O‘zbekiston Prezidenti rivojlanayotgan mamlakatlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tashabbuslarni ilgari surdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2023-yil 12 yanvar kuni Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi raisligida onlayn shaklda o‘tkazilgan “Global Janub ovozi” sammiti yalpi majlisida nutq so‘zladi.
Hindistonning “Katta yigirmatalik”ka (G20) raisligi doirasida tashkil etilgan tadbirda Vetnam Respublikasi Prezidenti Nguyen Suan Fuk, Gayana Respublikasi Prezidenti Muhammad Irfon Ali, Mozambik Respublikasi Prezidenti Filipe Nyusi, Senegal Respublikasi Prezidenti Maki Sall, Bangladesh Xalq Respublikasi Bosh vaziri Shayx Xasina, Mo‘g‘uliston Bosh vaziri Luvsannamsrayn Oyuun-Erdene, Tailand Qirolligi Bosh vaziri Prayut Chan Ocha, Kambodja Qirolligi Bosh vaziri Xun Sen va Papua - Yangi Gvineya Mustaqil Davlati Bosh vaziri Jeyms Marape qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, inson manfaatlariga yo‘naltirilgan barqaror rivojlanish masalalari muhokama qilindi, rivojlanayotgan mamlakatlarning manfaatlarini ilgari surish va dolzarb muammolarini hal qilish maqsadida, shu jumladan iqtisodiyot, ekologiya, energetika va oziq-ovqat xavfsizligi, sog‘liqni saqlash, inson resurslarini rivojlantirish, innovatsiyalar, turizm va boshqa yo‘nalishlardagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirish yuzasidan fikr va aniq takliflar almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugungi xalqaro vaziyatda kuzatilayotgan dolzarb tendensiyalarga baho berib, rivojlanayotgan mamlakatlar oldida turgan asosiy ustuvor vazifalar borasida fikr bildirdi.
- Bugungi kunda jahon hamjamiyati turli qarama-qarshilik va ziddiyatlarning keskinlashuvi, iqtisodiy inqirozning salbiy oqibatlariga duch kelmoqda. Biz xalqaro munosabatlarda ochiq muloqot va o‘zaro ishonchning tobora kamayib borayotganiga guvoh bo‘lmoqdamiz, - dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston yetakchisi qayd etganidek, koronavirus pandemiyasi, oziq-ovqat va energetika xavfsizligi masalalari hamda ekologik muammolar global taraqqiyotning istiqbollariga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Hindistonning rivojlanayotgan mamlakatlar bilan o‘zaro manfaatli va samarali aloqalarni mustahkamlashdagi faol o‘rni va roli alohida ta’kidlandi.
Shu ma’noda, so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi strategik sheriklik va amaliy hamkorlik munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilgani va xalqlarimizning umumiy manfaatlariga xizmat qilayotgani qayd etildi.
Prezidentimiz O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlarning markazida inson manfaatlarini ta’minlash eng ulug' maqsad va vazifa etib belgilanganini alohida ta’kidladi.
- Taraqqiyot strategiyamizning asosiy mazmuni – qonun ustuvorligi va inson kapitalini rivojlantirish, adolatli va kuchli fuqarolik jamiyatini barpo etishdan iboratdir. Biz o‘z oldimizga yaqin kelajakda inklyuziv va barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, mamlakatda kambag‘allikni ikki barobarga qisqartirish kabi katta rejani qo‘yganmiz, - dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston Prezidenti Hindistonning G20ga raisligini qo‘llab-quvvatlab, kun tartibidagi masalalar yuzasidan qator amaliy takliflarni ilgari surdi.
Eng avvalo, bugungi kunda mavjud xalqaro savdo tizimini “Global Janub ovozi”ni e’tiborga olgan holda takomillashtirish taklif qilindi.
Asosiy bozorlarga chiqishda hamon turli to‘siq va cheklovlarga duch kelayotgan rivojlanayotgan mamlakatlarning salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun zarur sharoitlar yaratilishi lozim.
Rivojlanayotgan davlatlarning energetika va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, global logistika va qo‘shimcha qiymat zanjirlarini yaratish, investitsiya va eng zamonaviy texnologiyalarni jalb etishda ko‘maklashish masalalari jahon sammiti kun tartibidan o‘rin olishi maqsadga muvofiqligi qayd etildi.
Yana bir strategik masala – “Shimol-Janub” xalqaro yo‘lagi doirasida Markaziy va Janubiy Osiyo o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirishga qaratilgan, Afg‘oniston orqali Hind okeaniga chiqadigan temir yo‘lni qurish loyihasini faol ilgari surish. O‘zbekiston yetakchisi hamkorlarni ushbu muhim loyihada ishtirok etishga chaqirdi.
Tahlillar shuni ko‘rsatmoqdaki, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish sharoitida taraqqiy etgan va rivojlanayotgan mamlakatlar o‘rtasidagi katta texnologik farq o‘sib bormoqda. Shu munosabat bilan jahonning yetakchi davlatlari ko‘magida “Global Janub” uchun “yashil” texnologiya va innovatsiyalar axborot bankini yaratish taklif qilindi.
Navbatdagi dolzarb masala inson kapitalini rivojlantirish va professional ta’lim sifatini oshirish ekani ko‘rsatib o‘tildi.
- Iqtidorli yoshlarimizni iqlim o‘zgarishi, suv resurslaridan oqilona foydalanish, muqobil energetika, raqamlashtirish va boshqa ustuvor sohalardagi milliy va xalqaro dasturlarni ishlab chiqishga keng jalb etishimiz kerak, - dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Shundan kelib chiqib, “Janub yoshlari ovozi” doimiy muloqot platformasini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Global miqyosda tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida davlatimiz rahbari O‘zbekiston ilgari surayotgan Afg‘oniston muammosini hal etish bo‘yicha xalqaro muloqot guruhini shakllantirish taklifini qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.
Onlayn-sammitda bildirilgan taklif va tashabbuslar rivojlanayotgan mamlakatlarning manfaatlarini ilgari surishga, inson manfaatiga yo‘naltirilgan Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
So‘zining yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti do‘st Hindiston xalqini yaqinlashib kelayotgan milliy bayram – Respublika kuni bilan samimiy tabrikladi.

The President of Uzbekistan puts forward initiatives in support of developing countries
On January 12, 2023, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed the plenary session of the Voice of the Global South Summit, held online under the chairmanship of the Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi.
The event, organized under the India G20 Presidency, was also attended by the President of the Republic of Vietnam Nguyen Xuan Phuc, the President of the Republic of Guyana Mohamed Irfaan Ali, the President of the Republic of Mozambique Filipe Nyusi, the President of the Republic of Senegal Macky Sall, the Prime Minister of the People's Republic of Bangladesh Sheikh Hasina, Prime Minister of Mongolia Luvsannamsrain Oyun-Erdene, Prime Minister of the Kingdom of Thailand Prayut Chan-o-cha, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia Hun Sen and Prime Minister of the Independent State of Papua New Guinea James Marape.
In accordance with the agenda, issues of human-centered sustainable development were discussed, views and concrete proposals were exchanged on deepening mutually beneficial cooperation to promote the interests and solve pressing problems of developing countries, including in the economy, ecology, energy and food security, healthcare, human resource development, innovation, tourism, and other areas.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, in his speech, assessed the current trends in the development of the international situation and shared his vision of the priority tasks facing developing countries.
“Today, the world community is facing the negative consequences of various contradictions and conflicts, the economic crisis. We are witnessing a reduction in open dialogue and mutual trust in international relations”, the Leader of Uzbekistan noted.
As the Head of Uzbekistan emphasized, the coronavirus pandemic, the problems of food and energy security, and the environment have a negative impact on the prospects for global development.
The active role and place of India in strengthening mutually beneficial and productive relations with developing countries was noted.
In this context, it was stated that in recent years, the strategic partnership and practical cooperation between Uzbekistan and India have reached a qualitatively new level and today serve the common interests of our people.
The President emphasized that in Uzbekistan the most important goal and task of the ongoing policy of irreversible reforms are to ensure human interests.
“The essence of our Reform Strategy is the rule of law and the development of human capital, building a fair and strong civil society. We are faced with a big task to ensure inclusive and sustainable economic growth shortly, to halve the level of poverty in the country”, the Head of state noted.
Expressing support for India’s chairmanship of the G20, the President of Uzbekistan put forward several practical proposals on the agenda of the event.
First of all, the need for further improving the international trade system, which should take into account the Voice of the Global South, was noted.
It is necessary to create conditions for realizing the potential of developing countries, which still face various obstacles and restrictions when entering new markets.
The expediency of including in the agenda of the world summit the issues of ensuring energy and food security, the formation of a global logistics network and value chains, and the promotion of attracting investment and advanced technologies to developing countries was noted.
Another strategic issue is the promotion, within the framework of the international North-South corridor, of a project to build a railway through Afghanistan with access to the Indian Ocean, aimed at strengthening the connectivity between Central and South Asia. The Leader of Uzbekistan invited partners to take an active part in this important project.
The analysis also shows that in the context of the transition to a green economy between developed and developing countries, the technological gap is increasing. In this regard, it was proposed to create an information bank of green technologies and innovations for the Global South with the support of the leading countries of the world.
Another current issue is the development of human capital and improving the quality of vocational education.
“We must widely involve our talented youth in the development of national and international programs in climate change, rational use of water resources, alternative energy, digitalization and other priority areas”, President Shavkat Mirziyoyev emphasized.
Based on this, an initiative was put forward to create a permanent dialogue platform “Voice of the South Youth”.
The Head of state called for support for the proposal promoted by Uzbekistan to establish an International Negotiating Group on Afghanistan to ensure global peace and security.
Confidence was expressed that the proposals and initiatives developed at the summit will serve to promote the interests of developing countries and achieve Human-Oriented Sustainable Development Goals.
Following the speech, the President of the Republic of Uzbekistan sincerely congratulated the friendly people of India on the upcoming national holiday of the country – Republic Day.