O‘zbekiston delegatsiyasi Germaniya o‘rta korxonalari federal birlashmasining yillik yig‘ilishida ishtirok etdi
2020-yilning 27-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi GFRda bo‘lib turish doirasida Germaniya o‘rta korxonalari federal birlashmasining yillik yig‘ilishi ishida ishtirok etdi. Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov tadbirga faxriy mehmon sifatida taklif etilgan.
Germaniya o‘rta korxonalari federal birlashmasi (Bundesverband mittelständische Wirtschaft, BVMW) 1975-yilda tashkil etilgan va mamlakat kichik va o‘rta biznesi manfaatlarini namoyon etuvchi sohalararo birlashma hisoblanadi. Hozirda BVMWning 270 mingdan ortiq a’zosi bo‘lib, Germaniyada 300 dan oshiq va chet ellarda 30 ga yaqin vakolatxonalarga ega.
Germaniyada kichik va o‘rta korxonalar soni 9 mln.dan ko‘proqni tashkil etib, o‘rta sinf mamlakat iqtisodiyotining asosi hisoblanadi (Germaniyadagi barcha tashkilotlarning 99 foizi). Aynan ular 70% ish o‘rinlarini yaratishadi va an’anaviy tarzda yangi g‘oyalarning generatori sifatida o‘rtaga chiqadi. Mamlakatdagi innovatsiya va patentlarning ko‘pchiligi ham kichik va o‘rta biznes tomonidan ishlab chiqiladi.
Birlashmaning navbatdagi yig‘ilishida Germaniyaning Federal va hududiy hukumatlar vakillari hamda 1000 dan ortiq nemets kichik va o‘rta tashkilotlari rahbarlari, ilmiy va ekspert-tahliliy doiralar vakillari ishtirok etdi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi rahbarining Germaniya Iqtisodiyot va energetika federal vaziri Peter Altmayer, Bavariya Bosh vaziri Markus Zyoder, Germaniya Bundestagi raisi o‘rinbosari Xans-Peter Fridrix va BVMW Prezidenti Mario Oxoven bilan uchrashuvlari bo‘lib o‘tib, ularda ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va ularni rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlari to‘g‘risida hamda xalqaro kun tartibning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.

On January 27, 2020, Uzbekistan delegation attended the annual meeting of German Association for Small and Medium-sized Businesses, to which Foreign Minister Abdulaziz Kamilov was invited as an honorary guest.
The German Association for Small and Medium-sized Businesses (Bundesverband mittelständische Wirtschaft, BVMW) was founded in 1975 and is an Inter-Industry Association representing the interests of German small and medium-sized businesses. Currently, BVMW has more than 270 thousand members and more than 300 representative offices in Germany and about 30 abroad.
The annual meeting of the Association was attended by representatives of federal and state governments of Germany, as well as heads of more than 1000 German small and medium-sized enterprises, representatives of scientific and expert-analytical circles.
Head of Uzbekistan delegation met with Federal Minister for Economic Affairs and Energy of Germany Peter Altmaier, Prime Minister of Bavaria Markus Zeder, Vice-President of the German Bundestag Hans-Peter Friedrich and President of BVMW Mario Ohoven, during which views were exchanged on the current state and priority areas of development of bilateral cooperation and current issues on the international agenda.