O‘zbekiston Prezidenti Turkiya bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 24-yanvar kuni Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashi yig‘ilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Mavlud Chavusho‘g‘lini qabul qildi.
O‘zbekiston-Turkiya keng ko‘lamli strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida tashqi ishlar vaziri Chavusho‘g‘li Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Davlatimiz rahbari oliy darajadagi muntazam va sermahsul muloqotlar ko‘p qirrali hamkorlikning jadal rivojlanishiga xizmat qilayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi oshmoqda, o‘tgan yilda 370 ta yangi qo‘shma korxona tashkil etildi. Ikki mamlakat o‘rtasidagi aviatashuvlar soni ko‘paymoqda.
Turkiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida, shu jumladan sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish dasturlari doirasida yangi investitsiya loyihalarini tayyorlash va amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi. Ko‘p tomonlama tuzilmalar, jumladan, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti va Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.

President of Uzbekistan Supports Further Expansion of Multifaceted Cooperation with Turkey
On January 24, 2023, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Turkish Foreign Minister Mevlut Chavushoglu, who arrived in our country to attend the meeting of the Council of Foreign Ministers of the member-states of the Economic Cooperation Organization.
The parties discussed current issues of further strengthening of Uzbek-Turkish relations of comprehensive strategic partnership.
At the start of the meeting, Foreign Minister Chavushoglu conveyed the greetings and good wishes of Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
The President noted with great satisfaction the regular and productive contacts at the highest level, which contribute to the dynamic development of multifaceted cooperation.
The volumes of mutual trade turnover has been increasing, 370 new joint ventures set up last year. The frequency of regular flights between the two countries is growing.
A particular attention is paid to preparation and implementation of new investment projects with the participation of leading Turkish companies, including within the industrial cooperation and localization programs.
There was also an exchange of views on topical issues of the international and regional agenda. Issues of cooperation within the framework of multilateral structures, especially the Economic Cooperation Organization and the Organization of Turkic States were considered.