Yagona yoʻlimiz – tadbirkorlar sonini koʻpaytirish, odamlarni ishbilarmon qilish
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 8-yanvar kuni Davlat byudjeti parametrlarini ijro etish va hududlarda tadbirkorlikni rivojlantirish boʻyicha joriy yilgi ustuvor vazifalarga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Ilgʻor xorijiy tajriba hamda sinalgan amaliyot asosida mamlakatimizda milliy soliq tizimi yaratildi. Soliqlar soni va stavkalari optimallashtirildi. Qoʻshilgan qiymat soligʻining stavkasi 20 foizdan 15 foizgacha pasaytirildi. Buning natijasida oʻtgan yili tadbirkorlar ixtiyorida jami 2 trillion soʻm mablagʻ qoldi.
2020-yil 1-yanvardan yangi tahrirdagi Soliq kodeksi amaliyotga tatbiq etildi. Bu islohotlardan asosiy maqsad – joriy va kelgusi yillarda iqtisodiy barqarorlikni taʼminlashdir.
Yigʻilishda buning uchun tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlash va bu orqali byudjet tushumlarini muntazam oshirib borish zarurligi taʼkidlandi.
– Yagona yoʻlimiz – tadbirkorlar sonini koʻpaytirish, odamlarni ishbilarmon qilish! Har bir hokim byudjetga qoʻshimcha daromadlarni taʼminlashi uchun oʻzi izlanishi, tadbirkorga sharoit yaratib, biznes vakillari bilan yelkama-yelka ishlashi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Joylardagi rahbarlarning eskicha ish uslubi, energiya resurslari isteʼmoli va toʻlovi boʻyicha hisob-kitob yuritishi, tadbirkorlarni qiynayotgan masalalarga yondashuvi tanqid qilindi. Oʻtgan yili Mirzo Ulugʻbek, Gʻuzor va Muborak tumanlarida faoliyat koʻrsatmayotgan tadbirkorlar soni oshgani koʻrsatib oʻtildi.
– Bitta tadbirkor oʻz faoliyatini toʻxtatsa ham, bunga “favqulodda holat” sifatida qaralishi kerak, – deya taʼkidladi Prezident. – Iqtisodiy barqarorlik asosi raqobatbardosh tadbirkorlarni koʻpaytirishdir.
Yigʻilishda joriy yil birinchi chorakda byudjetga soliq tushumlarini taʼminlash uchun hokimlar boshchiligida, ularning iqtisodiy masalalar boʻyicha birinchi oʻrinbosarlari, moliya va soliq idoralari tomonidan amalga oshiriladigan vazifalar belgilab berildi.
Avvalo, yangi tadbirkorlik subyektlarini tashkil qilish hamda faoliyatini toʻxtatgan korxonalarni tiklashga koʻmaklashish kerakligi taʼkidlandi. Buning uchun elektr, gaz, yoʻl, suv bilan bogʻliq infratuzilmani yaxshilash, yangilarini barpo etish zarur. Shu bois hokimiyatlar tomonidan oshirib bajarilgan daromadlar, birinchi navbatda, hududlarda mavjud infratuzilmani yaxshilashga yoʻnaltirilishi belgilandi.
Shuningdek, tayyor infratuzilmasi bor kichik sanoat zonalarining 263 gektar maydoni va 50 mingdan ziyod obyektlaridan samarali foydalanilsa, koʻplab yangi quvvatlar tashkil etish mumkin. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga viloyat hokimliklari bilan birgalikda shu borada manzilli dastur ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Davlatimiz rahbari har bir tuman kesimida resurs soligʻi toʻlovchilarni hamda ularning obyektlarini hisobga olish, ish oʻrinlari va tadbirkorlar faoliyatini legallashtirish boʻyicha ham topshiriqlar berdi.
Elektr energiyasi va tabiiy gaz isteʼmoli uchun qarzdorlikni qisqartirish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
Toshkent, Sirdaryo, Samarqand, Navoiy viloyatlari va boshqa joylarda debitor qarzdorlik koʻpaygani, avtomobillarga gaz quyish shohobchalarida katta miqdorda talon-torojliklar aniqlanayotgani koʻrsatib oʻtildi. Bu energiya ishlab chiqaruvchi korxonalarning moliyaviy ahvoliga salbiy taʼsir etishi bilan birga hududlardagi tadbirkorlarning elektr va tabiiy gaz taʼminotida uzilishlarga sabab boʻlmoqda.
Davlatimiz rahbari bunday holatlarga chek qoʻyib, elektr energiyasi va tabiiy gazdan qarzdorlikni qisqartirish, aholi va tadbirkorlarni ushbu manbalar bilan uzluksiz taʼminlash zarurligini taʼkidladi.
Maʼlumki, Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlari, “Oʻzbekneftgaz”, “Oʻztransgaz”, “Oʻzqurilishmaterillari”, “Oʻzkimyosanoat” kabi yirik korxona va tashkilotlar byudjet koʻrsatkichlariga sezilarli taʼsir koʻrsatadi. Endilikda ulardan tushumlar yaqinda tuzilgan Yirik soliq toʻlovchilar bilan ishlash inspeksiyasi tomonidan mustaqil yigʻiladi.
Bosh vazir oʻrinbosarlari va maslahatchilariga oʻz komplekslari tarkibidagi korxonalarda ishlab chiqarish koʻrsatkichlarini har oyda muhokama qilib borish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Byudjetga tushumlarni oshirishda yana bir muhim yoʻnalish – davlat aktivlari. Oʻtgan yili davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan byudjetga jami 1,6 trillion soʻm dividend toʻlangan, xolos.
Shu bois mutasaddilarga davlat mulki obyektlarini, jumladan, yogʻ-moy va alkogol mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalarni xususiylashtirish, yirik soliq toʻlovchi subyektlar boʻyicha dividend toʻlash miqdori va davriyligini belgilash vazifasi yuklatildi.
Yigʻilishda berilgan topshiriqlar ijrosini samarali tashkil etish uchun viloyat hokimlarining iqtisodiy masalalar boʻyicha birinchi oʻrinbosarlari moliya, soliq, bojxona, bank va iqtisodiy kompleks tarkibidagi boshqa tashkilotlar bilan birgalikda tadbirkorlarga munosib sharoit yaratish va byudjet daromadlarini oshirish boʻyicha doimiy ishlashi zarurligi qayd etildi.
Videoselektorda yana bir muhim masala – yangi Soliq kodeksini hayotga toʻliq tatbiq etish masalasi ham atroflicha muhokama qilindi.
Maʼlumki, oʻtgan yili soliq tizimidagi oʻzgarishlarning mazmun-mohiyatini aholi va tadbirkorlarga chuqur tushuntirish boʻyicha Ishchi guruh tuzilgan edi. Uning hududiy tuzilmalari tomonidan bu borada manzilli ishlar olib borildi.
Joriy yil 1-yanvardan mamlakatimiz soliq tizimida 120 dan ortiq yangi qoidalar amaliyotga kiritildi. Bu qoidalar toʻgʻri qoʻllanishi, aholining huquq va manfaatlari taʼminlanishi uchun oʻzgarishlardan barcha xabardor boʻlishi kerak.
Shu bois viloyatlar, tuman va shaharlar hokimlari boshchiligida iqtisodiy kompleks idoralari xodimlari va tadbirkorlarni oʻqitishni tashkil etish zarurligi taʼkidlandi.
Kodeksning mazmun-mohiyatini anglagan holdagina uning sifatli ijrosini taʼminlashga imkon boʻladi. Undan tashqari, hujjatda koʻzda tutilgan qoidalarni keng jamoatchilikka yetkazish maqsadida barcha tumanlarda davra suhbatlari, seminarlar va boshqa targʻibot tadbirlarini oʻtkazish muhimligi qayd etildi. Ommaviy axborot vositalarida targʻibot boʻyicha media reja ishlab chiqib, birinchi chorak davomida barchaga yetkazish yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
Yangi kodeksda soliq organlariga ham koʻplab vazifalar yuklatilgan. Ularni sifatli amalga oshirish uchun soliq xodimlari bilim va saviyasini keskin oshirishi, tadbirkorlarga munosabatini tubdan oʻzgartirishi zarurligi taʼkidlandi.
Davlat soliq qoʻmitasi, Adliya vazirligi, Savdo-sanoat palatasi va Biznes-ombudsmanga xalqaro tajriba asosida, tadbirkorlar bilan muhokama qilgan holda soliq tekshiruvlari oʻtkazish tartibini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda qurilishni moliyalashtirish masalasiga ham toʻxtalib oʻtildi. Moliyalashtirish manbasi aniq boʻlmagan obyektlarda qurilishni boshlash va loyiha-smeta hujjatlarisiz qurilishni moliyalashtirish taqiqlanishi qayd etildi.
– Bugungi topshiriqlar ijrosini samarali tashkil etish iqtisodiy kompleksdan katta masʼuliyat talab etadi. Shu bois bu yil hukumat va hududlar uchun “iqtisodiy kompleksni safarbar qilish yili” boʻladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

Our only path is to boost entrepreneurship, realize the business potential of people
On January 8, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference meeting on the priority tasks of fulfilling the parameters of the national budget and promoting entrepreneurship.
A national tax system has been formed in the country based on international best practices and conventional experience. The number and rates of taxes have been optimized. The value added tax rate has been reduced from 20 to 15 percent. As a result, last year, 2 trillion soums remained at the disposal of entrepreneurs.
On 1 January 2020, Tax Code in the new edition entered into force. It is worth reminding that to secure economic growth in this and subsequent years, tax reform has been introduced.
To this end, efforts are in progress to support entrepreneurship and steadily increase budget revenues.
“Our only path is to boost entrepreneurship, realize the business potential of people! Every khokim should take the initiative to secure additional revenues to the budget, create conditions for entrepreneurs and work side by side with business representatives”, the Head of the state insisted.
The methods of work of local executives have been criticized at the meeting. The President pointed to the absence of accurate calculations on consumption and payments for energy resources, indifference to issues of concern for entrepreneurs. Last year, for example, inactive business entities grew in number in Mirzo Ulugbek, Ghuzar and Mubarek districts.
“Even one case of suspension of activities by an entrepreneur should be considered extraordinary”, Shavkat Mirziyoyev noted. “Increase in the number of competitive business entities is the basis of economic stability.”
The meeting participants identified tasks for khokims, their first deputies, tax bodies and financial departments – to ensure revenues to the budget in the first quarter of this year.
The President indicated urgent need for the organization of new business entities and assistance to entrepreneurs who have suspended work. To do this, the existing gas, electricity and water supply networks, road infrastructure should be improved and new ones built. Therefore, khokimiyats were instructed to direct extra revenues primarily to perk up local infrastructure.
Vast new capacities can be created provided that the 263 hectares of land and over 50 thousand facilities of small industrial zones with ready-made infrastructure are used effectively. The State Assets Management Agency, the Ministry of Economy and Industry were tasked thus with elaborating relevant target programs together with local khokimiyats.
Instructions were voiced on the accounting of resource tax payers and their facilities in the context of each district, on the legalization of jobs and activities of entrepreneurs.
Particular attention was paid to reducing consumer debt for electricity and natural gas.
It was noted that in Tashkent, Syrdarya, Samarkand, Navoi and other regions, receivables increased, large-scale larceny cases were revealed at gas stations. This, along with damage to the financial condition of energy producers, leads to disruptions in the power and gas supply to entrepreneurs.
The Head of the state emphasized the need to curb such cases, reduce debt for electricity and natural gas, and ensure uninterrupted delivery of these resources to individuals and business bodies.
Navoi and Almalyk mining and metallurgical plants, Uzbekneftegaz, Uztransgaz, Uzqurilishmateriallari, Uzkimyosanoat and other foremost enterprises and organizations have a significant impact on budget indicators. From now on, the recently created Inspectorate for Major Taxpayers will deal with the proceeds from them.
Deputy Prime Ministers and advisors to the Prime Minister have been instructed on a monthly basis to discuss production indicators at enterprises within their subordinate facilities.
Another important factor in boosting budget revenues is government assets. Last year, enterprises with public share paid as little as 1.6 trillion soums of dividends to the budget.
In this regard, the responsible officials were entrusted with the task of ensuring the privatization of state property facilities, including mills of oil and fat and alcohol products, as well as determining the amount and frequency of dividend payments by large taxpayers.
To organize the effective fulfillment of the tasks set at the meeting, the first deputy khokims of the regions need to undertake constant interaction with financial, tax, customs authorities, banks and other organizations of the economic complex to deliver decent conditions for entrepreneurs and increase budget revenues.
At the videoconference session, one more important issue was considered in detail – the comprehensive implementation of the new Tax Code.
Last year, a working group was formed to widely explain to the population and entrepreneurs the essence and significance of tax reforms. The territorial structures of the working group have carried out targeted work on this front.
Starting from January 1 this year, more than 120 new rules entered into force in the tax system of Uzbekistan. For their proper application, to ensure the rights and interests of the population, it is essential to secure universal awareness.
In this respect, the President pointed out the necessity for arranging training courses for khokims of regions, districts and towns, as well as staff of the economic complex and entrepreneurs.
Only a complete understanding of the Code will ensure its high-quality realization. In addition, to explain the rules stipulated by the document to the general public, it is important to conduct roundtable discussions, workshops, and other awareness-raising events everywhere. Instructions were outlined to develop a media plan to cover this topic in mass media and during public awareness events in the first quarter of this year.
The new Code also places many tasks on tax authorities. President Shavkat Mirziyoyev emphasized the necessity of stirring up the knowledge and qualifications of workers in the field along with securing a fundamental change in their attitude to entrepreneurship.
The State Tax Committee, the Ministry of Justice, the Chamber of Commerce and Industry and the Business Ombudsman have been instructed to develop a new procedure for conducting tax audits taking into account the opinions of entrepreneurs and international experience.
The meeting participants raised the issue of funding construction works. It is inadmissible, it was noted, to start the construction and to assign funds for this in the absence of specific sources of financing and design estimates.
“The effective organization of the execution of these directives places a great responsibility today on the economic complex. Therefore, for the government and regions this year will be a year of mobilization of the economic complex”, Shavkat Mirziyoyev said.
Khokims, executives of spheres and industries presented reports on the execution of forecast indicators and the promotion of entrepreneurship.