O‘zbekiston delegatsiyasi Germaniya o‘rta korxonalari federal birlashmasining yillik yig‘ilishida ishtirok etdi
2020-yilning 27-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi GFRda bo‘lib turish doirasida Germaniya o‘rta korxonalari federal birlashmasining yillik yig‘ilishi ishida ishtirok etdi. Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov tadbirga faxriy mehmon sifatida taklif etilgan.
Germaniya o‘rta korxonalari federal birlashmasi (Bundesverband mittelständische Wirtschaft, BVMW) 1975-yilda tashkil etilgan va mamlakat kichik va o‘rta biznesi manfaatlarini namoyon etuvchi sohalararo birlashma hisoblanadi. Hozirda BVMWning 270 mingdan ortiq a’zosi bo‘lib, Germaniyada 300 dan oshiq va chet ellarda 30 ga yaqin vakolatxonalarga ega.
Germaniyada kichik va o‘rta korxonalar soni 9 mln.dan ko‘proqni tashkil etib, o‘rta sinf mamlakat iqtisodiyotining asosi hisoblanadi (Germaniyadagi barcha tashkilotlarning 99 foizi). Aynan ular 70% ish o‘rinlarini yaratishadi va an’anaviy tarzda yangi g‘oyalarning generatori sifatida o‘rtaga chiqadi. Mamlakatdagi innovatsiya va patentlarning ko‘pchiligi ham kichik va o‘rta biznes tomonidan ishlab chiqiladi.
Birlashmaning navbatdagi yig‘ilishida Germaniyaning Federal va hududiy hukumatlar vakillari hamda 1000 dan ortiq nemets kichik va o‘rta tashkilotlari rahbarlari, ilmiy va ekspert-tahliliy doiralar vakillari ishtirok etdi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi rahbarining Germaniya Iqtisodiyot va energetika federal vaziri Peter Altmayer, Bavariya Bosh vaziri Markus Zyoder, Germaniya Bundestagi raisi o‘rinbosari Xans-Peter Fridrix va BVMW Prezidenti Mario Oxoven bilan uchrashuvlari bo‘lib o‘tib, ularda ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va ularni rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlari to‘g‘risida hamda xalqaro kun tartibning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.

Делегация Узбекистана приняла участие в ежегодном собрании Федерального объединения средних предприятий Германии
27 января 2020 года делегация Республики Узбекистан в рамках пребывания в ФРГ приняла участие в работе ежегодного собрания Федерального объединения средних предприятий Германии, на которое Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов был приглашен в качестве почетного гостя.
Федеральное объединение средних предприятий Германии (Bundesverband mittelständische Wirtschaft, BVMW) основано в 1975 году и является межотраслевым объединением, представляющим интересы немецкого малого и среднего бизнеса. В настоящее время BVMW насчитывает свыше 270 тыс. членов и имеет более 300 представительств в Германии и около 30 за рубежом.
Число малых и средних предприятий в Германии превышает 9 млн., средний класс является основой немецкой экономики (99% всех предприятий в ФРГ). Именно они создают 70% рабочих мест и традиционно выступают генератором новых идей. Большинство инноваций и патентов в стране также разрабатывается малым и средним бизнесом.
В очередном годовом собрании Объединения приняли участие представители Федерального и земельных правительств Германии, а также руководители более 1000 немецких малых и средних предприятий, представители научных и экспертно-аналитических кругов.
В рамках мероприятия состоялись встречи главы узбекской делегации с Федеральным министром экономики и энергетики Германии Петером Альтмайером, Премьер-министром Баварии Маркусом Зёдером, заместителем председателя Бундестага Германии Ханс-Петером Фридрихом и Президентом BVMW Марио Оховеном, в ходе которых состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и приоритетных направлениях развития двустороннего сотрудничества и актуальным вопросам международной повестки дня.