Milliy bogʻ maʼnaviy hayotimizning koʻzgusiga aylanadi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 11-yanvar kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Prezidentimiz Alisher Navoiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy bogʻiga tashrif buyurdi.
Shavkat Mirziyoyev Prezidentlik faoliyatining dastlabki kunlaridan boshlab adabiyotga, maʼnaviyatga alohida eʼtibor qaratmoqda. Sohani rivojlantirish, maʼnaviy hayotimizda oʻchmas iz qoldirgan atoqli yozuvchi va shoirlarning tarixiy xotirasini abadiylashtirish, yosh avlodning madaniy-maʼrifiy saviyasini yuksaltirish yuzasidan qator tashabbuslari nafaqat adib va shoirlarni, balki butun xalqimizni ruhlantirdi.
Buni 2019-yil adogʻida oʻzbek romanchiligi asoschisi Abdulla Qodiriy xotirasiga yuksak ehtirom koʻrsatilib, poytaxtimizda uning nomida ijod maktabi va muzey, adibning muazzam haykali ochilganida ham koʻramiz. 2020-yil ham xalqimiz, milliy adabiyotimiz uchun shunday xayrli ishlar bilan boshlandi. Davlatimiz rahbari yangi yil boshida Milliy bogʻdagi Adiblar xiyobonida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Alisher Navoiy bobomiz nomi bilan ataluvchi Oʻzbekiston Milliy bogʻini adabiyot va maʼnaviyat bogʻiga aylantirish tashabbusi bundan uch yil ilgari Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan edi. 2017-yil fevral oyidagi tashrifi chogʻida davlatimiz rahbari mazkur bogʻni xalqimizning madaniy-maʼrifiy saviyasini yuksaltiradigan, yoshlarimizda Vatanga muhabbat, adabiyotimizga hurmat tuygʻusini kamol toptiradigan chinakam ijod va maʼnaviyat maskaniga aylantirish yuzasidan tavsiyalar bergan edi.
Oradan koʻp oʻtmay, oʻsha yil 18-aprelda Prezidentimizning “Alisher Navoiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy bogʻi hududida Adiblar xiyobonini barpo etish toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Qaror asosida bogʻ hududida keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari boshlandi. Oʻsha yili dekabr oyida Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasining zamonaviy binosi foydalanishga topshirildi. Davlatimiz rahbari bogʻda barpo etilayotgan Adiblar xiyoboni loyihalari bilan tanishdi, ijodkorlar uchun barcha sharoit yaratilgan Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasining yangi binosini koʻzdan kechirdi, yozuvchi va shoirlar bilan uchrashib, muhim vazifalarni belgilab berdi.
Shu asosda Adiblar xiyobonidagi bunyodkorlik ishlari yangi bosqichga chiqdi. Bu xiyobon Alisher Navoiy haykali bilan uygʻun boʻlib, yaxlit meʼmoriy ansambl hosil qilishi uchun yangi loyiha ishlab chiqildi. Unga koʻra, 8 gektardan ziyod hudud obodonlashtirilib, Alisher Navoiy haykalini qayta oʻrnatish belgilangan.
Adiblar xiyobonida oʻzbek adabiyotining maʼnaviy-maʼrifiy shajarasi sifatida yetuk adiblarimiz haykallarini oʻrnatish koʻzda tutilgan. Bu yerda Prezidentimiz gʻoyasi asosida shu paytga qadar oʻrnatilgan haykallar qatoridan Bobur, Ogahiy, Muqimiy, Furqat, Behbudiy, Choʻlpon, Abdulla Qodiriy, Abdulla Avloniy kabi mumtoz adabiyotimiz dargʻalari, shuningdek, Toʻlepbergen Qaipbergenov, Ibroyim Yusupov, Aleksandr Faynberg singari zamonaviy adabiyotimiz vakillarining yodgorlik majmualari oʻrin oladi.
Shavkat Mirziyoyev bu yerda olib borilayotgan ishlar, haykallar koʻrinishiga oid loyihalar bilan tanishdi. Haykallar yonida lavhlar oʻrnatib hamda audioyozuvlar orqali har bir adib haqida qisqacha maʼlumot berish, ularning hayoti va ijodiga bagʻishlangan tadbirlar oʻtkazish uchun qoʻshimcha sharoit yaratish zarurligini taʼkidladi. Alisher Navoiy haykali gumbazini bezatish, hududni obodonlashtirish yuzasidan koʻrsatmalar berdi.
Adiblar xiyoboni yonida Toshkent muzeyi tashkil etiladi. Muzey sobiq Oʻzbekiston madaniyati va sanʼati koʻrgazmasi binosida faoliyat boshlaydi. Ayni paytda mazkur binoni rekonstruksiya qilish yakunlanmoqda.
Oʻzbekiston tarixi davlat muzeyi filiali boʻladigan mazkur muzey Shosh, Choch, Binkat, Binokat kabi nomlar bilan atalgan Toshkent shahrining qadimgi davrlardan to XVI asrgacha boʻlgan tarixini oʻzida qamrab oladi. Muzeyda Toshkent shahrining tarixiy davrlari noyob eksponatlar, qimmatli manbalar va koʻrgazmali ekspozitsiyalar asosida aks ettiriladi.
Jumladan, birinchi qavatda qadimiy Toshkentning elektron maketi joylashadi. Tomoshabin ushbu elektron maket orqali oʻtmishda Toshkent qanday boʻlgani, shaharning rivojlanish jarayonlari haqida tasavvur hosil qiladi. Ikkinchi qavatdan turli davrlarga xos ekspozitsiyalar oʻrin oladi.
Umuman ushbu muzey nafaqat yurtdoshlarimiz, balki xorijiy sayyohlar uchun qiziqarli boʻlib, yangi turizm obyekti sifatida xalqimizning milliy oʻziga xosligini keng targʻib etishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Davlatimiz rahbari muzey konsepsiyasiga oid loyihalar bilan tanishib, uning mazmun-mohiyatini boyitish boʻyicha oʻz fikrlarini bildirdi.
– Toshkent tarixi, bu yerlik allomalar merosi hali toʻliq oʻrganilmagan. Bu joy ilmiy asoslangan, shaharning buyuk oʻtmishini yoshlarga, mehmonlarga yetkazadigan maskan boʻlishi kerak, – dedi Prezident.
Alisher Navoiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy bogʻi negizida zamonaviy va yuqori texnologiyali madaniyat va istirohat bogʻi ham barpo etilmoqda.
Prezidentimiz istirohat bogʻi qurilishini ham koʻzdan kechirdi.
Mazkur bogʻ konsepsiyasida milliy meʼmorlik anʼanalari va zamonaviy shaharsozlik uygʻunligiga alohida eʼtibor qaratilgan. Loyiha Avstraliyaning “Sanderson Group” kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Ushbu kompaniya dunyodagi eng zamonaviy ellikdan ortiq park loyihalarini tayyorlashda ishtirok etgan.
Davlatimiz rahbariga loyihani amalga oshirish jarayoni haqida maʼlumot berildi.
Bogʻ hududi 21 gektar boʻlib, bu yerda jahon arxitekturasi durdonalari namunalari, amfiteatr va musiqali favvora, attraksionlar, oilaviy hordiq uchun boshqa obyektlar, yirik savdo-koʻngilochar markaz, qasr-saroy koʻrinishidagi tantanali marosimlar joyi, bolalar kafesi va boshqa maskanlar barpo etilishi moʻljallangan.
Hudud musaffoligini taʼminlash maqsadida boqqa kashtan, qaragʻay, yapon soforasi, magnoliya, dub, qayin kabi havoni tozalovchi va kislorod bilan boyituvchi daraxtlar, butalar ekiladi. 70 va 100-yillik daraxtlar saqlanib qolinadi.
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 4-sentabrdagi qarori asosida bunyodkorlik ishlari ikki bosqichda amalga oshirilmoqda.
Birinchi bosqichda 9 gektarda qurilish-obodonlashtirish ishlari bajariladi. Zamonaviy okeanarium, 650 oʻrinli amfiteatr, 57 metrli qasr, musiqali favvora, binolar, yopiq oilaviy koʻngilochar markaz, kinoteatr, 600 oʻrinli avtomobillar toʻxtash joyi quriladi.
Bogʻdagi eng noyob inshootlardan biri okeanariumdir. Bu yerda sigʻimi 1 million litrgacha boʻlgan 22 ta akvarium boʻladi. Okeanariumda yigirmadan ortiq turdagi noyob baliqlar, dengiz jonivorlari parvarishlanadi.
Yana bir ahamiyatli jihati, hududdagi binolarni qurishda Barselona, Parij, Moskva, London, Amsterdam, Rim, Venetsiya, Praga, Vena, Berlin kabi dunyoga mashhur shaharlardagi arxitektura namunalaridan foydalanildi. Hududda ushbu shaharlarning oʻziga xos taomlari, shirinliklari tayyorlanadi va shunga xos muhit yaratiladi.
Ikkinchi bosqichda 12 gektar huddudda attraksionlar, akvapark va saylgohlar quriladi. Dunyoga mashhur “Disneylend” parkining attraksionlari nusxalaridan foydalaniladi. Italiya, Germaniya va AQSHda ishlab chiqarilgan shunday eng zamonaviy attraksionlar keltirib oʻrnatiladi. Milliy bogʻ huddudidagi koʻl ham rekonstruksiya qilinmoqda.
Davlatimiz rahbari istirohat bogʻining yil davomida ishlashini taʼminlash, odamlar oilaviy dam olishi uchun keng imkoniyat yaratish boʻyicha koʻrsatmalar berdi. Bogʻda Samarqand, Buxoro, Xiva kabi shaharlarimizdagi qadimiy obidalar maketini oʻrnatib, yoshlar va sayyohlarning tariximizga qiziqishini oshirish muhimligi taʼkidlandi.
Ushbu loyihaning amalga oshirilishi mazmunli madaniy hordiq chiqarishni tashkil etish va odamlarning boʻsh vaqtlarini koʻngilli oʻtkazilishini taʼminlaydi, Toshkent shahrining turistik jozibadorligini oshiradi.
Shu yerda Toshkent shahri tumanlari hokimlari bilan muloqot boʻldi.
Toshkent shahrini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan eng muhim yoʻnalishlar muhokama qilindi.
Mutasaddilarning 8-yanvar kuni Davlat byudjeti parametrlarini ijro etish va hududlarda tadbirkorlikni rivojlantirish boʻyicha oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishidan olgan xulosalari, ularni taʼminlash boʻyicha rejalari eshitildi.
Tuman hokimlari investitsiyalar jalb etib, yangi loyihalarni ishga tushirish, tadbirkorlarga munosib sharoit yaratib, mahalliy byudjetni mustahkamlash va odamlarning daromadlarini koʻpaytirish yoʻlida doim izlanishi zarurligi qayd etildi.
Ijtimoiy soha, qurilish va kommunal tarmoqlarni rivojlantirish, aholi va sayyohlar uchun qulayliklarni oshirish boʻyicha ham istiqboldagi muhim vazifalar belgilandi.
Shu kuni Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Toshkent shahridagi Xalq qabulxonasiga ham tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari siyosatining asosi boʻlgan xalq bilan muloqot tizimi aholi manfaatlarini taʼminlab, odamlarning hayotga, davlatga ishonchini mustahkamlamoqda.
Yaqinda Toshkent shahri, Bunyodkor shoh koʻchasi 2-uyda yangi Xalq qabulxonasi binosi foydalanishga topshirildi. Bu yerda fuqarolarni qabul qilish uchun xonalar, Davlat xizmatlari markazi shoxobchasi, aholiga bepul yuridik yordam koʻrsatuvchi “Madad” nodavlat-notijorat tashkiloti byurosi, psixolog, tibbiy xizmat koʻrsatish, ona va bola xonalari, bufet, fuqarolar kutish zali mavjud. Bu yerda kuniga 200 nafargacha murojaatchini qabul qilish mumkin.
Qabulxonada aholi bilan toʻgʻridan-toʻgʻri muloqot qilish, murojaatlarni koʻrib chiqish uchun zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Fuqarolarga qulay boʻlishi uchun sohaviy boʻlimlar tashkil etilgan.
Oʻtgan davrda Prezident virtual qabulxonasi va Xalq qabulxonalari orqali 3 million 650 mingdan ziyod kishi murojaat qilgani jamiyatimizda adolat tamoyillarini mustahkam qaror toptirishda Xalq qabulxonalarining ahamiyati naqadar yuqori boʻlayotganini koʻrsatadi. Mazkur murojaatlarning 2 millionga yaqini hal etilgan, 1,5 million murojaatchiga huquqiy tushuntirish berilgan. Bundan tashqari, joylardagi Xalq qabulxonalari tomonidan sayyor qabullarda 1 million 700 ming fuqaro bilan muloqotlar tashkil etilgan. Xalq qabulxonlari va sektorlar masʼullari uyma-uy yurishi natijasida 988 ming muammoli holatga yechim topilgan.
Davlatimiz rahbari Xalq qabulxonasida yaratilgan sharoitlarga yuqori baho berdi.
– Bu yerga kelgan odam barcha savollariga javob topishi, Toshkent bu borada namuna boʻlishi kerak, – dedi Prezidentimiz.

Национальный парк станет зеркалом нашей духовности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 января 2020 года ознакомился с ходом созидательных и благоустроительных работ, осуществляемых в Ташкенте.
Глава государства посетил Национальный парк Узбекистана имени Алишера Навои.
Шавкат Мирзиёев с первых дней деятельности на посту главы государства особое внимание уделяет развитию литературы и духовности. Ряд его инициатив по увековечению памяти выдающихся мастеров слова, оставивших яркий след в духовной жизни нашего народа, повышению культурно-просветительского уровня молодежи вдохновили не только драматургов и писателей, но и весь наш народ.
Это можно увидеть и на примере высокого почтения к памяти Абдуллы Кадыри, открытия в конце 2019 года в столице школы творчества имени А.Кадыри и дома-музея писателя, а также памятника великому просветителю. 2020 год начался с благородных для нашего народа и национальной литературы начинаний. В начале нового года глава государства ознакомился с ходом созидательной работы, осуществляемой на Аллее литераторов в Национальном парке.
Инициатива о превращении Национального парка Узбекистана имени Алишера Навои в парк литературы и духовности была выдвинута Президентом Шавкатом Мирзиёевым три года назад. В ходе посещения парка в феврале 2017 года глава государства дал рекомендации по его превращению в очаг духовности и просвещения, который будет способствовать повышению культурно-духовного уровня нашего народа, утверждению у молодежи чувств любви к Родине и уважения к литературе.
Вскоре, 18 апреля того же года, было принято постановление Президента “О создании Аллеи литераторов в Национальном парке Узбекистана имени Алишера Навои”. В соответствии с данным постановлением на территории парка была начата широкомасштабная созидательная работа. В декабре того же года было введено в эксплуатацию современное здание Союза писателей Узбекистана. Глава государства ознакомился с проектом создаваемой в парке Аллеи литераторов, осмотрел новое здание Союза писателей Узбекистана, в котором созданы все необходимые условия для представителей творчества, встретился с писателями и поэтами, определил важные задачи в данном направлении.
В соответствии с этим созидательная работа на Аллее литераторов поднялась на новый уровень. Был разработан проект, предусматривающий создание архитектурного ансамбля, в котором Аллея литераторов будет гармонично сочетаться с памятником Алишеру Навои. Запланированы благоустройство более 8 гектаров территории и переустановка памятника великому поэту.
Установка памятников выдающимся деятелям литературы на Аллее литераторов послужит духовно-просветительской родословной узбекской литературы. На основе идеи Президента к настоящему времени уже установлены памятники таким основателям классической литературы, как Бабур, Огахи, Мукими, Фуркат, Бехбуди, Чулпан, Абдулла Кадыри, Абдулла Авлони, а также будут установлены памятники представителям современной литературы – Тулепбергену Каипбергенову, Ибройиму Юсупову, Александру Файнбергу.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой здесь работой, с проектами памятников. Отметил, что рядом со скульптурами необходимо установить таблички и аудиоколонки, позволяющие посетителям получить краткую информацию о том или ином писателе или поэте, создать дополнительные условия для проведения здесь мероприятий, посвященных жизни и творчеству литераторов. Дал указания по оформлению купола над памятником Алишеру Навои, благоустройству прилегающей территории.
Рядом с Аллеей литераторов будет организован музей Ташкента. Он начнет свою деятельность в здании бывшего Выставочного зала культуры и искусства Узбекистана. В настоящее время завершается его реконструкция.
Музей, который станет филиалом Государственного музея истории Узбекистана, воплотит в себе историю Ташкента, который носил разные названия, – Шош, Чоч, Бинкат, Бинокат – в древние времена до XVI века. В музее с помощью уникальных экспонатов, ценных источников и наглядных экспозиций будут отражены исторические эпохи Ташкента.
В частности, на первом этаже будет размещен электронный макет, с помощью которого посетители получат представление о древнем облике и этапах развития города. На втором этаже будут расположены экспозиции, рассказывающие о различных временах.
Словом, данный музей будет интересен не только для наших соотечественников, но и для иностранных туристов, в качестве нового туристического объекта будет иметь важное значение в широкой пропаганде национальной самобытности нашего народа.
Глава государства ознакомился с проектом концепции музея и поделился своими соображениями по его содержательному наполнению.
- История Ташкента, наследие его ученых изучены недостаточно. Этот музей должен стать местом, где молодежь, гости смогут получить подкрепленное наукой представление о славном прошлом города, - сказал Президент.
На базе Национального парка Узбекистана имени Алишера Навои создается также современный и высокотехнологичный парк культуры и отдыха.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом реконструкции парка культуры и отдыха.
В его концепции особое внимание уделено гармоничному сочетанию традиций национального зодчества и современных архитектурных решений. Проект парка культуры и отдыха реализуется совместно с австралийской компанией "Sanderson Group". Данная компания участвовала в разработке проектов свыше 50 современных парков мира.
Главе государства представлена информация о ходе реализации проекта.
Территория парка составляет 21 гектар. Здесь предусматривается строительство амфитеатра и музыкального фонтана по образцам шедевров мировой архитектуры, крупного торгово-развлекательного центра, других объектов для семейного отдыха, помещение в виде замка для проведения торжественных церемоний, детского кафе, установка аттракционов.
В целях обеспечения чистого воздуха в парке будут высажены каштаны, сосны, японская софора, магнолии, дубы, березы и кустарники. При этом будут сохранены имеющиеся в парке 70-ти и 100-летние деревья.
Созидательная работа осуществляется в два этапа согласно постановлению Кабинета Министров от 4 сентября 2017 года.
На первом этапе на территории площадью 9 гектаров будут возведены современный океанариум, амфитеатр на 650 мест, замок в сказочном стиле высотой 57 метров, музыкальный фонтан, крытый семейный развлекательный центр, кинотеатр, построена автостоянка на 600 мест.
Одним из самых уникальных сооружений в парке станет океанариум. Здесь будут расположены 22 аквариума емкостью до 1 миллиона литров. Океанариум будет заполнен более 20 видами уникальных морских обитателей.
Еще одно преимущество парка заключается в том, что при строительстве зданий будут использованы архитектурные решения славящихся во всем мире городов – Барселоны, Парижа, Москвы, Лондона, Амстердама, Рима, Венеции, Праги, Вены, Берлина. Здесь будут готовить национальные блюда и сладости, будет создан особый дух, присущий этим городам.
Второй этап предусматривает установку аттракционов, строительство аквапарка и аллей, которые займут в общей сложности 12 гектаров. Будут использованы элементы всемирно известного парка "Диснейленд", установлены современные аттракционы, изготовленные в Италии, Германии и США. Реконструируется также озеро, расположенное на территории Национального парка.
Глава государства дал указания по налаживанию круглогодичной деятельности парка, созданию широких возможностей для семейного отдыха. Подчеркнута важность установки здесь макетов исторических памятников Самарканда, Бухары, Хивы и других городов, что будет способствовать усилению интереса молодежи и зарубежных гостей к истории нашей страны.
Реализация данного проекта будет способствовать организации качественного культурного отдыха и содержательного досуга людей, повысит туристическую привлекательность столицы.
Здесь же состоялась беседа с хокимами районов города Ташкента.
Обсуждены приоритетные направления по социально-экономическому развитию столицы.
Заслушаны выводы уполномоченных лиц, сделанные после состоявшегося 8 января видеоселекторного совещания по приоритетным задачам исполнения параметров государственного бюджета и развитию предпринимательства в регионах, планы по их реализации.
Подчеркивалось, что хокимам районов необходимо постоянно работать над привлечением инвестиций, запуском новых проектов, созданием достойных условий для предпринимателей, укреплением местных бюджетов и увеличением доходов населения.
Определены также важные задачи на перспективу по развитию социальной, строительной и коммунальной сфер, созданию еще более благоприятных условий для населения и туристов.
В этот день Шавкат Мирзиёев посетил Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Ташкенте.
Система диалога с народом, составляющая основу проводимой главой нашего государства политики, обеспечивает интересы населения, укрепляет его уверенность в завтрашнем дне и доверие к государству.
Недавно в столице (ул. Бунёдкор, 2) было сдано в эксплуатацию здание новой Народной приемной. Здесь имеются кабинеты для приема граждан, пункт Центра государственных услуг, консультационное бюро негосударственной некоммерческой организации “Мадад”, кабинет психолога, медицинский пункт, комната матери и ребенка, буфет, зал ожидания. Учреждение может обслуживать до 200 посетителей в день.
В Народной приемной созданы все условия для диалога с народом, рассмотрения и решения обращений граждан. Для удобства населения работа отделов организована по секторам.
За прошедший период в виртуальную и Народные приемные Президента обратилось свыше 3 миллионов 650 тысяч человек, что свидетельствует об их высокой значимости в прочном утверждении в обществе принципов справедливости. Положительные меры приняты почти по 2 миллионам этих обращений, по 1,5 миллиона вопросов обратившимся даны правовые разъяснения. Кроме того, в ходе выездных приемов, проведенных Народными приемными на местах, организованы диалоги с 1 миллионом 700 тысячами граждан. В ходе подворового обхода, проведенного ответственными работниками Народных приемных и секторов, решены 988 тысяч проблем граждан.
Глава государства высоко оценил условия, созданные в Народной приемной.
- Каждый пришедший сюда должен найти ответы на все вопросы. В этом Ташкент должен быть образцом, - сказал Президент.