Muqaddas sarhadlarimizning ishonchli qalqonlari
O‘zbekistonning mudofaa sohasidagi siyosati boshqa davlatlar bilan tinch-totuv yashash va ularning ichki ishlariga aralashmaslik, suvereniteti hamda mustaqilligini hurmat qilish tamoyillariga asoslangan bo‘lib, ko‘p tomonlama o‘zaro manfaatli munosabatlarni rivojlantirish, fuqarolarning tinchligi va osoyishtaligini ta’minlashga qaratilgan.
Mamlakat mudofaa qobiliyatini oshirishning asosiy omili
Keyingi yillarda Prezidentimiz, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev rahbarligida milliy armiyamizning mudofaa qobiliyatini yuksaltirishga qaratilgan ulkan islohotlar amalga oshirildi.
Xususan, yaqin kunlarda tashkil topganining 28 yilligi keng nishonlanadigan Qurolli Kuchlarimizda barcha darajada professional harbiy kadrlar tayyorlash tizimi takomillashtirildi, qo‘shinlar tayyorgarligi yuzasidan tadbirlarni rejalashtirish bo‘yicha yangi yondashuvlar ishlab chiqildi. Mudofaa sanoati bo‘yicha davlat qo‘mitasi tashkil qilindi, harbiy xizmatchilar va ularning oilalarini ijtimoiy himoya qilish, yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash borasida ishlar kuchaytirildi. Qurolli Kuchlarga taalluqli masalalar yuzasidan xalq bilan muloqotning mutlaqo yangi tizimi joriy etildi, boshqa davlatlar bilan harbiy sohadagi hamkorlik rivojlantirildi, harbiy sohada xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha prinsipial yondashuvlarni o‘zida aks ettirgan yangi Mudofaa doktrinasi qabul qilindi.
— Mazkur hujjat respublika qonunchilik hujjatlari va xalqaro huquq normalariga asoslanadi va unda milliy manfaatlar, dunyo hamda mintaqamizdagi harbiy-siyosiy vaziyat, zamonaviy harbiy mojarolar xususiyatlaridan kelib chiqqan, — deydi O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vazirining birinchi o‘rinbosari, Qurolli Kuchlar Bosh shtabi boshlig‘i, general-mayor Pavel Ergashev. — U davlatning mudofaa sohasidagi siyosatining ustuvor yo‘nalishlarini belgilab beradi va ochiqlik xususiyatiga ega. Bu esa shaffoflikni ta’minlaydi, boshqa mamlakatlar bilan samarali o‘zaro harbiy-siyosiy hamkorlik uchun tashkiliy-huquqiy sharoitlar yaratadi.
Shuningdek, qo‘shinlarning harbiy tayyorgarlik dasturiga o‘zgartirishlar kiritildi. Endilikda mashg‘ulotlar zamonaviy interfaol usullar asosida olib borilyapti. Harbiy xizmatchilar davomati darajasini takomillashtirish uchun reyting tizimi tatbik etildi.
Bundan ko‘zlangan maqsad esa shaxsiy tarkibning mustaqil bilim olishini oshirish va doimiy izlanishini tashkil qilishdir. Shular bilan bir qatorda, modellashtirish va simulyatsiya usullaridan keng foydalangan holda, haqiqiy harbiy sharoitlarga maksimal darajada yaqinlashtirilgan taktik-o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish tartibi yo‘lga qo‘yildi. Har bir taktik o‘quv va amaliy mashg‘ulotlarni o‘tkazish tartibiga tegishli bo‘lgan turli yo‘nalishlar bo‘yicha o‘quv-metodik filmlarni tayyorlash hamda ular bilan harbiy qismlar va muassasalarni ta’minlash tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Harbiy xizmat nufuzi oshmoqda
Muddatli harbiy xizmatni o‘tash sharoitlari ham tubdan o‘zgardi. Jumladan, Davlat test markazi bilan hamkorlikda fuqarolarni muddatli harbiy xizmatga chaqirish tanlov asosida amalga oshirilyapti. Shunday kilib, O‘zbekiston Qurolli Kuchlari yuqori bilim darajasi va yaxshi jismoniy tayyorgarlikka ega yoshlar hisobidan to‘ldirilayotgan mamlakatlar qatoridan joy oldi.
— Biz birinchi kundan boshlaboq yangi kelgan askarlarni mas’uliyat va vatanparvarlik fazilatlari ruhida tarbiyalayapmiz, ularning armiya sharoitlariga ko‘nikishlariga yordam bermoqdamiz, — deydi Shimoli-g‘arbiy harbiy okrugda shartnoma asosida xizmat o‘tayotgan serjant Azat Usmanov. — Bo‘linmamizda yigitlar haqiqiy mard bo‘lib yetishishlari uchun barcha zarur imkoniyatlar mavjud. Prezidentimiz tomonidan harbiy xizmatni o‘tash sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan qator farmonlar va qarorlar qabul qilindi, Vatan himoyachilariga qo‘shimcha imtiyozlar berildi. Bularning barchasi, albatta, yoshlar o‘rtasida armiyada xizmat qilishga bo‘lgan qiziqishni sezilarli ravishda oshiradi.
Harbiy xizmatchilar va ularning oila a’zolarini uy-joy bilan ta’minlashga oid davlat dasturi amalga oshirilmoqda, ham shartnoma bo‘yicha harbiy xizmatchilar, ham muddatli harbiy xizmatni o‘tayotganlar uchun yaxlit imtiyozlar tizimi yaratildi. Muddatli harbiy xizmatni o‘tayotgan har bir xizmatchi bir vaqtning o‘zida oylik pullarini olyapti, o‘zini ko‘rsatgan va testlarni muvaffaqiyatli topshirganlarga esa qism qo‘mondonligining tavsiyanomalari berilmoqdaki, ular respublikadagi oliy o‘quv yurtlariga imtiyoz asosda kirish imkoniyatiga ega bo‘lishyapti.
Tog‘ o‘quv markazlarida yo‘riqchi mutaxassislar ishtirokida harbiy xizmatchilarning tog‘li va tog‘oldi hududlaridagi taktik harakatlarga tayyorgarligi bo‘yicha taktik yig‘inlar o‘tkazilmoqda, har qanday ob-havo sharoitida va turli joylashuv hududlarida desant tashlashning turli ko‘rinishlari ishlab chiqilyapti. Maxsus taktik-o‘quv mashg‘ulotlarini tashkil qilish va o‘tkazishga barcha qo‘shin turlari bo‘linmalari jalb etilmoqda. Bu esa ular o‘rtasidagi yaqin hamkorlik va uyg‘unlikni yo‘lga qo‘yishda yordam beryapti.
Poligonlar hamisha qizg‘in
O‘zbekiston Qurolli Kuchlari va Milliy gvardiyasida harbiy xizmatchilarning amaliy mashg‘ulotlari, boshqa mamlakatlarning qurolli kuchlari idoralari bilan o‘zaro hamkorlik hamda tajriba almashish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda. “Trevoga!” signali bo‘yicha qo‘shinlar yuqori darajadagi harbiy tayyorgarlikka keltirildi. Asosiy amaliy harakatlar yurtimizdagi sakkizta poligonda bo‘lib o‘tdi. Ularda aviatsiyani jalb etgan holda motoo‘qchi, tank bo‘linmalari, reaktiv va stvolli artilleriyaning jangovar o‘q otish mashqlari amalga oshirildi. Qo‘qqisdan tekshirish barcha harbiy jamoalar harakatlari mustahkam jipslashganini ko‘rsatdi. Bu ham armiyamiz yuksak darajadagi ma’naviy-psixologik ruhga ega ekanligining tasdig‘idir.
Endilikda bunday tekshirishlar harbiy okruglarda tez-tez o‘tkazilyapti. Misol uchun, 2019-yil may oyida erta tongda Qurolli Kuchlar Bosh shtabidan kelib tushgan “Trevoga!” signali bo‘yicha Termiz garnizoni qo‘shinlari yuqori darajadagi harbiy tayyorgarlikka keltirildi. Harbiy xizmatchilar oldida jangovar va jismoniy tayyorgarlik bo‘yicha bilim hamda ko‘nikmalarini namoyish etish, batalon-taktik guruhlar harakatlaridagi mushtaraklik, qurol-yarog‘lar va harbiy texnikani boshqarishdagi mohirlikni namoyish etish vazifasi turardi. Ushbu topshiriqlarni qo‘shinlar “a’lo” bahoga bajarishdi.
Oldingi yillardagidan farqli ravishda, Qurolli Kuchlarning jangovar tayyorgarligini oshirish uchun taktik o‘quvlarni o‘tkazish muntazamlik kasb etmoqda. E’tiborlisi, ular tez-tez boshqa davlatlar armiyalari vakillari ishtirokida o‘tkazilyapti. O‘tgan yili Jizzax viloyatidagi “Forish” va Namangan viloyatidagi “G‘urumsaroy” poligonlarida “Hamkorlik — 2019” O‘zbekiston — Xitoy aksilterror o‘quv-amaliy mashg‘ulotlari hamda “Harbiy hamkorlik — 2019” qo‘shma maxsus taktik-o‘quv mashg‘ulotlari bo‘lib o‘tdi.
— O‘zbekiston armiyasi va Milliy gvardiyasida Vatan himoyasiga qodir bo‘lgan, o‘z ishining professionallari xizmat qiladi, —deydi Xitoy Xalq Qurollangan Militsiyasi Bosh qo‘mondoni, general-polkovnik Van Nin. — O‘zbekiston poligonlarida strategik sheriklik va hamkorlikka asoslangan hamda tahdidlarga qarshi kurashish va xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan bu kabi keng miqyosdagi harbiy mashg‘ulotlarning o‘tkazilishi ishtirokchi mamlakatlar harbiy xizmatchilari uchun maktab vazifasini o‘taydi.
Kuchlarni birlashtirgan qolda, xatarlar va taxdidlarga karshi kurashish
Ma’lumki, O‘zbekiston turli harbiy-siyosiy blok va alyanslarga qo‘shilmaydi, o‘z hududida xorijiy davlatlarning harbiy bazalari joylashtirilishiga yo‘l qo‘ymaydi. Binobarin, harbiy sohadagi hamkorlik milliy armiya jangovar tayyorgarligini oshirishga xizmat qiladigan tajribalar almashish, “Bu — mening Vatanim, uni ko‘z qorachig‘idek asrayman va uning uchun jonimni berishga tayyorman”, degan so‘zlar hayot shioriga aylangan harbiy kadrlar tayyorlash masalasini o‘z ichiga oladi.
So‘nggi paytlarda Mudofaa vazirligi ko‘plab davlatlar qurolli kuchlari bilan hamkorlikni faol rivojlantirmoqda. MDH mamlakatlari, AQSh, Pokiston va boshqa delegatsiyalar yurtimizga tashrif buyurdi, Qurolli Kuchlarda amalga oshirilayotgan islohotlarning borishi, harbiy kadrlar tayyorlash uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishishdi, sohada jadal rivojlanib borayotgan hamkorlikka baho berishdi.
Umuman olganda, qisqa vaqt ichida O‘zbekiston Qurolli Kuchlarining kuch-qudrat bo‘yicha jahon reytingida to‘qqiz pog‘ona yuqorilagani armiyamizda olib borilayotgan islohotlar o‘z samarasini berayotganining yaqqol isbotidir. Shunga mos ravishda Vatanimiz himoyachilari qo‘shma o‘quv mashg‘ulotlari va dunyo mamlakatlari harbiy xizmatchilari o‘rtasida o‘tkazib kelinayotgan nufuzli xalqaro turnirlarda ham bilim va mahorati, barqarorligi, ruhiyati, kuchi, jipsligini yorqin namoyon etib kelyapti. Ular Buyuk Britaniya mezbonlik qilib keladigan “Kembriya patruli” tanlovida ikki karra birinchi o‘rinni egalladi, Xalqaro armiya o‘yinlarida muvaffaqiyatli ishtirok etdi. Birinchi marta 2017-yilda “ArMI” musobaqalarida qatnashgan vakillarimiz ikki yil ichida raqiblariga qarshi jiddiy raqobat tug‘dirish hamda Jizzax viloyatidagi “Forish” poligonida harbiy-tibbiy estafetani yuqori tashkilotchilik darajasida o‘tkazishga qodir ekanliklarini ko‘rsata olishdi.
Ilk ishtirokda yaxshi ko‘rsatkich
Xalqaro armiya o‘yinlarida eng tomoshabop va mashhuri, shubhasiz, tank biatloni hisoblanadi. 2018-yilda O‘zbekiston Mudofaa vazirligi delegatsiyasi unda kuzatuvchi davlat sifatida qatnashgan bo‘lsa, 2019-yilda bellashuvning to‘la huquqli ishtirokchisiga aylandi. Debyut natijasi esa birinchi divizionga chiqish imkoniyatini taqdim etdi.
Gap shundaki, O‘zbekiston tankchilari tank biatloni ikkinchi divizionning final bosqichida muvaffaqiyatli qatnashib, birinchi o‘rin hamda “ArMI — 2020” xalqaro tanlovining birinchi divizion yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. Harbiy mashina ekipaji bu borada qiyin yo‘nalishni 2 soat 7 daqiqayu 22 soniyada bosib o‘tib, 13 ta nishonni yo‘q qildi.
Qolaversa, muhandis-sapyorlar ham Rossiyaning Tyumen oblasti poligonida uchinchi o‘rinni egallab, muvaffaqiyat qozondi. Mamlakatimiz qo‘shin razvedkachilari esa ilk bor Elburs cho‘qqisini zabt etishdi. Harbiy alpinistlarimiz asosiy lagerdan balandligi 4130 metrli tog‘ cho‘qqisigacha 4 soatu 25 daqiqada yetib oldi.
Yuqorida aytib o‘tganimizdek, Jizzax viloyatidagi “Forish” tog‘-dala o‘quv poligonida birinchi marta Xalqaro armiya o‘yinlarining harbiy shifokorlik faoliyati ustalari o‘rtasida tanlov o‘tkazildi. Ushbu musobaqada 11 davlatdan 200 ga yaqin eng yaxshi harbiy-tibbiyot mutaxassislari hozir bo‘ldi. Ular 12 kun davomida professional mahorati va harbiy ko‘nikmalarini namoyish etdi. O‘zbekiston vakillari eng yaxshi jamoa, deya e’tirof etildi.
Armiyamiz jangovar salohiyatini mustahkamlash, harbiy xizmatchilarning professional tayyorgarligi bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirish, xalqaro terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha tajriba almashish, Vatanimizning muqaddas sarhadlari himoyasi uchun ishonchli qalqon yaratish borasida yurtimiz Qurolli Kuchlarida islohotlar va o‘zgarishlar davom ettirilmoqda, xalqaro aloqalar mustahkamlanyapti, hamkorlikdagi taktik-o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazilayotir. Ulardan biri 2019-yilning dekabr oyida Sharqiy harbiy okrug “G‘urumsaroy” poligonida Rossiya Federatsiyasi harbiy xizmatchilari bilan hamkorlikda tashkil qilindi.

Вооруженные Силы Узбекистана: Надежный щит священных рубежей
Политика Узбекистана в области обороны основана на принципах мирного сосуществования и невмешательства во внутренние дела других государств, уважения их суверенитета и независимости и направлена на развитие многосторонних взаимовыгодных отношений, обеспечение мира и спокойствия граждан.
Повышая обороноспособность страны
За последнее время под руководством Президента страны Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Узбекистана Шавката Мирзиёева в национальной армии проведены масштабные преобразования, направленные на повышение ее обороноспособности.
В Вооруженных Силах, которые отметят скоро 28-летие со дня образования, усовершенствована система подготовки профессиональных военных кадров всех уровней, выработаны новые подходы к планированию мероприятий по подготовке войск. Создан Государственный комитет по оборонной промышленности, объединяющий профильные предприятия, усилилась работа по социальной защите военнослужащих и их семей, патриотическому воспитанию молодежи. Внедрена совершенно новая система диалога с народом по вопросам, касающимся Вооруженных Сил, расширилось сотрудничество в военной сфере с другими государствами, принята новая Оборонная доктрина, представляющая собой систему креативных подходов к обеспечению безопасности в военной сфере.
— Данный документ основывается на законодательных актах республики и нормах международного права, исходит из национальных интересов, военно-политической обстановки в мире и регионе, характера современных военных конфликтов, — говорит первый заместитель министра обороны Республики Узбекистан, начальник Генерального штаба Вооруженных Сил генерал- майор Павел Эргашев. — Он определяет приоритеты политики государства в области обороны и имеет открытый характер, что обеспечивает прозрачность, создает организационно-правовые условия для эффективного военно-политического взаимодействия в сфере безопасности и обороны с другими государствами.
Также внесены изменения в программу боевой подготовки войск. Теперь занятия проводятся на основе современных интерактивных методов. В целях повышения самообразования личного состава и организации постоянного поиска внедрена рейтинговая система для совершенствования уровня успеваемости военнослужащих. Наряду с этим налажен порядок проведения тактических учебных занятий, максимально приблизив их к вероятным боевым условиям, широко используя при этом методы моделирования и симуляции. Налажена система подготовки и обеспечения воинских частей и учреждений учебно-методическими фильмами по разным направлениям, касающимся порядка проведения каждого тактического учения и практического занятия.
Растет престиж армейской службы
Кардинально изменились и условия прохождения срочной военной службы. Призыв граждан осуществляется совместно с Государственным центром тестирования путем конкурсного отбора призывников. Таким образом, Узбекистан вошел в число стран, в которых Вооруженные Силы комплектуются наиболее подготовленными юношами, имеющими высокий уровень знаний и хорошую физическую подготовку.
— С первых дней мы воспитываем в новобранцах ответственность и патриотизм, помогаем адаптироваться к армейским условиям, — рассказывает сержант Азат Усманов, проходящий службу по контракту в Северо-Западном военном округе. — В нашем подразделении имеется все необходимое для того, чтобы парни стали настоящими мужчинами. Принят ряд указов и постановлений Президента, направленных на улучшение условий прохождения военной службы, предоставлены дополнительные льготы защитникам Родины, что, на мой взгляд, позволило существенно повысить интерес молодых людей к службе в армии.
Реализуется Государственная программа обеспечения жильем военнослужащих и их семей, создана целостная система льгот как для военнослужащих по контракту, так и для военнослужащих срочной военной службы. Каждый отслуживший срочную военную службу получает единовременное денежное пособие, а отличившиеся и успешно сдавшие тесты — рекомендации командования части, дающие им право на льготы при поступлении в высшие образовательные учреждения республики.
В горных учебных центрах проводятся сборы по подготовке военнослужащих к тактическим действиям в горных и предгорных районах с участием специалистов-инструкторов, отрабатываются разные виды десантирования при любых погодных условиях и в разных районах местности. При организации и проведении специальных тактических учений привлекаются подразделения всех родов войск, что помогает налаживать тесное взаимодействие и слаженность действий между ними.
На полигонах «жарко»
В Вооруженных Силах и Национальной гвардии Узбекистана особое внимание уделяется практическим занятиям военнослужащих, сотрудничеству и обмену опытом с силовыми ведомствами других стран. В последние годы военные полигоны задействованы практически каждодневно.
В ноябре 2018 года впервые за всю историю национальной армии была проведена внезапная масштабная проверка боеготовности всех воинских частей и подразделений. По сигналу «Тревога!» войска были приведены в высшую степень боевой готовности. Основные практические действия проходили на восьми полигонах страны. С привлечением авиации на них проводились боевые стрельбы мотострелковых, танковых подразделений, реактивной и ствольной артиллерии. В ходе внезапной проверки показана сплоченность действий всех воинских коллективов, что свидетельствует и о высоком морально-психологическом духе нашей армии.
Теперь такие проверки часто проходят в военных округах. К примеру, в мае минувшего 2019 года ранним утром по сигналу «Тревога!», поступившему из Генерального штаба Вооруженных Сил, войска Термезского гарнизона были приведены в высшую степень боевой готовности. Военнослужащим предстояло продемонстрировать свои знания и навыки в боевой и физической подготовке, слаженность действий батальонно-тактических групп, мастерство владения вооружением и военной техникой. Поставленные задачи войска выполнили на «отлично».
В отличие от прошлых лет для повышения боеготовности Вооруженных Сил регулярными стали тактические учения, зачастую проводимые с участием представителей армий других стран. В прошедшем году на полигонах «Фориш» в Джизакской области и «Гурумсарай» в Наманганской области про-ведены совместное узбекско-китайское антитеррористическое учение «Сотрудничество-2019» и совместные тактико-специальные учения «Боевое содружество- 2019».
— В армии Узбекистана и Национальной гвардии служат профессионалы своего дела, готовые в любую минуту встать на защиту Родины, — говорит Главнокомандующий Народной вооруженной милицией Китая генерал-полковник Ван Нин. — Совместное проведение на полигонах Узбекистана таких широкомасштабных военных учений по противодействию угрозам и обеспечению безопасности, основанное на стратегическом партнерстве и сотрудничестве, послужит хорошей школой для военнослужащих стран участниц.
Противостоять вызовам и угрозам, объединив усилия
Узбекистан не входит в какой- либо военный блок и придерживается политики неразмещения военных баз на территории республики. Сотрудничество в военной сфере включает в себя обмен опытом, способствующий повышению боеспособности национальной армии, вопросы подготовки военных кадров, для которых слова «Это — моя дорогая Родина, буду беречь ее как зеницу ока и готов пожертвовать ради нее своей жизнью» являются жизненным кредо.
Последнее время Министерство обороны активно развивает сотрудничество с военными ведомствами многих стран мира. Военные делегации государств СНГ, США, Пакистана и ряда других посетили нашу страну, ознакомились с ходом реформ, проводимых в Вооруженных Силах, условиями для подготовки военных кадров и дали свою оценку динамично развивающемуся сотрудничеству в военной сфере.
Об эффективности проводимых в армии реформ наглядно свидетельствует и тот факт, что за короткое время Вооруженные Силы страны поднялись на девять позиций в мировом рейтинге по мощи. Наши защитники Родины также подтвердили свои знания и мастерство, стойкость, силу духа, сплоченность на совместных учениях и престижных турнирах, проводимых среди военнослужащих стран мира. Дважды они занимали первое место на конкурсе «Кембрийский патруль» в Великобритании, успешно выступили на Армейских международных играх. Впервые заявив о себе на АрМИ в 2017 году, за два года участия показали, что могут составить серьезную конкуренцию соперникам и провести на высоком организационном уровне военно-медицинскую эстафету в Джизакской области на полигоне «Фориш».
Результат дебюта — выход в первый дивизион
Самым зрелищным и популярным в Армейских международных играх является танковый биатлон. В 2018 году делегация Минобороны Узбекистана присутствовала на нем в качестве страны наблюдателя, а в 2019 году стала полноправным участником состязаний. Результат дебюта — выход в первый дивизион.
Танкисты Узбекистана успешно выступили в финальном заезде второго дивизиона танкового биатлона, завоевав первое место и путевку в первый дивизион международного конкурса «АрМИ-2020». Экипаж боевой машины преодолел сложный маршрут за 2 часа 7 минут 22 секунды, поразив 13 мишеней.
Успеха также добились инженеры-саперы на полигоне в Тюменской области (Россия), заняв третье место. Войсковые разведчики Узбекистана первыми взошли на Эльбрус. Военным альпинистам потребовалось для восхождения из базового лагеря на вершину горы высотой 4 130 метров 4 часа 25 минут.
В Джизакской области на горно-полевом учебном полигоне «Фориш» Центрального военного округа впервые в истории Армейских международных игр прошел конкурс среди профессионалов военно-медицинского дела. В соревнованиях приняли участие около 200 лучших военно-медицинских специалистов из 11 стран мира. В течение 12 дней они демонстрировали профессиональное мастерство и армейскую выучку. Лучшей оказалась команда Узбекистана.
Для укрепления боевого потенциала армии, повышения знаний и навыков военнослужащих по профессиональной подготовке, обмена опытом в борьбе с международным терроризмом, создания надежного щита для защиты священных рубежей Родины в Вооруженных Силах нашей страны продолжаются реформы и преобразования, укрепляются международные связи, проводятся совместные тактические учения. В декабре минувшего 2019 года под кодовым названием «Восток2019» они состоялись на полигоне «Гурумсарай» Восточного военного округа с участием военнослужащих Российской Федерации. На очереди новые мероприятия, которые станут школой закалки характера военнослужащих, мужества, стойкости, верного служения Отчизне.