Iqtisodiyot va boshqaruvdagi islohotlarning borishi yuzasidan fikr almashildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 16-dekabr kuni o‘zining iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Suma Chakrabartini qabul qildi.
Unda mamlakatimizdagi iqtisodiyot va boshqaruvni isloh qilish doirasida erishilgan natijalar va bu boradagi kelgusi rejalar ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari barcha muhim yo‘nalishlardagi yangilanishlarga to‘xtalar ekan, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarini modernizatsiya qilish va raqobatbardoshligini ta’minlash, davlat boshqaruvida transformatsiya jarayonlarini shuningdek, raqamlashtirish va investitsion jozibadorlik borasidagi ishlarni davom ettirish muhimligini alohida ta’kidladi.
Suma Chakrabarti dunyo iqtisodiyotidagi murakkab vaziyatda O‘zbekiston tomonidan ko‘rilayotgan samarali chora-tadbirlar iqtisodiy islohotlarning dinamikasini ta’minlayotganini ta’kidlab, bu sohadagi birgalikdagi sa’y-harakatlarni yangi bosqichda davom ettirishni qo‘llab-quvvatladi.

Views exchanged on the economic and management reforms
On December 16, 2022, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received his Advisor on Economic Development, Effective Public Administration and International Cooperation, Suma Chakrabarti.
The achieved results and further plans within the framework of economic and administrative reforms in the country were considered.
Considering the transformations being implemented in all important areas, the Head of the state noted the importance of continuing work on modernizing and ensuring the competitiveness of priority sectors of the economy, in the areas of transformation of public administration, digitalization and investment attractiveness.
Suma Chakrabarti, noting that the effective measures taken by Uzbekistan in a difficult situation in the global economy ensure the dynamics of economic reforms in the country, supported measures to continue joint efforts in this direction at a new stage.