalishlarida ilmiy tadqiqotlarni kengaytirish, olimlarning ilmiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, bilimli, malakali kadrlar tayyorlashni yangi, sifat jihatdan yanada yuqori bosqichga ko‘tarish yuzasidan qator takliflar bildirildi.
Davlatimiz rahbari olimlar va yoshlar bildirgan takliflar yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.

У нас великая история, наступило время создания великого будущего
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 января 2020 года посетил научно-исследовательские институты, расположенные на улице Олимлар города Ташкента.
На этой территории действуют несколько научно-исследовательских институтов различных направлений.
2020 год в нашей стране объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. Отмечая в Послании Олий Мажлису поставленные цели, глава государства указал на необходимость ежегодного развития нескольких научных направлений.
В текущем году намечены активизация фундаментальных и практических исследований в области математики, химии, биологии и геологии, создание всех необходимых условий для ученых.
В настоящее время научно-исследовательскую работу по геологическому изучению недр земли проводят 4 учреждения системы Государственного комитета Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам - Институт геологии и геофизики, Институт гидрогеологии и инженерной геологии, Институт минеральных ресурсов, Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений.
По инициативе главы государства на базе этих институтов планируется создание целостного комплекса - современного Университета геологических наук.
Президент Шавкат Мирзиёев заложил символический камень в кампус будущего современного университета.
Это будет учреждение в форме образовательного научного кластера. Материально-техническая база и научный кадровый потенциал 4 институтов будут объединены и оснащены современным оборудованием. При сотрудничестве с Санкт-Петербургским горным университетом и другими престижными учреждениями будет составлена образовательная программа.
Один пример для понимания значимости нового университета: в нашей стране в год выявляется множество рудников. Строятся предприятия по переработке имеющегося в них сырья. Однако из-за нехватки работающих в них местных кадров, овладевших современной техникой, минеральные ресурсы осваиваются при содействии зарубежных специалистов. В результате приходится отдавать им значительную часть природных богатств.
С этой точки зрения новый университет будет иметь важное значение в подготовке специалистов, работающих в горной промышленности, освоивших последние достижения геологии.
Глава государства побеседовал с сотрудниками, учеными, молодыми исследователями научно-исследовательских институтов.
- В свое время в Узбекистане геология была развитой, конкурентоспособной наукой. Опыт наших специалистов перенимали ученые многих государств. Однако в последние тридцать лет снизилось внимание к этой научной сфере. Утратился накопленный потенциал. Ученые сферы не поощрялись, не получали нужного направления в работе. Между тем геологические исследования необходимы для всех отраслей экономики. Как невозможно вылечить больного без знания диагноза, так же без геологии невозможно развивать промышленность. Сегодня мы закладываем фундамент научного заведения, которое станет основой развития этой сферы, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства ознакомился с проектами строительства Университета геологических наук. Дал указания по строительству учебных зданий и лабораторий с учетом зарубежного опыта и специфики профессии, рациональному использованию площадей.
Президент посетил Государственный комитет по геологии и минеральным ресурсам, встретился с учеными, молодыми исследователями, руководителями научно-исследовательских учреждений и представителями производственного сектора.
В нашей стране развитию науки уделяется особое внимание, которое в нынешнем году будет еще больше усилено сообразно названию 2020 года. Намечено решить актуальные вопросы сферы, расширить поддержку научно-исследовательской деятельности. В частности, будут созданы новые научные учреждения и направления.
29 октября 2019 года был принят Закон Республики Узбекистан «О науке и научной деятельности». Для создания практической платформы реализации закона организован Республиканский совет по науке и технологиям.
Число исследовательских учреждений при Академии наук увеличилось с 20 до 35. Возобновлены выборы в академию. Организовано Министерство инновационного развития, налажена деятельность ряда инновационных центров, научных кластеров и технопарков.
За минувшие три года в четыре раза увеличилось финансирование науки. В целях материального стимулирования научных работников втрое повышен размер их заработной платы. Введены отдельные надбавки для докторов и кандидатов наук. Начиная с текущего года организации в системе Академии наук финансируются напрямую из Государственного бюджета.
На встрече глава государства отметил, что материальная и моральная поддержка деятелей науки будет последовательно продолжена.
- Теперь наши ученые, глубоко осознавая свою ответственность, своими исследованиями и их практическими результатами должны вносить достойный вклад в развитие соответствующих сфер. Как от академиков, так и от молодых людей, делающих первые шаги в науке, требуются высокая активность и реальная результативность, – сказал Президент.
Состоялся открытый диалог о перспективах математики, химии, биологии и геологии в нашей стране и определении направлений развития этих наук на будущие годы.
Глава государства особо отметил, что потенциал узбекской математической науки высоко оценивается в мире, в нашей стране сформированы авторитетные школы по функциональному анализу и дифференциальным уравнениям, теории вероятностей и алгебре, семь ученых-математиков являются членами Всемирной академии наук.
Реализуется множество научных проектов совместно с зарубежными научными центрами, в том числе ведущими вузами Бонна, Кембриджа, Парижа и Сеула.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан о дальнейшем развитии математического образования и науки от 9 июля 2019 года на территории Студенческого городка в Ташкенте на основе современных требований строится новое здание Института математики Академии наук.
Шавкат Мирзиёев в ходе встречи затронул актуальные задачи внедрения результатов математических исследований в практику, создания прочного фундамента для цифровой экономики.
Отмечалась необходимость усиления интереса молодежи к математике, правильной организации работы по отбору одаренных детей и привлечению их в дальнейшем в высшие учебные заведения. Поставлена задача создать детские учебники и пособия по математике, написанные на доступном и популярном языке, формировать математическое мышление с раннего возраста, в детских садах.
- Математика - основа всех точных наук. Ребенок, хорошо знающий математику, будет расти благоразумным, сможет успешно работать в любой сфере, - сказал Президент.
Дано указание организовать в каждом районном центре школу с математическим уклоном, выплачивать надбавки учителям таких учебных заведений. За научно-методическое обеспечение школ ответственными определены Институт математики АН и Министерство народного образования.
Подчеркнута важность проведения различных математических конкурсов среди учащихся, студентов и преподавателей, достойного поощрения победителей таких состязаний, совершенствования системы олимпиад.
Отмечена необходимость выведения качества обучения на новый уровень, внедрения системы национальной сертификации оценки математических знаний. Владельцам сертификата будет начислен максимальный балл по математике при поступлении в вуз.
Указано повысить эффективность подготовки высококвалифицированных педагогов и кадров с ученой степенью, предоставить полную самостоятельность совету по присуждению ученых степеней в Институте математики.
Даны поручения по проведению в стране международных конференций по математике, ежегодной отправке за рубеж для участия в научных мероприятиях и прохождения стажировки 100 ученых за счет средств Государственного бюджета и по линии фонда “Эл-юрт умиди”.
Сегодня в Узбекистане функционирует 4 научно-исследовательских учреждения химического направления, в них осуществляют деятельность более 250 научных работников. На основе их разработок налаживается производство новых видов удобрений, дефолиантов, стимуляторов роста растений.
Президент отметил, что химическая отрасль ограничивается лишь производством минеральных удобрений, следовательно, необходимо усовершенствовать образовательную и научную деятельность в данном направлении.
Подчеркнута важность повышения практической эффективности научных разработок, адаптации исследований под нужды предприятий отрасли.
На акционерные общества “Узкимёсаноат” и “Узбекнефтегаз” возложена задача организации на крупных отраслевых предприятиях опытно-производственных лабораторий с современной инфраструктурой, а на Министерство инновационного развития – направления деятельности этих лабораторий на интеграцию науки и производства.
В целях повышения эффективности использования минеральных ресурсов поручено организовать научно-экспериментальную лабораторию «Химия угля и материалов», научное направление «Химия и технология угля» в Институте общей и неорганической химии АН.
Указано на необходимость организации новых научных учреждений по созданию современных строительных материалов, в частности, сети лабораторий, специализирующихся на исследованиях по новым композитным материалам и инновационным химическим технологиям.
Биология – фундаментальная и технологическая основа для развития фармацевтики, сельского хозяйства, медицины, пищевой промышленности. Сегодня в этой области науки задействовано 7 научно-исследовательских учреждений с около 600 научными сотрудниками.
Президент отметил наблюдающиеся тенденции на мировом рынке и в международной науке, поручил комплексно развивать агро- и биотехнологии, в том числе фудо-микс - науку о пище, биомедицину и фармацевтические биотехнологии.
Указано на важность изучения состава пищи и ее влияния на здоровье, утверждения здорового образа жизни и правильного питания среди населения.
Определены задачи по совершенствованию деятельности, укреплению материально-технической базы Института ботаники.
Отмечена необходимость создания цифрового государственного кадастра растительного и животного мира Узбекистана. Это позволит планировать научные исследования, определять меры биологической защиты, принимать важные решения касательно развития сферы.
Даны поручения по развитию ДНК- и молекулярных технологий в медицине и фармацевтике, расширению использования генетического анализа, новых биоматериалов и биополимеров, установлению эффективного сотрудничества между научно-исследовательскими институтами и потенциальными потребителями.
Еще одно приоритетное направление, непосредственно связанное с обеспечением промышленности минерально-сырьевой базой, – геология.
В нашей стране обнаружено свыше 2 тысяч месторождений более 70 видов полезных ископаемых. Однако месторождений, которые можно было бы легко освоить, становится все меньше.
Само время диктует необходимость геологического изучения более глубоких залежей, освоения месторождений сложной структуры, что, в свою очередь, требует широкого внедрения передовых научных методов и инновационных технологий.
Именно в этих целях в Ташкенте создается Университет геологических наук.
Глава государства отметил, что для дальнейшего расширения исследований в этой сфере необходимо активизировать фундаментальные, прикладные и инновационные изыскания, привлекать для этого не только целевые государственные, но и зарубежные гранты.
Поставлена задача объединить потенциал геологической науки и горно-металлургических комбинатов, организовать современную лабораторию геоинновационных технологий.
Даны поручения по внедрению современных информационных технологий, реализации проектов “Цифровая геология” и “Национальная электронная база горных пород и минералов”, обучению студентов методике дистанционного зондирования земли на основе космических фотоснимков высокой точности.
Отмечена важность поддержки молодых исследователей и стимулирования результативности докторантуры.
В целях достойного поощрения докторантов, защитивших диссертацию досрочно, а также их научных руководителей или консультантов предложено внедрить практику полной выплаты им сэкономленных средств.
Ответственным лицам поручено разработать концепцию развития науки до 2030 года, предусмотрев необходимые меры для научного, технологического и инновационного развития на средне- и долгосрочную перспективу.
- У нас великая история, сегодня наступило время создания великого будущего, - сказал Президент.
В ходе встречи обсуждены вопросы, ожидающие своего решения в различных направлениях науки.
Выступив на встрече, руководители, академики, молодые исследователи научно-исследовательских учреждений Академии наук, студенты высших учебных заведений отметили, что в ходе состоявшегося исторического диалога рассмотрены актуальные вопросы научной сферы, необходимой для развития страны, и высказали свои предложения по развитию точных наук, расширению научных исследований в области математики, химии, биологии и геологии, поддержке научной деятельности ученых, повышению на качественно новый уровень работы по подготовке квалифицированных кадров.
Глава государства дал соответствующие указания ответственным лицам с учетом предложений, высказанных учеными и молодежью.