Prezident Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 28-yanvar kuni transport tizimini samarali tashkil etish borasidagi ustuvor vazifalar muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Mazkur sohadagi davlat boshqaruvi tizimini tubdan takomillashtirish, transport kommunikatsiyalarini strategik rivojlantirish va barqaror faoliyat koʻrsatishini taʼminlash maqsadida davlatimiz rahbarining 2019-yil 1-fevraldagi farmoniga binoan Transport vazirligi tashkil etilgan edi.
Bu borada muayyan ishlar qilingan boʻlsa-da, mamlakatimizning transport-tranzit salohiyatidan toʻliq foydalanilmayapti.
Xalqaro ekspertlarning xulosasiga koʻra, Oʻzbekiston tranzit salohiyatini hozirgi 7 million tonnadan 16 million tonnaga, 2030-yilda esa mintaqaviy loyihalarni amalga oshirish evaziga 23 million tonnaga yetkazish imkoniyati mavjud.
Jahon bankining logistika reytingida yurtimiz 163 ta davlat orasida 99-oʻrinda boʻlib, xalqaro tashuvlarni amalga oshirishning soddaligi boʻyicha 120-oʻrinda qayd etilgan.
Optimal tarif siyosati mavjud boʻlmagani sababli tranzit yuk oqimini jalb etish va mahalliy tovarlarni tashqi bozorlarda raqobatbardoshligini oshirish imkoniyati cheklanmoqda.
Yigʻilishda tranzit siyosatini butunlay qayta koʻrib chiqish Transport vazirligining eng muhim vazifalaridan biri ekani taʼkidlandi.
Temir yoʻl tizimini tubdan isloh qilish, sohaga xususiy kapitalni keng jalb etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Fuqaro aviatsiyasi sohasidagi holat ham tanqid qilindi. Milliy aviakompaniya negizida tashkil etilgan Uzbekistan Airways va Uzbekistan Airports aksiyadorlik jamiyatlari mustaqil tashkilotlar sifatida faoliyatini toʻliq yoʻlga qoʻymagani sababli islohotlar natijasi koʻrinmayapti.
Shuningdek, oʻtgan yili 4 ta aeroportda “ochiq osmon” rejimi joriy etilib, “beshinchi havo erkinligi” oʻrnatilgan edi. Ammo hanuzgacha bironta ham xorijiy aviakompaniya jalb qilinmadi. Bu holat yoʻlovchilarning asosli eʼtirozlariga, boshqa xorijiy aviakompaniyalar xizmatidan foydalanishiga sabab boʻlmoqda.
Shu bois, Jahon bankining tavsiyalari asosida sohada olib borilayotgan islohotlarni toʻliq yakuniga yetkazish va raqobat muhitini yaratish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Navoiy va Termiz xalqaro aeroportlarini yuk tashish xabiga aylantirish maqsadida “ochiq osmon” rejimini joriy etib, xorijiy yuk tashuvchi aviakompaniyalarni keng jalb qilish vazifasi belgilandi.
Yangi aviakompaniyalar faoliyati uchun sharoit yaratish va parvozlar geografiyasini yanada kengaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Avtomobil va jamoat transporti sohasida ham muayyan kamchiliklar bor.
Aholiga qulay va sifatli avtotransport xizmati koʻrsatishni taʼminlash maqsadida yoʻnalishlar uchun ochiq tenderlar oʻtkazish, jamoat transportiga oid tarif va tartiblarni qayta koʻrib chiqib, raqamlashtirish lozimligi qayd etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda avtomobil yoʻllarining holatini yaxshilash masalasiga ham toʻxtalib, xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda, tez fursatlarda Avtomobil yoʻllarini rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Transport vazirligi huzuridagi nazorat organlarining ish uslubi eskicha ekani koʻrsatilib, ularning faoliyatini zamonaviy talablar asosida takomillashtirish zarurligi taʼkidlandi.
Mutasaddilar yigʻilishda qayd etilgan muammolarni hal etish va ustuvor vazifalarni bajarish rejalari yuzasidan axborot berdi.

Критически проанализировано состояние дел в транспортной сфере
Президент Шавкат Мирзиёев 28 января 2020 года провел совещание, посвященное обсуждению приоритетных задач эффективной организации в Узбекистане транспортной системы.
В целях кардинального совершенствования государственного управления в сфере, стратегического развития и обеспечения устойчивой деятельности транспортных коммуникаций указом главы государства от 1 февраля 2019 года было организовано Министерство транспорта.
Несмотря на проделанную работу, транспортно-транзитный потенциал нашей страны не задействован в полной мере.
Согласно оценкам международных экспертов, транзитный потенциал Узбекистана может быть увеличен с нынешних 7 миллионов до 16 миллионов тонн, а за счет реализации региональных проектов – до 23 миллионов тонн к 2030 году.
В рейтинге Всемирного банка по логистике Узбекистан занимает 99-место среди 163 стран, по показателю удобности осуществления международных перевозок – на 120-м месте.
Из-за отсутствия оптимальной тарифной политики слабо используются имеющиеся возможности для привлечения транзитных грузопотоков и повышения конкурентоспособности отечественных товаров на внешнем рынке.
На совещании отмечалось, что одним из важнейших задач, стоящих перед Министерством транспорта, является полный пересмотр транзитной политики.
Даны указания по коренному реформированию железнодорожной системы, широкому привлечению частного капитала в эту сферу.
Подвергнуто критике и состояние гражданской авиации. Реформы в этой сфере буксуют вследствие того, что организованные на базе национального авиаперевозчика акционерные общества “Uzbekistan Airways” и “Uzbekistan Airports” все еще не наладили деятельность как самостоятельные организации.
Кроме того, в прошлом году в 4 аэропортах страны был внедрен режим “открытого неба” с введением “пятой свободы воздушного пространства”. Однако не была привлечена ни одна зарубежная авиакомпания. Это положение дел вызывает обоснованные нарекания у пассажиров, вследствие чего они предпочитают пользоваться услугами иностранных авиаперевозчиков.
В связи с этим поручено завершить проводимые на основе рекомендаций Всемирного банка реформы и создать конкурентную среду в сфере.
Определены задачи по внедрению “открытого неба” в Навоийском и Термезском международных аэропортах для превращения их в карго-хабы, широкому привлечению к ним иностранных грузоперевозчиков.
Подчеркнута важность создания условий для новых авиакомпаний и дальнейшего расширения географии полетов.
Ряд недостатков отмечен также в сфере автомобильного и общественного транспорта.
Указано на необходимость проведения открытых тендеров на обслуживание маршрутов, пересмотра тарифов и процедур общественных пассажирских перевозок, цифровизации сферы для оказания населению удобных и качественных автотранспортных услуг.
Отдельное внимание уделено улучшению состояния автомобильных дорог, поручено ускорить разработку с привлечением международных экспертов Стратегии развития автодорог.
Признаны устаревшими методы работы контролирующих органов при Министерстве транспорта, отмечена необходимость совершенствования их деятельности на основе современных требований.
Ответственные лица представили планы действий по решению указанных на совещании проблем и реализации приоритетных задач.