Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 7-yanvar kuni qurilish sohasidagi islohotlarni yanada jadallashtirish boʻyicha ustuvor vazifalarga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Mamlakatimizda bunyodkorlik koʻlami yildan yilga kengayib bormoqda. Yangi uy-joylar, yirik zavodlar, zamonaviy infratuzilma obyektlari qurilmoqda. Tabiiyki, bunday katta hajmdagi ishlarni sifatli va oʻz vaqtida bajarish uchun malakali quruvchilar, bilimli loyihachilar, barqaror tashkilotlar kerak.
Yigʻilishda qurilish sohasidagi muammo va kamchiliklar keskin tanqid qilindi.
Masalan, Oʻzbekistonda 22 mingga yaqin qurilish-pudrat tashkiloti boʻlib, ularning aksariyatida ishchilar soni va kasb malakasi toʻgʻrisida maʼlumot yuritilmaydi.
Hududlardagi barcha qurilishlar yagona buyurtmachi xizmati tashkilotlariga topshirib qoʻyilgani koʻrsatkichlarga salbiy taʼsir koʻrsatmoqda. Ilgʻor xorijiy tajribada qurilish xavfsizligi, sifati va natijasi nazorat qilinsa, bizda barcha kuch va resurslar jarayonni nazorat qilishga sarflanib, sifat ikkinchi oʻringa tushib qolgan.
Davlatimiz rahbari sohadagi kamchiliklarni bartaraf etish, uni zamonaviy asosda rivojlantirish boʻyicha muhim chora-tadbirlarni belgilab berdi.
Loyiha institutlari oʻrtasida sogʻlom raqobat muhitini yaratish, xorijiy tajriba asosida tenderlar oʻtkazishning aniq mezonlarini ishlab chiqish, bu borada elektron tizimni eksperiment tariqasida Toshkent shahrida joriy etish boʻyicha topshiriq berildi.
Qurilish, Moliya, Adliya vazirliklari va boshqa mutasaddi tashkilotlarga joriy yil 1-iyulgacha qurilish korxonalari faoliyatini baholash reytingini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi. Ushbu reytingda ishchilar soni va malakasi, bajarilgan ishlar hajmi, soliq va kreditlarning oʻz vaqtida toʻlanishi kabi mezonlar oʻz aksini topadi.
Prezidentimiz shaharsozlik normalari va qoidalarini hamda yagona buyurtmachi xizmati tashkilotlari faoliyatini takomillashtirish zarurligini taʼkidladi.
Sohada axborot texnologiyalaridan foydalanish darajasi pastligi koʻrsatib oʻtildi. Jumladan, loyihalarni yaratish, ekspertizadan oʻtkazish, qurilishga ruxsat berish, qurilish-pudrat ishlarini masofaviy nazorat qilish jarayonlari haligacha qogʻozda bajarilyapti. Investor va tadbirkorlar uchun qayerda nima qurish mumkinligi haqida maʼlumot beruvchi geoinformatsion tizim yoʻlga qoʻyilmagan.
Shu bois yigʻilishda Qurilish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga tizimni toʻliq raqamlashtirish boʻyicha joriy yilda amalga oshirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqish yuklatildi.
Sohada texnika xavfsizligi talablariga rioya qilinmayotgani, “risk-analiz” tizimi va nazorat yoʻqligi oqibatida baxtsiz hodisalar yuz berayotgani qayd etildi. Tegishli vazirlik va idoralarga qurilish sohasida davlat nazoratini butunlay yangicha asosda tashkil etish, mehnat muhofazasini kuchaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda kadrlar masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Davlatimiz rahbari qurilish sohasi uchun mutaxassislar tayyorlash tizimi bugungi kun talabiga javob bermasligini taʼkidladi.
Mehnat vazirligi, Qurilish vazirligi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligiga qurilish sohasida oʻrta boʻgʻin mutaxassislari va ishchi kasblar klassifikatorini joriy qilish hamda unga muvofiq kollejlarda quruvchilar tayyorlash vazifasi qoʻyildi.
Sohaga oid taʼlim dasturlarini yuqori texnologiyalar va innovatsion yondashuvlar asosida yangidan ishlab chiqish, boʻlajak kadrlarni zamonaviy loyihalash va dasturiy taʼminot, xususan, BIM (Building Information Modeling) texnologiyalari bilan ishlashga oʻrgatish kerakligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda muhokama qilingan masalalar boʻyicha mutasaddi rahbarlar hisobot berdi, tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

Инновационные технологии будут широко внедрены в строительную сферу
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 января 2020 года провел совещание, посвященное приоритетным задачам по дальнейшему ускорению реформы в строительной сфере.
Масштаб созидательной работы в нашей стране ширится с каждым годом. Возводятся новое жилье, крупные заводы, современные инфраструктурные объекты. Качественное и своевременное осуществление возросшего объема соорудительных работ требует наличия квалифицированных строителей и проектировщиков, устойчивых организаций с достаточными ресурсами.
На совещании резкой критике подвергнуты проблемы и недостатки в сфере строительства.
Так, в Узбекистане насчитывается около 22 тысяч строительно-подрядных организаций, большинство из которых не ведут отчетность о численности и профессиональной квалификации работников. Негативное влияние на сроки и качество работ оказывает тот факт, что все строительные работы в регионах переданы в ведение служб единого заказчика. Тогда как в международной практике контролируются безопасность, качество и конечный результат строительства, у нас в стране все силы и ресурсы направляются на контроль процесса сооружения, а качеству уделяется второстепенное внимание.
Глава государства определил важные меры по устранению недостатков и развитию сферы в соответствии с современными требованиями.
Поручено сформировать здоровую конкуренцию между проектными институтами, разработать конкретные критерии проведения тендеров на основе зарубежного опыта, а также внедрить в порядке эксперимента соответствующую электронную систему в городе Ташкенте.
Министерствам строительства, финансов, юстиции и другим ответственным ведомствам поручено до 1 июля текущего года разработать методику оценки и составить рейтинг деятельности строительных предприятий. Шкала будет составляться по таким критериям, как численность и квалификация работников, объем выполненных работ, своевременность уплаты налогов и погашения кредитов.
Отмечена необходимость совершенствования норм и правил градостроительства, деятельности организаций службы единого заказчика.
Указано на низкий уровень применения информационных технологий в сфере. В частности, разработка проектов, экспертиза, выдача разрешений, контроль за строительно-подрядными работами все еще выполняются на бумаге. Отсутствует геоинформационная система, позволяющая инвесторам и предпринимателям выбирать площадки под строительство.
В связи с этим на Министерство строительства и Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций возложена разработка “дорожной карты” по полной цифровизации сферы, которая должна будет осуществлена в текущем году.
Отмечалось, что вследствие несоблюдения требований техники безопасности, отсутствия риск-анализа и контроля происходят несчастные случаи. Соответствующим министерствам и ведомствам даны указания по кардинальной реорганизации государственного контроля в сфере строительства и усилению охраны труда.
Особое внимание на совещании уделено кадровым вопросам. Глава государства отметил, что система подготовки специалистов для отрасли не отвечает сегодняшним требованиям.
Перед министерствами труда, строительства, а также высшего и среднего специального образования поставлена задача внедрить классификатор специалистов среднего звена и профессий рабочих сферы и на его основе наладить подготовку строителей в колледжах.
Указано на необходимость обновления касающихся сферы образовательных программ на основе высоких технологий и инновационных подходов, обучению будущих кадров современному проектированию и работе с программным обеспечением, включая технологии BIM (Building Information Modeling).
Ответственные руководители отчитались по обсужденным на совещании вопросам, определены соответствующие меры.