Фурқат Сидиқов: Иқтисодий дипломатия Ўзбекистонда тўқимачилик саноати салоҳиятини илгари суришда муҳим восита бўлмоқда
“Ўзбекистон тўқимачилик маҳсулотларига хорижда талаб жадал ўсиб бормоқда”, - деди Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Фурқат Сидиқов «Дунё» АА учун интервьюсида.
- Бугунги кунда тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноати Янги Ўзбекистонда етакчи ҳамда жадал ривожланаётган тармоқлардан биридир. Сўнгги йилларда саноат ишлаб чиқаришининг йиллик ўсиши ўртача 20 фоиздан ошди. Мамлакатимиз тўқимачилик саноатини диверсификация қилиш, тайёр маҳсулотлар экспортини рағбатлантириш борасида амалга оширилаётган амалий ишлар самараси ўлароқ, Ўзбекистоннинг бу жабҳадаги салоҳияти тобора юксалмоқда.
Ўзбекистон Президенти томонидан 2017 йилда қабул қилинган “Тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармон тўқимачилик саноатининг ривожланиш динамикасига янги суръат бағишлади. Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан соҳада кластер тизими тўлиқ жорий этилди. Сўнгги уч йилда пахта-тўқимачилик кластерларига 23 триллион сўмдан ортиқ имтиёзли ресурслар йўналтирилди. Амалга оширилган чора-тадбирлар самарасида 350 га яқин йирик фабрикалар ишга туширилди. Ишлаб чиқариш ҳажми 2016 йилга нисбатан 5 баробар ошди, экспорт ҳажми эса 4 баробарга кўпайиб, қарийб 3 миллиард долларга етди.
Ўзбек тўқимачилик маҳсулотларига хорижда талаб жадал ўсиб бораётир. Ушбу йўналишда фаолият юртаётган ишлаб чиқарувчиларнинг халқаро саноат кўргазмаларидаги иштироки мунтазамлик касб этаётгани, бунинг натижасида 100 миллион АҚШ долларидан ортиқ ҳажмдаги шартномалар тузилгани шундан далолат беради.
Ўзбек тўқимачилик маҳсулотларининг оммабоплиги унинг сифатини ошириш билан бирга рақобатбардош нархига ҳам бевосита боғлиқ. «Made in Uzbekistan» бренди ҳақида хабардорликни оширишда иқтисодий дипломатия ҳам муҳим ўрин тутмоқда. Бу жабҳада амалга оширилаётган ишлар, кўрилаётган чора-тадбирлар ҳақида «Дунё» АА мухбири Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигида мазкур йўналишга масъул бўлган вазирнинг биринчи ўринбосари Фурқат Сидиқов билан суҳбатлашди.
– Фурқат Аҳмедович, айтингчи, бугунги кунда Ўзбекистоннинг тўқимачилик саноатидаги салоҳияти қандай баҳоланмоқда?
– Тўқимачилик ва тикув-трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш анъанавий равишда Ўзбекистон иқтисодиётининг муҳим тармоғи ҳисобланади. Маълумки, бугунги кунда мамлакатимизда тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатини янада таркибий ислоҳ қилиш бўйича тизимли чора-тадбирлар амалга оширилаяпти, бунинг натижасида ушбу йўналишда экспорт ижобий тенденцияни кўрсатмоқда. Кўрилаётган чора-тадбирлар, энг аввало, корхоналарни техник жиҳатдан янгилаш бўйича стратегик муҳим лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек, либерал ишлаб чиқаришни жорий этиш ва кластер модели орқали ишлаб чиқариш ўсишининг юқори ва барқарор суръатларини таъминлаш, рақобатбардош маҳсулотлар экспорти, хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва янги иш ўринларини яратишга қаратилган.
Ташқи савдони эркинлаштириш, Ўзбекистон тўқимачилик маҳсулотлари экспортини диверсификация қилиш бўйича комплекс дастурнинг амалиётга жорий қилинаётгани муҳим қадам бўлди. Натижада пахта экспортида хомашёга йўналтирилганликдан воз кечиш борасида салмоқли муваффақиятларга эришилди.
Мен бир нечта рақамларни келтирмоқчиман. Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2022 йилнинг январь-июль ойларида Ўзбекистондан тўқимачилик маҳсулотлари экспорти ҳажми қарийб 2 миллиард долларга етди ва бу умумий экспорт етказиб беришнинг 17 фоизини ташкил қилди. Бугунги кунда Ўзбекистон тўқимачилик маҳсулотларининг асосий импортчилари Хитой, Швейцария, Россия, Буюк Британия ва Туркия ҳисобланади.
Бугун жаҳон бозорларида ўзгариб бораётган рақобат шароити тўқимачилик маҳсулотларининг ишлаб чиқаришни диверсификация қилиш, инвестицияларни кўпайтириш, ноу-хауларни ўзлаштириш, технологияларни трансфер қилиш, маҳсулотларни халқаро стандартларга мувофиқ сертификатлаш бўйича тегишли таклифлар ишлаб чиқишни тақозо этмоқда. Бу борада Ўзбекистонда маҳаллий тўқимачилик маҳсулотларининг рақобатбардошлигини ошириш, экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш бўйича барча чоралар кўрилди. Булар соҳани ривожлантириш, тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича кластер тизимига ўтиш, қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш, экспортчиларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасидаги тадбирлардир.
– Ўзбек тўқимачилик маҳсулотларини жаҳон бозорига олиб чиқиш имкониятлари ҳақида гапириб берсангиз? Бу борада қандай аниқ чора-тадбирлар амалга оширилмоқда, Ташқи ишлар вазирлиги ва Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатия ваколатхоналари томонидан мазкур жабҳанинг экспорт салоҳиятини янада ошириш юзасидан яна қандай ишлар режалаштирилган?
– Бу жараёнда иқтисодий дипломатиянинг муҳим ролини қайд этиш лозим. Шу мақсадда бугунги кунда Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатия ваколатхоналари томонидан хорижий мамлакатлар импорт эҳтиёжларини Ўзбекистон товарларига йўналтириш омиллари, яъни ўсиш нуқталарини топиш мақсадида ҳар бир давлат импорти номенклатурасини таҳлил қилиш бўйича тизимли ишлар олиб борилаётир. Хорижий мамлакатларда ўзбек ишлаб чиқарувчилари иштирок этадиган мунтазам кўргазма-ярмарка тадбирлари белгилаб олинган, экспорт/импорт шартномаларини тузишда ёрдам кўрсатилмоқда.
Шунингдек, салоҳиятли хорижий компаниялари вакиллари билан мамлакатимизнинг экспорт имкониятлари, сармоявий ва технологик ҳамкорлик истиқболлари билан яқиндан таништириш, Ўзбекистонда қўшма ёки якка тартибдаги корхоналар ташкил этиш масалаларини муҳокама қилиш мақсадида учрашув ва музокаралар мунтазам ўтказилмоқда.
Бундан ташқари, мамлакатимиз ваколатхоналари томонидан хорижий компаниялар делегацияларининг Ўзбекистонга амалий сафарлари, уларнинг турли иқтисодий тадбирлар, тармоқ кўргазма ва ярмаркаларида, бизнес ва сармоявий форумларида иштирок этишида фаол ҳаракат қилинмоқда.
«Элчихона-ҳокимлик-экспортчи», «Элчихона-саноат», «Элчихона-вазирлик/идоралар» ва «Элчихона-тадбиркорлар» форматлари ташкил этилган ва улар самарали фаолият юритмоқда.
Дипломатларимизнинг хорижий ҳамкорлар билан учрашув ва музокаралари чоғида тадбиркорлар Ўзбекистонда бу борада амалга оширилаётган таркибий ўзгаришларнинг самарали натижаларини эътироф этиш баробарида юртимизни Марказий Осиёдаги ривожланган тўқимачилик маркази сифатида баҳоламоқда.
Элчихоналар, тегишли вазирлик, идора ва тармоқлар ташаббуси билан ёки улар иштирокида хорижда ўзбек тўқимачилик маҳсулотлари, масалан, икат ва адрас матоларининг турли қўшма кўргазмалари, ихтисослаштирилган ярмаркалари («Fashion show») ташкил этмоқда.
Бугунги кунга қадар дунёнинг етакчи тўқимачилик брендлари ва мода уйлари билан тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатилиб, улар доирасида мамлакатимиз иқтисодий манфаатларини илгари суриш бўйича кенг қамровли ишлар амалга оширилди.
- Аниқ мисоллар келтира оласизми?
– Мамлакатимиз раҳбарияти томонидан белгиланган вазифаларни бажариш юзасидан Ўзбекистоннинг хорижий давлатлардаги дипломатия ваколатхоналари Ташқи ишлар, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирликлари билан келишилган ҳолда тўқимачилик маҳсулотлари экспортини рағбатлантириш учун иқтисодий дипломатиянинг янги стандартларидан самарали фойдаланмоқда. Мисол ўрнида, сўнгги йилларда Покистон ва Польша йўналишлари бўйича амалга оширилган ишларни қайд этиш мумкин.
Маълумки, Покистон 50 йилдан зиёд давр давомида нафақат Жанубий Осиёда, балки бутун дунёда тўқимачилик маҳсулотларининг асосий ишлаб чиқарувчиси бўлиб келмоқда. Покистонда «Adidas», «Nike», «Kappa», «Gap», «Interloop», «Denim», «Jack & Jones», «Geox», «Ralph Lauren», «Zara», «Cambridge» ва бошқа машҳур брендлар ўз маҳсулотларини тайёрлашни йўлга қўйган. Умуман олганда, Покистон экспортининг тахминан 65 фоизини саноат маҳсулотлари ташкил қилади. Шуни ҳисобга олган ҳолда Покистондаги дипломатларимизнинг асосий иши ишлаб чиқариш қуввати, хомашё базаси, афзалликлари ва камчиликларини ўрганишдан бошланди. Улар тўқимачилик марказлари – Файсалобод, Лаҳор, Карачи ва бошқа шаҳарларга бориб, тегишли таҳлилларни турли компаниялар фаолияти билан танишиш орқали амалга оширди.
Натижада ушбу мамлакатнинг етакчи тўқимачилик корхона ва уюшмалари эгалари билан зарур маълумотлар шакллантирилиб, ишончли алоқалар ўрнатилди. Улардан амалий аҳамиятга эга бўлган статистик ва бошқа маълумотлар олинди ва чуқур таҳлил қилинди.
Сўнгра маҳаллий тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари, саноат корхоналари ва вилоятлар ҳокимликлари билан бевосита амалий алоқалар ўрнатилди, потенциал импорт қилувчиларнинг Ўзбекистон завод ва фабрикаларига аниқ мақсадга йўналтирилган сафарлари ташкил этилди.
Натижада мамлакатимиздан покистонлик тадбиркорлар иштирокида пахта толаси, зиғир ва бошқа товарлар экспорти йўлга қўйилди. Ўзбекистондан Покистонга тўқимачилик маҳсулотлари етказиб бериш ҳажмининг ўсиш динамикасига назар ташлайдиган бўлсак, 2018 йилда бу кўрсаткич 5,5 миллион АҚШ доллари, 2019 йилда 10,4 миллион доллар, 2020 йилда 15 миллион доллар, 2021 йилда эса 59 миллион долларни ташкил этди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон тўқимачилик маҳсулотларини Европа давлатларига экспорт қилиш бўйича ҳам фаол ишлар амалга оширилмоқда. Мамлакатимизнинг Польшадаги элчихонасининг «Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмаси ва етакчи тўқимачилик корхоналари билан маҳсулот экспорти ҳажмини ошириш борасидаги самарали ҳамкорлиги алоҳида эътиборга моликдир.
Европа Иттифоқи мамлакатлари орасида Польша Ўзбекистон тўқимачилик маҳсулотларини импорт қилувчи асосий давлат ҳисобланади. 2021 йилда Ўзбекистондан Польшага ушбу маҳсулотлар экспорти 67,5 миллион АҚШ долларини ташкил этди, бу Европа Иттифоқи мамлакатларига ўзбек тўқимачилик маҳсулотлари экспортининг 48 фоизи демакдир. Ушбу рақамлар 2022 йил охиригача 75 миллион долларга етиши кутилмоқда.
Шу мақсадда «Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмаси билан биргаликда илк бор Польшанинг Лодзь шаҳрида «HAJ TEX» (Бухоро вилояти) ва «ZELAL TEKSTIL» (Тошкент) тўқимачилик фабрикаларининг савдо уйлари ташкил этилди.
Эслатиб ўтамиз: Ўзбекистон 2021 йилда Европа Иттифоқининг «GSP+» имтиёзлар тизимига қўшилган. Эндиликда 6,2 минг турдан ортиқ маҳсулотни Европа бозорига божсиз экспорт қилиш мумкин. Ваҳоланки, Ўзбекистон тўқимачилик маҳсулотлари экспортининг атиги 6 фоизи Европа ҳиссасига тўғри келади.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқи мамлакатларидаги дипломатия ваколатхоналари саноат тармоқлари кўмагида «GSP+» тизими имтиёзларидан фойдаланиш мақсадларига эришиш учун иқтисодий дипломатияни самарали амалга ошириш бўйича ҳали кенг кўламли ишларни амалга ошириши зарур.
Ўзбекистон Президенти жорий йил 7 ноябрь куни саноатни ривожлантириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилишида тўқимачилик саноатини ривожлантиришга янги суръат бағишлаш зарурлигини таъкидлади. Шу мақсадда 2023 йилда қиймати 5 миллиард доллардан ортиқ саноат маҳсулотларини экспорт қилиш дастури қабул қилинади.
Ушбу мақсадларга эришиш учун олдимизда Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатия ваколатхоналарининг фаол иштирокида иқтисодий дипломатия соҳасида комплекс чора-тадбирларни амалга оширишдек муҳим вазифалар турибди.
Шу нуқтаи назардан, биз мақсадли равишда алоҳида олинган мамлакатдаги иқтисодий вазият, унинг бозорининг очиқлик даражаси, тўқимачилик маҳсулотлари импорт/экспорт тузилмаси ва бошқалар бўйича маълумотларни тўплаш бўйича таҳлилий фаолиятни кучайтирмоқдамиз. Бундай таҳлил ушбу давлатга нисбатан мақсадли стратегияни яратишга имкон беради. Тўқимачилик соҳасида ҳамкорликнинг янги йўналишларини аниқлаш, бозор конъюнктурасини диққат билан кузатиб бориш ва ўз вақтида жавоб қайтариш мақсадида етакчи хорижий саноат экспертлари, таҳлил марказлари ва бозорнинг йирик иштирокчилари билан мунтазам маслаҳатлашувлар уюштирилади. Шунингдек, бозорда иштирок этиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, яъни тўқимачилик маҳсулотлари кўргазмаларини, давра суҳбатлари, бизнес-форумлар, иқтисодий тақдимотлар, ташрифлар, музокаралар ва бошқа тадбирларни ташкил этиш бўйича ишларни фаоллаштириш зарур.
Умуман олганда, инсон капиталини ривожлантириш - илм-фан, технологиялар трансферини қўллаб-қувватлаш, таълим, фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш, юқори малакали кадрлар тайёрлаш, саноат кооперациясини ривожлантириш орқали Ўзбекистон компанияларини глобал ва минтақавий қиймат занжирларига интеграция қилиш устида ишлаш учун инвестицияларни кўпайтириш, тайёр маҳсулотларни узлуксиз етказиб беришни таъминлаш бўйича транспорт ва логистика занжирларини диверсификация қилиш жуда муҳим, албатта.
- Фурқат Ахмедович, мазмунли суҳбат ва батафсил жавобларингиз учун раҳмат. Давлатимиз раҳбарияти томонидан ўзбек дипломатлари олдига иқтисодий дипломатияни ривожлантириш бўйича қўйилган долзарб вазифаларнинг муваффақиятли амалга оширилишига тилакдошмиз.

Фуркат Сидиков: Экономическая дипломатия – важный инструмент поддержки продвижения потенциала текстильной отрасли Узбекистана
Спрос на узбекскую текстильную продукцию за рубежом неуклонно растет стремительными темпами, сказал в интервью ИА «Дунё» первый заместитель министра иностранных дел Узбекистана Фуркат Сидиков.
- Сегодня текстильная и швейная промышленность является одной из ведущих и динамично развивающихся отраслей Нового Узбекистана, - сказал первый заместитель главы МИД. - Годовой прирост промышленного производства за последние годы превысил в среднем 20%. В результате практической работы по диверсификации текстильной промышленности и стимулированию экспорта готовой продукции потенциал страны в этой области повышается.
Динамика развития текстильной промышленности получила новый импульс с принятием в 2017 году указа Президента Узбекистана «О мерах по ускоренному развитию текстильной и швейно-трикотажной промышленности». По инициативе главы нашего государства в отрасли полностью внедрена кластерная система. За последние три года хлопково-текстильным кластерам выделено более 23 триллионов сумов льготных ресурсов. Благодаря предпринятым мерам, было введено в эксплуатацию около 350 крупных фабрик. Объем производства по сравнению с 2016 годом увеличился в 5 раз, экспорт - в 4 раза, достигнув почти 3 миллиардов долларов.
Спрос на узбекскую текстильную продукцию за рубежом неуклонно растет стремительными темпами. Об этом свидетельствуют результаты участия текстильщиков Узбекистана в международных отраслевых выставках, по итогам которых заключаются контракты более чем на 100 миллионов долларов США.
Популярность узбекского текстиля напрямую связана с повышением его качества, а также конкурентоспособной стоимостью. Однако немаловажную роль в повышении узнаваемости бренда «Made in Uzbekistan» играет и экономическая дипломатия. О том, какие меры предпринимаются в данном направлении корреспондент ИА «Дунё» побеседовал с первым заместителем министра иностранных дел Узбекистана Фуркатом Сидиковым, который курирует это направление в МИД.
- Фуркат Ахмедович, расскажите, пожалуйста, как на сегодняшний день оценивается потенциал Узбекистана в сфере текстильной промышленности?
- Производство текстиля и одежды традиционно являются важным сектором экономики Узбекистана. Как известно, сегодня в нашей стране реализуются системные меры по дальнейшему структурному реформированию текстильной и швейно-трикотажной отрасли, благодаря чему экспорт в данной сфере демонстрирует позитивную динамику. Предпринимаемые меры направлены, в первую очередь, на обслуживание высоких и стабильных темпов роста производства, экспорта конкурентоспособной продукции, привлечение иностранных инвестиций, создание новых рабочих мест за счет актуализации стратегически важных проектов технического обновления предприятий, а также внедрения либеральной и кластерной модели.
Важным шагом в данном направлении стал запуск комплексной программы либерализации внешней торговли, диверсификации экспорта текстильной продукции Узбекистана, благодаря которой был достигнут значительный прогресс в отходе от сырьевой направленности в экспорте хлопка.
Приведу некоторые цифры. По данным Госкомстата, по итогам января-июля 2022 года экспорт текстильной продукции из Узбекистана достиг почти 2 миллиардов долларов, что составило 17% от общего объема экспортных поставок. На сегодня основными импортерами узбекской текстильной продукции являются Китай, Швейцария, Россия, Великобритания, Турция.
В современных условиях, меняющаяся конъюнктура мировых рынков текстильной продукции в условиях растущей конкуренции требует выработки соответствующих предложений по диверсификации производства, увеличению объёмов инвестиций, приобретению «ноу-хау», трансферу технологий, сертификации продукции в соответствии с мировыми стандартами. В этой связи в Узбекистане предприняты все меры по повышению конкурентоспособности отечественной текстильной продукции и увеличению объемов выпуска экспортоориентированной продукции. Это и меры по развития отрасли, переход на кластерную систему производства готовой продукции, благоприятная деловая среда, а также всесторонняя поддержка экспортеров.
- Расскажите, пожалуйста, о потенциале продвижения узбекского текстиля на мировом рынке? Какие конкретные меры осуществляются в данном направлении, и что планируется предпринять Министерством иностранных дел и дипломатическими миссиями Узбекистана за рубежом для дальнейшего повышения экспортного потенциала данной отрасли?
- В данном процессе необходимо отметить важную роль экономической дипломатии. С этой целью в настоящее время дипломатическими миссиями Узбекистана за рубежом ведется системная работа по анализу номенклатуры импорта каждой страны для нахождения факторов - точек роста для дальнейшей переориентации импортных потребностей на узбекские товары. Определены регулярные выставочно-ярмарочные мероприятия в зарубежных странах, в которых участвуют узбекские производители, оказывается содействие в заключении экспортно/импортных контрактов.
Кроме того, проводятся регулярные встречи и переговоры с потенциальными иностранными компаниями для их ознакомления с экспортными возможностями нашей страны, перспективами инвестиционного и технологического сотрудничества, обсуждения вопросов создания в Узбекистане совместных или индивидуальных предприятий.
Также загранпредставительства нашей страны работают над подготовкой визитов делегаций иностранных компаний в Узбекистан, их участие в различных экономических мероприятиях, отраслевых выставках и ярмарках, деловых и инвестиционных форумах.
Налажен и эффективно функционирует формат «посольство-хокимият-экспортер», «посольство-отрасль», «посольство-министерства/ведомства» и «посольство-предприниматели».
В ходе встреч и переговоров наших дипломатов с зарубежными партнерами иностранные предприниматели высоко оценивают эффективные результаты структурных преобразований, проводимых в Узбекистане на этом направлении, а также рассматривают нашу республику в качестве развитого текстильного хаба в Центральной Азии.
По инициативе узбекских дипломатов, причастных министерств, ведомств и отраслей, или при их консолидированном участии, за рубежом организуются различные совместные выставки, специализированные показы («Fashion show») узбекской текстильной продукции, особенно тканей икат и адрас.
На сегодняшний день установлены прямые контакты с ведущими мировыми текстильными брендами и модными домами, в рамках которых осуществляется комплексная работа по продвижению экономических интересов нашей страны.
- Не могли бы Вы привести некоторые конкретные примеры?
- С практической точки зрения, для реализации поставленных руководством страны задач дипмиссии Узбекистана в зарубежных странах по согласованию с Министерством иностранных дел, Министерством инвестиций и внешней торговли используют новые, нестандартные для экономической дипломатии методы продвижения экспорта текстильной продукции. Возьмем в качестве примера проделанные за последние годы работы на пакистанском и польском направлениях.
Как известно, Исламская Республика Пакистан уже более 50 лет является крупным производителем текстильной продукции не только в Южной Азии, но и в мире в целом. Известными брендами, выпускающими свои одежды в ИРП, являются Adidas, Nike, Kappa, Gap, Interloop, Denim, Jack & Jones, Geox, Ralph Lauren, Zara, Cambridge и другие. В целом, на отрасль приходится около 65% пакистанского экспорта. С учетом этого основная работа наших дипломатов в Пакистане началась с проведения исследований производственных мощностей, сырьевой базы, преимуществ и недостатков. Они осуществлялись путем посещения текстильных хабов - Файсалабад, Лахор, Карачи и других, ознакомления с деятельностью различных компаний для проведения соответствующих анализов.
В результате сформировалась необходимая информация и были установлены доверительные контакты с владельцами ведущих текстильных компаний и ассоциаций этой страны. От них были получены и глубоко проанализированы статистические и другие данные, имеющие практическое значение.
Далее были налажены прямые рабочие контакты с отечественными производителями текстильной продукции, отраслями и хокимиятами областей, а также организованы адресные визиты потенциальных импортеров в узбекские фабрики и заводы.
В результате, с участием пакистанских трейдеров, был запущен экспорт в Пакистан отечественной хлопчатобумажной пряжи, полотна и других товаров. Если мы посмотрим на динамику роста объема поставок из Узбекистана в Пакистан текстильных товаров, то увидим, что в 2018 году данный показатель составил 5,5 миллиона долларов, в 2019-м – 10,4 миллиона, в 2020-м – 15 миллионов, а в 2021-м – уже 59 миллионов долларов
Аналогичным образом проводится активная работа по продвижению экспорта узбекских текстильных товаров в европейские страны. Следует особо отметить эффективное сотрудничество посольства Узбекистана в Польше с Ассоциацией «Узтекстильпром» и ведущими текстильными предприятиями нашей страны для увеличения объемов экспорта товаров.
Среди стран ЕС Польша является крупным импортером узбекской текстильной продукции. Экспорт этих товаров из Узбекистана в Польшу по итогам 2021 года составил 67,5 миллиона долларов, что составляет 48% от всего узбекского экспорта текстиля в страны Евросоюза. Ожидается, что до конца 2022 года эта цифра достигнет 75 миллионов долларов.
С этой целью, совместно с Ассоциацией «Узтекстильпром» были впервые учреждены торговые дома текстильных фабрик «HAJ TEX» (Бухарская область) и «ZELAL TEKSTIL» (Ташкент) в польском городе Лодзь.
Необходимо отметить, что в 2021 году Узбекистан присоединился к системе преференций «GSP+» Евросоюза. Теперь на европейский рынок можно беспошлинно экспортировать более 6,2 тысячи видов продукции. Однако на Европу приходятся лишь 6 процентов экспорта узбекских текстильных товаров.
В этой связи диппредставительствам Узбекистана в странах ЕС при поддержке отраслей еще предстоит проделать масштабную работу по эффективной реализации экономической дипломатии для достижения целей использования преференций системы «GSP+».
Президентом Узбекистан в ходе видеоселекторного совещания по вопросам развития промышленности, состоявшегося 7 ноября этого года, отмечена необходимость придать новую динамику развитию текстильной отрасли. С этой целью в 2023 году будет принята программа по экспорту отраслевой продукции более чем на 5 миллиардов долларов.
Поэтому перед нами стоит важнейшая задача по реализации комплексных мер в области экономической дипломатии с беспрецедентно активным участием дипломатических представительств Узбекистана за рубежом.
В данном контексте мы планируем усилить аналитическую деятельность по сбору информации об экономической ситуации в целевой стране, степени открытости ее рынка, структуре импорта/экспорта текстильных товаров и другие. Такой анализ позволит выстроить целевую стратегию в отношении данного государства. Будут проводиться регулярные консультации с ведущими зарубежными экспертами отрасли, аналитическими центрами и основными игроками рынка для определения новых направлений сотрудничества в текстильной сфере, тщательного отслеживания конъюнктуры рынка и своевременного реагирования. Необходимо также активизировать работу по созданию благоприятных условий для присутствия на рынке, то есть организацию выставок текстильных товаров, проведение «круглых столов», бизнес-форумов, экономических презентаций, визитов, переговоров и других мероприятий.
В целом, конечно же, важно увеличить инвестиции в развитие человеческого капитала - развитие науки, трансфер технологий, укрепление связей между образованием, наукой и производством, подготовка высококвалифицированных специалистов, работать над интеграцией узбекских компаний в глобальные и региональные цепочки создания добавленной стоимости через развитие производственной кооперации, диверсификацией транспортно-логистических цепочек для обеспечения бесперебойных поставок готовой продукции.
- Большое спасибо, Фуркат Ахмедович, за ваши исчерпывающие ответы. Желаем дипломатам успешной реализации поставленных задач в реализации экономической дипломатии.