Глобал форумда Жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичига таклифлар муҳокама қилинади
Самарқанд шаҳрида 2022 йил 5-6 декабрь кунлари «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» мавзусида ўтказиладиган Глобал форумнинг асосий мақсадларидан бири – БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 2022 йил 6 октябрдаги 51/2-сонли резолюцияси доирасида, Жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичи бўйича таклифларни муҳокама қилишдир.
Маълумки, 2004 йил 10 декабрда БМТ Бош Ассамблеяси – инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни амалга оширишга кўмаклашиш мақсадида – Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурини эълон қилган. БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси Жаҳон таълим дастурининг бажарилишини глобал даражада мувофиқлаштириб бориши белгиланган.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастури – доимий амалга ошириладиган узлуксиз босқичлардан иборат ташаббусдир. Ушбу жараён билан ҳаётимизнинг барча соҳаларини кенг қамраб олишга кўмаклашиш учун давлатлар инсон ҳуқуқлари бўйича таълимни бошланғич ва ўрта мактаб, олий таълим тизимида, ўқитувчи ва тарғиботчилар, давлат хизмати, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари ва ҳарбийлар, шунингдек, оммавий ахборот воситалари вакиллари ўртасида сингдириб бориши тақозо этилади.
Жаҳон таълим дастури БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тарбия тўғрисидаги декларациясини миллий даражаларда амалга оширишни фаоллаштиришга ёрдам берадиган фойдали воситадир.
Ўтган даврда Жаҳон таълим дастури инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича миллий саъй-ҳаракатлар негизида қуйидаги кетма-кет босқичларда изчиллик билан амалга оширилмоқда:
- 2005-2009 йилларни қамраган биринчи босқичда – бошланғич ва ўрта мактаблар тизимига инсон ҳуқуқлари бўйича таълимни интеграция қилишга эътибор қаратилди;
- 2010-2014 йилларда амалга оширилган иккинчи босқич – олий таълим тизимига инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни уйғунлаштириш ҳамда ўқитувчилар ва таълим соҳаси ходимлари, фуқаролик жамияти институтлари ва давлат органлари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари ва ҳарбий хизматчиларни ушбу соҳа бўйича тайёрлашга бағишланди;
- 2015-2019 йиларга мансуб учинчи босқичда – эркин, мустақил ва холис оммавий ахборот воситаларининг адолатни тарғиб қилиш, камситишларга йўл қўймаслик, ҳурмат ва эркинликни таъминлашдаги муҳим ролини эътироф этган ҳолда, инсон ҳуқуқлари соҳасида ОАВ мутахассислари ва журналистларни тайёрлашга алоҳида урғу берилди;
- 2020 йилдан – 2024 йилга қадар давом этаётган тўртинчи босқичда ёшларни тенглик, инсон ҳуқуқларига амал қилиш ва камситмаслик руҳида тарбиялаш, инклюзив, тинч ва осойишта жамиятни яратишга имкон берувчи таълим беришга асосий эътибор қаратилмоқда.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 2022 йил 6 октябрдаги Резолюциясида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичини амалга оширишга масъул тегишли манфаатдор томонларнинг бу борадаги ижобий ташаббуслари алоҳида таъкидланди. Шунингдек, барча давлатлар ва манфаатдор томонларга Жаҳон таълим дастури босқичлари ҳамма соҳаларга чуқур татбиқ этилишини фаоллаштириш тавсия этилди.
Ўз навбатида, Резолюцияда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичида амалга ошириладиган ишлар юзасидан таклифларни шакллантириш масаласи кун тартибига қўйилди. БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасига БМТнинг барча тузилмалари, давлатлар, фуқаролик жамияти институтлари ва манфаатдор томонларнинг айни мавзудаги фикр-мулоҳазаларини сўраб олиш тавсия этилди.
Шу маънода, «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» мавзусидаги Глобал форумда, жумладан, Жаҳон таълим дастури бешинчи босқичи бўйича таклифларнинг муҳокама қилиниши муҳим аҳамиятга эга. Бу омил, бир томондан, ушбу халқаро анжуманнинг қанчалик долзарблигини кўрсатса, икинчи томондан, Самарқанд Глобал форумида том маънода умумбашарий масалалар кўриб чиқилишини яна бир бор тасдиқлайди.

The development of the World Program for Human Rights Education will be discussed at the Samarkand Global Forum
What will Phase 5 of the World Program for Human Rights Education consist of? Ideas that can form the basis of the World Program for Human Rights Education will be discussed by the participants of the Global Forum "Human Rights Education", which will be held in Samarkand on December 5-6, 2022.
As is known, the launch of the World Program for Human Rights Education was given on December 10, 2004 at the UN General Assembly. Coordination of the implementation of the World Education Program at the global level is entrusted to the Office of the UN High Commissioner for Human Rights.
The World Program for Human Rights Education is an ongoing initiative. To help this process reach all areas of life, it is critical that countries implement human rights education in primary and secondary schools, higher education institutions, teachers and activists, public service, law enforcement and the military, and in the media.
The World Program is a useful tool to help strengthen the implementation of the UN Declaration on Human Rights Education at the national level.
The implementation of the Program covers several stages, which are carried out at the global and national levels.
• The first stage (2005-2009) covered the integration of human rights education into the system of primary and secondary schools;
• The second stage (2010-2014) was devoted to the integration of human rights education into the higher education system and the training of teachers and educators, civil society institutions and government agencies, law enforcement officers, military personnel in this field;
• During the third stage (2015-2019), special attention was paid to the training of media representatives and opinion leaders in the field of human rights, recognizing the important role of free, independent and impartial media in promoting justice, preventing discrimination, ensuring respect and freedom;
• The fourth stage (2020-2024) focuses on educating young people in the spirit of equality, human rights and non-discrimination, as well as providing education to create an inclusive, peaceful and peaceful society.
The Resolution of the UN Human Rights Council dated October 6, 2022 noted the positive initiatives of various parties during the implementation of the Fourth Stage, recommendations were made to intensify the implementation of the stages of the World Education Program in all areas.
This Resolution raises the issue of formulating proposals for the next fifth stage of the World Education Program in the field of human rights. The Office of the UN High Commissioner for Human Rights is recommended to seek the views of all UN structures, states, civil society institutions and stakeholders on this topic.
Such a task was set as one of the main ones and before the participants of the Global Forum "Human Rights Education" in Uzbekistan. This reflects the relevance of the Samarkand Forum, where issues of global significance, important for all mankind, and the further global development of human rights education will be considered.