Temir yo‘l sohasidagi yirik loyihalar bo‘yicha axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga temir yo‘l sohasidagi yirik xalqaro loyihalarning amaldagi holati va kelgusi rejalar yuzasidan axborot berildi.
Mamlakatimiz uchun transport yo‘laklarini diversifikatsiya qilish, jahon bozorlariga tez va erkin chiqish juda muhim. Shu bois davlatimiz rahbari xalqaro anjumanlarda bu masalani doim ko‘tarib, amaliy tashabbuslarni ilgari surmoqda. Qo‘shni va manfaatdor mamlakatlar bilan “til topishib”, loyihalar jadallashtirilmoqda.
Ulardan biri 454 kilometrlik “O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy” temir yo‘li qurilishidir. Ma’lumki, joriy yil 14-sentabrda Samarqandda bu loyiha bo‘yicha uch tomonlama Anglashuv memorandumi imzolangan edi. Noyabr oyida Xitoyning “Birinchi loyiha-tadqiqot instituti” tomonidan dala tadqiqot ishlari olib borildi.
Hisobot davomida rejadagi ishlar to‘g‘risida ham aytib o‘tildi. Xususan, Bishkek shahrida loyiha ofisi tashkil etiladi. Loyihani boshqarish uslubi va tartibi muhokama qilinadi. Xalqaro moliya tashkilotlari bilan muzokaralar o‘tkaziladi. Umuman, 1-iyungacha loyihaning texnik-iqtisodiy asosini tayyorlash rejalashtirilgan.
Sohadagi yana bir mintaqaviy loyiha “Termiz – Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar” temir yo‘lidir. Afg‘onistondagi murakkab vaziyatga qaramay, bu borada ham sezilarli siljishlar bor.
Xususan, joriy yil yozda Afg‘onistonning Mozori-Sharif shahridan Pokistonning Torxam shahrigacha tadqiqot ekspeditsiyasi o‘tkazildi.
Qayd etilganidek, loyiha doirasida 765 kilometr temir yo‘l qurilishi mo‘ljallanmoqda. Kelgusi yili bu bo‘yicha loyiha ofisi tashkil etish, xalqaro konsalting kompaniyasini jalb qilish, investorlar bilan muzokaralar o‘tkazish rejalashtirilgan. Shulardan kelib chiqib, loyihaning texnik-iqtisodiy asosi tayyorlanadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu rejalarni ma’qullab, hamkor mamlakatlar bilan “yo‘l xaritalari” ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Bu ikki temir yo‘lning qurilishi O‘zbekistonning transport kommunikatsiyalarini diversifikatsiya qilib, logistika imkoniyatlarini karrasiga kengaytiradi.

Information on major railway projects provided
President Shavkat Mirziyoyev was informed about the current state and plans for the implementation of major regional railway infrastructure projects.
Uzbekistan needs to diversify transport routes for quick and unhindered access to world markets. The Head of the state constantly raises this issue at international events and initiates practical solutions. Thanks to the agreements reached with foreign partners, work on projects is accelerating.
One of them is the construction of the 454-kilometer Uzbekistan – Kyrgyzstan – China railway. As is known, a trilateral Memorandum of Understanding on this project was signed in Samarkand on September 14 this year. In November, field research was conducted by the First Design and Research Institute of China.
During the report, the responsible persons told about the planned work. In particular, a project office will be created in Bishkek. The forms and procedures of project management are discussed. Talks will be held with international financial organizations. In general, it is planned to prepare a feasibility study of the project by June 1.
Another regional project is the Termez – Mazar-i-Sharif – Kabul – Peshawar railway. Despite the difficult situation in Afghanistan, significant progress is also observed on the project.
In particular, this summer a research expedition was organized from the city of Mazar-i-Sharif in Afghanistan to the city of Torkham in Pakistan.
It was noted that 765 kilometers of railways are planned to be built within the framework of the project. Next year, it is planned to create a project office, attract an international consulting company, and negotiate with investors. As a result, a feasibility study of the project will be prepared.
President Shavkat Mirziyoyev approved these plans and instructed to develop roadmaps in cooperation with partner countries.
The construction of these railway lines will diversify transport communications and significantly increase the logistics capabilities of Uzbekistan.