Italiya TIV rahbari o‘rinbosari bilan uchrashuv
2019-yilning 12-dekabr kuni Rim shahrida tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Italiya Respublikasi Tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri o‘rinbosari Manlio Di Stefano bilan uchrashdi.
Suhbatda ikki tomon kun tartibining hamda BMT doirasidagi va “O‘zbekiston – Yevroittifoq” shaklidagi hamkorlikning keng qamrovli masalalari ko‘rib chiqildi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni o‘zaro manfaatli asosda kuchaytirishga tomonlar tayyor ekanligi tasdiqlandi.
Ta’kidlanganidek, iyun oyida Yevroittifoqning Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasi qabul qilinishi, O‘zbekiston va Yevroittifoq o‘rtasidagi Kengaytirilgan sherikchilik va hamkorlik bo‘yicha bitim loyihasi ustida olib borilayotgan birgalikdagi ishlar aloqalarni uzoq muddatli asosda rivojlantirish va mavjud salohiyatni to‘laqonli ro‘yobga chiqarish uchun qulay zamin yaratadi.
May oyida Rimda o‘tkazilgan Hukumatlararo ishchi guruh oltinchi yig‘ilishining amaliy yakunlari – qiymati 330 mln. AQSh dollariga teng bo‘lgan 10 ta loyihani birgalikda amalga oshirish to‘g‘risida kelishuvga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Ikki tomonlama savdo umumiy kun tartibining ustuvor masalasi hisoblanib, uning hajmi joriy yilning 9 oyi davomida 15% ga o‘sdi va 320 mln. dollardan ko‘proqni tashkil etdi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi turizm sohasidagi almashinuvlarni kengaytirish va madaniy aloqalarni, jumladan 2020-2021-yillarda Italiyada O‘zbekiston va O‘zbekistonda Italiya Madaniyat kunlari doirasida musiqa va tasviriy san’at, teatr va kino sohalaridagi almashinuvlarni faollashtirishning muhimligi ham e’tirof etildi.
Uchrashuvda 2020-yilga rejalashtirilgan O‘zbekiston-Italiya uchrashuvlari va qo‘shma tadbirlar jadvali ham muhokama qilindi.

Встреча с заместителем главы МИД Италии
12 декабря 2019 года находящийся с визитом в г.Риме Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с заместителем Министра иностранных дел и международного сотрудничества Итальянской Республики Манлио Ди Стефано.
В беседе рассмотрен широкий круг вопросов двусторонней повестки дня, а также взаимодействия в рамках ООН, формате «Узбекистан – Евросоюз».
Стороны подтвердили готовность к наращиванию сотрудничества на взаимовыгодной основе в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других областях.
Подчеркивалось, что принятие в июне новой Стратегии Евросоюза по Центральной Азии, совместная работа над проектом Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Евросоюзом создают благоприятную базу для более полной реализации имеющегося потенциала для расширения связей на долгосрочной основе.
С удовлетворением были констатированы практические итоги состоявшегося в мае в г.Риме 6-го заседания Межправительственной рабочей группы, в ходе которого была достигнута договоренность о совместной реализации 10 проектов на сумму 330 млн. долл. США. Приоритетным вопросом общей повестки дня является двусторонняя торговля, которая за 9 месяцев текущего года выросла на 15% и превысила 320 млн. долл.
Стороны также отметили важность наращивания туристических и активизации культурных обменов между нашими странами, в том числе в сферах музыкального и изобразительного искусства, театра и кино в рамках Дней культуры Узбекистана в Италии и Италии - в Узбекистане в 2020-2021 годах.
На встрече также обсуждены график запланированных на 2020 год узбекско-итальянских контактов и совместных мероприятий.