Tibbiyot va ilm-fan sohalarida dolzarb masalalar tahlil qilinib, qoʻshimcha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 27-yanvar kuni sogʻliqni saqlash sohasini va ilm-fan yoʻnalishlarini rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Oxirgi yillarda tibbiyot sohasining birlamchi, tez tibbiy va ixtisoslashgan yordam boʻgʻinlarida muhim islohotlar amalga oshirildi. Davlatimiz rahbarining 2018-yil 7-dekabrdagi farmoniga muvofiq, 2019-2025-yillarda Oʻzbekiston Respublikasi sogʻliqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlandi.
Kasallikni profilaktika qilish uchun vrachlik punktlari va oilaviy poliklinikalar xodimlari uyma-uy yurib, aholini patronaj bilan qamrab olishi, hududiy shifoxonalar bilan maʼlumot almashinuvi toʻliq yoʻlga qoʻyilishi zarurligi qayd etildi. Bunda tibbiy madaniyatni oshirish, jismoniy tarbiya va sportni ommalashtirishga alohida eʼtibor qaratish lozimligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda tibbiyot tizimini ilgʻor xorijiy standartlar asosida tashkil etish, aholining sogʻliqni saqlash xizmatlaridan foydalanishini yanada kengaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
16 ta ixtisoslashgan markaz kasalliklar koʻrsatkichini tahlil qilgan holda, ularning oldini olish choralarini koʻrishi, oʻz faoliyatini hududlarda tashkil etib, birlamchi tizim bilan xamkorlikda ishlashi kerakligi koʻrsatib oʻtildi. Ushbu markazlarni yanada rivojlantirish uchun xususiy va xorijiy investitsiyalar yoʻnaltirish muhimligi aytib oʻtildi.
Onalik va bolalikni muhofaza qilish xizmatini yanada yaxshilash, tugʻish yoshidagi ayollar tibbiy koʻrigini tizimli tashkillashtirish, kasallikka chalinganlarni sogʻlomlashtirish boʻyicha aniq ish reja ishlab chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Shu bilan birga, Toshkent shahri tez tibbiy yordam xizmati chaqiriqlarni avtomatik qabul qilish va ijro etish boʻyicha toʻliq raqamlashtirildi hamda 150 ta maxsus “Ford” avtomobillari bilan taʼminlandi.
Davlatimiz rahbari ushbu tizimni 2020-2021-yillarda respublikaning barcha hududlariga bosqichma-bosqich tatbiq etish, shoshilinch va tez tibbiy yordam xizmatini kuchaytirish zarurligini taʼkidladi.
Tibbiyot muassasalarini taʼmirlash, moddiy-texnik bazasini mustahkamlash masalalariga ham eʼtibor qaratildi. Investitsiya dasturiga muvofiq tibbiyot muassasalarini jihozlash uchun joriy yilda xalqaro moliya institutlari mablagʻlarini jalb qilish zarurligi qayd etildi.
Yigʻilishda sohadagi kadrlar taʼminoti, malakasi va salohiyati tanqid qilindi. Hozirda sogʻliqni saqlash tizimida 75 ming nafar vrach faoliyat yuritmoqda. 2 ming 900 ta umumamaliyot shifokori, 10 mingta tor mutaxassislar yetishmaydi. Ilmiy izlanish natijalarini hayotga joriy etish 5 foizdan ham oshmaydi.
Prezidentimiz mutaxassislarni davlat buyurtmasi asosida manzilli tayyorlash, maqsadli kvotalarni tuman, qishloq va ish joyi koʻrsatilgan holda shakllantirish zarurligini taʼkidladi.
Tibbiyotda ilm-fanni rivojlantirish, ilmiy izlanishlarning ustuvor yoʻnalishlarini qayta koʻrib chiqish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Maʼlumki, 2020-yil Oʻzbekistonda Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili deb eʼlon qilindi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga yoʻllagan Murojaatnomasida har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yoʻnalishini rivojlantirish zarurligini taʼkidladi.
Xususan, joriy yilda matematika, kimyo-biologiya, geologiya kabi yoʻnalishlarda fundamental va amaliy tadqiqotlar faollashtirilib, olimlarga barcha shart-sharoitlar yaratib beriladi. Shuningdek, ilm-fan sohasida fundamental va innovatsion tadqiqotlar uchun maqsadli grant mablagʻlarini ajratish mexanizmi tubdan qayta koʻrib chiqiladi.
Yigʻilishda mutasaddilarga shu boradagi ishlarni tizimli tashkil etish, tub islohotlarni maktab taʼlimidan boshlab ilmiy-tadqiqot muassasalarigacha qamrab olish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari fanning belgilangan sohalariga ham moddiy, ham maʼnaviy eʼtiborni kuchaytirish kerakligini alohida taʼkidladi.

Current issues of medical and scientific fields are analyzed, additional tasks are identified
On January 27, 2020, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on development of health and science sectors.
In recent years, important reforms have been carried out in primary, emergency and specialized medical care. The Concept for Development of Healthcare System of the Republic of Uzbekistan for 2019-2025 was approved by the Decree of the Head of the state of December 7, 2018.
At the meeting, it was noted that for prevention of diseases, workers of medical centers and family clinics should visit families, cover the population with patronage, it is necessary to establish data exchange with regional hospitals. Particular attention should be paid to improving medical culture, promoting physical education and sports.
Measures for organizing a medical system based on advanced foreign standards, and further expanding the population’s access to health services were discussed.
The activities of 16 specialized medical centers were mentioned. It was noted that they need to prevent diseases on the basis of an analysis of morbidity indicators, organize activities in the regions and work closely with primary care institutions. The importance of attracting private and foreign investment for further development of these centers was emphasized.
It was entrusted to improve the work on protecting motherhood and childhood, to develop a specific plan for organizing a medical examination and improving the health of women of childbearing age.
A system of automatic reception and response to calls has been introduced in the emergency medical care service of the city of Tashkent, the service is provided with 150 special Ford vehicles.
The Head of the state noted that this system must be introduced in stages in all regions of the country in 2020-2021, and the provision of emergency medical care should be improved.
Special attention was paid to issues of repair, strengthening the material and technical base of medical institutions. It was noted that this year it is necessary to attract funds from international financial institutions to equip medical institutions within the framework of the Investment Program.
The personnel policy in the sphere was criticized at the meeting, in particular, the shortage, low qualifications and potential of specialists was noted. Currently, 75 thousand doctors are working in the healthcare system. Almost 3 thousand general practitioners are lacking, 10 thousand are of narrow specialization. The indicator of implementing the results of scientific research does not exceed 5 percent.
The President noted the need for targeted training of specialists based on the state order, formation of targeted quotas indicating the district, village and place of work.
Tasks were set for development of medical science, the revision of research priorities.
As it is known, 2020 is declared in the country as the Year of Science, Enlightenment and the Digital Economy Development. In his Address to the Oliy Majlis, President Shavkat Mirziyoyev noted the need for development of several important areas of science every year.
In particular, this year measures will be taken to intensify fundamental and applied research in such fields as mathematics, chemistry and biology, geology, and all conditions have been created for scientists. The mechanism for providing targeted grants for fundamental and innovative research will also be radically revised.
At the meeting, the responsible persons were given relevant instructions to systematically organize this work, to cover all stages from school education to research institutions with reforms.
The Head of the state emphasized the need for both material and moral support for these branches of science.