Eksport, investitsiya va mahalliylashtirishni kengaytirish masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 15-yanvar kuni eksport, investitsiya va mahalliylashtirishni kengaytirish masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Jahonda iqtisodiy raqobat tobora kuchayib borayotgan hozirgi davrda barqarorlikning asosiy omili ishlab chiqarishni kengaytirish va tashqi bozorlarda mustahkam oʻrin egallashdir.
Eksport faoliyatini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha koʻrilgan choralar natijasida oʻtgan yili mamlakatimiz eksporti hajmi 28 foizga oʻsdi. Hududiy sanoat eksporti qariyb 2 barobarga oshdi.
Mazkur yoʻnalishdagi koʻrsatkichlarni yanada oshirish maqsadida bu yildan boshlab prognoz koʻrsatkichlarini belgilash va monitoring qilish boʻyicha yangi tizim joriy etildi.
Avvalambor, eksport prognozi 3 yillik qilib tasdiqlandi. 2020-yil rejasi oʻtgan yilgiga nisbatan 22 foiz koʻp belgilandi.
Videoselektor yigʻilishida eksport, investitsiya va mahalliylashtirish yoʻnalishlariga masʼul mutasaddilarning vazifalari koʻrib chiqildi. Har bir dollardan unumli foydalanish boʻyicha hududlar va tarmoqlar rahbarlarining shaxsiy masʼuliyati belgilandi.
Davlatimiz rahbari bundan buyon tarmoq yoki hududning masalasi degan sansolarlik boʻlmasligi, eksport prognozi ijrosini taʼminlashga har bir vazir, xoʻjalik birlashmasi rahbari hokim bilan birga teppa-teng javob berishini taʼkidladi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga joriy yilgi eksport prognozi ijrosini toʻliq taʼminlash boʻyicha “yoʻl xaritasi” ishlab chiqib, mahsulotlarni qayerga, qachon eksport qilish va buni amalga oshirish boʻyicha aniq chora-tadbirlarni belgilash vazifasi qoʻyildi.
Toʻqimachilik, meva-sabzavotchilik, charm-poyabzal, qurilish materiallari va avtomobil sanoati kabi yetakchi tarmoqlar salohiyatidan samarali foydalanish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
“Oʻztoʻqimachiliksanoat” uyushmasiga paxta tolasini qayta ishlash quvvatlarini 80 foizga yetkazish, yangi korxonalar hisobiga eksport nomenklaturasini diversifikatsiya qilish hamda geografiyasini kengaytirish topshirildi.
Mamlakatimiz eksportyorlarining salohiyatli bozorlarga kirishini yengillashtirish uchun imtiyozli savdo rejimini joriy etish, “GSP+” umumiy preferensiyalar tizimiga qoʻshilish yuzasidan ham koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda meva-sabzavotlar eksporti masalasi atroflicha muhokama qilindi.
Meva-sabzavot ekinlarini eksport talabidan kelib chiqib optimal joylashtirish, salohiyatli tashqi bozorlarda savdo uylari va dilerlik tarmoqlarini tashkil etish boʻyicha topshiriqlar berildi. Ixtisoslashgan 55 ta tumanda meva-sabzavotlar ishlab chiqarishni klaster shakliga oʻtkazish masalasiga ham toʻxtalib oʻtildi.
“Oʻzstandart” agentligiga hududiy hokimliklar bilan birgalikda 155 ta fermer xoʻjaligida “Global G.A.P.” xalqaro standartini joriy etish, Oʻsimliklar karantini davlat inspeksiyasiga qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini tashqi bozorlar talablariga muvofiqlashtirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Eksport faoliyati jozibadorligini oshirish uchun eksport va eksportoldi moliyalashtirish tizimini tashkil etish, tashish xarajatlarini qoplash mexanizmini kengaytirish borasida chora-tadbirlar belgilandi.
Videoselektor yigʻilishida investitsiyalarni jalb etish masalalari tahlil qilindi.
Oʻtgan yili barcha manbalar hisobidan oʻzlashtirilgan investitsiyalarning qariyb 30 foizini toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy sarmoyalar tashkil etdi. Sanoati rivojlanmagan, olis tumanlarga ham katta investitsiyalar kirib bordi. Umumiy qiymati 5,4 milliard dollar boʻlgan 145 ta tarmoq va 167 ta hududiy loyihalar ishga tushirildi.
Joriy yildan boshlab Investitsiya dasturlari yangi tizim asosida ishlab chiqildi. 2020-yil uchun 1569 ta xususiy va toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiya loyihalari roʻyxati tasdiqlandi. Mazkur dasturga asosan shu yilda 233 trillion 200 milliard soʻm, jumladan 7,1 milliard dollar miqdorida toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar va kreditlar oʻzlashtirilishi koʻzda tutilgan.
Yigʻilishda tarmoqlar va hududlar rahbarlari bu borada amalga oshirishi zarur boʻlgan chora-tadbirlar belgilab berildi.
Tegishli vazirlik, idora va hoʻjalik birlashmalari rahbarlariga tarmoq loyihalarini oʻz vaqtida ishga tushirish boʻyicha javobgarlik yuklandi. Hududlarda amalga oshiriladigan toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar ishtirokidagi har bir loyihaga respublika idoralari rahbarlari masʼul sifatida biriktirildi.
Mutasaddilarga galdagi loyihalar boʻyicha loyihaoldi ishlarini yakunlab, xorijiy investorlar bilan shartnomalar imzolash va ijrosini qatʼiy nazoratga olish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Videoselektorda joriy yilda byudjet mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladigan ijtimoiy va infratuzilma loyihalar ijrosi ham muhokama qilindi.
Prezidentimiz byudjet mablagʻlarining samarali sarflanishi, belgilangan 2 ming 190 ta obyektda qurilish-taʼmirlash ishlari sifatli bajarilishini qatʼiy nazoratga olish zarurligini taʼkidladi.
Joriy yilda 372 ta bolalar bogʻchasi, 343 ta maktab, 228 ta tibbiyot muassasasi, 61 ta oliy oʻquv yurti, 44 ta sport inshooti, 187 ta ichimlik va oqova suv tarmogʻi, 241 ta irrigatsiya va melioratsiya obyektida qurilish-taʼmirlash ishlari belgilangan.
Oʻtgan yili boshlangan loyihalarni sifatli amalga oshirish, yangi obyektlar boʻyicha tender savdolarini yakunlash va moliyalashtirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz investitsiya loyihalarini ishlab chiqish, amalga oshirish va monitoring qilish, investitsiyalar samaradorligini baholashda muammolar saqlanib qolayotganini koʻrsatib oʻtdi.
Mutasaddilarga xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda tarmoqlar va hududlar boʻyicha investitsiya strategiyasini ishlab chiqish, bunda jalb qilinayotgan investitsiyalar samaradorligi va iqtisodiy-ijtimoiy taʼsirini baholash, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy sarmoyalarni yoʻnaltirish uchun yetakchi sohalarni belgilash vazifasi qoʻyildi.
Investitsiya loyihalarini joylashtirishda birinchi navbatda infratuzilmaga ulanish imkoniyatlari va xarajatlariga alohida eʼtibor qaratish zarurligi taʼkidlandi.
Bugungi kunning dolzarb masalalaridan yana biri – mahalliylashtirishni chuqurlashtirish orqali ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish.
2019-yil yakuni boʻyicha lokalizatsiya doirasida 800 dan ortiq loyihalar ishga tushirildi. Xususan, polivinilxlorid, katanka, elektrodvigatel, shisha idishlar, maishiy texnika, har xil dori-darmonlar va boshqa turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish oʻzlashtirildi.
Joriy yildan boshlab mahalliylashtirish dasturini yangicha yondashuvlar asosida shakllantiramiz, dedi davlatimiz rahbari.
Xususan, 830 ta loyiha doirasida 9 trillion soʻmlik yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
“Oʻzeltexsanoat” uyushmasi, “Oʻzagrotexsanoat-xolding” AJ, “Oʻzavtosanoat” AJ, “Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish” agentligi, “Oʻzsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi, shuningdek, Toshkent shahri, Fargʻona viloyati, Xorazm, Jizzax, Sirdaryo, Toshkent viloyatlari aniq loyihalarni amalga oshirishlari lozimligi qayd etildi.
Shu munosabat bilan, Vazirlar Mahkamasi hamda Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga har bir vazirlik va idora bilan birgalikda bir oy muddatda 2020-yil mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan loyihalar boʻyicha tarmoq jadvallarini tasdiqlash vazifasi yuklatildi.
Davlatimiz rahbari taʼkidlanidek, loyihalarni amalga oshirishda asosiy eʼtibor mahsulotning raqobatbardoshligi va iqtisodiy samaradorligiga, tannarxini kamaytirishga qaratilishi kerak.
“Oʻzstandart” agentligiga tadbirkorlik subyektlariga import oʻrnini bosuvchi sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni oʻzlashtirishda standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlash boʻyicha amaliy yordam koʻrsatish belgilandi.
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga mahalliylashtirish dasturi doirasidagi loyihalarning oʻz vaqtida amalga oshirilishi boʻyicha shaxsiy nazorat oʻrnatish topshirigʻi berildi.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Savdo-sanoat palatasiga joylardagi masʼullar bilan birgalikda Respublika sanoat yarmarkasi doirasida tuzilgan shartnomalar ijrosini toʻliq va oʻz vaqtida taʼminlash choralarini koʻrish vazifasi qoʻyildi.

Рассмотрены вопросы расширения экспорта, инвестиций и локализации
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 15 января 2020 года состоялось видеоселекторное совещание по вопросам расширения экспорта, инвестиций и локализации.
В нынешних условиях острой конкуренции в мировой экономике основным фактором обеспечения стабильности сановятся расширение производства и занятие прочных позиций на внешних рынках.
Благодаря принятым мерам по поддержке сферы в прошлом году экспортные показатели нашей страны возросли на 28 процентов. Объем регионального промышленного экспорта увеличился почти в 2 раза.
Для дальнейшего повышения объемов экспорта с 2020 года начала действовать новая система по определению и мониторингу прогнозных показателей. Так, прогноз по экспорту утвержден на трехлетний период. План на 2020 год определен на уровне, превышающем прошлогодний на 22 процента.
На видеоселекторном совещании обсуждены задачи, стоящие перед ведомствами и лицами, ответственными за экспорт, инвестиции и локализацию. Указано на персональную ответственность руководителей регионов и отраслей за эффективное использование каждого доллара.
Глава государства отметил, что отныне не допускается перекладывание ответственности с отрасли на регион и наоборот, за исполнение прогноза по экспорту каждый министр, руководитель хозяйственного объединения будут отвечать наравне с хокимами.
Министерству инвестиций и внешней торговли поручено разработать “дорожную карту” по обеспечению полного исполнения экспортного прогноза на текущий год, конкретно определив, куда и когда будет экспортирована продукция, какие меры будут приняты для этого.
Указано на необходимость эффективного использования потенциала в таких ведущих отраслях, как текстиль, плодоовощеводство, кожевенно-обувное производство, строительные материалы, автомобильная промышленность.
Ассоциации “Узтукимачиликсаноат” поручено довести мощности по переработке хлопкового волокна до 80 процентов, диверсифицировать номенклатуру за счет новых предприятий и расширить географию экспорта.
Даны указания по внедрению льготного торгового режима для облегчения отечественным экспортерам выхода на потенциальные рынки, присоединению к всеобщей системе преференций «GSP+».
На совещании подробно рассмотрен вопрос экспорта плодоовощной продукции.
Поручено обеспечить оптимальное размещение плодоовощных культур исходя из требований экспорта, организовать торговые дома и дилерскую сеть на перспективных внешних рынках. Затронут также вопрос перевода заготовки плодоовощной продукции в 55 специализированных районах на кластерную систему.
Агентству “Узстандарт” поручено совместно с хокимиятами на местах внедрить международный страндарт “Global G.A.P.” в 155 фермерских хозяйствах, Государственному комитету по карантину растений – привести сельхозпродукцию в соответствие с требованиями внешнего рынка.
Даны указания по организации системы экспортного и предэкспортного финансирования для повышения привлекательности экспортной деятельности, расширению механизма компенсации расходов на перевозку.
На видеоселекторном совещании проанализирована работа по поддержке инвестиций.
Почти 30 процентов инвестиций, освоенных в прошлом году из всех источников, составили прямые иностранные инвестиции. Капиталовложения начали приходить и в отдаленные районы со слабым развитием промышленности. Было реализовано 145 отраслевых и 167 региональных проектов на общую сумму 5,4 миллиарда долларов.
Начиная с текущего года инвестиционные программы формируются по новой системе. Для 2020 года утвержден перечень 1569 проектов, реализуемых за счет частных и прямых инвестиций. Согласно программе, в текущем году предусмотрено освоение 233 триллионов 200 миллиардов сумов, в том числе 7,1 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций и кредитов.
На совещании определены задачи глав отраслей и регионов в инвестиционной сфере.
На руководителей соответствующих министерств, ведомств и хозяйственных объединений возложена ответственность за своевременный запуск отраслевых проектов. За каждым проектом, реализуемым в регионах с участием прямых инвестиций, закреплены главы ведомств республиканского уровня.
Ответственным лицам предписано завершить предпроектные работы, подписание договоров с иностранными инвесторами и взять их исполнение под строгий контроль.
Обсуждены также запланированные на текущий год социальные и инфраструктурные проекты за счет бюджетных средств.
Президент отметил необходимость установления жесткого контроля за эффективным расходованием бюджетных средств, качественным выполнением строительно-ремонтных работ на 2190 объектах.
В нынешнем году предусмотрены к выполнению или завершению строительно-ремонтные работы в 372 детских садах, 343 школах, 228 медицинских учреждениях, 61 высшем образовательном учреждении, 44 спортивных объектах, 187 объектах питьевого водоснабжения и канализации, 241 объекте ирригации и мелиорации.
Даны поручения по качественной реализации начатых в минувшем году проектов, завершению тендерных торгов по новым объектам, финансированию.
Президент отметил сохраняющиеся проблемы в разработке, реализации и мониторинге инвестиционных проектов, при оценке эффективности привлекамых инвестиций.
Перед ответственными лицами поставлена задача разработать с привлечением зарубежных экспертов инвестиционные стратегии по отраслям и регионам, проводить оценку результативности и экономической эффективности привлекаемых инвестиций, определить первоочередные сферы для направления прямых иностранных инвестиций.
Подчеркнуто, что при размещении инвестпроектов в первую очередь следует обратить особое внимание на возможности подключения к инфраструктуре и сопутствующие расходы.
Одним из актуальных вопросов на сегодня является производство конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынке продукции путем углубления локализации.
В этих целях в 2019 году было реализовано свыше 800 проектов. В частности, освоен выпуск поливинилхлорида, катанки, электродвигателей, стекляной тары, бытовой техники, лекарственных средств и других видов продукции.
Начиная с текущего года программа локализации будет формироваться на основе новых подходов, отметил глава государства.
В частности, в рамках 830 проектов намечено производство новых видов продукции на 9 триллионов сумов.
Указано на необходимость реализации конкретных проектов локализации в системе ассоциаций “Узэлтехсаноат”, «Узсаноаткурилишматериаллари”, акционерных обществ “Узагротехсаноат-холдинг”, “Узавтосаноат”, Агентства по развитию фармацевтической отрасли, а также в городе Ташкенте, наряду с Ферганской, Хорезмской, Джизакской, Сырдарьинской и Ташкентской областями.
В связи с этим Кабинету Министров и Министерству экономики и промышленности поручено в месячный срок совместно с министерствами и ведомствами утвердить отраслевые графики по проектам, включенным в программу локализации на 2020 год.
Глава государства отметил, что основное внимание при реализации проектов следует уделить конкурентоспособности и социально-экономической эффективности, снижению себестоимости продукции.
Агентству “Узстандарт” поручено оказывать субъектам предпринимательства практическую помощь в вопросах стандартизации, метрологии и сертификации в процессе освоения производства импортозамещающих промышленных товаров.
Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента поручено установить личный контроль за своевременной реализацией проектов в рамках программы локализации.
Перед Министерством экономики и промышленности, Торгово-промышленной палатой поставлена задача принять совместно с ответственными лицами на местах меры к полному и своевременному выполнению договоров, заключенных в ходе Республиканской промышленной ярмарки.
На видеоселекторном совещании заслушаны отчеты ответственных руководителей, определены важные задачи на перспективу.