Italiya TIV rahbari o‘rinbosari bilan uchrashuv
2019-yilning 12-dekabr kuni Rim shahrida tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Italiya Respublikasi Tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri o‘rinbosari Manlio Di Stefano bilan uchrashdi.
Suhbatda ikki tomon kun tartibining hamda BMT doirasidagi va “O‘zbekiston – Yevroittifoq” shaklidagi hamkorlikning keng qamrovli masalalari ko‘rib chiqildi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni o‘zaro manfaatli asosda kuchaytirishga tomonlar tayyor ekanligi tasdiqlandi.
Ta’kidlanganidek, iyun oyida Yevroittifoqning Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasi qabul qilinishi, O‘zbekiston va Yevroittifoq o‘rtasidagi Kengaytirilgan sherikchilik va hamkorlik bo‘yicha bitim loyihasi ustida olib borilayotgan birgalikdagi ishlar aloqalarni uzoq muddatli asosda rivojlantirish va mavjud salohiyatni to‘laqonli ro‘yobga chiqarish uchun qulay zamin yaratadi.
May oyida Rimda o‘tkazilgan Hukumatlararo ishchi guruh oltinchi yig‘ilishining amaliy yakunlari – qiymati 330 mln. AQSh dollariga teng bo‘lgan 10 ta loyihani birgalikda amalga oshirish to‘g‘risida kelishuvga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Ikki tomonlama savdo umumiy kun tartibining ustuvor masalasi hisoblanib, uning hajmi joriy yilning 9 oyi davomida 15% ga o‘sdi va 320 mln. dollardan ko‘proqni tashkil etdi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi turizm sohasidagi almashinuvlarni kengaytirish va madaniy aloqalarni, jumladan 2020-2021-yillarda Italiyada O‘zbekiston va O‘zbekistonda Italiya Madaniyat kunlari doirasida musiqa va tasviriy san’at, teatr va kino sohalaridagi almashinuvlarni faollashtirishning muhimligi ham e’tirof etildi.
Uchrashuvda 2020-yilga rejalashtirilgan O‘zbekiston-Italiya uchrashuvlari va qo‘shma tadbirlar jadvali ham muhokama qilindi.

Meeting with Italy’s Deputy Foreign Minister
On December 12, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with Deputy Minister for Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Manlio Di Stefano, in Rome.
A wide range of issues on bilateral agenda, as well as interaction within the UN, the format of “Uzbekistan – the European Union” was considered at the meeting.
The parties confirmed their readiness to build up cooperation on a mutually beneficial basis in the political, trade, economic, investment, tourism, cultural and humanitarian fields.
It was emphasized that the adoption in June of the new EU Strategy for Central Asia, the joint work on the draft Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between Uzbekistan and the European Union create a favorable basis for more fully realizing the existing potential for expanding ties on a long-term basis.
Practical results of the 6th meeting of the Intergovernmental Working Group held in May in Rome, during which an agreement was reached on the joint implementation of 10 projects worth 330 million USD, were stated with satisfaction. A priority issue on the general agenda is bilateral trade, which over the 9 months of this year grew by 15% and exceeded 320 million USD.
The parties also noted the importance of increasing tourism and enhancing cultural exchanges between the two countries, including in the fields of music and visual arts, theater and cinema within the framework of Uzbekistan Culture Days in Italy and of Italy in Uzbekistan in 2020-2021.
The schedule of Uzbekistan – Italy contacts and joint events planned for 2020 was also discussed at the meeting.