O‘zbekiston Prezidenti Fransiyaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan uchrashdi
2022-yil 21-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiyaga rasmiy tashrifi doirasida Parij shahrida ushbu mamlakatning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda «MEDEF» Fransiya korxonalari harakati bosh direktori Filipp Gote, «Airbus», «Orano», «Suez», «Alstom», «Total Eren», «EDF», «Schneider Electric», «Natixis» kabi 20 taga yaqin yirik kompaniya va banklar rahbarlari ishtirok etdi.
Prezidentimiz uchrashuv ishtirokchilarini qutlab, rasmiy tashrifning birinchi kunidagi tadbirlar ishbilarmonlik masalalariga bag‘ishlanganiga e’tibor qaratdi.
– Bu O‘zbekiston muhim va ishonchli hamkorimiz – Fransiya bilan iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga intilishi qat’iyligidan yana bir bor dalolat beradi, – dedi davlatimiz rahbari.
Bugun O‘zbekistonda xorijiy investorlar uchun keng imkoniyatlar yaratilgani ta’kidlandi. Valyuta bozori erkinlashtirildi, foydani repatriatsiya qilishga barcha cheklovlar bekor qilindi, banklar, yirik sanoat va infratuzilma obyektlarini xususiylashtirish dasturi boshlandi, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlari faol joriy qilinmoqda.
Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasiga muvofiq tadbirkorlikni yanada rag‘batlantirish, sarmoyadorlarning huquqlarini himoya qilish, mulk daxlsizligini ta’minlash va boshqa yo‘nalishlarda aniq choralar amalga oshirilmoqda.
– Har bir investor O‘zbekiston deganda, eng avvalo, barqarorlik va kelajakka ishonchni tasavvur qilishiga intilayapmiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Jahondagi bugungi beqarorlik sharoitida manfaatlarni hisobga olish va o‘zaro ishonchga asoslangan ko‘p qirrali va konstruktiv sheriklikni chuqurlashtirish tobora muhim ahamiyat kasb etayotgani ta’kidlandi.
Shu ma’noda, Fransiya biznesining O‘zbekiston bozoriga chiqishi uchun katta istiqbollar ochilmoqda. Mamlakatimizning jozibadorligi Markaziy Osiyoda aholi soni bo‘yicha eng yirik davlatligi, mahsulotlarimiz MDHning ulkan bozoriga bojsiz yetkazib berilayotgani bilan ham izohlanadi.
O‘zbekiston fransiyalik tadbirkorlarni ishlab chiqarish uchun zarur infratuzilma bilan ta’minlash, imtiyozlar va kafolatlangan xaridlar ko‘rinishida qo‘llab-quvvatlash va boshqa ko‘mak choralarini taqdim etishga tayyor ekani ta’kidlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatlarini barpo etish, “yashil” energetika, oziq-ovqat sanoati, kimyo va avtomobilsozlik, elektrotexnika va elektronika tarmoqlari, sog‘liqni saqlash sohasini uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun eng istiqbolli yo‘nalishlar sifatida qayd etdi.
Sheriklikni kengaytirish rejalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Fransiya ishbilarmon doiralari vakillari o‘z chiqishlarida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarni yuqori baholadi. Mamlakatimizda qaysi aniq loyihalarni amalga oshirish niyatida ekanini bayon qildi.
Fransiya biznes delegatsiyasining har bir a’zosi bilan suhbatlashib, davlatimiz rahbari tadbirkorlarni mamlakatimizga kelish va O‘zbekiston investitsiya kiritish uchun eng qulay joy ekaniga ishonch hosil qilishni taklif qildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekistonning mas’ul rahbarlariga tadbirda bildirilgan barcha tashabbuslarni o‘z ichiga olgan hamda ularni amalga oshirish mexanizmlari, aniq muddatlari va ijrochilari ko‘rsatilgan Amaliy chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish va tasdiqlash topshirildi.

The President of Uzbekistan meets with the heads of leading companies and banks in France
On November 21, 2022, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, as part of his official visit to France, met with the heads of leading companies and financial structures of this country, in Paris.
The event was attended by Philippe Gautier, CEO of MEDEF International, heads of about 20 largest companies and banks, such as Airbus, Orano, Suez, Alstom, Total Eren, EDF, Schneider Electric, Natixis, and others.
Welcoming the participants of the meeting, President Shavkat Mirziyoyev drew attention to the fact that the first day of the program of his official visit was devoted to the business agenda.
“This once again testifies to the firm commitment of Uzbekistan to enhancing economic cooperation with France, our important and reliable partner”, the President of Uzbekistan said.
It was noted that today wide opportunities for foreign investors have been created in Uzbekistan. The foreign exchange market has been liberalized, all restrictions on the repatriation of profits have been lifted, a program has been launched for the privatization of banks, large industrial and infrastructure facilities, and public-private partnership mechanisms are being actively introduced.
In accordance with the Development Strategy of New Uzbekistan, specific measures are being implemented to further stimulate business, ensure the protection of investor rights, the inviolability of private property and other areas.
“We strive to ensure foreign investors, first of all, with stability and predictability in Uzbekistan”, Shavkat Mirziyoyev said.
It was noted that in the current conditions of instability in the world, the deepening of a multifaceted and constructive partnership based on consideration of each other’s interests and mutual trust is of particular importance.
In this context, there are huge prospects for French businesses to enter the Uzbekistan market. Its attractiveness is also due to the fact that it is the largest country in Central Asia in terms of population. Uzbekistan products enter duty-free on the CIS market.
Readiness was expressed to provide entrepreneurs from France with all the necessary production infrastructure, broad support in the form of benefits and guaranteed purchases, as well as provide other assistance measures.
President Shavkat Mirziyoyev identified the most promising areas for long-term and mutually beneficial cooperation, including the creation of joint production of high-value-added goods, green energy, the food industry, the chemical and automotive industries, electrical engineering, electronics, and healthcare.
Views were exchanged on plans to enhance the partnership. Representatives of French business circles highly appreciated the economic reforms carried out in Uzbekistan. They shared their vision of what specific projects they intend to implement in Uzbekistan.
After talking with each member of the French business delegation, President Shavkat Mirziyoyev invited entrepreneurs to visit Uzbekistan and make sure that the country is the best place for investment.
Following the meeting, the responsible leaders from the Uzbek side were instructed to develop and approve an action plan, including all the voiced initiatives and indicating step-by-step mechanisms, specific deadlines, and executors.