Oʻzbekiston – Yaponiya: savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va texnologik hamkorlik sohasida yangi sahifa
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiya Bosh vaziri Shindzo Abening taklifiga binoan 2019-yil 17-dekabr kuni rasmiy tashrif bilan Nagoya shahriga keldi.
Davlatimiz rahbarining Yaponiyaga tashrifi dasturi 18-dekabr kuni tongda Aichi prefekturasi gubernatori Xideki Omura bilan uchrashuvdan boshlandi.
Aichi prefekturasi Yaponiyaning markaziy qismida, Tyubu viloyatida joylashgan. Prefekturaning yalpi ichki mahsuloti hajmi 375,3 milliard dollar boʻlib, Tokiodan keyin ikkinchi oʻrinda turadi. Avtomobilsozlik, aerokosmik sanoat, keramika buyumlari ishlab chiqarish, metallurgiya, qishloq xoʻjaligi hudud iqtisodiyotining asosiy tarmoqlari hisoblanadi.
Aichi sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish boʻyicha Yaponiyada yetakchi. Hududda “Toyota” korporatsiyasi, shuningdek, avtomobillar uchun butlovchi qismlar tayyorlaydigan koʻplab zavodlar (klasterlar) qarorgohlari va ishlab chiqarish quvvatlari joylashgan. Shuningdek, bu yerda Yaponiyaning Toyota Motor Corporation, DENSO, Panasonic Ecosystems, Mitsubishi Aircraft Corporation, Brother Industry, Aichi Steel, Makita, Rinnai, INAX, Kagome, Daido Metal Industry, Asahi Beer singari yirik kompaniyalari faoliyat koʻrsatadi.
Transport qismlari, texnologik uskunalar, choʻyan va poʻlat, kauchuk va plastmassa ishlab chiqarish boʻyicha ham prefekturaning salohiyati yuqori.
Tyubu viloyati samolyot va ular uchun ehtiyot qismlarning 50 foizini ishlab chiqaradigan Yaponiyaning aerokosmik texnologiyalar tayyorlaydigan yirik markazi hamdir. Aichi prefekturasi sanoat robotlari yetkazib berish, ularni ishlab chiqaruvchi korxonalar va sohada faoliyat yurituvchi mutaxassislar soni boʻyicha Kunchiqar mamlakatda birinchi oʻrinda turadi.
2018-yilda hududning tashqi savdo aylanmasi 226,5 milliard dollarni tashkil etgan. AQSH, Xitoy, Yevropa Ittifoqi davlatlari, Koreya Respublikasi uning asosiy savdo hamkorlari hisoblanadi.
Oʻzbekiston uchun Yaponiyaning ushbu maʼmuriy hududi bilan toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalar oʻrnatish har tomonlama manfaatlidir.
Uchrashuvda mamlakatimiz bilan Aichi prefekturasi oʻrtasida taʼlim va madaniyat sohasida samarali muloqotlar yoʻlga qoʻyilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Innovatsiyalar, sanoat, qishloq xoʻjaligi va qoʻshma agroklasterlar tashkil etish, turizm, akademik almashinuv sohalarida oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va aniq loyihalarni ilgari surish uchun imkoniyatlar mavjudligi alohida taʼkidlandi.
Oʻzbekiston tomonidan prefekturaning sherigi etib Toshkent viloyati belgilandi. Oʻzaro tashriflarni tashkil qilish va Aichidan aviaqatnovlarni yoʻlga qoʻyish masalasini koʻrib chiqishga kelishib olindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nagoya shahri meri Takasi Kavamura bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Nagoya Yaponiyaning ilm-fan va sanoat taraqqiy etgan yirik markazi boʻlib, yalpi ichki mahsuloti 117 milliard dollardan oshadi. Bu aholi jon boshiga hisoblaganda 52 ming dollarga teng. Mashinasozlik, metallurgiya, kimyo, neftni qayta ishlash, toʻqimachilik, yengil sanoat hududning asosiy sanoat tarmoqlari hisoblanadi. Yaponiyaning eng yirik portlaridan boʻlgan Nagoyadan yiliga 110 million tonnadan ziyod yuk tashiladi.
Muzokarada Nagoya meriyasi delegatsiyasining Oʻzbekistonga tashrifi natijasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Poytaxtimiz Toshkentda Nagoya yuqori texnologiyalar parkini tashkil etish, iqtisodiyot, sanoat, transport, taʼlim, turizm va boshqa ustuvor yoʻnalishlarda innovatsion loyihalarni amalga oshirish shular jumlasidan.
2020-yilga moʻljallangan qoʻshma tadbirlar “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqishga kelishib olindi.
Uchrashuv soʻnggida Toshkent shahar hokimligi va Nagoya meriyasi oʻrtasida sheriklik toʻgʻrisida bitim imzolandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yaponiyaga rasmiy tashrifi doirasidagi navbatdagi muhim manzil Nagoya universiteti boʻldi.
Nagoya universiteti dunyodagi eng nufuzli ilm-fan va taʼlim maskanlaridan, qitʼadagi oʻnta eng namunali oliy taʼlim dargohlaridan biridir. Mazkur universitetda dunyoga mashhur koʻplab olimlar taʼlim olgan va mehnat qilmoqda, bu yerdan fizika va kimyo fanlari boʻyicha olti nafar Nobel mukofoti sovrindori yetishib chiqqan. Bugungi kunda universitetda 16 mingdan ziyod talaba tahsil oladi. Shundan 2,6 ming nafari xorijiy mamlakatlar, 30 nafardan ortigʻi Oʻzbekiston yoshlaridir. Hozirgi kunga qadar mazkur universitetda 400 dan ortiq oʻzbekistonlik talaba va tadqiqotchi taʼlim olgan.
2010-yilda Toshkentda Nagoya universitetining vakolatxonasi ochilgan edi. MDHdagi yagona mazkur vakolatxona mamlakatlarimiz oliy oʻquv yurtlari uchun taʼlim va ilmiy tadqiqotlar sohasida koʻprik vazifasini oʻtamoqda. Bevosita universitet ishtirokida ikki mamlakatda muntazam oʻtkazilayotgan Oʻzbekiston – Yaponiya talabalar akademik forumi va oliy oʻquv yurtlari rektorlarining anʼanaviy konferensiyalari ilmiy hayotimizda katta rol oʻynamoqda.
Davlatimiz rahbari universitet faoliyati bilan tanishdi, uning prezidenti Seyichi Matsuo bilan uchrashdi. Uchrashuvda bir necha Nobel mukofoti sovrindorlari va boshqa olimlar ishtirok etdi.
– Sizning yurtimizga ilmiy hamkorligimizni rivojlantirish borasida qilayotgan katta xizmatlaringizni alohida qadrlaymiz. Ayniqsa, oʻtgan yili Nobel mukofoti sovrindori, professor Ryoji Noyori janoblari bilan birgalikda Oʻzbekistonga tashrifingiz mamlakatimiz ilmiy hayotida muhim voqea boʻldi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Seyichi Matsuoning Oʻzbekiston ilm-fani rivojiga munosib hissa qoʻshib kelayotganini eʼtiborga olib, yaqinda Toshkent davlat texnika universiteti ilmiy kengashi uni universitetning faxriy rektori etib sayladi. Shuningdek, Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi tomonidan professor Noyoriga faxriy akademik unvoni berildi.
Uchrashuvda Prezidentimiz Seyichi Matsuo va Ryoji Noyorini ushbu unvonlar bilan tabrikladi.
Akademik almashinuvlarni faollashtirish hamda hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarida qoʻshma ilmiy tadqiqotlar amalga oshirishga kelishib olindi.
Nagoya universitetida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga faxriy doktor unvonini topshirishga bagʻishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi.
Unda universitet rahbariyati, professor va oʻqituvchilari, talabalari hamda Nobel mukofoti sovrindorlari, Yaponiyada tahsil olayotgan oʻzbekistonlik yoshlar ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbarining taʼlim sohasini rivojlantirishga qoʻshgan ulkan hissasi hamda ilm-fan va akademik almashinuvlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlagani uchun, shuningdek, Oʻzbekistonda yangi bosqichda amalga oshirilayotgan iqtisodiyotni liberallashtirish va barqaror taraqqiyotga erishish borasidagi islohotlar eʼtirofi sifatida Nagoya universitetining ilmiy kengashi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga universitet faxriy doktori unvonini berish toʻgʻrisida qaror qabul qildi.
Marosimda Nagoya universiteti prezidenti Seyichi Matsuo soʻzga chiqib, Oʻzbekiston rahbari ikki mamlakat oʻrtasida ilm-fan sohalaridagi aloqalarni rivojlantirishga katta eʼtibor qaratayotgani, ushbu qaror tomonlarning taʼlim sohasidagi uzoq muddatli va istiqbolli hamkorlikni yanada kengaytirishga boʻlgan intilishi ifodasi ekanini taʼkidladi.
Prezidentimiz zamonaviy taraqqiyotning kaliti ilm-fan va taʼlimda ekanini chuqur anglab, inson kapitaliga investitsiya kiritishni davlat siyosati darajasiga koʻtardi. Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan taʼlim sohasi tubdan isloh qilinmoqda. Oʻzbekistonning ertangi kuni zamonaviy kadrlarga bogʻliq ekanini inobatga olgan holda, maktabgacha taʼlim, umumiy taʼlim va oliy taʼlim tizimi mazmunan va sifat jihatidan yangilanmoqda.
Mamlakatimizda Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilgani yurtimiz farzandlari uchun taʼlim-tarbiya olish borasida yangi imkoniyatlar yaratadi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev oʻz nutqida oʻzbek va yapon xalqlarini oʻxshash milliy va axloqiy qadriyatlar bilan birga, ilm-fan va tafakkurga, kamolotga doimo intilib yashash kabi ezgu fazilatlar birlashtirib turishini taʼkidladi. Zamonaviy dunyoda inson kapitali, intellektual salohiyat, innovatsion gʻoyalar, yuqori texnologiyalar jadal va barqaror taraqqiyotning fundamental asosini tashkil qilayotganini qayd etdi.
– Bu unvonni, men avvalo Oʻzbekiston xalqiga koʻrsatilgan ehtirom ifodasi, deb qabul qilaman va buning uchun Nagoya universiteti rahbariyatiga, uning ilmiy jamoasiga chuqur minnatdorlik bildiraman, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz Oʻzbekiston taʼlim va fan sohalaridagi keng miqyosli islohotlar haqida soʻzladi.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston – Yaponiya hamkorligida ulkan ishlar amalga oshirilganini qayd etib, ayni vaqtda bu borada hali ishga solinmagan imkoniyatlar ham mavjudligini taʼkidladi hamda qator takliflarni ilgari surdi.
Prezidentimiz Oʻzbekiston – Yaponiya azaliy doʻstligining ramzi sifatida mamlakatimizda oʻzbek va yapon tillarida chop etilgan bir qancha kitob va albomlarni Nagoya universiteti kutubxonasiga taqdim etdi.
Shu yerda Shavkat Mirziyoyev Nagoya shahrida taʼlim olayotgan va fan bilan shugʻullanayotgan vatandoshlarimiz bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbarining tashrifi doirasida Nagoya universitetida Oʻzbekiston – Yaponiya talabalarining akademik forumi tashkil etildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev kunning ikkinchi yarmida Tokioga shahriga keldi.
“Xaneda” xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Yaponiya taʼlim, madaniyat, sport, fan va texnologiyalar, taʼlim tizimini tiklash masalalari vaziri Xagiuda Koichi, Yaponiya Tashqi ishlar vazirligining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili Xideki Uyama va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tokio shahridagi Akasaka qarorgohida Yaponiya Bosh vaziri oʻrinbosari, moliya vaziri Taro Asoni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston bilan Yaponiya oʻrtasidagi doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlari har tomonlama mustahkamlanib, savdo-iqtisodiy hamkorlik kengayib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Oliy darajadagi tashrif arafasida ikki mamlakatning koʻp sonli kompaniya va banklari ishtirokida oʻtgan biznes-forumning yuqori natijalari yuksak baholandi.
Uchrashuvda investitsiyaviy, texnologik, moliyaviy va moliyaviy-texnik hamkorlikni kengaytirish, qishloq xoʻjaligi, energetika va boshqa sohalarda qoʻshma loyihalarni ilgari surish istiqbollari muhokama qilindi.
Tashrif davomida soliq sohasi va bojxona ishi boʻyicha imzolanayotgan ikki tomonlama bitimlar ahamiyati qayd etilib, bu uzoq muddatli ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratishi taʼkidlandi.
Iqtisodiyot tarmoqlari va moliya tizimini isloh etishning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiya parlamentining “Oʻzbekiston – Yaponiya” doʻstlik ligasi vakillari bilan uchrashdi. Tadbirda ushbu liganing qator aʼzolari, jumladan, uning raisi – Yaponiya Bosh vaziri oʻrinbosari, moliya vaziri Taro Aso ishtirok etdi.
Parlamentlararo aloqalar koʻp qirrali Oʻzbekiston – Yaponiya hamkorligiga mustahkam asos boʻlib xizmat qiladi.
Ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari oʻrtasida aloqalar 1993-yilda oʻrnatilgan. Yaponiya parlamentida “Oʻzbekiston – Yaponiya” doʻstlik ligasi tashkil etilgan. Uning tarkibiga taniqli siyosat arboblari, deputatlar, diplomatlar, eng asosiysi, mamlakatimizning chinakam va ishonchli doʻstlari kiradi.
Muloqot chogʻida ikki mamlakatning amaliy hamkorligini kengaytirish, Oʻzbekiston va Yaponiya xalqlari doʻstligini mustahkamlashning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Hozirgacha parlamentlararo forumning ikkita qoʻshma majlisi boʻlib oʻtgan. Uning uchinchi majlisini Toshkentda oʻtkazish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tokio shahrida Yaponiya ishbilarmon doiralari vakillari bilan uchrashuv oʻtkazdi. Unda JETRO, JICA, JABIC, NEDO, JOGMEC, Mitsubishi, Itochu, Sumitomo, Marubeni, Isuzu kabi korporatsiya va kompaniyalar, moliyaviy tuzilmalar rahbarlari ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida 16-dekabr kuni Tokioda boʻlib oʻtgan Yaponiya – Oʻzbekiston biznes-forumi natijalari haqida axborot berildi.
Prezidentimiz Yaponiya kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalarini Oʻzbekistonda investitsiya loyihalarini amalga oshirishda faol ishtirok etishga taklif qildi.
– Yaponiya – bizning strategik sherigimiz. Oʻzbekistonda iqtisodiyot tarmoqlari va infratuzilmani modernizatsiya qilish boʻyicha hamkorlikda koʻp ishlar qilindi. Biz bu aloqalar tarixida yangi sahifa ochish niyatida keldik. Savdo, energetika, geologiya, kimyo, transport, turizm, meva-sabzavotlarni qayta ishlash va xizmat koʻrsatish tarmoqlarida imkoniyatlar, yangi loyihalar koʻp, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar faol jalb etilmoqda. Xorijiy investorlar uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Ular faoliyatini ragʻbatlantirish va himoya qilish uchun zarur normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi. Biznesni rivojlantirish yoʻlidagi turli toʻsiqlarga barham berildi, tashqi savdo va bojxona-tarif nazorati sezilarli darajada qisqartirildi.
Ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga qaratilgan ushbu yangilanishlar natijasida Jahon bankining “Biznesni yuritish – 2020” reytingida Oʻzbekiston keyingi bir necha yil ichida 100 pogʻona koʻtarilib, 69-oʻrinni egalladi hamda yigirmata eng namunali islohotchi davlat qatoriga kirdi. Yangi korxona ochish qulayligi boʻyicha mamlakatimiz ilk bor dunyoda sakkizinchi oʻrinni egalladi.
Prezidentimiz Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar ortga qaytmasligini, iqtisodiyot izchil modernizatsiya qilinishini taʼkidladi.
Yaponiyalik tadbirkorlar yurtimizdagi oʻzgarishlarni yuqori baholadi. Valyuta tizimining liberallashtirilishi, viza olish tartibining soddalashtirilishi oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun qulay imkoniyatlar yaratganini taʼkidladi. Ular Oʻzbekiston Prezidentining rasmiy tashrifi ikki mamlakat ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli aloqalarni yangi mazmun bilan boyitishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuvda ikki mamlakat kompaniyalari va moliyaviy tashkilotlari oʻrtasidagi sheriklikni yanada rivojlantirish, qoʻshma dastur va loyihalarni amalga oshirish, oʻzaro tovar yetkazish va xizmat koʻrsatish hajmini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yaponiyaga rasmiy tashrifi davom etmoqda.

Uzbekistan - Japan: a new page in the field of trade, economic, investment and technological cooperation
On December 18, 2019, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Aichi prefecture Governor Hideaki Omura, in Japan.
Fruitful contacts between Uzbekistan and Aichi prefecture in education and culture were noted with deep satisfaction.
The opportunity for expanding mutually beneficial cooperation and promoting specific projects in innovation, industry, agriculture, including the creation of joint agricultural clusters, tourism, and academic exchanges was emphasized.
Tashkent region has been identified as a partner from the Uzbek side for the prefecture.
An agreement was reached on organization of mutual visits and elaboration of the opening of air links with Aichi.
The business program of the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Nagoya continued with a meeting with the Mayor of the city, Takashi Kawamura.
Practical implementation of the agreements reached following the visit of the delegation of the City Hall to Uzbekistan was discussed.
The discussed issues include creating Nagoya High-Tech Park in Tashkent, innovative projects in economics, industry, transport, education, tourism and other priority areas.
An agreement was reached on the preparation of a roadmap for joint activities for 2020.
Following the meeting, a Partnership Agreement was signed between Tashkent Khokimiyat and Nagoya City Hall.
The next important destination of the official visit program of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Japan became Nagoya University.
Nagoya University is one of the most prestigious scientific and educational institutions in the world, one of the top ten on the continent.
Many prominent scientists studied and work here. Six of them are Nobel Prize winners in physics and chemistry.
Today, the University has more than 16 thousand students, of which 2.6 thousand are from foreign countries, including over 30 from Uzbekistan.
In total, over 400 students and researchers from Uzbekistan were trained at this university.
Since 2010, a representative office of Nagoya University has been operating in Tashkent, which today serves as a reliable bridge between the higher education institutions of the two countries. With the direct participation of the university, Uzbekistan – Japan Academic Forum and Conference of Rectors are regularly held in the two countries, which play an important role in the life of scientific community.
The President of Uzbekistan got acquainted with the activities of the university, held a meeting with its President, Seiichi Matsuo, with participation of a number of Nobel Prize winners and other scientists.
“We highly appreciate your merits in development of scientific cooperation between our countries. Especially your last year’s visit to Uzbekistan, together with the Nobel Prize winner, Professor Ryoji Noyori, became an important event in the scientific life of our country”, said Shavkat Mirziyoyev.
Taking into account the worthy contribution of Seiichi Matsuo to the development of science, he was recently elected the Honorary Rector of the University by the Scientific Council of Tashkent State Technical University. Professor Noyori was awarded the title of Honorary Academician of the Academy of Sciences of Uzbekistan.
The President of Uzbekistan congratulated Seiichi Matsuo and Ryoji Noyori with these titles.
At the meeting, an agreement was reached on enhancing exchanges and promoting joint scientific research in priority areas of cooperation.
For the contribution of the Head of Uzbekistan to development of education, as well as full support of science and academic exchanges, in recognition of new stage of reforms in Uzbekistan on liberalizing the economy and achieving the sustainable development, the Scientific Council of Nagoya University decided to confer a high degree of Honorary Doctorate of the University to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The awarding ceremony of this high scientific degree was held at the University with participation of the leadership, Nobel Prize laureates, scientists, professors and teachers, students of the University.
President of Nagoya University Seiichi Matsuo addressed the event. He noted that the Head of Uzbekistan focuses on development of relations between the two countries in science and this decision is a reflection of desire of the parties to further expand long-term and promising cooperation in education.
Addressing the ceremony, President Shavkat Mirziyoyev noted that in addition to similar national and moral values, people of Uzbekistan and Japan share such a noble quality as a constant thirst for science and knowledge, achieving perfection. He noted that in the modern world, human capital, intellectual potential, innovative ideas, high technologies form the fundamental basis of accelerated and sustainable development.
“I take this title as primarily an expression of respect for people of Uzbekistan and express my deep gratitude to the leadership and scientific staff of Nagoya University”, said the President of Uzbekistan.
The Head of the state spoke about large-scale reforms in education and science of Uzbekistan.
Noting the great work implemented in Uzbekistan – Japan cooperation, the President also pointed to the presence of untapped opportunities and forwarded a number of proposals. In order to further expand cooperation, he proposed the establishment of Uzbekistan – Japan Fund for Scientific and Academic Exchanges and Technology Transfer.
This Fund will serve the implementation of joint projects to finance bilateral research, joint research of young scientists, exchange of students and professors of the two countries.
As a sign of friendship between Uzbekistan and Japan, the President of Uzbekistan handed over a number of books and albums to Nagoya University library published in Uzbekistan in Japanese and Uzbek languages.
A brief conversation took place with students from Uzbekistan.
After visiting Nagoya University, President Shavkat Mirziyoyev met and welcomed our compatriots who are studying and engaged in science in Nagoya.
At Haneda International Airport, the President of the Republic of Uzbekistan was met by the Minister of Education, Culture, Sports, Science and Technology, Minister in charge of Education Rebuilding of Japan, Hagiuda Koichi, the Special Representative of the Ministry of Foreign Affairs of Japan for Central Asia, Hideki Uyama and other officials.
Today, meetings in Tokyo will be held with Deputy Prime Minister and Minister of Finance Taro Aso, representatives of the Japanese Parliamentary League of Friendship with Uzbekistan, as well as representatives of leading Japanese companies and banks.
On December 18, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Deputy Prime Minister and Minister of Finance of Japan, Taro Aso, at Akasaka residence, in Tokyo.
Shavkat Mirziyoyev noted with deep satisfaction the consistent strengthening of Uzbekistan – Japan friendship and strategic partnership, as well as expanding trade-economic cooperation.
The fruitful results of the business forum with participation of an unprecedented number of companies and banks of the two countries on the eve of the visit at the highest level were highly appreciated.
Prospects for increasing investment, technological, financial, technical cooperation, as well as promoting joint projects in the energy, agricultural and other sectors were discussed at the meeting.
The importance of bilateral agreements in the field of taxation and customs signed during the visit was noted, which will create favorable conditions for development of long-term business contacts.
Views were exchanged on the current issues of reforming economic sectors and the financial system.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with representatives of the Japanese Parliamentary League of Friendship with Uzbekistan.
The meeting was attended by a number of members of the League led by its Chairman, Deputy Prime Minister and Minister of Finance of Japan, Taro Aso.
It should be noted that inter-parliamentary relations form a solid basis for Uzbekistan – Japan multifaceted cooperation.
Relations between the parliamentarians of the two countries were established in 1993. The Parliamentary League of Friendship with Uzbekistan was formed in Japan.
It consists of prominent political figures, authoritative deputies and diplomats, and most importantly – real and reliable friends of Uzbekistan.
Two joint meetings of the Inter-Parliamentary Forum were held.
Current issues of expanding practical cooperation between the two countries, strengthening friendship between the peoples of Uzbekistan and Japan were discussed at the meeting.
An agreement was reached on holding the third meeting of the Inter-Parliamentary Forum in Tashkent.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with representatives of Japanese business circles, in Tokyo.
It was attended by heads of leading corporations, companies, financial institutions such as JETRO, JICA, JABIC, NEDO, JOGMEC, Mitsubishi, Itochu, Sumitomo, Marubeni, Isuzu.
Information was provided on the results of Japan – Uzbekistan business forum held on December 16, in Tokyo.
President of Uzbekistan urged companies and financial institutions of Japan to actively participate in the implementation of investment projects in Uzbekistan.
“Japan is our strategic partner. Together we did a great job on modernizing the sectors of the economy and infrastructure in Uzbekistan. Our visit aims at opening a new page in the history of bilateral relations. There are still many untapped opportunities, new projects in trade, energy, the chemical industry, transport, tourism, fruit and vegetable processing and services”, said Shavkat Mirziyoyev.
Great opportunities have been created in the country for foreign investors. Necessary normative-legal acts have been adopted to stimulate and protect their activities. Various obstacles to business development have been eliminated, export-import operation procedures have been simplified, and restrictions on repatriation of profits of foreign investors have been lifted. Measures are being taken to strengthen and ensure the independence of the judiciary.
As a result of transformations to improve the business environment in the Doing Business 2020 ranking of the World Bank, Uzbekistan took 69th place, having risen by 100 positions in recent years, and ranked among the top 20 reforming states. For the first time, the country rose to the eighth place in the world in the convenience of opening new enterprises.
The President noted that fundamental economic reforms are underway in Uzbekistan, which have become irreversible.
Japanese entrepreneurs praised the reforms and transformations being carried out in Uzbekistan, and emphasized that liberalization of the currency and tax systems, simplification of visa procedures created additional opportunities for doing successful business in Uzbekistan. They expressed confidence that the official visit of the President of Uzbekistan will give new content to mutually beneficial ties between the business circles of the two countries and will become an impetus for more active participation of Japanese business, including small and medium, in the implementation of investment projects in the country.
Issues of further development of partnership between companies and financial organizations of the two countries, prospects for implementing various programs and projects, expanding the supply of products and services were discussed at the meeting.