O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yilning 31-yanvar kuni poytaxtimizning Olimlar ko‘chasidagi ilmiy-tadqiqot institutlariga tashrif buyurdi.
Mazkur hududda ilm-fanning turli yo‘nalishlarida bir necha ilmiy-tadqiqot instituti faoliyat olib boradi.
Ma’lumki, 2020-yil mamlakatimizda Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili, deb e’lon qilindi. Davlatimiz rahbari Oliy Majlisga Murojaatnomasida shu boradagi maqsadlarga to‘xtalar ekan, har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yo‘nalishini rivojlantirish zarurligini ta’kidladi.
Joriy yilda matematika, kimyo-biologiya, geologiyada fundamental va amaliy tadqiqotlar faollashtirilib, olimlarga barcha sharoitlar yaratilishi belgilandi.
Bugungi kunda yer qa’rini geologik o‘rganish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi tizimidagi 4-ta muassasa – Geologiya va geofizika instituti, Gidrogeologiya va muhandislik geologiyasi instituti, Mineral resurslar instituti, Neft va gaz konlari geologiyasi va qidiruvi instituti tomonidan olib boriladi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan mazkur institutlar negizida yaxlit majmua – Geologiya fanlari universiteti tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu universitet kampusiga tamal toshi qo‘ydi.
Mazkur muassasa ta’lim va ilm-fan klasteri shaklida tashkil etiladi. 4-ta institutning moddiy-texnik bazasi va ilmiy kadrlar salohiyati birlashtirilib, eng ilg‘or uskunalar bilan jihozlanadi. Sankt-Peterburg tog‘-kon universiteti va boshqa nufuzli dargohlar bilan hamkorlikda ta’lim dasturi yo‘lga qo‘yiladi.
Yangi universitetning ahamiyatini tushunish uchun birgina misol: mamlakatimizda yiliga ko‘plab yirik konlar topilayapti. Ana shu konlardagi xom ashyoni qayta ishlash korxonalari qurilayapti. Lekin ularda ishlaydigan, zamonaviy texnikani o‘zlashtirgan mahalliy kadrlar yetishmasligi sababli mineral resurslarimiz xorijlik mutaxassislar yordamida o‘zlashtirilayapti. Natijada tabiiy boyliklarimizning kattagina qismini ularga berishga to‘g‘ri kelmoqda.
Shu jihatdan olganda, yangi faoliyat boshlaydigan universitet tog‘-kon sanoatida ishlaydigan, geologiyaning so‘nggi yutuqlarini o‘zlashtirgan mutaxassislar tayyorlashda ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Davlatimiz rahbari shu yerda ilmiy-tadqiqot institutlari xodimlari, olimlar, yosh tadqiqotchilar bilan suhbatlashdi.
– Bir paytlar O‘zbekistonda geologiya ancha rivojlangan, raqobatbardosh soha edi. Hatto boshqalar kelib, yurtimiz mutaxassislaridan tajriba o‘rganib ketardi. Lekin oxirgi o‘ttiz yilda bu soha e’tibordan chetda qolib ketdi. Bor salohiyatni saqlab qololmadik. Olimlarga yo‘nalish, rag‘bat bo‘lmadi. Zamonaviy kadrlar yetishib chiqmadi. Aslida geologik tadqiqotlar iqtisodiyotning hamma sohalari uchun kerak. Tashxissiz bemorni operatsiya qilib bo‘lmaganidek, geologiyasiz sanoatni rivojlantirib bo‘lmaydi. Biz bugun shu soha rivojiga asos bo‘ladigan ilm dargohiga poydevor qo‘ymoqdamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari Geologiya fanlari universiteti qurilishiga oid loyihalar bilan tanishdi. O‘quv binolari va laboratoriyalarni chet el tajribasi hamda muayyan kasb yo‘nalishlaridan kelib chiqib qurish, maydonlardan samarali foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezidentimiz Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasiga tashrif buyurib, olimlar, yosh tadqiqotchilar, ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari va ishlab chiqarish tarmoqlari vakillari bilan uchrashdi.
Mamlakatimizda ilm-fanni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Joriy yilda esa yil nomiga munosib ravishda bunday e’tibor yanada kuchaytiriladi. Sohadagi dolzarb masalalar hal etilib, ilmiy-tadqiqot faoliyati qo‘llab-quvvatlanadi. Yangi ilmiy muassasalar va yo‘nalishlar tashkil etilishi shular jumlasidan.
2019-yil 29-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasining “Ilm-fan va ilmiy faoliyat to‘g‘risida”gi qonuni qabul qilindi. Uni hayotga tatbiq etishning amaliy platformasini yaratish maqsadida Fan va texnologiyalar bo‘yicha respublika kengashi tashkil etildi.
Fanlar akademiyasi va uning institutlariga “yangidan hayot baxsh etish” natijasida tizimdagi ilmiy muassasalar soni 20-tadan 35-taga yetdi. Akademiyaga saylovlar qayta tiklandi. Innovatsion rivojlanish vazirligi tashkil etildi, bir qator innovatsiya markazlari, ilmiy klaster va texnoparklar faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
O‘tgan uch yilda ilm-fan sohasini moliyalashtirish 4-karra ko‘paydi. Ilmiy xodimlarni moddiy rag‘batlantirish maqsadida ularning ish haqlari 3-barobar oshirildi. Fan doktori va nomzodlari uchun alohida ustama haq belgilandi. Joriy yildan Fanlar akademiyasi tizimidagi tashkilotlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri davlat budjetidan moliyalashtirishga o‘tkazildi.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari ilm-fan vakillarini moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash bundan keyin ham izchil davom ettirilishini ta’kidladi.
– Endi olimlarimiz ham mas’uliyatni chuqur his qilgan holda, tadqiqotlarning amaliy natijalari bilan tegishli sohalar rivojiga munosib hissa qo‘shishlari lozim. Akademiklardan ham, ilm-fan sohasiga ilk qadam qo‘yayotgan yosh olimlardan ham katta shijoat va amaliy natijadorlik talab etiladi, – dedi Prezident.
Mamlakatimizda matematika, kimyo-biologiya va geologiya ilmlarini rivojlantirish, kelgusi yillardagi taraqqiyot yo‘nalishlarini belgilash to‘g‘risida ochiq muloqot bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning matematika fani bo‘yicha salohiyati dunyo miqyosida tan olinganini, funksional tahlil va differensial tenglamalar, ehtimollar nazariyasi va algebra yo‘nalishlari bo‘yicha nufuzli maktablarimiz faoliyat yuritayotganini, yetti nafar matematik olim Butunjahon fanlar akademiyasi a’zosi ekanini alohida ta’kidladi.
Ko‘plab xorijiy ilm-fan markazlari, xususan, Bonn, Kembrij, Parij, Seul kabi yirik shaharlardagi yetakchi ilm dargohlari bilan birgalikda qo‘shma ilmiy loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 9-iyuldagi matematika ta’limi va fanlarini yanada rivojlantirishga oid qarori ijrosi doirasida poytaxtimizdagi Talabalar shaharchasida Fanlar akademiyasining Matematika instituti uchun zamonaviy talablar asosida yangi bino barpo etilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev uchrashuvda matematikada ilmiy tadqiqotlarni amaliyot bilan bog‘lash, raqamli iqtisodiyot uchun mustahkam poydevor yaratish borasidagi dolzarb vazifalar haqida to‘xtalib o‘tdi.
Yoshlarda matematika faniga qiziqishni kuchaytirish, iqtidorli bolalarni seleksiya qilib, ixtisoslashtirilgan maktablar va keyinchalik oliy ta’lim muassasalariga qamrab olish ishlarini to‘g‘ri tashkil qilish zarurligi ta’kidlandi. Bolalar uchun mazkur fandan oddiy va tushunarli tilda yozilgan ommabop darslik va o‘quv qo‘llanmalari yaratish, matematik ongni, kerak bo‘lsa, bog‘chadan boshlab shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
– Matematika hamma aniq fanlarning asosidir. Bu fanni yaxshi bilgan bola aqlli, keng tafakkurli bo‘lib o‘sadi, istalgan sohada muvaffaqiyatli ishlab ketadi, – dedi Prezident.
Har bir tuman markazida bittadan matematika faniga ixtisoslashgan maktab tashkil etib, ularda ishlaydigan o‘qituvchilarga qo‘shimcha ustama haqlar to‘lash bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Ushbu muassasalarda o‘quv jarayonini ilmiy-metodik ta’minlash uchun Fanlar akademiyasining Matematika instituti hamda Xalq ta’limi vazirligi mas’ul etib belgilandi.
Matematika fani bo‘yicha o‘quvchi, talaba va o‘qituvchilar o‘rtasida turli tanlovlar o‘tkazib, g‘oliblarni munosib rag‘batlantirish, olimpiada tizimini takomillashtirgan holda sovrindorlarga beriladigan mukofotlarni ko‘paytirish muhimligi qayd etildi.
O‘qitish sifatini yangi bosqichga ko‘tarish, matematika fanidan bilimlarni baholash bo‘yicha milliy sertifikatlash tizimini joriy etish zarurligi qayd etildi. Bunday sertifikat egasiga oliy o‘quv yurtiga o‘qishga kirishda matematika fanidan maksimal ball beriladi.
Yuqori malakali pedagoglar va ilmiy darajali kadrlar tayyorlash tizimi samarasini oshirish, Matematika institutida ilmiy daraja beruvchi kengashga to‘liq mustaqillik berish lozimligi qayd etildi.
Mamlakatimizda matematika fani bo‘yicha nufuzli xalqaro anjumanlar o‘tkazish, davlat budjeti va “El-yurt umidi” jamg‘armasi hisobidan har yili 100-nafar olimni xorijdagi ilmiy tadbirlar va stajirovkalarga yuborish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Bugun O‘zbekistonda kimyo yo‘nalishi bo‘yicha to‘rtta ilmiy-tadqiqot muassasasi mavjud, ularda 250-nafardan ziyod ilmiy xodim faoliyat ko‘rsatmoqda. Yaratilgan ishlanmalar asosida yangi o‘g‘itlar, defoliantlar, o‘sish stimulyatorlarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda.
Prezidentimiz kimyo sohasi mineral o‘g‘it ishlab chiqarish bilan cheklanib qolayotgani, bu yo‘nalishdagi ta’lim va ilmiy tadqiqotlarni takomillashtirish zarurligini ta’kidladi.
Ilmiy ishlanmalarni joriy qilish samaradorligini oshirish, buning uchun tadqiqotlarning tarmoq korxonalari ehtiyojiga hamohangligini ta’minlash muhimligi qayd etildi.
“O‘zkimyosanoat” va “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyatlariga o‘z tizimidagi yirik korxonalarda zamonaviy infratuzilmaga ega tajriba-ishlab chiqarish laboratoriyalari tashkil etish, ularni fan va ishlab chiqarish integratsiyasiga yo‘naltirish esa Innovatsion rivojlanish vazirligi zimmasiga yuklandi.
Mineral resurslardan foydalanish unumdorligini oshirish maqsadida “Ko‘mir va materiallar kimyosi” ilmiy-tajriba laboratoriyasini, Fanlar akademiyasining Umumiy va noorganik kimyo institutida “Ko‘mir kimyosi va texnologiyasi” ilmiy yo‘nalishini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Zamonaviy qurilish materiallari yaratish bo‘yicha yangi ilmiy muassasalar, xususan, yangi kompozit materiallar va innovatsion kimyo texnologiyalari bo‘yicha tadqiqotlar olib boradigan laboratoriya tarmog‘ini tashkil etish zarurligi qayd etildi.
Biologiya fani farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, tibbiyot, oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish uchun fundamental va texnologik asos bo‘lib xizmat qiladi. Bugun bu yo‘nalishdagi 7-ta ilmiy-tadqiqot muassasasida 600-nafarga yaqin ilmiy xodim faoliyat ko‘rsatmoqda.
Prezidentimiz jahon bozori va ilm-fanidagi tendensiyalarni qayd etib, agro va biotexnologiyalar, oziq-ovqat, jumladan, fudo-miks, bio-tibbiyot va farma-biotexnologiyalari yo‘nalishlarini kompleks rivojlantirish bo‘yicha topshiriq berdi.
Oziq-ovqat tarkibi va uning inson salomatligiga ta’sirini o‘rganish, aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzi va to‘g‘ri ovqatlanishni targ‘ib etish muhimligi ta’kidlandi.
Botanika instituti faoliyatini takomillashtirish, moddiy-texnik bazasini mustahkamlash bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Mamlakatimiz o‘simlik va hayvonot dunyosining raqamli davlat kadastrini yo‘lga qo‘yish zarurligi ta’kidlandi. Bu yuqori darajadagi ilmiy tadqiqotlarni rejalashtirish, biologik muhofaza choralarini belgilash, soha rivojiga oid muhim amaliy qarorlarni qabul qilish imkoniyatini yaratadi.
Tibbiyot va farmatsevtika sohalarida DNK va hujayraviy texnologiyalar, genetik tahlillar, yangi biomateriallar va biopolimerlarni ishlatish amaliyotini rivojlantirish, salohiyatli iste’molchilar bilan ilmiy-tadqiqot institutlari o‘rtasida samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yana bir ustuvor yo‘nalish – bu sanoat uchun mineral xom ashyo bazasini ta’minlash bilan bilan bog‘liq bo‘lgan geologiya sohasidir.
Mamlakatimizda foydali qazilmalarning 70-dan ziyod turi bo‘yicha 2-mingdan ortiq konlar aniqlangan. Lekin qazib olish va qayta ishlash oson bo‘lgan konlar tobora kamayib bormoqda.
Yangi konlar topish uchun yer qa’rining yanada chuqurroq qatlamlarini geologik o‘rganish, murakkab tarkibli konlarni o‘zlashtirish bo‘yicha sohaga ilmiy asoslangan ilg‘or usullar va innovatsion texnologiyalarni keng joriy qilishni zamonning o‘zi taqozo etmoqda.
Toshkentda tashkil etiladigan Geologiya fanlari universiteti mazkur maqsadlarni amalga oshirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari sohadagi ilmiy tadqiqotlarni yanada kengaytirish maqsadida fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlarni faollashtirish, bunga davlat maqsadli grantlari bilan birga xorijiy grantlarni ham jalb etish zarurligini qayd etdi.
Geologiya va kon-metallurgiya kombinatlari salohiyatini birlashtirish, zamonaviy Geo-innovatsion texnologiyalar laboratoriyasi tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish, «Raqamli geologiya» va «Tog‘ jinslari va minerallarning milliy elektron bazasi» loyihalarini amalga oshirish, talabalarga yuqori aniqlikdagi kosmik suratlar asosida yerni masofadan zondlash usullarini o‘qitish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yosh tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlash va doktorantura tizimining natijadorligini rag‘batlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Dissertatsiyasini muddatidan avval himoya qilgan doktorantlar va ularning ilmiy rahbarlari yoki maslahatchilarini munosib rag‘batlantirish maqsadida tejalgan mablag‘larni to‘liq to‘lab berish amaliyotini joriy qilish taklifi bildirildi.
Mutasaddilarga ilm-fan sohasini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqish, unda o‘rta va uzoq istiqbolga mo‘ljallangan ilm-fan, texnologik va innovatsion taraqqiyot asoslarini belgilash vazifasi qo‘yildi.
– Bizning buyuk tariximiz bor, buyuk kelajagimizni barpo etadigan zamon keldi, – dedi pirovardida davlatimiz rahbari.
Tanqidiy-tahlil ruhida o‘tgan ochiq muloqotda ilm-fan yo‘nalishlarida yechimini kutayotgan masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari, akademiklar, yosh tadqiqotchilar, oliy o‘quv yurtlari talabalari so‘zga chiqib, mazkur tarixiy muloqotda mamlakatimiz taraqqiyoti uchun suv va havodek zarur bo‘lgan ilm-fan sohasi bo‘yicha dolzarb masalalar o‘rtaga tashlanganini ta’kidladi. Aniq fanlarni rivojlantirish, matematika, kimyo-biologiya, geologiya yo‘nalishlarida ilmiy tadqiqotlarni kengaytirish, olimlarning ilmiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, bilimli, malakali kadrlar tayyorlashni yangi, sifat jihatdan yanada yuqori bosqichga ko‘tarish yuzasidan qator takliflar bildirildi.
Davlatimiz rahbari olimlar va yoshlar bildirgan takliflar yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.

We have a great history and now it is the time to create a great future
On January 31, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited scientific research institutes on Olimlar street in the city of Tashkent.
As is known, 2020 is declared in the country as the Year of Science, Enlightenment and Digital Economy Development. Outlining goals in this direction in his Address to the Oliy Majlis, the Head of the state noted the need for identifying and developing several priority branches of science annually.
So, this year fundamental and applied research in mathematics, chemistry and biology, geology will be activated, all conditions for scientists will be created.
Uzbekistan is rich in natural resources. Geology is the most important factor in their study and effective development.
That is why the President of the country has taken this sphere under special control and creates new foundations for its development.
Currently, four institutions under the State Committee for Geology and Mineral Resources – institutes of geology and geophysics, hydrogeology and engineering geology, mineral resources, geology and exploration of oil and gas fields are engaged in scientific research in this area.
At the initiative of the Head of the state, it is planned to create a modern university based on these institutions, which will become a single complex.
On January 31, President Shavkat Mirziyoyev laid the capsule for the construction of the new university campus.
This institution will be a scientific and educational cluster. The material and technical base and scientific potential of four institutes will be combined, the institution will receive the most advanced equipment. Educational programs will be organized jointly with Saint Petersburg Mining University, other prestigious higher education institutions and research centers of the world.
Here, the Head of the state talked with employees of research institutes, scientists and young researchers.
“At one time, geology in Uzbekistan was one of the most developed, competitive branches of science. People even came fr om abroad to study with our geologists”.
Nevertheless, over the past thirty years, this area has been left unattended, we have lost the development potential. Scientists have lost motivation, and a new generation of specialists has not formed. However, geological research is necessary for all sectors of the economy. As a patient cannot be operated on without a diagnosis, it is impossible to develop industry without geology. Today we are laying the foundation for a scientific and educational institution, which will accelerate the development of the sphere”, said Shavkat Mirziyoyev.
The President got acquainted with construction projects of the University of Geological Sciences. He gave instructions on construction of educational buildings and laboratories based on foreign experience, equipping them in accordance with their specifics, and efficient use of the territory.
On January 31, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the State Committee on Geology and Mineral Resources, wh ere he met with scientists, young researchers, representatives of the manufacturing sector and heads of research institutions.
In Uzbekistan, special attention is paid to development of science, which this year will be further strengthened in accordance with the title of 2020. It is planned to solve current issues of the sphere and expand support for research activities. In particular, new institutions and directions will be organized.
On October 29, 2019, the Law of the Republic of Uzbekistan “On science and scientific activities” was adopted. To create a practical platform for implementing the law, the Republican Council on Science and Technology was organized.
The number of research institutions at the Academy of Sciences increased fr om 20 to 35. The elections to the academy were resumed. The Ministry of Innovative Development was organized, activities of a number of innovation centers, scientific clusters and technology parks were established.
Over the past three years, funding for science has quadrupled. The size of salaries of scientists has been tripled; separate allowances have been introduced for doctors and candidates of sciences.
Starting this year, organizations in the Academy of Sciences system are funded directly from the State budget.
At today’s meeting, the Head of the state noted that the material and moral support for scientists will be consistently continued.
“Now our scientists, deeply aware of their responsibility, should make a worthy contribution to development of relevant areas with their research and practical results from them. Both reputable academics and young people taking their first steps in science are required to be highly active and really effective”, the President said.
An open dialogue on prospects of mathematics, chemical and biological science, and geology in the country is taking place at the meeting, and development priorities are determined.
At the meeting with scientists, young researchers, heads of scientific institutions and representatives of production, President Shavkat Mirziyoyev discussed the most important tasks facing national science.
As it is known, 2020 has been declared as the Year of Science, Enlightenment and Digital Economy Development in Uzbekistan, and priority goals have been set in these areas. Taking into account the existing scientific schools’ potential in the country, as well as based on national interests and directions of development at the present stage, this year it was decided to develop mathematics, chemistry, biology and geology.
Head of the state noted that potential of Uzbek mathematical science is highly appreciated in the world, Uzbekistan has established authoritative schools on functional analysis and differential equations, probability theory and algebra, and seven mathematical scientists are members of the World Academy of Sciences.
Many research projects are being implemented in collaboration with foreign research centers, including leading universities in Bonn, Cambridge, Paris and Seoul.
In accordance with the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan on further development of mathematical education and science of July 9, 2019, a new building of the Institute of Mathematics of the Academy of Sciences is being built in the campus in Tashkent based on modern requirements.
At the meeting, President touched upon the actual problems of introducing the results of mathematical research into practice and creating a solid foundation for digital economy.
It was noted that it is necessary to increase the interest of young people in mathematics, proper organization of work on selecting gifted children and attracting them to higher education institutions in the future. The task is to create children's textbooks and manuals on mathematics written in an accessible and popular language, form mathematical thinking from an early age in kindergartens.
“Mathematics is the basis of all exact sciences. A child who knows mathematics well will grow up prudent and will be able to work successfully in any field”, says the President.
Instruction was given to organize a school with a mathematical bias in each district center, and to pay allowances to teachers of such education institutions. Institute of Mathematics of the Academy of Sciences and the Ministry of Public Education are responsible for scientific-methodological support of schools.
The importance of conducting various mathematical competitions among schoolchildren, students and teachers, worthy of encouraging winners of such competitions and improving Olympiads system was noted.
The necessity of bringing the quality of education to a new level and introducing a system of national certification for evaluating mathematical knowledge was noted. Certificate holders will be awarded the maximum score in mathematics while entering the University.
It was indicated to increase the efficiency of training highly qualified teachers and personnel with a scientific degree, give full independence to the Council for awarding academic degrees at the Institute of Mathematics.
Instructions were given for holding international conferences in mathematics in the country, sending 100 scientists abroad annually to participate in scientific events and undergo training at the expense of the State budget and through El-Yurt Umidi Foundation.
Today, there are four chemical research institutions operating in Uzbekistan, with more than 250 researchers working in them. On the basis of their developments, the production of new types of fertilizers, defoliants, and plant growth stimulants is being established.
The President noted that the chemical industry is lim ited only to the production of mineral fertilizers, therefore, it is necessary to improve educational and scientific activities in this direction.
The importance of increasing the practical efficiency of scientific research and adapting research to the needs of industry enterprises was emphasized.
Uzkimyosanoat and Uzbekneftegaz JSCs have been instructed to organize experimental production laboratories with modern infrastructure at large industrial enterprises, and the Ministry of Innovative Development is responsible for activities of these laboratories for integration of science and production.
In order to improve the efficiency of using mineral resources, it was instructed to organize a scientific-experimental laboratory “Chemistry of coal and materials”, a scientific direction “Chemistry and technology of coal” at the Institute of General and Inorganic Chemistry of the Academy of Sciences.
It was noted that it is necessary to organize new scientific institutions for creation of modern building materials, in particular, a network of laboratories specializing in research on new composite materials and innovative chemical technologies.
Biology is the fundamental and technological basis for development of pharmaceuticals, agriculture, medicine and food industry.
Today, seven research institutions with about 600 scientific employees are involved in this field of science.
President noted the observed trends in the world market and in international science and instructed to develop agro and biotechnologies in a comprehensive manner, including food science, biomedicine and pharmaceutical biotechnologies.
It was noted that it is important to study the composition of food and its impact on health, establish a healthy lifestyle and proper nutrition among the population.
Tasks for improving the activities and strengthening material-technical base of the Institute of Botany were defined.
The necessity of creating a digital state cadastre of flora and fauna of Uzbekistan was noted. This will allow planning scientific research, determining biological protection measures and making important decisions regarding the development of the sphere.
Instructions were given to develop DNA and molecular technologies in medicine and pharmaceuticals, expand the use of genetic analysis, new biomaterials and biopolymers, and establish effective cooperation between research institutes and potential consumers.
Another priority area is geology, which is directly related to providing the industry with a mineral resource base.
More than 2 thousand deposits of more than 70 types of minerals have been discovered in Uzbekistan. However, there are fewer fields that could be easily developed.
Time itself dictates the need for geological study of deeper deposits, development of deposits of complex structure, which, in turn, requires widespread introduction of advanced scientific methods and innovative technologies.
University of Geological Science is being established in Tashkent for this purpose.
Head of the state noted that in order to further expand research in this sphere, it is necessary to intensify fundamental, applied and innovative research and to attract not only state but also foreign grants for this purpose.
The task was to set to combine the potential of geological science and mining- metallurgical plants, organize a modern laboratory of geoinnovation technologies.
Instructions were given for introduction of modern information technologies, implementation of Digital Geology and National Electronic Database of Rocks and Minerals projects, and teaching students the method of remote sensing of the earth based on high-precision satellite images.
The importance of supporting young researchers and stimulating the effectiveness of doctoral studies was noted.
In order to properly encourage doctoral students who defended their dissertation ahead of time, as well as their research supervisors or consultants, the President proposed to introduce into practice the full payment of their savings.
Responsible persons were instructed to develop a concept for development of science until 2030, providing for necessary measures for scientific, technological and innovative development in medium and long term.
Issues that are pending in various areas of science were discussed at the meeting. Head of the state gave instruction to responsible persons, taking into account the suggestions made by scientists and youth.