O‘zbekiston Prezidenti va Fransiya Parlamentining quyi palatasi raisi parlamentlararo muloqotni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 22-noyabr kuni Parijdagi Burbon saroyida Fransiya Milliy yig‘ini Raisi Yael Braun-Pive bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Parlamentlar o‘rtasidagi hamda ijtimoiy-siyosiy hayotni yanada demokratlashtirish bo‘yicha islohotlarni amalga oshirish borasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish yuzasidan fikr almashildi.
Fransiya Milliy yig‘ini rahbari O‘zbekistonda, shu jumladan parlamentarizmni rivojlantirish, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash va himoya qilish, gender tenglikni ilgari surish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli demokratik yangilanishlarning borishini yuksak baholadi.
Gender tenglikni ta’minlash jihatlariga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston bu borada katta muvaffaqiyatlarga erishgani, mamlakatimizda xotin-qizlar qonun chiqaruvchi va ijro etuvchi hokimiyat idoralarida, tadbirkorlik va ijtimoiy sohada munosib o‘rin egallayotgani qayd etildi.
2022-yil sentabr oyida mamlakatimizda ilk bor jahon parlamentlari yetakchi ayollarining 14-sammiti o‘tkazildi. Yetakchi ayollarning rolini oshirish to‘g‘risida Toshkent deklaratsiyasi qabul qilindi.
Uchrashuvda o‘lim jazosini bekor qilish, inson huquqlarining kafolatlarini kuchaytirish, ekologik muammolarni hal etish to‘g‘risidagi normalar va boshqa muhim qoidalarni mustahkamlab qo‘yish ko‘zda tutilgan konstitutsiyaviy islohotni amalga oshirishga tayyorgarlik borasidagi asosiy yondashuvlar muhokama qilindi.
Parlamentlararo do‘stlik guruhining uchrashuvlarini o‘tkazish, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashi, Yevropa Parlamenti, Parlamentlararo ittifoq, YXHT Parlament assambleyasi doirasidagi hamkorlikni kuchaytirishga kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida Prezidentimiz Faxriy mehmonlar kitobida qayd yozib qoldirdi. Shuningdek, Fransiya Milliy yig‘ini Raisini o‘zi uchun qulay vaqtda tashrif bilan mamlakatimizga borishga taklif etdi.

President of Uzbekistan and Chairman of the Lower House of the French Parliament Discuss the Prospects for Development of Inter-Parliamentary Dialogue
On November 22, 2022, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the Chairman of the French National Assembly Yael Braun Piver at Bourbon Palace in Paris.
There was an exchange of views on the further deepening of inter-parliamentary cooperation in the field of reforms for the further democratization of social and political life.
The Chairman of the French National Assembly appreciated the progress of large-scale democratic reforms in Uzbekistan, including in the areas of developing parliamentarism, ensuring and protecting human rights and freedoms, and promoting gender equality.
A particular attention was paid to the aspects of ensuring gender equality. There was a huge progress achieved by Uzbekistan, where women occupy a worthy place in the legislative and executive authorities, business and the social sphere.
On September 2022, the 14th Summit of Women Leaders of Parliaments of the World was held in our country for the first time. The Tashkent Declaration on Enhancing the Role of Women Leaders was adopted.
They also discussed the key approaches to preparing for a constitutional reform, within which it is planned to consolidate the norms on the abolition of the death penalty, enhanced guarantees of human rights, solving the environmental problems and other important provisions.
Agreements were reached on holding the meetings of the parliamentary friendship group, strengthening interaction on the platforms of the UN Human Rights Council, the European Parliament, the Inter-Parliamentary Union, and the OSCE Parliamentary Assembly.
At the end of the meeting, the President of the Republic of Uzbekistan left an entry in the Book of Honored Guests. The Leader of Uzbekistan also invited the Chairman of the French National Assembly to pay a visit to our country at any time convenient for her.