Barcha xizmatlar uchun yagona boʻlgan elektron raqamli imzo ishlab chiqiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-yanvar kuni davlat xizmatlari koʻrsatish samaradorligini oshirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sifatidagi faoliyatining ilk kunlaridan “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak” degan gʻoyani ilgari surgan edi. Maqsad odamlarimizning ogʻirini yengil qilish, har qanday qulayliklar yaratishdan iborat.
Buning uchun, avvalo, rasmiy idoralarga u yoki bu yumush bilan murojaat qilgan aholining vaqti va mablagʻini tejash, ayniqsa, sarson-sargardonlikka barham berish, qolaversa, korrupsiyani bartaraf etish maqsadlarida davlat xizmatlari koʻrsatishning yaxlit, zamonaviy, ishonchli tizimini yaratishga kirishildi.
Shu munosabat bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017-yil 12-dekabr kuni “Aholiga davlat xizmatlari koʻrsatishning milliy tizimini tubdan isloh qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmon qabul qilindi. Unga muvofiq, Adliya vazirligi huzurida Davlat xizmatlari agentligi tashkil etildi.
Hozirda mamlakatimiz boʻylab Agentlik tasarrufidagi Davlat xizmatlari markazlari faoliyat yuritib kelmoqda. Oddiy odamlar uchun qulay, koʻrkam boʻlgan 80 dan ortiq innovatsion binolar jismoniy va yuridik shaxslarga xizmat qilib kelayotgan boʻlsa, bugungi kunda yana 94 ta shunday inshootlarni qurish ishlari olib borilmoqda.
Bundan tashqari, olis joylarga chiqish orqali (“mobil davlat xizmatlari”) qulay va shaffof tarzda sayyor xizmatlar ham koʻrsatilyapti.
Bugungi kunga kelib, Davlat xizmatlari markazlari orqali “yagona darcha” tamoyili asosida 130 turdan ziyod xizmatlar taqdim etilmoqda. 2017-yilda aholiga koʻrsatilgan xizmatlar soni 12 mingtani tashkil etgan boʻlsa, 2019-yilda bu koʻrsatkich 13 milliontadan oshgan.
Eng koʻp murojaat qilinadigan 36 turdagi xizmatlar boʻyicha hujjatlar soni 112 tadan 52 taga kamaytirildi, xizmat koʻrsatish muddati 280 kundan 126 kunga qisqartirildi.
Masalan, ilgari haydovchilik guvohnomasini yangisiga almashtirish uchun pasport, tibbiy maʼlumotnoma, imtihon varaqasi, eski guvohnoma, rasm va eng kam ish haqining 70 foizi miqdorida toʻlov talab qilingan. Endilikda esa faqat uchta narsa: eski haydovchilik guvohnomasi va uning taloni, bazaviy hisoblash miqdorining 70 foizi hajmida toʻlov kerak, xolos.
Oʻtgan yil 1-iyundan boshlab fuqarolarning yashash joyidan va tashkilotlarning manzilidan qatʼi nazar, istalgan markaz orqali davlat xizmatlari koʻrsatish yoʻlga qoʻyildi.
Bu odamlarga juda katta qulaylik yaratib, sarsongarchilikdan xalos etdi.
Masalan, Toshkentdagi universitetga Nukusdan kelib hujjat topshirish uchun kamida 2 million soʻm xarajat qilingan boʻlsa, hozirda istalgan markazga murojaat qilish kifoya.
Joriy yilda ham bu boradagi ishlar davom ettirilib, 94 ta yangi markaz barpo etilishini aksar hollarda xususiy sektor bilan sheriklikda amalga oshirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bu dastlabki qadamlar ekani, aholiga qulayliklarni yanada koʻpaytirish zarurligini taʼkidladi.
Avvalo, “yagona darcha” tamoyili toʻliq ishlashi uchun barcha davlat xizmatlari toʻliq elektron shaklga oʻtkazilishi va maʼlumotlar raqamlashtirilishi lozimligi koʻrsatib oʻtildi.
Hozirgi kunda davlat xizmati koʻrsatuvchi 80 ta idoradan atigi 27 tasi Davlat xizmatlari agentligi bilan oʻzaro integratsiya qilingan. 53 idorada maʼlumotlar raqamlashtirilmagan. Misol uchun, sogʻliqni saqlash, ekologiya, qurilish, arxiv bilan bogʻliq davlat xizmatlari sohasida haligacha elektron maʼlumot bazasi shakllanmagan.
Shunday maʼlumot almashinuvi yoʻqligi sababli 2019-yilda qurilish, tabiiy gaz, issiq suv va ichimlik suvi taʼminoti borasida xizmat koʻrsatish muddatlari buzilgan.
Shu bois yigʻilishda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Adliya vazirligiga barcha idoralarning davlat xizmatlari bilan bogʻliq axborot tizimlari va maʼlumotlar bazasini yaratish boʻyicha manzilli dastur ishlab chiqish vazifasi topshirildi.
Elektron davlat xizmatlaridan foydalanuvchilar sonini yil yakunigacha kamida 5 baravarga oshirish, 2025-yilgacha toʻliq elektron xizmat koʻrsatishga oʻtish maqsad qilib qoʻyildi.
Aholining 75 foizi internetga mobil qurilmalar orqali kirayotganini inobatga olib, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining mobil versiyasini ishga tushirish muhimligi qayd etildi. Uzoq hududlarda yashaydigan aholiga qulayliklar yaratish maqsadida davlat xizmatlari markazining 50 dan ortiq filialini tashkil etishni jadallashtirish zarurligi taʼkidlandi.
Xorijiy tajribani qoʻllagan holda, odamlarga bir murojaat asosida qoʻshimcha kompleks xizmatlar koʻrsatish hamda fuqaroning murojaatisiz ham unga kerakli xizmat turlarini taklif qilish mumkinligi qayd etildi.
Misol uchun, farzand tugʻilishi bilan unga tugʻilganlikni qayd etish, nafaqa belgilash, yashash joyiga roʻyxatga va tibbiyot muassasasiga hisobga qoʻyish, bolalar bogʻchasiga navbat kabi xizmatlar biryoʻla taqdim etilsa, ota-onalarga gʻoyat qulay boʻladi.
Yigʻilishda ushbu tizimni eksperiment tariqasida Toshkent shahrida, keyinchalik boshqa hududlarda bosqichma-bosqich joriy etish yuzasidan topshiriq berildi.
Prezidentimiz koʻplab xizmatlar uchun elektron raqamli imzo talab qilinishi odamlarga qiyinchilik tugʻdirayotgani, ayniqsa, bu tadbirkorlarning eng ogʻriqli nuqtasi ekanini taʼkidladi.
Elektron raqamli imzodan kompyuter orqaligina foydalanish mumkin. Tadbirkor roʻyxatdan oʻtish uchun soliq idorasi kaliti, bojxona hujjatlari uchun bojxona kaliti va hisob raqami bilan ishlash uchun bankning elektron raqamli imzosini olishi shart. Bu kalitlarni olish uchun har bir idoraga alohida-alohida borib, uni xarid qilishi, tagʻin muayyan muddatda yana mablagʻ sarflab yangilashi kerak.
Prezidentimiz tomonidan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga mutasaddi tashkilotlar bilan birgalikda elektron raqamli imzo talab etiladigan xizmat turlari uchun shaxsni tasdiqlashning muqobil, xavfsiz va sodda usullarini joriy qilish vazifasi qoʻyildi. Shu yil 1-iyulgacha hamma xizmatlar uchun yagona boʻlgan elektron raqamli imzo ishlab chiqish boʻyicha topshiriq berildi.

Single electronic digital signature to be introduced for all services
On January 9, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of improving the efficiency of providing public services.
From the first days of his activity as President, the Head of the state forwarded the idea “It is not the people who must serve the government bodies, but rather the government bodies that must serve the people”, the purpose of which is to ease the concerns of people and create wide amenities for them.
To save time and money of the population, turning to departments on various issues, as well as to prevent corruption, the introduction of an integrated, modern and reliable system of public services has been launched.
In this regard, President Shavkat Mirziyoyev signed on December 12, 2017 the Decree “On measures for fundamentally reforming the national system of rendering public services to the population”. In accordance with the document, the Public Services Agency under the Ministry of Justice was organized.
Today, public service centers of the Agency operate throughout the country. Services for individuals and legal entities are provided in more than 80 comprehensively convenient, innovative buildings, and 94 more are under construction.
In addition, services in a convenient and transparent form are provided with travel to remote areas (mobile public services).
Currently, over 130 types of services are provided through public service centers on a one-stop basis. If in 2017 public services were rendered to the population 12 thousand times, then in 2019 this figure exceeded 13 million.
Over the past two years, 86 public service centers have been opened at places. The list of documents required to obtain 36 types of the most popular services was reduced from 112 to 52, the term for the provision of services – from 280 to 126 days.
For example, before replacing a driver’s license, it was necessary to provide a passport, a medical certificate, an examination sheet, an old certificate, a photograph, and also pay a fee of 70 percent of the minimum wage. Now it’s enough to provide an old driver’s license and a coupon for it, as well as pay a fee of 70 percent of the base estimate.
Starting from June 1 of the last year, the provision of public services on an extraterritorial basis was established regardless of the permanent residence and location of organizations, through any center of public services. This innovation provided great convenience to citizens and put an end to red tape.
An applicant from Nukus had to spend at least 2 million soums to submit documents for admission to a university in Tashkent. Today it’s enough to contact any center without leaving the region.
Work in this direction will continue in the current year. It is planned to open 94 new centers, most in partnership with the private sector.
The Head of the state noted that this is only the first stage, and the convenience for the population should be expanded.
It was noted that in order for the one-stop principle to be fully established, it is necessary first of all to transfer all public services to electronic form and digitalize the data.
Currently, out of 80 agencies providing public services, only 27 have integrated their databases with the Public Services Agency, and in 53 organizations the data is still not digitized. For example, there is no electronic database for the provision of public services in healthcare, ecology, construction, and archives. Due to the lack of such data exchange in 2019, services related to the construction, supply of gas, hot and drinking water were rendered out of time.
In this regard, the Ministry for Development of Information Technologies and Communications, the Ministry of Justice was instructed to develop an address program for the creation in all agencies of information systems and databases regarding public services.
The goal is to increase the number of users of electronic public services by at least 5 times before the end of this year, and by 2025 completely switch to electronic services.
Taking into account that 75 percent of the population uses the Internet on mobile devices, the importance of launching a mobile version of the Unified Portal of Interactive Government Services was noted. It was entrusted to expedite the organization of more than 50 branches of public service centers for the convenience of residents of remote settlements.
Using the foreign experience, it was noted that it is possible to provide a whole range of services to citizens on the basis of a single application or to offer a citizen the necessary services without waiting for an appeal.
For example, when a child is born, it will be much more convenient for parents to receive several services at the same time – birth registration, assignment of benefits, residence registration, registration at a medical institution, queuing up for kindergarten and others.
At the meeting, it was entrusted to test this system in the city of Tashkent and gradually introduce it in other regions.
The President noted that the requirement of an electronic digital signature, the presence of which is mandatory for access to many services, creates inconvenience for citizens, especially complicates the activities of entrepreneurs.
Electronic digital signature can only be used from a computer. To register a business, an entrepreneur must obtain an EDS key at the tax office, a separate key at the customs department, and another bank key for working with the account. You have to visit each department separately, and after a certain time, the keys must be updated. All this requires additional costs.
The President instructed the Ministry for Development of Information Technologies and Communications to implement, together with responsible organizations, alternative, safe and simple ways of verifying identity when using services that require electronic digital signature. The task was set before July 1 of this year to develop a single digital signature for all services.