Elektr energetikasi tarmogʻini rivojlantirish boʻyicha 2020-yil uchun vazifalar muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 13-yanvar kuni elektr energetikasi sohasini yanada rivojlantirish boʻyicha joriy yilga asosiy vazifalar muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Elektr energetikasi iqtisodiy oʻsishning barqarorligini va aholi farovonligini taʼminlaydigan muhim manbadir. Bu tarmoqni modernizatsiya qilish, energiya quvvatlarini koʻpaytirish va isteʼmolchilarga uzluksiz yetkazib berish boʻyicha katta ishlar amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 1-fevraldagi qaroriga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi tashkil etilgan edi. Oʻsha yilning 27-martidagi Prezident qaroriga asosan, “Oʻzbekenergo” aksiyadorlik jamiyati isloh qilinib, uning negizida “Issiqlik elektr stansiyalari”, “Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari” va “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyatlari tashkil topdi.
Oʻtgan yili mamlakatimizda 6 ta yirik loyiha doirasida jami 1076 megavatt elektr energiya quvvatlari ishga tushirildi.
Joriy yilda elektr energiyasi isteʼmoli 71 milliard kilovatt-soatni tashkil etib, oʻtgan yilgiga nisbatan oʻrtacha 9 foizga, yaʼni, iqtisodiyot tarmoqlari talabi 10, aholiniki esa 8,5 foizga oshishi kutilmoqda.
Yigʻilishda ushbu ehtiyoj qaysi manbalar hisobidan qoplanishi, Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan “yoʻl xaritasi” ijrosi muhokama qilindi.
Prezidentimiz 2020-yilda elektr energiyasi ishlab chiqarish, taqsimlash va yetkazib berish boʻyicha belgilangan chora-tadbirlarni toʻliq, sifatli amalga oshirish zarurligini taʼkidladi.
Joriy yilda issiqlik elektr stansiyalarida 1177 megavatt, gidro elektr stansiyalarida 120 megavatt quvvatlar ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar hisobiga 3 ming 500 megavattli bugʻ-gaz qurilmalari, 400 megavattli shamol va shunday quvvatga ega quyosh elektr stansiyalarini qurish boʻyicha loyihalar shakllantirilgan.
Yigʻilishda tarmoq korxonalarida rentabellikni taʼminlash, energiya isteʼmoli uchun qarzdorlikni bartaraf etish masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Elektr energiyasini nazorat qilish va hisobga olishning avtomatlashtirilgan tizimi bu borada yaxshi samara berayotgani qayd etilib, “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyatiga yil yakunigacha yana 4 million 500 ming dona zamonaviy hisoblagichlar oʻrnatish vazifasi qoʻyildi.
Sohadagi islohotlarning keyingi bosqichida elektr energiyasining raqobatli ulgurji bozorini shakllantirish, generatsiya jarayoniga davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida investorlarni jalb qilish va bunda davlat kafolatini bosqichma-bosqich kamaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda sohani rivojlantirishning uzoq istiqbollari ham koʻrib chiqildi.
Hisob-kitoblarga koʻra, 2030-yilga borib yurtimizda elektr energiyasi isteʼmoli hozirgiga nisbatan 2 barobar koʻp boʻlishi kutilmoqda. Shu bois Energetika vazirligiga keyingi oʻn yilda umumiy quvvati 7 ming 900 megavattni tashkil etadigan yangi issiqlik elektr stansiyalarini ishga tushirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Shuningdek, investorlarni jalb qilgan holda, 8 ming megavatt quvvatga ega quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish, gidro elektr stansiyalari quvvatini 1 ming 935 megavattga oshirish, kichik gidro elektr stansiyalar barpo etishni xususiy sektorga berish yuzasidan vazifalar belgilandi.
Mutasaddi tashkilotlarga Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bilan birgalikda elektr energiyasi sohasida zamonaviy texnologiyalar bilan bevosita ishlaydigan oʻrta va kichik boʻgʻin mutaxassislarini tayyorlash boʻyicha besh yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.

Key tasks for power industry development in 2020
On January 13, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss key tasks for the current year in the development of the electric power industry.
This sector is important in ensuring sustainable economic growth and public welfare. Large-scale measures are being taken to modernize the industry, increase energy capacities and secure uninterrupted supply of electricity to consumers.
In accordance with a 1 February 2019 resolution of the Head of the state, the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan was established. The President’s resolution of March 27 of the same year reorganized the joint stock company Uzbekenergo, setting up on its basis the joint-stock companies Issiqlik Elektr Stansiyalari (Thermal Power Plants), O’zbekiston Milliy Elektr Tarmoqlari (National Power Grids of Uzbekistan) and Hududiy Elektr Tarmoqlari (Regional Power Grids).
Last year, through the implementation of 6 major projects, a total of 1,076 megawatts of electricity generating capacities were put into operation.
It is expected that this year the volume of power consumption in Uzbekistan will be 71 billion kilowatt hours, which is 9 percent as much as last year. The demand by manufacturing industries is anticipated to grow by 10 percent, and 8.5 percent by household customers.
The meeting participants discussed measures to meet the abovementioned need, and the implementation of a corresponding roadmap developed jointly with the World Bank and the Asian Development Bank.
President Shavkat Mirziyoyev insisted that measures defined for the production, distribution and delivery of electricity in 2020 be executed in full and in high quality.
Plans for this year include commissioning of additional capacities of 1177 megawatts in thermal energy and 120 megawatts in hydropower sector. Meanwhile, projects have been devised with foreign direct investment involving the construction of combined-cycle plants with a capacity of 3.5 thousand megawatts, wind power plants with 400 megawatts as well as solar power plants with the same capacity.
Special emphasis was also placed at the meeting on ensuring profitability at the enterprises of the power industry and on eliminating debt for energy consumption. The introduction of an automated system for monitoring and accounting for electricity consumption and results therein have been qualified as efficient; the joint-stock company Hududiy Elekt Tarmoqlari was instructed to install another 4.5 million modern meters by the end of the year.
The President noted that at the next stage of the industry reforms, it is important to create a competitive wholesale electricity market, attract investors to power generation on public-private partnership principles and a phased decline in state presence in the sector.
The meeting also served to deliberate on long-term prospects of the industry.
Calculations show that by 2030, electricity consumption in Uzbekistan will be twice as much as the current level. In this regard, the Ministry of Energy was instructed to commission new thermal power stations with an aggregate capacity of 7.9 thousand megawatts over the next ten years.
The tasks were identified for the construction of solar and wind power plants with a total capacity of 8 thousand megawatts with the engagement of investors, thus bringing the propensity of hydroelectric mills to 1.935 thousand megawatts, and transferring orders for the construction of small water power stations to the private sector.
The Head of the state instructed responsible agencies, together with the Ministry of Higher and Secondary Special Education, to elaborate five-year training programs for mid-level and lower-level specialists in the power sector able to work with modern technologies.
Heads of industry enterprises reported on the issues discussed at the meeting, specific measures have been identified.