Milliy armiyamizni yanada takomillashtirish va rivojlantirish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilandi
Davlatimiz rahbari bu yerga 2017-yil yanvar oyida kelib, harbiy taʼlimni takomillashtirish, oʻsha paytdagi Toshkent oliy umumqoʻshin qoʻmondonlik bilim yurti negizida mutlaqo yangi oʻquv muassasasi tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi. Koʻp oʻtmay, Prezidentning tegishli qarori qabul qilinib, bu yerda xorijning ilgʻor texnologiyalari va zamonaviy oʻquv vositalarini mujassam etgan Qurolli Kuchlar akademiyasi tashkil etildi. 2018-yil yanvarda Oliy Bosh Qoʻmondon mazkur yangilangan taʼlim maskani faoliyati bilan tanishgan edi.
Bugun akademiya ham sharoit, ham mazmun jihatidan tubdan oʻzgargan. Auditoriyalar kompyuter texnikasi, oʻquv va laboratoriya asbob-uskunalari bilan jihozlangan. Zamonaviy situatsion markaz, trenajyorlar tashkil etilgan.
Oʻtgan yili bu yerda modernizatsiya ishlari davom ettirilib, yangi obyektlar qurildi. Kursantlarning oʻqishi va jangovar mashgʻulotlar oʻtashi, sport bilan shugʻullanishi uchun qoʻshimcha imkoniyatlar yaratildi.
Akademiya qoshida mamlakatimizning barcha harbiy taʼlim yoʻnalishidagi oliy va oʻrta maxsus bilim yurtlarida oʻquv jarayoni va ilmiy ishlarni muvofiqlashtiradigan Ilmiy-metodik kengash tuzildi.
Prezidentimiz oʻquv muassasasi faoliyatini takomillashtirish boʻyicha saʼy-harakatlar natijasi hamda foydalanishga topshirilgan zamonaviy taʼlim infratuzilmasi obyektlari bilan tanishdi.
Oʻquv binosida harbiy texnikaning asosiy namunalari boʻyicha dinamik kompyuter trenajyorlar imkoniyatlari namoyish qilindi, akademiya kursantlarining ixtirochilik va innovatsion ishlanmalari haqida maʼlumot berildi.
– Barcha sohalar qatori harbiy taʼlim boʻyicha ham doimo zamon bilan birga qadam tashlashimiz, kerak boʻlsa, undan oldinda yurishimiz zarur. Harbiylarimiz, kursant va tinglovchilar eng ilgʻor, innovatsion bilim va koʻnikmalarni egallashi, soha boʻyicha dunyodagi yangiliklardan xabardor boʻlishi, doim izlanishi lozim, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz kursantlarni mamlakatimiz hayotidagi muhim voqea – Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 28 yilligi va Vatan himoyachilari kuni bilan tabrikladi. Oʻquv xonalari, yotoqxona va suzish havzasidagi sharoitlarni koʻzdan kechirdi.
Shu kunning oʻzida Qurolli Kuchlar Akademiyasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev raisligida Xavfsizlik kengashining milliy armiyamizni yanada rivojlantirish va isloh qilish masalalariga bagʻishlangan kengaytirilgan yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Xavfsizlik kengashi aʼzolari, Qurolli Kuchlar, vazirlik va idoralar rahbarlari, videokonferensaloqa orqali esa hududlar rahbarlari, harbiy okrug va harbiy qismlar qoʻmondonligi, jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi. Mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini mustahkamlash borasida amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida axborot berildi.
Yigʻilishda Qurolli Kuchlarni rivojlantirish boʻyicha olib borilayotgan keng koʻlamli ishlar sarhisob qilinib, vazirlik va idoralar hamda mahalliy hokimiyat organlarining milliy armiyamizni rivojlantirish va isloh qilish borasidagi faoliyatiga tanqidiy baho berildi.
Prezidentimiz 2017-2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish boʻyicha Harakatlar strategiyasi asosida mamlakat hayotining boshqa sohalari bilan bir qatorda harbiy qurilish yoʻnalishida keng miqyosli modernizatsiya ishlari amalga oshirilgani, bu bilan qisqa davrda aniq natijalarga hamda Qurollik Kuchlarimiz qiyofasi boʻyicha strategik yondashuvni shakllantirishga erishilganini taʼkidladi.
Hozirgi axborot makonidagi qarama-qarshilik, odamlar, ayniqsa yosh avlodning ongi va qalbi uchun kurash kuchaygan sharoitda harbiy-vatanparvarlik ruhidagi tarbiyaning oʻrni va ahamiyati tobora ortib borayotgani alohida qayd etildi.
Aholini, avvalo, yoshlarni shunday ruhda tarbiyalash tizimini takomillashtirish, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar jarayoniga jalb qilish, ularning intellektual va ijodiy salohiyatini roʻyobga chiqarish boʻyicha qoʻshimcha topshiriqlar berildi.
– Armiya moddiy jihatdan eng zamonaviy va zarur vositalar bilan taʼminlangan boʻlishi mumkin, lekin ahloqiy jihatdan zaifligi, jangovar ruhi, Vatanga sodiqlik va muhabbat, uning taqdiri uchun masʼuliyat hissi yoʻqligi yoki loqaydlik tuzatib boʻlmas oqibatlarga olib kelishi mumkin, – deya taʼkidladi davlatimiz rahbari.
Bundan tashqari, Qurolli Kuchlarni isloh qilish va rivojlantirishning boshqa muhim yoʻnalishlari koʻrib chiqildi.
Yigʻilish yakunida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev tomonidan mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini mustahkamlash sohasida kelgusi ishlarni tashkillashtirish boʻyicha vazifalar belgilandi.

Определены приоритетные задачи по дальнейшему совершенствованию и развитию национальной армии
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 10 января 2020 года, в преддверие Дня защитников Родины, посетил Академию Вооруженных Сил.
В январе 2017 года глава государства поручил организовать на базе Ташкентского высшего общевойскового командного училища абсолютно новое учебное заведение. Вскоре было принято соответствующее постановление Президента, и училище было преобразовано в Академию Вооруженных Сил, вобравшую в себя самые передовые технологии и современные средства обучения. В январе 2018 года Верховный Главнокомандующий ознакомился с деятельностью новой академии.
Сегодня условия и содержание учебного процесса в академии кардинально изменились. Аудитории оснащены современной компьютерной техникой, учебно-лабораторным оборудованием. Действует ситуационный центр, применяются тренажеры.
В прошлом году работы по модернизации академии были продолжены, возведены новые объекты. Созданы дополнительные возможности для учебной и боевой подготовки курсантов, занятия ими спортом.
При академии образован Научно-методический совет, координирующий учебный и научный процессы во всех высших и средних специальных военных учебных заведениях страны.
Глава государства ознакомился с результатами работы по совершенствованию деятельности учебного заведения и введенными в эксплуатацию новыми современными объектами образовательной инфраструктуры.
Представлены возможности комплекса динамических компьютерных тренажеров основных образцов военной техники, информация о рационализаторских и инновационных разработках курсантов академии.
- В военном образовании, как и во всех других сферах, мы должны всегда идти в ногу со временем и даже быть на шаг впереди. Наши курсанты и слушатели должны приобретать самые передовые, основанные на инновациях знания и навыки, быть в курсе новостей сферы, постоянно работать над собой, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Президент поздравил курсантов со знаменательным событием в жизни нашей страны – 28-летием образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Днем защитников Родины. Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями в учебных и жилых помещениях, а также современных спортивных сооружениях.
В этот же день в Академии Вооруженных Сил под председательством Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами состоялось расширенное заседание Совета безопасности, посвященное вопросам дальнейшего развития и реформирования национальной армии.
В мероприятии приняли участие члены Совета безопасности, руководящий состав Вооруженных Сил, министерств и ведомств, а также посредством видеоконференцсвязи – главы регионов, командования военных округов и воинских частей, представители общественных организаций. Представлена информация о работе в сфере укрепления обороноспособности страны.
На заседании подведены итоги широкомасштабной работы по развитию Вооруженных Сил, дана критическая оценка деятельности министерств и ведомств, а также органов государственной власти на местах, задействованных в реализации задач развития и реформирования национальной армии.
Президент отметил, что на основе Стратегии действий развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, наряду с другими сферами жизнедеятельности страны, проведены масштабные преобразования и в области военного строительства, тем самым за столь короткий период времени удалось добиться конкретных результатов и выработать стратегическое видение облика наших Вооруженных Сил.
Особо подчеркнуто, что в современных условиях противостояния в информационном пространстве, усиления борьбы за «умы и сердца», особенно молодого поколения, значительно возрастает роль и место военно-патриотического воспитания.
Даны дополнительные поручения по совершенствованию системы военно-патриотического воспитания населения, в первую очередь молодежи, вовлечению в процесс осуществляемых в стране реформ, реализации ее интеллектуального и творческого потенциала.
- Армия в материальном отношении может быть обеспечена всем самым современным и необходимым, однако слабая моральная составляющая, отсутствие боевого духа, преданности, чувства любви к Родине, ответственности за ее судьбу, безразличие могут привести к необратимым последствиям, - отметил глава государства.
Были рассмотрены и другие важные направления реформирования и развития Вооруженных Сил.
По итогам заседания Президентом Республики Узбекистан, Верховным Главнокомандующим Вооруженными Силами даны рекомендации и поставлены конкретные задачи перед должностными лицами по организации дальнейшей работы в области укрепления обороноспособности страны.