Germaniya Federal tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
Germaniya poytaxtida 28-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan va “Yashil Markaziy Osiyo” tashabbusiga bag‘ishlangan xalqaro konferentsiya natijalari yuqori baholandi, ushbu tashabbus Yevropaning Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasining muhim tarkibiy qismiga aylanishi ko‘zda tutilgan. Mazkur tashabbusning qo‘shma kun tartibini amaliy tadbiq etish yuzasidan fikr almashildi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Germaniya munosabatlarining istiqbollari muhokama qilindi. Ta’kidlanganidek, 2019-yilda oliy darajadagi tashriflar almashinuvi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligini tasdiqladi.
Ikki tomonlama hamkorlikni siyosiy, savdo va sarmoyaviy sohalarda faollashtirish masalalari bilan bir qatorda madaniyat, ta’lim va fan sohalaridagi aloqalarni chuqurlashtirishga ham alohida e’tibor qaratildi.
Afg‘oniston masalasi va turli shakllar doirasida bu yo‘nalishdagi ikki mamlakatning faol hamkorligi muzokaralarning alohida mavzusi bo‘ldi.
Muzokarada turli darajadagi bo‘lajak uchrashuvlar jadvali, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb muammolar muhokama qilindi.

Встреча с Федеральным министром иностранных дел Германии
29 января 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Берлине встретился с Федеральным министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Хайко Маасом.
Стороны высоко оценили итоги состоявшейся 28 января в немецкой столице международной конференции, посвященной инициативе «Зеленая Центральная Азия», которая призвана стать весомой составной частью новой центральноазиатской стратегии Евросоюза. Состоялся обмен мнениями о практической имплементации ее совместной повестки.
В ходе беседы стороны обсудили перспективы узбекско-германских отношений. Отмечено, что состоявшийся в 2019 году обмен визитами на высшем уровне подтвердил наличие широких возможностей для наращивания многопланового сотрудничества.
Наряду с вопросами интенсификации двустороннего сотрудничества в политической и торгово-инвестиционной сферах особое внимание также было уделено углублению взаимодействия в области культуры, образования и науки.
Отдельной темой состоявшихся переговоров стали вопросы афганского урегулирования, активное взаимодействие двух стран на данном направлении в рамках различных форматов.
На переговорах также рассмотрены график предстоящих контактов на различных уровнях, актуальные вопросы регионального и международного характера.