O‘zbekiston Prezidenti Fransiyaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan uchrashdi
2022-yil 21-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiyaga rasmiy tashrifi doirasida Parij shahrida ushbu mamlakatning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda «MEDEF» Fransiya korxonalari harakati bosh direktori Filipp Gote, «Airbus», «Orano», «Suez», «Alstom», «Total Eren», «EDF», «Schneider Electric», «Natixis» kabi 20 taga yaqin yirik kompaniya va banklar rahbarlari ishtirok etdi.
Prezidentimiz uchrashuv ishtirokchilarini qutlab, rasmiy tashrifning birinchi kunidagi tadbirlar ishbilarmonlik masalalariga bag‘ishlanganiga e’tibor qaratdi.
– Bu O‘zbekiston muhim va ishonchli hamkorimiz – Fransiya bilan iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga intilishi qat’iyligidan yana bir bor dalolat beradi, – dedi davlatimiz rahbari.
Bugun O‘zbekistonda xorijiy investorlar uchun keng imkoniyatlar yaratilgani ta’kidlandi. Valyuta bozori erkinlashtirildi, foydani repatriatsiya qilishga barcha cheklovlar bekor qilindi, banklar, yirik sanoat va infratuzilma obyektlarini xususiylashtirish dasturi boshlandi, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlari faol joriy qilinmoqda.
Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasiga muvofiq tadbirkorlikni yanada rag‘batlantirish, sarmoyadorlarning huquqlarini himoya qilish, mulk daxlsizligini ta’minlash va boshqa yo‘nalishlarda aniq choralar amalga oshirilmoqda.
– Har bir investor O‘zbekiston deganda, eng avvalo, barqarorlik va kelajakka ishonchni tasavvur qilishiga intilayapmiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Jahondagi bugungi beqarorlik sharoitida manfaatlarni hisobga olish va o‘zaro ishonchga asoslangan ko‘p qirrali va konstruktiv sheriklikni chuqurlashtirish tobora muhim ahamiyat kasb etayotgani ta’kidlandi.
Shu ma’noda, Fransiya biznesining O‘zbekiston bozoriga chiqishi uchun katta istiqbollar ochilmoqda. Mamlakatimizning jozibadorligi Markaziy Osiyoda aholi soni bo‘yicha eng yirik davlatligi, mahsulotlarimiz MDHning ulkan bozoriga bojsiz yetkazib berilayotgani bilan ham izohlanadi.
O‘zbekiston fransiyalik tadbirkorlarni ishlab chiqarish uchun zarur infratuzilma bilan ta’minlash, imtiyozlar va kafolatlangan xaridlar ko‘rinishida qo‘llab-quvvatlash va boshqa ko‘mak choralarini taqdim etishga tayyor ekani ta’kidlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatlarini barpo etish, “yashil” energetika, oziq-ovqat sanoati, kimyo va avtomobilsozlik, elektrotexnika va elektronika tarmoqlari, sog‘liqni saqlash sohasini uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun eng istiqbolli yo‘nalishlar sifatida qayd etdi.
Sheriklikni kengaytirish rejalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Fransiya ishbilarmon doiralari vakillari o‘z chiqishlarida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarni yuqori baholadi. Mamlakatimizda qaysi aniq loyihalarni amalga oshirish niyatida ekanini bayon qildi.
Fransiya biznes delegatsiyasining har bir a’zosi bilan suhbatlashib, davlatimiz rahbari tadbirkorlarni mamlakatimizga kelish va O‘zbekiston investitsiya kiritish uchun eng qulay joy ekaniga ishonch hosil qilishni taklif qildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekistonning mas’ul rahbarlariga tadbirda bildirilgan barcha tashabbuslarni o‘z ichiga olgan hamda ularni amalga oshirish mexanizmlari, aniq muddatlari va ijrochilari ko‘rsatilgan Amaliy chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish va tasdiqlash topshirildi.

Президент Узбекистана встретился с главами ведущих компаний и банков Франции
21 ноября 2022 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках своего официального визита во Францию провёл в городе Париже встречу с главами ведущих компаний и финансовых структур этой страны.
В мероприятии приняли участие генеральный директор Движения предприятий Франции «MEDEF» Филипп Готье, руководители порядка 20 крупнейших компаний и банков, таких как «Airbus», «Orano», «Suez», «Alstom», «Total Eren», «EDF», «Schneider Electric», «Natixis» и других.
Поприветствовав участников нынешней встречи, Президент Шавкат Мирзиёев обратил внимание, что первый день программы его официального визита посвящен деловой повестке.
– Это ещё раз свидетельствует о твёрдой приверженности Узбекистана расширению экономического сотрудничества с Францией – нашим важным и надёжным партнёром, – сказал глава нашего государства.
Отмечалось, что сегодня в Узбекистане созданы широкие возможности для иностранных инвесторов. Либерализован валютный рынок, сняты все ограничения на репатриацию прибыли, запущена программа приватизации банков, крупных промышленных и инфраструктурных объектов, активно внедряются механизмы государственно-частного партнёрства.
В соответствии со Стратегией развития Нового Узбекистана реализуются конкретные меры по дальнейшему стимулированию бизнеса, обеспечению защиты прав инвесторов, неприкосновенности частной собственности и другим направлениям.
– Мы стремимся к тому, чтобы Узбекистан ассоциировался у зарубежного инвестора, в первую очередь, со стабильностью и предсказуемостью, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что в нынешних условиях нестабильности в мире особенно важное значение приобретает углубление многопланового и конструктивного партнёрства, основанного на учёте интересов друг друга и взаимном доверии.
В этом контексте видны огромные перспективы в выходе французского бизнеса на рынок Узбекистана. Его привлекательность обусловлена еще и тем, что это крупнейшая по численности населения страна в Центральной Азии, узбекская продукция беспошлинно поступает на ёмкий рынок стран СНГ.
Выражена готовность обеспечить предпринимателей из Франции всей необходимой производственной инфраструктурой, широкой поддержкой в виде льгот и гарантированных закупок, а также предоставить другие меры содействия.
Президент Шавкат Мирзиёев выделил наиболее перспективные направления для долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества, включая создание совместных производств товаров с высокой добавленной стоимостью, «зеленую» энергетику, пищевую промышленность, химическую и автомобилестроительную отрасль, электротехнику и электронику, здравоохранение.
Состоялся подробный обмен мнениями о планах по расширению партнёрства. В своих выступлениях представители французских деловых кругов высоко оценили экономические реформы, осуществляемые в Узбекистане. Поделились видением того, какие конкретные проекты они намерены осуществить в нашей стране.
Побеседовав с каждым членом французской бизнес-делегации, глава нашего государства пригласил предпринимателей посетить нашу страну и убедиться в том, что Узбекистан является лучшим местом для инвестиций.
По итогам встречи ответственным руководителям с узбекской стороны поручено разработать и утвердить План практических мер с включением в него всех озвученных инициатив и указанием пошаговых механизмов, конкретных сроков и исполнителей.