Amaliy natijadorlik va xalq manfaatlarini ro‘yobga chiqarish – asosiy mezon
Joriy hafta mamlakatimiz siyosiy hayotida muhim voqealarga boy bo‘lmoqda. Kecha yangi shakllangan parlament palatalarining birinchi majlislari o‘tkazildi. Bugun Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senatining qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tmoqda.
Majlisni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikeri Nurdinjon Ismoilov ochdi.
O‘zbekiston Respublikasi davlat madhiyasi yangradi.
Muvaqqat kotibiyat va nazorat guruhi tuzilib, kun tartibi tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida ijtimoiy sohalar sifatini yaxshilash hamda qamrovini kengaytirish, iqtisodiyotning ustuvor yo‘nalishlarini o‘rta va uzoq muddatda jadal rivojlantirish bo‘yicha 3 yilda 30 dan ortiq konsepsiya va strategiyalar qabul qilinganini ta’kidladi.
– Biz uzoq yillar katta-katta raqamlarga mahliyo bo‘lib yurdik. Lekin bu raqamlar xalqimizga manfaat keltirmadi. Shu bois asosiy maqsadimiz aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromadni oshirish, iqtisodiyotni barqaror rivojlantirish va buni odamlar hayotida, dasturxonida sezadigan qilish. O‘tgan yillarda birinchi qadamlar qo‘ydik. Lekin hali ko‘zlangan natijalarga erishganimiz yo‘q. Biron bir sohani mukammal deb ayta olmaymiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Hukumat zimmasiga yuklatilgan vazifalarni to‘liq uddalayapti, deyishga hali erta ekani, xalq ko‘proq va aniq natijalar kutayotgani qayd etildi.
– Joylarda juda ko‘plab muammo va masalalar o‘z yechimini topishi zarur. Odamlarimizning talab va ehtiyojlari kun sayin o‘sib bormoqda, – dedi davlatimiz rahbari. – Shuning uchun, yangi hukumatning barcha a’zolaridan o‘zi mas’ul va javobgar bo‘lgan sohalarga tanqidiy yondashib, kelgusidagi ishlarni ortig‘i bilan bajarish, xalqimiz va parlamentga berilgan va’dalar ustidan to‘liq chiqish talab etiladi. Bir so‘z bilan aytganda, amaliy natijadorlik va xalq manfaatlarini ro‘yobga chiqarish hukumatning har bir a’zosi faoliyatini baholashning asosiy mezoni bo‘ladi.
Qayd etilganidek, kelgusi besh yil uchun yuqori iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, soliq-budjet siyosatini takomillashtirish, sanoat tarmoqlari, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi, uy-joy va kommunal sohalarni rivojlantirish borasida katta marralar belgilab olingan.
Oxirgi ikki yilda mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti 44 milliard dollardan 58 milliard dollarga o‘sgan. Majlisda bu ko‘rsatkichni ikki barobar oshirib, 100 milliard dollarga yetkazish, inflyatsiya darajasini 5 foizgacha kamaytirish, ishlab chiqarilayotgan iste’mol mahsulotlari hajmini ko‘paytirish hukumat, Markaziy bank va barcha darajadagi hokimlarning umumiy vazifasi bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.

Главный критерий – результативность на деле и реализация интересов народа
Нынешняя неделя проходит насыщенной на важные события в политической жизни Узбекистана. Вчера состоялись первые заседания палат парламента, сформированного в новом составе. Сегодня проходит совместное заседание Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса.
Заседание открыл Спикер Законодательной палаты Нурдинжон Исмаилов.
Прозвучал государственный гимн Республики Узбекистан.
Образованы временный секретариат и мандатная группа, утверждена повестка дня.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем выступлении отметил, что за последние три года было принято свыше 30 концепций и стратегий по ускоренному развитию приоритетных направлений социально-экономической сферы в средне- и долгосрочной перспективе.
- Мы долгие годы жили в эйфории от грандиозных цифр, но они не принесли пользы нашему народу. С учетом этого наша главная задача - увеличивать доход на душу населения, устойчиво развивать экономику, и наши люди должны почувствовать это в своей жизни. За минувшие годы сделаны первые шаги. Мы еще не достигли намеченных результатов. Говорить, что какая-либо сфера достигла совершенства, не приходится, – сказал глава государства.
Пока преждевременно заявлять о том, что правительство справляется с возложенными на него задачами. Народ ждет больших и конкретных результатов, подчеркнуто на заседании.
– На местах имеется множество ожидающих своего решения проблем и вопросов. Все более возрастают требования и запросы наших людей, – сказал глава государства. – Поэтому от всех членов нового правительства требуется критический подход к работе курируемых и руководимых ими сфер, реализация запланированных мер с избытком, в полном объеме выполнение обещаний, данных народу и парламенту. Одним словом, результативность на деле и реализация интересов народа будут главным критерием оценки деятельности каждого члена правительства.
Отмечалось, что на следующие пять лет задана высокая планка по обеспечению значительных темпов экономического роста, совершенствованию налогово-бюджетной политики, развитию отраслей промышленности, энергетики, транспорта, сельского хозяйства, жилищной и коммунальной сфер. За последние два года валовой внутренний продукт нашей страны вырос с 44 миллиардов долларов до 58 миллиардов. На заседании указано, что общей задачей правительства, Центрального банка и хокимов всех уровней будет увеличение объема ВВП в 2 раза - до 100 миллиардов долларов, снижение уровня инфляции до 5 процентов, наращивание производства потребительской продукции.