O‘zbekiston va Fransiya Prezidentlari yuksak darajadagi har tomonlama sheriklikni rivojlantirishga kelishib oldilar
2022-yil 22-noyabr kuni Parijdagi Yelisey saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini atroflicha ko‘rib chiqdilar va munosabatlarni yuksak darajadagi keng qamrovli sheriklikka olib chiqishga kelishib oldilar.
Yetakchilar ikki mamlakat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanayotgan joriy yilda ikki tomonlama aloqalar jadal sur’at bilan rivojlanib borayotgani, keng siyosiy muloqot chuqurlashib, xalqaro tashkilotlar doirasida tomonlar o‘zaro ko‘maklashayotgani, parlamentlararo muloqot kengayganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Xavfsizlik sohasida, yuzaga kelayotgan tahdid va xatarlarga samarali qarshi kurashish borasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlashdan manfaatdorlik bildirildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni rivojlantirish, jumladan, tovar ayirboshlash hajmini, ilg‘or texnologiyalarni jalb qilgan holda qo‘shma loyiha va dasturlarni ko‘paytirish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Tashrif arafasida o‘tkazilgan O‘zbekiston-Fransiya ishbilarmonlik tadbirlarining yakunlari, ularning doirasida umumiy qiymati 6 milliard yevrodan ortiq bo‘lgan savdo-iqtisodiy bitim va shartnomalar imzolangan yuksak baholandi.
Madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirishning ahamiyati qayd etildi. Tomonlar Samarqandda Fransiya alyansining filiallari ochilishini qo‘llab-quvvatladilar hamda joriy yil 27-28 noyabr kunlari Parijda ikkinchi O‘zbekiston-Fransiya ta’lim forumining o‘tkazilishini olqishladilar. Fransuz tili o‘qituvchilarini tayyorlash sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga kelishib olindi.
Davlat rahbarlari dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Uchrashuv ochiq, samimiy va do‘stona muhitda o‘tdi. Yakunda Shavkat Mirziyoyev Emmanuel Makronni o‘zi uchun qulay vaqtda tashrif bilan mamlakatimizga borishga taklif etdi.

Presidents of Uzbekistan and France Agree on the Development of High-Level Comprehensive Partnership
On November 22, 2022, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of France Emmanuel Macron held the talks at the Elysee Palace in Paris.
The Presidents discussed in detail the issues of further building up the Uzbek - French mutually beneficial cooperation and agreed to bring the relations to a comprehensive high-level partnership.
The leaders noted with satisfaction the dynamic development of bilateral ties, deepening a broad political dialogue, the provision of mutual support as a part of the international organizations, the promotion of inter-parliamentary dialogue in the year of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and France.
The sides expressed interest in further strengthening bilateral cooperation in the field of security, effective counteraction to emerging challenges and threats.
The importance of increasing trade, economic and investment cooperation, in particular, increasing the volume of trade turnover, the number of joint projects and programs with involving the advanced technologies was especially noted.
The results of Uzbek - French business events held on the eve of the visit, during which trade and economic agreements as well as contracts worth over 6 billion euros were signed, were highly appreciated.
The importance of the development of cultural and humanitarian ties was emphasized. The parties supported establishing the branches of the French Alliance in Samarkand, and also welcomed holding the second Uzbek - French educational forum on November 27 - 28 this year in Paris. An agreement was reached on the development of cooperation in the field of training teachers of the French language.
The Presidents also exchanged views on topical international and regional issues.
The meeting was held in an open, warm and friendly atmosphere. At the end of the meeting, Shavkat Mirziyoyev invited Emmanuel Macron to visit our country at any time convenient for him.