Milliy armiyamizni yanada takomillashtirish va rivojlantirish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilandi
Davlatimiz rahbari bu yerga 2017-yil yanvar oyida kelib, harbiy taʼlimni takomillashtirish, oʻsha paytdagi Toshkent oliy umumqoʻshin qoʻmondonlik bilim yurti negizida mutlaqo yangi oʻquv muassasasi tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi. Koʻp oʻtmay, Prezidentning tegishli qarori qabul qilinib, bu yerda xorijning ilgʻor texnologiyalari va zamonaviy oʻquv vositalarini mujassam etgan Qurolli Kuchlar akademiyasi tashkil etildi. 2018-yil yanvarda Oliy Bosh Qoʻmondon mazkur yangilangan taʼlim maskani faoliyati bilan tanishgan edi.
Bugun akademiya ham sharoit, ham mazmun jihatidan tubdan oʻzgargan. Auditoriyalar kompyuter texnikasi, oʻquv va laboratoriya asbob-uskunalari bilan jihozlangan. Zamonaviy situatsion markaz, trenajyorlar tashkil etilgan.
Oʻtgan yili bu yerda modernizatsiya ishlari davom ettirilib, yangi obyektlar qurildi. Kursantlarning oʻqishi va jangovar mashgʻulotlar oʻtashi, sport bilan shugʻullanishi uchun qoʻshimcha imkoniyatlar yaratildi.
Akademiya qoshida mamlakatimizning barcha harbiy taʼlim yoʻnalishidagi oliy va oʻrta maxsus bilim yurtlarida oʻquv jarayoni va ilmiy ishlarni muvofiqlashtiradigan Ilmiy-metodik kengash tuzildi.
Prezidentimiz oʻquv muassasasi faoliyatini takomillashtirish boʻyicha saʼy-harakatlar natijasi hamda foydalanishga topshirilgan zamonaviy taʼlim infratuzilmasi obyektlari bilan tanishdi.
Oʻquv binosida harbiy texnikaning asosiy namunalari boʻyicha dinamik kompyuter trenajyorlar imkoniyatlari namoyish qilindi, akademiya kursantlarining ixtirochilik va innovatsion ishlanmalari haqida maʼlumot berildi.
– Barcha sohalar qatori harbiy taʼlim boʻyicha ham doimo zamon bilan birga qadam tashlashimiz, kerak boʻlsa, undan oldinda yurishimiz zarur. Harbiylarimiz, kursant va tinglovchilar eng ilgʻor, innovatsion bilim va koʻnikmalarni egallashi, soha boʻyicha dunyodagi yangiliklardan xabardor boʻlishi, doim izlanishi lozim, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz kursantlarni mamlakatimiz hayotidagi muhim voqea – Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 28 yilligi va Vatan himoyachilari kuni bilan tabrikladi. Oʻquv xonalari, yotoqxona va suzish havzasidagi sharoitlarni koʻzdan kechirdi.
Shu kunning oʻzida Qurolli Kuchlar Akademiyasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev raisligida Xavfsizlik kengashining milliy armiyamizni yanada rivojlantirish va isloh qilish masalalariga bagʻishlangan kengaytirilgan yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Xavfsizlik kengashi aʼzolari, Qurolli Kuchlar, vazirlik va idoralar rahbarlari, videokonferensaloqa orqali esa hududlar rahbarlari, harbiy okrug va harbiy qismlar qoʻmondonligi, jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi. Mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini mustahkamlash borasida amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida axborot berildi.
Yigʻilishda Qurolli Kuchlarni rivojlantirish boʻyicha olib borilayotgan keng koʻlamli ishlar sarhisob qilinib, vazirlik va idoralar hamda mahalliy hokimiyat organlarining milliy armiyamizni rivojlantirish va isloh qilish borasidagi faoliyatiga tanqidiy baho berildi.
Prezidentimiz 2017-2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish boʻyicha Harakatlar strategiyasi asosida mamlakat hayotining boshqa sohalari bilan bir qatorda harbiy qurilish yoʻnalishida keng miqyosli modernizatsiya ishlari amalga oshirilgani, bu bilan qisqa davrda aniq natijalarga hamda Qurollik Kuchlarimiz qiyofasi boʻyicha strategik yondashuvni shakllantirishga erishilganini taʼkidladi.
Hozirgi axborot makonidagi qarama-qarshilik, odamlar, ayniqsa yosh avlodning ongi va qalbi uchun kurash kuchaygan sharoitda harbiy-vatanparvarlik ruhidagi tarbiyaning oʻrni va ahamiyati tobora ortib borayotgani alohida qayd etildi.
Aholini, avvalo, yoshlarni shunday ruhda tarbiyalash tizimini takomillashtirish, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar jarayoniga jalb qilish, ularning intellektual va ijodiy salohiyatini roʻyobga chiqarish boʻyicha qoʻshimcha topshiriqlar berildi.
– Armiya moddiy jihatdan eng zamonaviy va zarur vositalar bilan taʼminlangan boʻlishi mumkin, lekin ahloqiy jihatdan zaifligi, jangovar ruhi, Vatanga sodiqlik va muhabbat, uning taqdiri uchun masʼuliyat hissi yoʻqligi yoki loqaydlik tuzatib boʻlmas oqibatlarga olib kelishi mumkin, – deya taʼkidladi davlatimiz rahbari.
Bundan tashqari, Qurolli Kuchlarni isloh qilish va rivojlantirishning boshqa muhim yoʻnalishlari koʻrib chiqildi.
Yigʻilish yakunida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev tomonidan mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini mustahkamlash sohasida kelgusi ishlarni tashkillashtirish boʻyicha vazifalar belgilandi.

Priorities for the improvement and development of the national army are identified
On January 10, 2020, a few days ahead of the Defenders of the Motherland Day, President of the Republic of Uzbekistan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev has visited the Academy of the Armed Forces.
In January 2017, the Head of the state ordered the organization of a completely new educational institution on the basis of Tashkent Higher Combined Arms Command School. Soon after, an appropriate resolution of the President was adopted, and the School was transformed into the Academy of the Armed Forces, which incorporated the most advanced technologies and cutting-edge teaching aids. In January 2018, the Supreme Commander-in-Chief visited the new Academy and got familiar with its activities.
Today, the terms and substance of the educational process at the institution have changed dramatically. The classrooms are equipped with modern computer technology, learning and laboratory equipment. There is a situational center, simulators are used.
Last year, works on the modernization of the Academy continued, new facilities were erected. Additional amenities have been created for the education and combat training of cadets as well as their practicing sports.
The Academy became home to the newly established Methodological Council designed to coordinate the learning and scientific process in all higher and secondary special military educational institutions of the country.
The Head of the state got acquainted with the results of work to improve the institution and the commissioned new modern educational infrastructure facilities.
The possibilities of a complex of dynamic computer simulators of the main samples of military equipment, information on rationalization and innovative developments of the Academy’s cadets were presented to the President.
“In military education, like in all other areas, we must always keep up to date and even be a step ahead. Our cadets and students should acquire the most sophisticated knowledge and skills based on innovation, keep abreast of developments in the field, constantly self-improve”, Shavkat Mirziyoyev insisted.
The President congratulated the cadets on a significant event in the life of our country – the 28th anniversary of formation of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and the Defenders of the Motherland Day. Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the conditions in educational and residential premises, as well as modern sports facilities.
On January 10, at the Academy of the Armed Forces, the President of Uzbekistan, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev has chaired an expanded meeting of the Security Council to discuss issues related to the development and reform of the national army.
The session has been attended by members of the Security Council, the leadership of the Armed Forces and government agencies, as well as – through videoconferencing – the heads of regions, the commanding staff of military districts and military units, representatives of public organizations. Reports have been provided on work directed at strengthening the country’s defense capabilities.
The meeting served to sum up the results of large-scale efforts on the development of the Armed Forces, critically assess the activities of ministries and agencies, as well as local government bodies involved in implementation of tasks towards reforming the national army.
The President noted in his speech that, based on the 2017-2021 Development Strategy of Uzbekistan, extensive transformation has also touched the defense sphere along with other spheres of life. Tangible effects have been secured in a relatively short span of time passed and a strategic vision of our Armed Forces been shaped.
The Supreme Commander-in-Chief noted that in the current environment of confrontation in the information space, amid the intensification of the struggle for “hearts and minds”, especially of the younger generation, military-patriotic education has been growing in significance.
Additional instructions have been given to improve the system of such education among the population, primarily youth, to engage them in the process of reforms in progress in the country, realize their intellectual and creative potential.
“In material terms, the army can be fit with all the state-of-the-art systems, yet a weak morale, lack of fighting spirit and devotion, the sense of love for the Motherland and responsibility for its fate, indifference can ultimately lead to irreversible consequences”, the Head of the state pointed out.
The session participants also considered other important areas of reform and development of combat forces.
Following the meeting, the President of the Republic of Uzbekistan, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces outlined recommendations and set specific tasks for officials to arrange works towards bolstering the nation’s defense capabilities.