Markaziy saylov komissiyasi raisi Mirzo-Ulug‘bek Abdusalomovning matbuot anjumanidagi nutqi
22-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlariga saylovlar bo‘lib o‘tdi.
So‘nggi yillarda mamlakatimiz ichki va tashqi siyosatida amalga oshirilayotgan tub islohotlar natijasida O‘zbekistonimiz o‘z taraqqiyotining yangi, demokratik bosqichiga dadil qadam qo‘ydi. Iqtisodiyotimiz rivojlanib, odamlarimizning siyosiy-huquqiy ongi, faolligi tobora yuksalib bormoqda. Davlat va jamiyat hayotining barcha jabhalarida ochiqlik va oshkoralikni davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi.
Joriy yildagi saylovlar mamlakatimizni rivojlantirishning beshta muhim ustivor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilab berilgan vazifalarning amaldagi yana bir yorqin ifodasi bo‘ldi.
Ushbu saylovlar O‘zbekistonda barcha sohalarda, jumladan, siyosiy-huquqiy, ijtimoiy, iqtisodiy, ma’naviy-ma’rifiy yo‘nalishlarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli, jadal islohotlarning uzviy qismidir.
Bu yilgi saylovlarga tayyorgarlik ishlari bundan ikki yil avval boshlangan edi. Saylov qonunchiligi tubdan yangilanib, milliy tajribamiz va xalqaro standartlarga mos Saylov kodeksi qabul qilindi.
Saylov kodeksida saylov jarayoni ishtirokchilari, ya’ni saylovchilar, siyosiy partiyalar, saylov komissiyalari, ommaviy axorot vositalari hamda kuzatuvchilarning huquqlari va kafolatlari kengaytirildi. Zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish orqali saylov jarayonlarini boshqarish tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishning barcha bosqichlari ochiqlik, oshkoralik va shaffoflik asosida o‘tkazildi.
Saylovlarni nufuzli xalqaro tashkilotlar, jumladan, Yevropa Kengashi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Parlament Assambleyasi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi, Turkiy tilli davlatlar kengashi kabi o‘nta xalqaro tashkilotlardan hamda ellikka yaqin davlatlardan 825 nafar xalqaro kuzatuvchi hamda 1155 nafar mahalliy va xorijiy mamlakatlarning yirik ommaviy axborot vositalarining vakillari bevosita kuzatib borgani buning dalilidir.
Bundan tashqari, saylovlarda ishtirok etgan beshta siyosiy partiya va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlaridan 70 mingdan ziyod vakillari ham saylovlarni bevosita kuzatib bordi.
Birinchi marta saylov jarayonlari mamlakatimizning turli hududlaridagi 60ta saylov uchastkalariga tajriba-sinov tariqasida o‘rnatilgan 120 ta videokameralar orqali onlayn translatsiya qilindi. Shuningdek, minglab saylov uchastkalaridan jurnalistlar tomonidan tele va radio reportajlar muntazam uzatib turildi. Internetdagi ijtimoiy tarmoqlar, veb-saytlar orqali butun dunyoga namoyish qilindi.
Saylov kampaniyasi davrida Markaziy saylov komissiyasining Xalqaro matbuot markazi va uning viloyatlardagi filiallarida saylov jarayonining barcha ishtirokchilari uchun media-maydon yaratildi. Ularda yuzlab matbuot anjumanlari, brifinglar, intervyular, uchrashuvlar o‘tkazildi. Tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining rahbarlari, Oliy sudi raisi, Bosh prokurori, Ichki ishlar vaziri, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirlari, hokimlar, hududlardagi saylov komissiyalari raislarining axborotlari tinglandi.
Markaziy saylov komissiyasining saylov.uz va elections.uz manzillari bo‘yicha joylashgan rasmiy veb-saytiga bir oy ichida 120 mingga yaqin foydalanuvchi tashrif buyurdi. Bundan tashqari, o‘z saylov uchastkasini aniqlash xizmatidan 118,5 mingga yaqin fuqarolar ushbu xizmatdan foydlandilar.
Siyosiy partiyalarning nomzodlari haqidagi ma’lumotlarni bilish uchun 33,3 mingga yaqin fuqarolar murojaat qildi. Saylov uchastkalarning elektron haritasini ko‘rish yuzasidan 11,3 mingga yaqin fuqarolar haritadan foydalandi. Saylov uchastkalaridan video-translyatsiyasi sahifasini taxminan 8,3 mingga yaqin fuqarolar kuzatib bordi.
Bundan tashqari, veb-saytga kelib tushgan 300 tadan oshiq murojaatlar qisqa muddatlarda ko‘rib chiqildi va hal etildi. Shu bilan birga ijtimoiy tarmoqlardan kelib tushgan murojaatlarning 150 tasi ham ijobiy hal etildi. Ushbu murojaatlar bo‘yicha saylovchini boshqa saylov uchastkasidan olib o‘z uchastkasiga biriktirish kabi ishlar amalga oshirildi.
Hurmatli matbuot anjumani qatnashchilari!
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan 2019-yil O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tadbirlar dasturi qabul qilingani va izchillik bilan amalga oshirilgani saylovlarni qonun talablari asosida, yuksak tashkiliy darajada o‘tkazishni ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etdi.
Bu yilgi saylovlarning o‘ziga xos jihatlaridan yana biri – bu saylovchilarimizning fuqarolik mas’uliyati, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tub islohotlarga daxldorlik tuyg‘usining yanada oshganligi bilan bog‘liq.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlari saylovlarida chet el bilan birga hisoblaganda 13 963 627 nafar saylovchi ishtirok etdi va bu saylovchilar umumiy sonining 67,8 foizidan iboratdir.
150 ming saylovchi muddatidan oldin ovoz berish imkoniyatidan foydalandi.
Saylovlarda birinchi marta xorijda istiqomat qilayotgan barcha vatandoshlarimiz uchun ovoz berish imkoniyati yaratildi. Avvallari faqat konsullik vakolatxonalaridan rasman ro‘yxatdan o‘tgan O‘zbekiston fuqarolarigina saylovlarda qatnashardi. Qirqqa yaqin mamlakatda tashkil etilgan ellik beshta saylov uchastkasida 112 411 saylovchi ovoz berdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga saylov o‘tkazuvchi 150 saylov okrugining 128 tasida deputatlar saylandi. Shu jumladan,
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan – 43 nafar,
O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan – 35 nafar,
O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan – 21 nafar,
O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasidan – 18 nafar,
O‘zbekiston Ekologik partiyasidan – 11 nafar deputat saylandi.
Saylov kodeksiga ko‘ra, ovoz berishda ishtirok etgan saylovchilarning yarmidan ko‘pining ovozini, ya’ni 50 foizdan ortiq ovoz olgan nomzod deputat etib saylangan, deb hisoblanadi.
Qonunchilik palatasiga saylov o‘tkazuvchi 22 okruglarda nomzodlarning birontasi ham yetarli miqdorda ovoz ololmaganligi sababli mazkur okruglardan deputat saylanmadi.
Saylov kodeksining 59-moddasiga asosan, agar Qonunchilik palatasi va mahalliy kengashlar deputatlari saylovida saylov okrugi bo‘yicha ikki nafardan ortiq nomzod qo‘yilgan bo‘lsa-yu, ulardan hech biri saylanmasa, okrug saylov komissiyasi eng ko‘p ovoz olgan ikki nafar nomzod bo‘yicha okrugda takroriy ovoz berishni o‘tkazish haqida qaror qabul qiladi va bu haqda tegishli saylov komissiyasini hamda okrug saylovchilarini xabardor etadi. Takroriy ovoz berish ikki haftalik muddatda o‘tkaziladi.
Davlat hokimiyati vakillik organlariga o‘tkazilgan saylov bo‘yicha saylovga doir qonunchilik talablari qo‘pol ravishda buzilganligi holatlari haqida xabar va ma’lumotlar tushmadi. Lekin, Markaziy saylov komissiyasiga saylovchilar va ijtimoiy tarmoqlardan saylovlarni o‘tkazish jarayoniga doir holatlar bo‘yicha bir nechta murojaatlar, ariza va shikoyatlar, shuningdek, qonun buzilishi bilan bog‘liq ma’lumotlar kelib tushdi. Ularning barchasini qonunda ko‘rsatilgan muddat va tartiblarda ko‘rib chiqish va hal etish yuzasidan tegishli chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Jumladan, 22 dekabr kuni Toshkent shahr Olmazor tumani “314-saylov uchastkasi”da saylovchilar tomonidan bir necha saylov byulletenini saylov quttisiga tashlashga harakat qilish holati tasvirga olingan videolavha” ijtimoiy tarmoqlarda tarqaldi. Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Olmazor tumanidagi “314-saylov uchastkasi” O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi saylovini o‘tkazuvchi “142-Qoraqamish” saylov okrugi tarkibiga kirishi aniqlandi.
Mazkur holat yuzasidan zudlik bilan, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi saylovini o‘tkazuvchi
“142-Qoraqamish” okrug saylov komissiyasi tonidan o‘rganilib, natijasiga ko‘ra hujjatlar Olmazor tuman prokuraturasiga yuborildi.
Shuningdek, “142-Qoraqamish” saylov okrugi hududidagi “314-saylov uchastkasi”da o‘tkazilgan ovoz berish natijalari haqiqiy emas deb topildi. Saylov okrugi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati saylovining natijalarini chiqarishda mazkur saylov uchastkasi natijalari chiqarib tashlangan holda boshqa saylov uchastkalari bo‘yicha natijalar umumlashtirildi.
Hozirgi vaqtda Markaziy saylov komissiyasi okrug saylov komissiyalari tomonidan taqdim etilgan bayonnomalar hamda boshqa hujjatlarni ko‘rib chiqmoqda.
Saylov kodeksiga muvofiq, zarur hollarda – alohida uchastka saylov komissiyalarining materiallari Markaziy saylov komissiyasi tomonidan yana bir bor sinchiklab ko‘rib chiqiladi. Faqat shundan so‘ng Markaziy saylov komissiyasi saylov yakunlari to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlariga 22 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan saylov demokratik huquqiy davlat qurish va kuchli fuqarolik jamiyatini shakllantirish, aholimizning hayot va turmush darajasini yanada yuksaltirish, o‘z oldimizga qo‘ygan yuksak maqsadlarga erishish yo‘lida xalqimiz ahillik, o‘zaro hamjihatlikda harakat qilayotganini yana bir bor namoyish etdi.
O‘tkazilgan saylovlarning dastlabki tahlillari saylov kampaniyasidagi, quyidagi bir qator kamchiliklarni ham ko‘rsatdi:
Toshkent shahrida ovoz berishda saylovchilarning boshqa viloyatlardagi saylovchilar soniga nisbatan pastligi kuzatildi. Bu esa ko‘pchilik yirik shaharlar aholisiga xos tendensiyadir.
Ba’zi saylov uchastkalarida “oilaviy ovoz berish” holatlari aniqlangani, saylov byulletenlariga saylovchilar tomonidan qo‘yilgan imzolarning o‘xshashligi, ovoz berish kuni elektr energiyasidagi uzilishlar sababli Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxti tizimidani foydalanishning imkoni cheklangani, xususan, Toshkent shahrining Yunusobod tumanidagi bir necha saylov uchastkalarida ushbu holat kuzatildi.
Biz bo‘lib o‘tgan saylov kampaniyasini o‘tkazish bilan bog‘liq barcha ma’lumotlarni tizimli o‘rganib, tegishli monitoringini yuritib va uning xulosalari yuzasidan 2020-yilning ikkinchi choragida saylovda ishtirok etgan xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlarning kuzatuvchilari hamda ekspertlari ishtirokida xalqaro konferensiya o‘tkazishni rejalashtirdik.
Ushbu forumda o‘tgan saylov jarayonlaridagi barcha kamchilik va muammolarni atroflicha tahlil qilib, saylov qonunchiligi va amaliyotini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari belgilab olinadi.

Speech of Chairman of the Central Election Commission Mirza-Ulugbek Abdusalomov at a press conference
On December 22, elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, regional, district and city councils of people's deputies were conducted.
As a result of radical reforms carried out in the local and foreign policy of the country, in recent years, Uzbekistan has confidently entered a new, democratic phase of its development. Our economy is developing and our political and legal consciousness is growing. Openness and transparency in all aspects of state and society have become one of the priorities of state policy.
This year's elections were another vivid reflection of the tasks outlined in the Strategy of Action on five priority directions of our country's development.
These elections are an integral part of large-scale reforms in Uzbekistan in all areas, including political, legal, social, economic, spiritual and educational spheres.
Preparations for this year's election began two years ago. The electoral legislation has been radically renewed and the Election Code has been adopted in line with our national experience and international standards.
The election code expanded the rights and guarantees of the electoral process participants, such as voters, political parties, election commissions, the media and observers. The election administration system has been introduced through the introduction of modern information technologies.
All stages of preparation and conduct of elections were held on the basis of openness and transparency.
The elections were attended by ten international organizations, including the Council of Europe, the Parliamentary Assembly of the organization for security and cooperation in Europe, The Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), the Commonwealth of independent states, the Shanghai Cooperation Organization, The International Foundation for Electoral Systems, the Cooperation Council of Turkic Speaking States, as well as 825 international observers from nearly fifty countries and representatives of the largest mass media of 1155 local and foreign countries directly monitored.
In addition, more than 70,000 representatives of the five political parties and civil self-governing bodies participated in the elections.
For the first time, the election process was broadcast online through 120 video cameras installed in 60 polling stations across the country. Television and radio broadcasts were regularly delivered by journalists from thousands of polling stations. It was demonstrated around the world through social networking sites and websites.
During the election campaign, the International Press Center of the Central Election Commission and its regional branches created a media space for all participants in the electoral process. There were held hundreds of press conferences, briefings, interviews, and meetings. The heads of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan, the Chairman of the Supreme Court, the Prosecutor General, the Minister of Internal Affairs, Ministers of Information Technologies and Communications, governors, chairmen of the election commissions in the regions delivered their speeches.
The official website of the Central Election Commission, available at saylov.uz and elections.uz, was visited by about 120,000 people during the month. In addition, about 118,500 citizens used the services of their own polling station.
Approximately 33,300 citizens requested for information on candidates from political parties. About 11.3 thousand citizens used a map to view the electronic map of polling stations. About 8,300 citizens watched the video-broadcasting page of the polling stations.
In addition, more than 300 appeals sent to the website were considered and resolved in a short period of time. At the same time, 150 of the appeals received from social networks were positively resolved. In these appeals, such work was carried out as taking the voter from another polling station and attaching him into his/her own polling station.
Dear participants of the press conference!
The Central Election Commission adopted a program of measures to prepare and conduct elections of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Regional, District and city councils of people's deputies for 2019 that played an important role in ensuring the conduct of elections on the basis of legislative requirements, at a high organizational level.
Another peculiarity of this year's elections was the civil responsibility of our voters, which is due to the increased sense of belonging to the radical reforms carried out in our country.
In total, 13 963 627 voters took part in the elections, which is 67.8 percent of the total number of voters.
150 thousand voters took advantage of the opportunity to vote early.
There was created an opportunity to vote for all our compatriots living abroad, for the first time in the elections. Previously, only citizens of Uzbekistan, officially registered in the consular offices could participate in elections. In fact, there were established 55 polling stations in 40 countries, where 112 411 voters use their right to vote.
According to preliminary information, deputies were elected in 128 electoral districts of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan out of 150. In particular,
The Movement of Entrepreneurs and Business People - the Liberal Democratic Party of Uzbekistan - 43,
The Democratic Party of Uzbekistan «Milliy Tiklanish»- 35,
The “Adolat” Social Democratic Party of Uzbekistan – 21,
The People's Democratic Party of Uzbekistan – 18,
The Ecological Party of Uzbekistan - 11 deputies were elected.
According to the Electoral Code, a candidate who receives more than half of the votes, that is, more than 50% of the votes, is considered as elected.
No candidate was elected in 22 electoral districts because none of them received a sufficient amount of votes.
According to Article 59 of the Electoral Code, if there are more than two candidates in electoral districts are not elected according to results of elections, the district election commission will hold a repeat voting in the electoral district and informs relevant election commission and district voters about it. Repeat voting will be held within two weeks.
There were no reports of gross violations of election legislation in the elections to representative bodies. However, the CEC received several appeals and complaints about the election process from voters and social networks, as well as information on violations. Appropriate measures are being taken to address and resolve them all within the terms and in the manner prescribed by law.
On December 22, video-materials of voters' attempt to throw several ballots in a ballot box at polling station №314 in Almazar district of Tashkent city were spread in social networks. The Central Election Commission (CEC) announced that “Polling station №314 in Almazar district” was included in the electoral district “Karakamish – 142”, which held elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
On this occasion, the District Election Commission of "Karakamish – 142" studied the case and sufficient documents were sent to the Prosecutor's office of Almazar District.
The results of the voting conducted at polling station №314 of the “Karakamish – 142” electoral district were declared invalid. The results of this polling station were excluded and the results of other polling stations were summarized.
Currently, the Central Election Commission is considering protocols and other documents submitted by district election commissions.
In accordance with the Electoral Code, if necessary - the materials of separate election commissions will be thoroughly reviewed by the Central Election Commission. Only then the Central Election Commission will make a decision on the results of the election.
The elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and local representative bodies of state authority conducted on December 22 once again demonstrated that our people are working in unity and solidarity towards building a democratic constitutional state and strong civil society, improving living standards and achieving higher goals.
Preliminary analysis of the elections also revealed a number of shortcomings in the election campaign:
The turnout in Tashkent city was lower than the number of voters in other regions. This is a common tendency for large cities.
In some polling stations, cases of "family voting" were revealed, voters' signatures on ballot papers were similar, and access to the single electronic registration system of voters was limited, especially at several polling stations in Yunusabad district of Tashkent.
We plan to conduct a systematic review and monitoring of all data regarding the election campaign in the second quarter of 2020 with the participation of observers and experts from international organizations and foreign countries participating in the elections.
This forum provided an in-depth analysis of all shortcomings and problems in the electoral process and identified steps to further improve the electoral legislation and practice.