Namangan viloyati: rejalarimiz ko‘lami har bir kundan unumli foydalanishni taqozo etadi
Poyoniga yetgan yilda yurtimizning barcha hududida ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirilib, iqtisodiyotimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligini ta’minlovchi ko‘plab istiqbolli loyihalar ro‘yobga chiqarildi. Xususan, Namangan viloyatida ham shunday yangilanishlar tufayli hudud qiyofasi tubdan o‘zgarib, iqtisodiy-ijtimoiy sohadagi o‘zgarishlar samarasi aholi hayot tarzida o‘z ifodasini topmoqda. Eng muhimi, odamlar olib borilayotgan islohotlardan mamnun, o‘tayotgan kunidan rozi, taraqqiyotimiz yo‘lidagi ezgu ishlarga kamarbasta.
Muxbirimiz o‘tgan bir yil davomida Namanganda amalga oshirilgan ishlar, joriy yilga rejalashtirilgan chora-tadbirlar xususida viloyat hokimi Xayrullo Bozorov bilan suhbatlashdi.
— Fikrimni avvalo, davlatimiz rahbari o‘tgan yilning 28-fevral — 1-mart kunlari viloyatimizga tashrifi chog‘ida “2019-yil Namangan yili bo‘ladi”, deya bizga katta ishonch bildirganidan, taqdim etgan loyihalarimizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaganidan boshlashni istardim. Chunki o‘sha tashrif yakunlariga ko‘ra, 1 424 ta yirik va o‘rta loyihani o‘z ichiga olgan uch yillik dastur ishlab chiqildi, — deya so‘z boshladi viloyat hokimi. — Unda belgilangan vazifalarning bosqichma-bosqich amalga oshirilishi natijasida 2019-yilning o‘zida mingga yaqin loyihalar ro‘yobga chiqarilib, 5,5 trillion so‘mdan ortiq mablag‘ o‘zlashtirildi. Misol uchun, Namangan shahridagi to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashtirilgan “APT sof teks” MChJ tomonidan umumiy qiymati 293,5 milliard so‘m bo‘lgan yirik loyiha ishga tushirildi. Bundan tashqari, 100 milliard so‘m mablag‘ hisobiga “Uz Tex Group” qo‘shma korxonasining Norin va Chortoq tumanlarida filiallari barpo etildi. Ayni paytda ularda 1300 nafardan ziyod kishilar mehnat qilayotir. Namangan tumanida esa farmasevtika sohasida faoliyat olib borayotgan “Merrymed farm” MChJ tomonidan 54 milliard so‘mlik loyiha nihoyasiga yetkazildi. Umuman, dastur doirasida 110 ta ijtimoiy va infratuzilma obyektida rekonstruksiya va ta’mirlash ishlari amalga oshirildi.
O‘tgan yil Namangan dunyo sarmoyadorlari uchun keng ochilgan viloyatlardan biriga aylangani ko‘ngilda faxr tuyg‘ularini uyg‘otadi. Buni quyidagi raqamlar ham tasdiqlaydi. Ya’ni 2019-yilda 154 ta hududiy loyiha doirasida 300 million AQSh dollaridan ko‘proq to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirildi. Vaholanki, 2018-yilda bu raqam 74 million AQSh dollaridan iborat edi. Bugungi kunga kelib o‘sish sur’ati salkam 3,5 barobarni tashkil etmoqda.
Viloyatda qo‘shma korxonalar tashkil etish ishlari ham jadal olib borilyapti. Raqamlarga e’tibor beradigan bo‘lsak, 2017 yilda 20 ta, 2018 yilda 40 ta hamkorlik korxonasi ishga tushirilgan edi. Yakunlangan yilda esa 88 ta qo‘shma korxona davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Aytish kerakki, xorijiy kompaniyalar va ishbilarmonlik tuzilmalarini jalb etishda viloyatimizda o‘tkazilayotgan iqtisodiy forum va boshqa anjumanlarning o‘rni beqiyos bo‘ldi. Jumladan, 2019 yilning iyun oyida o‘tkazilgan Xalqaro iqtisodiy forum da 350 dan ortiq xorijiy investorlar Namangan salohiyati bilan yaqindan tanishdi. Forum yakunida 340 million AQSh dollaridan ko‘proq qiymatdagi 48 dan ziyod shartnomalar imzolandi. Shuningdek, o‘tgan yilning sentabr oyida farmatsevtika va tibbiyot bo‘yicha xalqaro forumga mezbonlik qildik. Uning yakunida dori-darmon va boshqa turdagi tibbiy vositalar yetkazib berish bo‘yicha 90 million AQSh dollariga teng 10 ta muhim kelishuvga erishildi.
Hozirgi kunda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar yo‘naltirilgan ko‘plab loyihalar ijrosiga kirishilgan. Ulardan biri To‘raqo‘rg‘on tumanida Janubiy Koreya bilan hamkorlikda barpo etilayotgan “Hyundai” avtomobil zavodidir. 200 million AQSh dollari qiymatida sarmoya yo‘naltirilgan mazkur korxona bitgach, yiliga 3000 tagacha tijorat avtomobillari ishlab chiqariladi. Yana bir yirik loyiha Chust tumanida xitoylik investorlar bilan hamkorlikda “TAI Chang spesial stell” MChJ tomonidan umumiy qiymati 50 million AQSh dollariga teng metallni qayta ishlash loyihasi amalga oshirilmoqda.
Bunday misollarni nafaqat ishlab chiqarish, balki ijtimoiy soha, xizmat va servis jabhasidan ko‘plab keltirish mumkin. Umuman olganda, Namanganning investitsiyaviy jozibadorligini yuksaltirish uchun viloyatimizning barcha shahar va tumanlarida faol ish olib borilmoqda. Bu tabiiy jarayon. Negaki, xorijiy sarmoyador uchun aeroportdan boshlab ovqatlanish joylarigacha, yurish yo‘llaridan tortib bozorgacha — hammasi muhim. Zero, investor o‘zini uyidagidek his qilgan joygagina sarmoyasini ishonch bilan yo‘naltiradi.
— Bugun tadbirkorlik harakati iqtisodiyotning lokomotiviga aylanmoqda. Viloyatda ushbu sohani rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlar xususida to‘xtalib o‘tsangiz...
— Tadbirkorlik rivoji bo‘yicha viloyatimizda katta ishlar qilinmoqda. Ayni paytda yalpi hududiy mahsulotda soha vakillarining ulushi salkam 80 foizga yetgani ana shu sa’y-harakatlar samarasidir.
Viloyatimizda yengil va oziq-ovqat sanoati, binokorlik materiallari ishlab chiqarish kabi yo‘nalishlarda rivojlanish yuqori. Endi tadbirkorlarimiz boshqa sohalarni ham qamrab olishlari zarur. Buning uchun shart-sharoit yetarli. Misol uchun, “Namangan” va “Kosonsoy-farm” erkin iqdisodiy zonalari, 15 dan ortiq kichik sanoat hududlari imkoniyatidan keng foydalanish talab etiladi. Yana bir masala: endi mahsulotini faqat ichki bozorgagina sotaman, degan tadbirkor uzoqqa bora olmaydi. Kichik korxona va firmalarimiz tashqi bozordan ham o‘z o‘rinlarini topishlari zarur.
Biznes qilaman, degan odamga, eng avvalo, yer, bino kerak. Bilsangiz, joy so‘rab qabulga kelayotgan tadbirkorlar soni juda ko‘p. Nima, faqatgina yangi bino qurish kerakmi? Vaholanki, joylarda foydalanilmay yotgan davlat mulki obyektlari mavjud. Biz ularni ishbilarmonlarga imtiyozli shartlar asosida yoki “nol” qiymatda taqdim etishga tayyormiz. Tadbirkorlar bilan uchrashuvlar chog‘ida ularning manfaatlarini doimo qo‘llab-quvvatlash haqida gapiramiz. O‘ylaymanki, shu singari masalalarni izchil yechar ekanmiz, taraqqiyot sur’atlari yanada tezlashadi.
— Hayotga tatbiq etilayotgan dasturlar zamirida aholi turmush farovonligini yuksaltirishdek ezgu maqsad ustuvor o‘rin tutadi. Aytingchi, ijtimoiy yo‘nalishda ham investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish ko‘zda tutilganmi?
— E’tibor bergan bo‘lsangiz, yangi yilning birinchi haftasida ijtimoiy tarmoqlarda viloyat ahlini mahalliy byudjetning sohalar bo‘yicha ijrosi to‘g‘risidagi ma’lumotlar bilan tanishtirdik. Unda, masalan, sog‘likni saqlash sohasi uchun 57,9 milliard, ta’lim sohasiga 10.1 milliard, madaniyat sohasiga 1.1 milliard, obodonlashtirish tizimiga 4,7 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilganligi ko‘rsatilgan. Tabiiyki, bularning barchasi xalqimizning munosib hayot kechirishi uchun yetarli shart-sharoitlarni yaratishga xizmat qilishi bilan katta ahamiyatga ega.
Eng zamonaviy ta’lim maskani hisoblangan Prezident maktabi poytaxtdan keyin Namanganda ochilganligi bizga iftixor bag‘ishlaydi. Innovatsion ta’lim texnologiyasi, xorijlik va mahalliy pedagoglardan saralangan jamoa vakillari jalb etilgan mazkur ta’lim maskanida jiddiy sinovlar asosida qabul qilingan 144 nafar o‘g‘il-qiz tahsil olmoqda. Ular yangi O‘zbekistan taraqqiyotiga munosib hissa qo‘sha oladigan, malakali kadrlar bo‘lib yetishishiga ishonchimiz komil.
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan besh muhim tashabbus ijrosi doirasida “Nodirabegim” axborot-kutubxona markazining qiyofasi tubdan yangilandi. Bu yerda kitobxonlar uchun zamon talablariga mos shart-sharoitlar yaratildi.
— Oldinroq Namangan viloyati sog‘liqni saqlash sohasi asosiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha respublikada yetakchi o‘ringa chiqib olgani haqida ma’lumotlar paydo bo‘ldi...
— Buni sohaga ko‘rsatilayotgan doimiy e’tibor, xususan, tibbiy muassasalar moddiy-texnik imkoniyatlari mustahkamlanib, shifokorlarimizning tashxis qo‘yish va davolash ishlariga ilg‘or texnologiya, zamonaviy vositalarni dadillik bilan joriy etayotganliklari samarasi desa to‘g‘ri bo‘ladi. Aytish kerakki, keyingi paytlarda soha mutaxassislari yaqin vaqtgacha, asosan, xorijda amalga oshirilgan murakkab jarrohlik amaliyotlarini mahalliy sharoitda bajarayotganliklari ko‘pchilikni ajablantirmay qo‘ydi. Misol uchun, ayrim yurak xastaligi bilan og‘rigan hamyurtlarimiz tibbiy yordam olish uchun katta mablag‘ sarflab, Hindiston, Germaniya, Rossiya davlatlariga murojaat qilib kelishgani sir emas. Mana, ikki yildirki, viloyatdagi kardiologiya markazida yurak bilan boglik sun’iy qon aylantirish sharoitidagi noyob amaliyotlar muvaffaqiyatli o‘tkazilmoqda. Joriy yilning yozida mazkur markazda buyrakni ko‘chirib o‘tkazish amaliyoti viloyatlar o‘rtasida birinchi bo‘lib o‘zlashtirildi. Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazining Namangan filiali, ko‘p tarmoqli bolalar tibbiyot markazi shifokorlari tomonidan o‘zlashtirilgan murakkab jarrohlik amaliyotlari ham dardiga darmon istab yurgan hamyurtlarimiz muammosiga yechim topgani bilan e’tiborga molik.
2019-yilda viloyat bo‘yicha 59 ta tibbiyot muassasasida 105 milliard so‘mlikdan ko‘proq hajmda qurilish-ta’mirlash ishlari bajarildi. Viloyat endokrinologiya dispanseri, Namangan shahridagi 15, Yangiko‘rg‘on tumanining Nanay qishlog‘idagi oilaviy poliklinika yangi binoga ko‘chib o‘tdi. Norin tumanining Uchtepa qishlog‘idagi qishloq shifokorlik punkti ham zamonaviy binoda xizmat ko‘rsatmoqda.
— “Obod qishloq”, “Obod mahalla” dasturlari ijrosi aholi turarjoylarini ko’rkam qiyofaga kiritayotgani bilan e’tiborni tortadi. Namanganda boshqa viloyatlardan farqli ravishda “Obod markaz” dasturi ham ishlab chiqilgan. Uning mazmun-mohiyati nimada?
— Prezidentimizning viloyatimizga tashrifi chog’ida “Namangan o‘zgarishi kerak. Viloyat turmush darajasi ancha yuqori bo‘lishi lozim. Viloyat ahli, yoshlari bunga munosib!” degan fikrni o‘rtaga tashlagan edi. Bu butun Namangan ahlini viloyatimizning yangi qiyofasini belgilashga undadi. Shundan kelib chiqib, amalda qo‘llanilayotgan “Obod qishloq”, “Obod mahalla” dasturlari qatoriga namuna sifatida ishlab chiqilgan “Obod markaz” dasturi ham qko‘shildi.
Joylarda yangi ijtimoiy obyektlar qurilishi va rekonstruksiyasini, rivojlangan infratuzilmalar barpo etish hamda keng ko‘lamli obodonlashtirish tadbirlarini qamrab olgan “Obod markaz” dasturi ijrosi natijasida tuman markazlari zamonaviy shaharlardan qolishmaydigan ko‘rinishga kiryapti. Bundan xalqimiz xursand. Aytish kerakki, dasturga asosan, 660 dan ziyod obyektlarda bir trillion 433 milliard so‘mlik ishlar bajarilishi ko‘zda tutilgan. Ayni yo‘nalishdagi loyihalar ijrosi bilan Kosonsoy, Mingbuloq, Namangan, Norin, To‘rako‘rg‘on, Uchqo‘rg‘on, Pop va Yangiqo‘rg‘on tumanlari markazlari yangilangan qiyofada aholiga taqdim qilindi. Uychi va Chust tumanlarida ham bu boradagi ishlar nihoyasiga yetkazildi.
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasidagi ishlar ham izchil davom ettirildi. Quruvchilar katta hajmda qurilish-obodonlashtirish ishlarini ro‘yobga chiqardi. Shu jumladan, 8 662 ta yakka tartibdagi, 9 ta ko‘p qavatli turarjoy, 446,5 kilometr ichki yo‘llar ta’mirlandi, 379.3 kilometr uzunlikda ichimlik suvi tarmoqdari mukammal ta’mirlandi. Mahalla guzarlari ishga tushirildi. Yangilangan hududlardagi bunday o‘zgarishlardan odamlarning ko‘ngli ko‘tarilmoqda, hayotga muhabbati ortyapti.
— 2020-yil rejalarida ko‘proq qaysi yo‘nalishlarga e’tibor qaratiladi? Viloyat oldida turgan ustuvor vazifalar nimalardan iborat?
— Eng avvalo, barcha yutuqlar, ijobiy o‘zgarishlarga xalqimizning faol ishtiroki bilan erishayotganimizni ta’kidlab o‘tmoqchiman. Yangi yil rejalariga kelsak, ular o‘tgan yildagidan ancha salmoqli. Shundan kelib chiqib, amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalarni beshta muhim yo‘nalishga bo‘ldik.
Birinchi navbatda, sanoat ishlab chiqarishni jadallashtirishimiz talab etiladi. Hozirgi kunda ushbu sohada respublikadagi ulushimiz 3.3 foizni tashkil etmoqda. Bu ko‘rsatkichni 5 foizga yetkazish tadbirlarini ishlab chiqdiq. Shu bois o‘z oldimizga jalb etiladigan xorijiy investitsiyalarni 500 million AQSh dollariga yetkazish vazifasini qo‘ydik.
Keyingi yo‘nalish qishloq xo‘jaligi sohasiga qaratilgan bo‘lib, paxtachilik, g‘allachilik va boshqa ekinlar parvarishiga dunyoning ilg‘or mamlakatlari tajribasi, masalan, Xitoyning tomchilatib sug‘orish usulini keng joriy etish orqali hosildorlikni oshirish, eksportbop mahsulotlar yetishtirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Viloyat iqtisodiyotida xizmat ko‘rsatish va turizmning o‘rni mustahkamlanib boryapti. Joriy yilda Namanganga tashrif buyurayotgan sayyohlar sonini 200 ming nafarga yetkazish imkoniyatini yaratish uchun har bir tumanda bittadan, viloyat markazida esa 10 ta zamonaviy mehmonxona quriladi. “Afsonalar vodiysi” bog‘ini to‘la ishga tushirish, Yangiqo‘rg‘on tumanida Nanay turistik zonasini tashkil etish, Kosonsoy, Chust, Pop va Chortoq tumanlarida ham sayyohlik markazlari barpo etish rejalashtirilgan.
Bugungi kunda urilish industriyasining ishlari ancha tig‘izlashgan. Arzon uy-joylar barpo etishni yanada ko‘paytiramiz. Respublikada ikkinchi golf klubiga ega bo‘ladigan “Namangan Square” majmuasining qurilishi davom ettiriladi. “Namangan city” loyihasi, viloyat markazidagi “Yuksalish” shaharchasi yonida yo‘ldosh shaharcha barpo etish singari ishlar ham navbatdagi vazifalarimiz sirasiga kiradi.
Biz yilning beshinchi ustuvor vazifasi sifatida Namanganni qalkaro va respublika miqyosidagi tibbiyot markaziga aylantirish harakatiga kirishdik. Shu maqsadda Avstriyaning “AME international GmbH” kompaniyasi bilan 10 million AQSh dollari kiymatidagi kardiologiya markazi barpo etiladi. Germaniyaning “Textima Export GmbH” kompaniyasi esa 30 million AQSh dollari yo‘naltiriladigan ko‘p tarmoqli tibbiy markaz qurilishi va uni jihozlashda ishtirok etmoqda.
Zamon shiddat bilan o‘zgarib, vaqtning qadri ortib boryapti. 2020-yilgi rejalarimizning ko‘lami o‘tayotgan har bir kun, soat va daqiqalardan unumli foydalanishni taqozo etmoqda. Ayni talabni hisobga olib bugun dolzarb vazifalar ijrosiga jadal kirishganmiz. Asosiy maqsad — barcha sa’y-harakatimiz aholi turmush farovonligiga xizmat qilsin.

Наманганская область: настрой — трудиться ударно
Знаменательным 2019 год стал для жителей Наманганской области, где достигнут значительный рост в экономике и созидательной работе, повысился жизненный уровень людей. О достижениях и перспективах в социально-экономической жизни региона в беседе наших собственных корреспондентов с хокимом Наманганской области Хайрулло Бозаровым.
— Мощный импульс работе в регионе придали слова главы государства, что 2019 год станет годом Намангана, прозвучавшие 1 марта на собрании актива области. Президент поддержал перспективные проекты, выразив нам огромное доверие. Была разработана трехлетняя программа, включающая в себя 1 424 крупных и средних проекта. Поэтапная их реализация только в 2019 году позволила претворить в жизнь почти тысячу проектов и освоить 5,5 триллиона сумов, создать 11 500 рабочих мест, повысить уровень жизни населения.
К примеру, в ООО «АРТ соф текс» в областном центре реализован крупный проект на 293,5 миллиарда сумов. Кроме этого, за счет ста миллиардов сумов капиталовложений введены в строй филиалы совместного предприятия «Uz Tex Group» в Нарынском и Чартакском районах. В них трудятся более 1 300 человек. В Наманганском районе в ООО «Merrymed farm», специализирующемся на производстве фармацевтической продукции, реализован проект стоимостью 54 миллиарда сумов. В рамках программы также реконструировано и отремонтировано сто объектов социальной инфраструктуры.
Радует, что в минувшем году Наманган стал крупной площадкой для привлечения иностранных инвестиций. Это подтверждают цифры. В рамках 154 территориальных проектов в 2019 году освоено прямых инвестиций более чем на 300 миллионов долларов. В 2018 году этот показатель был в 3,5 раза ниже. В области ускоренными темпами создаются совместные предприятия. В минувшем году на экономической карте региона появилось 88 таких производств.
Важную роль играют проводимые в области инвестиционные и бизнес-форумы с участием зарубежных компаний и представителей деловых кругов. К примеру, в организованном в июне прошлого года международном инвестфоруме 350 иностранных инвесторов смогли ознакомиться с возможностями вложения своих средств. Подписано более 40 договоров на общую сумму свыше 340 миллионов долларов. В сентябре у нас состоялся международный форум по развитию фармацевтики и медицины. Представители ведущих компаний из более чем десяти стран выразили желание внести вклад в развитие этих отраслей. В итоге подписано десять соглашений на 90 миллионов долларов.
Ведется активная работа по реализации многих проектов на основе прямых инвестиций. Один из них — автозавод «Hyundai», возводимый в Туракурганском районе совместно с партнерами из Южной Кореи. В строительство объекта будет вложено 200 миллионов долларов. Здесь ежегодно будут выпускать до трех тысяч коммерческих автомобилей. Еще один крупный проект реализуется в Чустском районе. Совместно с китайскими партнерами здесь возводится завод металлических изделий. Стоимость проекта составляет 50 миллионов долларов.
Примеры можно привести и из социальной сферы, индустрии услуг. Для этого в областном центре и районах проводится целенаправленная работа по повышению инвестиционной привлекательности территорий. Иностранного инвестора интересует все — от состояния автодорог до кафе и ресторана, где он будет питаться. Только тогда он сможет почувствовать себя как дома.
— Если представить экономику как некую машину, то, несомненно, ее двигателем можно считать предпринимательское движение. Расскажите о состоянии и дальнейших перспективах развития данной сферы. — Все мы свидетели того, что за последние три года предпринимательство как главный фундамент развития общества находится в центре проводимых в нашей стране коренных реформ. Ускоренное развитие получили текстильная и пищевая промышленность, стройиндустрия. Теперь должны привлечь предпринимателей в другие отрасли экономики. Для этого имеются хорошие возможности, организованы и действуют свободные экономические зоны «Наманган» и «Касан- сайфарм», 15 малых промышленных зон.
Необходимо ориентировать предпринимателей и на выпуск товаров для экспорта. Без выхода на внешний рынок трудно добиться весомых результатов и перспективного развития. Обращаясь к предпринимателям, я обратил их внимание на вопросы повышения качества продукции, ее соответствия мировым стандартам. Таким образом мы могли бы еще выше поднять статус бренда «Наманган».
Сейчас столько желающих открыть собственное дело. У нас многое делается для развития частного предпринимательства: предоставляются земельные участки, не используемые объекты государственного имущества. Доля малого бизнеса в объеме внутреннего валового продукта составляет почти 80 процентов.
— Приоритетной целью реализуемых проектов является повышение жизненного уровня населения. То есть все инвестиционные программы имеют социальную почву. Какие из них первостепенные?
— В первые дни нового года в социальных сетях были опубликованы данные об исполнении местного бюджета области за 2019 год. Из них следует, что только на нужды здравоохранения было направлено 57,9, на культуру — 1,1, образование — 10,1, на благоустройство — 4,7 миллиарда сумов. Многое делается и по внедрению современных технологий в сферу образования. Одной из первых в стране у нас открыта Президентская школа, где обучается более 140 мальчиков и девочек. Здесь созданы отличные условия для применения современных педагогических технологий, привлечены высококвалифицированные преподаватели из-за рубежа. Вместе с ними работают и наши учителя, прошедшие тщательный отбор. Думается, выпускники нового образовательного учреждения будут вносить достойный вклад в развитие нового Узбекистана.
Другой пример — областной информационно-библиотечный центр имени Нодирыбегим, полностью обновленный по поручению главы государства. Заново рожденный очаг просвещения предоставляет великолепные возможности читателям. Он признан вторым по значимости в республике. Здесь проводится целенаправленная работа по претворению в жизнь пяти инициатив, выдвинутых Президентом страны.
— Недавно появилась информация о том, что Наманганская область по основным показателям в сфере здравоохранения вышла на ведущее место в республике. Так ли это?
— Это результат огромной заботы государства о развитии медицины, широкого внедрения передовых методов диагностики и лечения заболеваний, укрепления материально-технической базы отрасли. За последние годы у нас научились делать сложные хирургические операции, которые раньше выполнялись только за границей. Далеко шагнула в этом направлении кардиохирургия, вследствие чего отпала необходимость ездить в клиники Индии, Германии или России.
Вот уже два года, как в областном кардиологическом центре наладили операции на сердце с помощью аппарата искусственного кровообращения. Летом минувшего года впервые проведена операция по пересадке почки. Сложные хирургические вмешательства освоили и врачи Наманганского филиала республиканского научно-практического центра неотложной медицинской помощи, областного многопрофильного детского медицинского центра и других лечебных учреждений. В 2019 году строительно-ремонтные работы выполнены на 59 медицинских объектах. Новоселье справили областной эндокринологический диспансер, ряд семейных поликлиник и сельских врачебных пунктов.
— В регионе проделана определенная работа по реализации программ «Благоустроенное село» и «Благоустроенная махалля». В отличие от других областей реализуется еще и программа «Обод марказ» («Благоустроенный центр»). Поясните суть и содержание этой работы.
— В ходе поездки в регион глава государства выразил такую мысль: «Наманган должен измениться. Уровень жизни в области необходимо повысить. Люди, молодежь достойны этого». Эти слова вдохновили нас к программам по преобразованию кишлаков и махаллей добавить районные центры.
Строительство и реконструкция социальных объектов, развитие инфраструктуры велись одновременно с благоустройством. Реализация программы «Обод марказ» придала райцентрам облик современных городов, что в свою очередь улучшило условия жизни людей, подняло их настроение. Согласно программе было намечено на 660 государственных объектах выполнить ремонтно-строительные работы на 433 миллиарда сумов. Кроме бюджетных средств, используются банковские кредиты, ассигнования, выделенные по программам «Благоустроенное село» и «Благоустроенная махалля». Свою лепту вносят и предприниматели, которые возводят производственные и социальные объекты, развивают сервисные услуги. К данному времени в большинстве районных центров уже завершена реализация программы и проведена презентация с участием широкой общественности.
В райцентрах построены образовательные, медицинские и культурные учреждения, спортивные сооружения, другие объекты. В строй действующих введено немало предприятий. Появились скверы Памяти. Обновлена также инфраструктура: проложены дороги, проведены линии электропередачи, улучшилось снабжение питьевой водой, расширена сеть канализации.
Одновременно продолжалась реализация программ «Благоустроенное село» и «Благоустроенная махалля». Впечатляют и итоги проделанной работы. Построено 8 662 индивидуальных и девять многоэтажных жилых домов, отремонтированы внутренние дороги протяженностью 446,5 километра, проложены водопроводные линии длиной 379,3 километра, построен ряд новых объектов.
— В работе по выполнению задач, намеченных на 2020 год, какие направления развития области будут в центре внимания?
— Прежде чем ответить на вопрос, подчеркну, что все успехи, высокие результаты достигнуты благодаря упорному и самоотверженному труду наманганцев. Уверен, что и в новом году они внесут достойный вклад в дальнейшее развитие страны и региона.
В первую очередь предстоит обеспечить значительный рост промышленной продукции. Ее доля в республиканском объеме сейчас составляет всего 3,3 процента. Чтобы довести этот показатель хотя бы до пяти процентов, мы должны значительно диверсифицировать экономику. Поставлена задача — привлечь в нынешнем году 500 миллионов долларов иностранных инвестиций. Еще одно направление — интенсивное развитие сельского хозяйства, в том числе хлопководства, зерноводства, других отраслей. Особое внимание в аграрном секторе направлено на применение передовых зарубежных технологий. Например, большую выгоду сулит капельное орошение, основанное на китайской методике.
Также будем развивать сферу услуг и туризм. Готовимся к тому, что в нынешнем году Наманган посетят 200 тысяч путешественников. Для этого необходимо построить в каждом районе по одной гостинице, а в областном центре — десять современных отелей. Запланировано завершение возведения парка развлечений «Афсоналар водийси», который уже успел стать визитной карточкой Ферганской долины. Также предстоит организовать туристскую зону «Нанай» в Янгикурганском районе, создать турцентры в Касансайском, Чартакском, Чустском и Папском районах.
Для расширения объемов работы необходимо развивать строительную индустрию. В центре внимания — вопросы возведения жилья, в том числе доступного, а также других объектов социального назначения. Продолжим строительство «Namangan Square», где будет организован второй в республике гольф-клуб. Кроме того, в планах возведение объектов в рамках проекта «Namangan city», на территории спутника областного центра — массиве Юксалиш.
Скоро приступим к реализации программы по превращению Намангана в международный и республиканский медицинский центр. В этом помогут проекты, разработанные совместно с иностранными специалистами. С помощью австрийской компании «AME international GmbH» будет создан кардиоцентр стоимостью 10 миллионов долларов. Германская «Textima Export G mbH» за счет инвестиций в 30 миллионов долларов построит многопрофильный медицинский центр.
Стремительно меняется эпоха, время бежит неумолимо быстро. Для того чтобы в срок и качественно выполнить намеченные задачи, необходимо ударно трудиться, использовать каждый день, час, минуту. У тружеников Наманганской области именно такой настрой.