Iqtisodiyot va boshqaruvdagi islohotlarning borishi yuzasidan fikr almashildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 16-dekabr kuni o‘zining iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Suma Chakrabartini qabul qildi.
Unda mamlakatimizdagi iqtisodiyot va boshqaruvni isloh qilish doirasida erishilgan natijalar va bu boradagi kelgusi rejalar ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari barcha muhim yo‘nalishlardagi yangilanishlarga to‘xtalar ekan, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarini modernizatsiya qilish va raqobatbardoshligini ta’minlash, davlat boshqaruvida transformatsiya jarayonlarini shuningdek, raqamlashtirish va investitsion jozibadorlik borasidagi ishlarni davom ettirish muhimligini alohida ta’kidladi.
Suma Chakrabarti dunyo iqtisodiyotidagi murakkab vaziyatda O‘zbekiston tomonidan ko‘rilayotgan samarali chora-tadbirlar iqtisodiy islohotlarning dinamikasini ta’minlayotganini ta’kidlab, bu sohadagi birgalikdagi sa’y-harakatlarni yangi bosqichda davom ettirishni qo‘llab-quvvatladi.

Состоялся обмен мнениями о ходе экономических и управленческих реформ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 декабря 2022 года принял своего советника по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Суму Чакрабарти.
Рассмотрены достигнутые результаты и дальнейшие планы в рамках экономических и управленческих реформ в нашей стране.
Глава нашего государства, затрагивая преобразования, реализуемые по всем важным направлениям, отметил важность продолжения работы по модернизации и обеспечению конкурентоспособности приоритетных отраслей экономики, в сферах трансформации государственного управления, цифровизации и инвестиционной привлекательности.
Сума Чакрабарти, отметив, что принимаемые Узбекистаном эффективные меры в условиях сложной ситуации в мировой экономике, обеспечивают динамику экономических реформ в стране, поддержал усилия по продолжению совместных усилий в этом направлении на новом этапе.