O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Kichik yoshdagi bolalarni tarbiyalash va ta’lim berish bo‘yicha ikkinchi Butunjahon konferensiyasi ochilish marosimidagi nutqi
(2022-yil 15-noyabr, Toshkent shahri)
Hurmatli konferensiya qatnashchilari!
Siz, azizlarni Toshkent shahrida Kichik yoshdagi bolalarni tarbiyalash va ta’lim berishga bag‘ishlangan Butunjahon konferensiyasining ochilishi bilan chin qalbimdan tabriklayman.
Xalqaro anjumanda ishtirok etayotgan yuqori martabali mehmonlarimizga, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, xorijiy davlatlar vazirlari va mas’ul vakillariga o‘zimning samimiy hurmatim va ezgu tilaklarimni bildiraman.
O‘zbekiston zaminiga xush kelibsiz, qadrli mehmonlar!
Xalqaro konferensiyaning ochilish marosimida YUNЕSKO Bosh direktori Odri Azule xonimning shaxsan ishtirok etayotgani bizga alohida mamnuniyat bag‘ishlaydi.
So‘nggi yillarda YUNЕSKO bilan ta’lim, fan, madaniy meros, axborot va kommunikatsiya sohalarida hamkorligimiz jadal rivojlanib bormoqda.
Jumladan, mazkur tashkilot ko‘magida yurtimizdagi butunjahon madaniy meros ob’ektlarini asrab-avaylash, qadimiy Buyuk Ipak yo‘lida mavjud bo‘lgan madaniy aloqalarni qayta tiklash, ta’lim tizimi sifatini oshirish va barkamol avlodni tarbiyalash, O‘zbekistonda yoshlarning mehnat ko‘nikmalarini rivojlantirish bo‘yicha qator muhim dastur va loyihalar samarali amalga oshirib kelinmoqda.
Fursatdan foydalanib, Azule xonimga va barcha chet ellik hamkorlarimizga bu muhim va sharafli ishga qo‘shayotgan hissalari uchun tashakkur izhor etaman.
Hurmatli konferensiya ishtirokchilari!
Hozirgi vaqtda dunyo miqyosida kichik yoshdagi bolalarni sifatli maktabgacha ta’lim bilan ta’minlash borasida qator muammolar mavjudligini inkor etib bo‘lmaydi.
Ko‘plab mamlakatlarda qariyb 200 million bola maktabgacha ta’lim bilan qamrab olinmagani natijasida ularning boshlang‘ich bilim olish imkoniyatlari cheklanmoqda.
O‘z navbatida, keyingi bir necha yil davomida koronavirus pandemiyasi ta’lim sohasiga ham katta salbiy ta’sir ko‘rsatgani sir emas.
Mana shunday sinovlar davrida barcha davlatlarning yaqin hamkorlikni yanada chuqurlashtirishi, xalqlarimiz o‘zaro birlashib, muammolarni birgalikda hal etishi naqadar muhimligini yaqqol ko‘rsatmoqda.
Shu ma’noda, bugungi anjumanimiz ham Barqaror rivojlanish maqsadlarining muhim yo‘nalishi hisoblangan bolalar ta’limi masalasida barchamiz bir bo‘lib, yangi yondashuvlar va yechimlar ishlab chiqishimizga xizmat qiladi, deb ishonaman.
Biz “inson qadri, uning huquq va manfaatlari – oliy qadriyat”, degan tamoyildan kelib chiqqan holda, mamlakatimiz aholisi uchun munosib turmush sharoitini yaratishni Yangi O‘zbekiston siyosatining ustuvor yo‘nalishi etib belgilaganmiz.
Bu borada, avvalambor, yoshlar va bolalarga e’tibor va amaliy g‘amxo‘rlik ko‘rsatish, ularni jismoniy va ma’naviy barkamol etib tarbiyalashga alohida ahamiyat qaratmoqdamiz.
Bolalarni kichik yoshdan boshlab rivojlantirish, ularning o‘qishi uchun munosib shart-sharoitlar yaratish orqali kelajakda yoshlarning o‘zligini to‘la namoyon etishiga mustahkam zamin yaratayapmiz.
Zero, bu kabi ezgu maqsadimiz yo‘lida sarflangan investitsiyalar ertaga bir necha barobar ortig‘i bilan qaytishiga shubha yo‘q.
Shu bilan birga, bola shaxsiyatining asosi aynan maktabgacha ta’lim yoshida shakllanishi, bu davrda uning intellektual va jismoniy kamoloti uchun poydevor yaratilishi hammamizga yaxshi ma’lum.
Hozirgi paytda yurtimizda 3 millionga yaqin maktabgacha yoshdagi bolalar bor.
Hech shubhasiz, ular bizning eng bebaho boyligimiz, erkin va farovon hayotimiz, yorug‘ kelajagimiz bunyodkorlaridir.
Shuni ham aytish joizki, yurtimizda yaqin o‘tmishda bolalarni maktabgacha ta’lim bilan qamrab olish ko‘rsatkichi 27 foizga tushib qolgan edi.
Deyarli barcha maktabgacha ta’lim tashkilotlarda zamonaviy texnologiyalar va qo‘llanmalar yo‘q, binolari ta’mirtalab edi.
Bu esa bolalarimizni to‘laqonli sifatli ta’lim va tarbiya olishini cheklagan.
Holbuki, farzandlarimiz tarbiyasida eng asosiy bo‘g‘in hisoblangan maktabgacha ta’lim tizimining ijtimoiy hayotimizdagi o‘rni va ahamiyatini hech narsa bilan o‘lchab, baholab bo‘lmaydi.
Biz islohotlarning birinchi kunlaridanoq mavjud ta’lim sohasini, xususan, maktabgacha ta’limni tubdan modernizatsiya qilishga qaror qildik.
Shu maqsadda, yurtimiz tarixida ilk bor alohida Maktabgacha ta’lim vazirligini tashkil etdik.
Bog‘chalarni zamon talablariga mos ravishda yangi bosqichga ko‘tarish, ilg‘or tarbiya uslublari va metodikalarini keng qo‘llash, o‘quv-moddiy bazasini kuchaytirishga katta e’tibor qaratmoqdamiz.
Sohani keng rivojlantirish uchun xususiy sektor kirib kelishiga ham qulay shart-sharoitlar yaratib berdik.
Bog‘chalarda har bir tarbiyalanuvchi bola uchun Davlat budjeti hisobidan subsidiyalar berila boshlandi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda bog‘chalar soni 6 barobarga ko‘paydi. Olis va chekka hududlarda minglab oilaviy bog‘chalar tashkil qilindi.
Tarbiyachi va pedagoglar soni ham 3 barobarga o‘sib, 160 mingga yetdi. Shuningdek, pedagog kadrlarning malakasini tizimli oshirib borish ishlari ham yo‘lga qo‘yildi.
Ushbu choralar natijasida bog‘chalarda ta’lim va tarbiya oladigan bolalar sonini 600 mingdan 2 millionga yetkazilib, qamrov ko‘lami 70 foizga chiqdi.
“Ta’lim va tarbiyada tanaffus bo‘lmaydi”, degan hikmatli ibora sizlarga yaxshi tanish.
Shu sababli biz O‘zbekistonda olib borayotgan demokratik islohotlarimiz jarayonida ta’lim tizimini zamonaviy talablar darajasiga ko‘tarishga ustuvor ahamiyat qaratmoqdamiz.
Jumladan, hozirgi vaqtda mamlakatimizda 10 mingdan ortiq o‘rta ta’lim maktablari faoliyat ko‘rsatmoqda.
So‘nggi yillarda oliy o‘quv muassasalari soni qariyb 2,5 barobar ko‘payib, 186 taga yetdi. Ularning 31 tasi dunyodagi yetakchi universitet va institutlarning filiallaridir.
Oliygohlarga qabul kvotasi 3,5 barobarga ortganini, oliy ta’lim qamrovi esa 9 foizdan 38 foizgacha oshganini qayd etish lozim.
Sizlarga yaxshi ma’lumki, Buyuk ipak yo‘lining chorrahasida joylashgan mamlakatimiz qadimdan jahon sivilizatsiyasi va madaniyati rivojiga munosib hissa qo‘shib keladi.
Diyorimizdan yetishib chiqqan atoqli allomalar, algebra fani va algoritm tushunchasiga asos solgan Al-Xorazmiy, mineralogiya fanining tamal toshini qo‘ygan Al-Beruniy, dunyoda Avitsenna nomi bilan tanilgan mashhur tibbiyot olimi Ibn Sino, bir ming o‘n sakkizta yulduzning koordinatlarini va harakatini aniq belgilab bergan buyuk astronom Mirzo Ulug‘bek, Nil daryosining sathini o‘lchovchi noyob uskuna yaratgan alloma Ahmad Farg‘oniy kabi ulug‘ ajdodlarimiz o‘zlarining bebaho asarlari, ilmiy va ijodiy kashfiyotlari bilan o‘rta asrlardagi birinchi va ikkinchi sharq renessansi rivojiga ulkan hissa qo‘shganlar.
Bu haqda so‘z borar ekan, o‘tmishda Buxoroda 300 dan ortiq, Samarqandda esa 120 ga yaqin o‘z davrining universitetlari bo‘lgan madrasalar faoliyat ko‘rsatganini alohida ta’kidlash o‘rinlidir.
Azal-azaldan bizning yurtimizda ta’lim bilan birga tarbiya masalasiga beqiyos ahamiyat berib kelinadi.
Buyuk o‘zbek shoiri va mutafakkiri Alisher Navoiy har tomonlama uyg‘un rivojlangan, yuksak bilim va ma’naviyat sohibi bo‘lgan komil inson g‘oyasini ilgari surgani sizlarga yaxshi ma’lum.
XX asr boshida faoliyat ko‘rsatgan ulug‘ ma’rifatparvar, atoqli adib va pedagog Abdulla Avloniyning: “Tarbiya biz uchun yo hayot – yo mamot, yo najot – yo halokat, yo saodat – yo falokat masalasidir”, degan so‘zlari biz uchun bugungi kunda ham muhim dastur bo‘lib xizmat qilmoqda.
Biz yurtimizda uchinchi renessansni barpo etish masalasini strategik vazifa sifatida oldimizga qo‘yib, uni milliy g‘oya darajasiga ko‘tarmoqdamiz.
Biz maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi, oliy ta’lim tizimi hamda ilmiy-madaniy muassasalarni bo‘lg‘usi Renessansning to‘rt uzviy halqasi, deb bilamiz.
Bog‘cha tarbiyachisi, maktab muallimi, professor-o‘qituvchilar va ilmiy-ijodiy ziyolilarimizni esa yangi Uyg‘onish davrining to‘rt tayanch ustuni, deb hisoblaymiz.
Bu borada biz o‘zimizning milliy tajribamiz va jahondagi ilg‘or yutuqlarini uyg‘unlashtirgan holda faoliyat olib boramiz.
Barchamizga ayonki, ta’lim va tarbiya bor joyda albatta ilm, albatta madaniyat va taraqqiyot bo‘ladi.
Ta’lim va tarbiya rivojlangan jamiyatda radikalizm va ekstremizm kayfiyatlari hech qachon ildiz otolmaydi.
Biz kelgusida ham bu yo‘lda boshlagan ishlarimizni izchil davom ettirib, 2025 yilda bolalarni maktabgacha ta’lim bilan qamrab olish darajasini 80 foizga yetkazish uchun barcha zarur choralarni amalga oshiramiz.
Bundan tashqari, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlarida belgilangan ko‘rsatkichlarga erishish doirasida 2025 yilga qadar 6 yoshli bolalarning 100 foizini maktabga tayyorgarlik dasturi bilan qamrab olishni maqsad qilib olganmiz.
Hurmatli tadbir ishtirokchilari!
Anjumanimizda jahonning 150 mamlakatidan vakillar tashrif buyurgani bugungi kunda maktabgacha ta’lim sohasini rivojlantirish global darajada dolzarb ahamiyatga ega ekanidan yaqqol dalolat beradi.
Ishonchim komil, mazkur konferensiya butun dunyoda 2030 yilga qadar maktabgacha ta’lim sohasiga oid siyosatni belgilab olish va shu orqali yosh bolalarga sifatli ta’lim berish yo‘lida xalqaro hamkorlikni yanada kengaytirishda yangi imkoniyatlar yaratadi.
Shulardan kelib chiqib, biz quyidagi muhim takliflarni ilgari surishni maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Birinchidan, shiddatli dunyoda turli xavf-xatarlar kuchayib borayotgan davrimizda eng zaif qatlam bo‘lgan maktabgacha yoshdagi bolalar ham jiddiy aziyat chekmoqda.
Shu sababli, kichik yoshdagi bolalar uchun sifatli ta’lim berish muammolarini global darajada samarali hal qilish, bu masalalarga birgalikda tezkor yechimlar va tizimli yondashuvlarni ishlab chiqish juda dolzarbdir.
Buni inobatga olib, mazkur xalqaro konferensiyani muntazam ravishda o‘tkazib borishni taklif etamiz.
Ikkinchidan, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlariga uyg‘un bo‘lgan ta’lim bo‘yicha barcha sa’y-harakatlarimizni tizimli muvofiqlashtirish maqsadida Toshkentda YUNЕSKOning mintaqaviy markazini tashkil etish tashabbusimizni ma’qullaysizlar, deb ishonaman.
Shuningdek, Kichik yoshdagi bolalar ta’limi bo‘yicha jahon tashkiloti bilan qo‘shma loyiha va tadqiqotlarni olib borish, tarbiyaning yangicha uslublarini va metodik qo‘llanmalarni tayyorlash uchun keng qamrovli dasturni ishlab chiqishni taklif etaman.
Shu bilan birga, mazkur yo‘nalishda jahonda to‘plangan ilg‘or tajribalar, zamonaviy interaktiv o‘qitish uslublari, amaliy bilim va ko‘nikmalar bilan o‘zaro almashish maqsadida tarbiyachilar xalqaro hamjamiyatini tashkil etish tashabbusini ilgari suramiz.
Uchinchidan, 2024 yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan o‘tkaziladigan kelajak sammitining umumiy kun tartibidagi asosiy mavzulardan biri sifatida, kichik yoshdagi bolalarni tarbiyalash va ta’lim berish masalasini kiritish hamda unga alohida sessiyani bag‘ishlash muhimdir.
Bugungi konferensiya yakunlari bo‘yicha Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining bolalar tarbiyasi masalalari umumbashariy taraqqiyotga erishishning muhim omili ekani to‘g‘risida maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish ayni muddao bo‘lar edi.
Ushbu hujjatda ota-onalarni bolalarning sifatli ta’lim va tarbiya olishi, ma’naviy va jismoniy barkamolligini ta’minlashdagi rolini, ularning qobiliyat va salohiyatlarini to‘liq namoyon etish borasidagi mas’uliyatini yanada oshirish kabi masalalar o‘z ifodasini topishi lozim.
Muhtaram xonimlar va janoblar!
Bugungi konferensiya qizg‘in munozara va o‘zaro fikr almashuvlar ruhida o‘tishiga, unda yangi g‘oya va tashabbuslar, aniq taklif hamda tavsiyalar ishlab chiqilishiga ishonaman.
Anjuman yakunlari bo‘yicha qabul qilinadigan Toshkent deklaratsiyasi kelgusida ushbu yo‘nalishda biz birgalikda amalga oshiradigan sa’y-harakatlarimiz uchun asos bo‘lib xizmat qilishi shubhasiz.
Fursatdan foydalanib, barchangizga mustahkam salomatlik va omadlar, anjuman ishiga esa ulkan muvaffaqiyatlar tilayman.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Second World Conference on Early Childhood Care and Education in Tashkent
(November 15, 2022, Tashkent)
Distinguished conference participants!
I sincerely congratulate you on the opening of the Second World Conference on Early Childhood Care and Education in Tashkent.
I extend my sincere gratitude and best wishes to the distinguished guests, the heads of international organizations, the ministers and representatives of foreign countries participating in the international conference.
Welcome to Uzbekistan, dear guests!
We are particularly gratified that Madam Azoulay, the Director-General of UNESCO, is personally participating at the opening ceremony of the international conference.
In recent years, our cooperation with UNESCO in the areas of education, science, cultural heritage, information and communication has been rapidly developing.
In particular, with the support of this Organization, we have been effectively implementing a number of significant programs and projects to preserve the world cultural heritage sites in our country, restore existed ancient Great Silk Road cultural ties, improve the quality of the education system and raise comprehensively developedgeneration, and ensure Uzbekistan youth professional capacity building.
Taking this opportunity, I would like to express my appreciation to Madam Audrey Azoulay and all our foreign partners for their contribution to this important and noble endeavor.
Undeniably, there is a number of challenges in providing a qualified preschool education for young children worldwide.
In many countries, the preschool education is not provided for nearly 200 million children, which limits their access to primary education.
In its turn, it is no secret that the coronavirus pandemic has had an enormous negative impact on the education sector over the next few years.
In the time of such challenges, it is clearly important for all countries to deepen close cooperation, as well as for our people to unite and solve issues together.
In this regard, I believe that today’s conference will help us generate new approaches and solutions to the issue of children’s education, which is considered an important direction of the Sustainable Development Goals.
Based on the principle that “human dignity, his rights and interests are the highest value”, we have defined the creation of decent living conditions for the people of our country as a priority of the New Uzbekistan’s policy.
In this regard, we attach great importance, above all, to the care and practical support of young people and children, raising them physically healthy and spiritually mature generation.
Through early childhood development and providing a decent learning environment, we are building a solid foundation for children’s full self-expression in the future.
Indeed, there is no doubt that the investments spent in the path of such a noble goal will pay off several times over in the future.
Along with this, all of us are well aware that the basis of the child’s personality is formed at the preschool age, during which the foundation for his intellectual and physical development is created.
Currently, there are about 3 million children of preschool age in our country.
Undoubtedly, they are our most valuable treasure, the creators of our free and prosperous life and our bright future.
It is also worth mentioning that in the recent past, the preschool enrollment rate fell to 27%.
Almost all preschool institutions lacked modern technologies and manuals, and their facilities were under renovation. This has limited the opportunity of our children to receive full quality education and upbringing.
Whereas, the role and importance of the preschool education system in our social life, which is considered to be the most important link in the upbringing of our children, cannot be measured and overstated.
From the early days of reforms, we have decided to fundamentally modernize the existing education sector, in particular, the preschool education.
For this purpose, and for the first time in the history of our country, we established a Ministry of Preschool Education.
We place great emphasis on raising kindergartens to a new level according to time requirements, wide application of advanced methods and techniques, and strengthening the educational and material base.
We have created favorable conditions for the entry of the private sector to the extensive development of the industry.
The State budget subsidies were also available for each foster child in kindergartens.
In recent years, the number of kindergartens in our country has increased sixfold. Thousands of family kindergartens were established in remote and out-of-way areas.
The number of educators and teachers has also increased threefold and reached 160, 000. Furthermore, practical work has been undertaken to improve the qualifications of more than 160,000 pedagogic personnel
This, in turn, provided an opportunity to increase the number of children receiving education and training in kindergartens from 600 thousand to 2 million, the rate of children’s coverage increased to 70%.
You are well aware of the wise saying, “Life is a constant learning experience.”
Therefore, in the course of democratic reforms in Uzbekistan, we are prioritizing raising the education system to the level of modern requirements.
In particular, more than 10,000 secondary schools are currently operating in our country.
In recent years, the number of higher educational institutions has increased by almost 2.5 times and reached 186. 31 of them are branches of the world's leading universities and institutes. It is worth noting that the university admission quota has increased by 3.5 times and enrollment in higher education increased from 9% to 38%.
It is well known that our country, located at the crossroads of the Great Silk Road, has been contributing to the development of the world civilization and culture since ancient times.
Famous scholars of our country like Al-Khorazmi, who founded the concept of algebra and algorithm, Al-Biruni, who laid the foundation of the science of mineralogy, Ibn Sina, a famous medical scientist known in the world as Avicenna, Mirzo Ulug'bek, a great astronomer who accurately determined the position and movement of one thousand and eighteen stars, Ahmad Fargani, who created a unique device for measuring the level of the Nile River, made a significant contribution to the development of the First and Second Eastern Renaissance in the Middle Ages with their invaluable works, scientific and creative discoveries.
Speaking about this, it is worth mentioning that in the past more than 300 madrasahs, which were universities of that time, functioned in Bukhara, and about 120 existed in Samarkand.
Since time immemorial, our country has attached great importance to upbringing along with education.
It is well known that the great Uzbek poet and thinker Alisher Navoi promoted the idea of a perfect human being who is harmoniously developed in all aspects, possessing high knowledge and spirituality.
The words of Abdulla Avloni, a great enlightener, famous writer and pedagogue who worked at the beginning of the 20th century: “Education is a matter of either life – or death, either salvation – or destruction, either happiness – or disaster” serve as an important program for us even today.
We are setting the Third Renaissance building in our country as a strategic task and bringing it up to the level of a national idea.
We consider preschool and school education, higher and secondary special education system, as well as scientific and cultural institutions as four integral links of the future Renaissance.
We believe that kindergarten teachers, school teachers, professors and scientific and creative intellectuals to be the four pillars of the new Renaissance.
In this regard, we will strive to achieve our goals by pooling our national experience and the world's best achievements.
It is obvious that where there is education and training, there will undoubtedly be science, culture and development.
Radicalism and extremism will never take root in a highly educated society.
We will consistently continue the work we have begun and take all necessary measures in the future to reach enrollment of 80% of young children in pre-school education in 2025.
In addition, as part of the United Nations Sustainable Development Goals, we aim to have six-year-olds fully enrolled in school preparation program by 2025.
Dear event participants!
The fact that the representatives from 150 countries of the world are visiting our conference is a clear testament that the development of preschool education is of global importance today.
I am confident that this conference will create new opportunities for further expansion of international cooperation in order to define policies related to the field of pre-school education until 2030 in the world and thereby provide quality education to young children.
Proceeding from this, we consider it reasonable to put forward the following important proposals:
First, in today’s world preschool children, who are the most vulnerable, are also suffering by the increasing threats of violence.
Therefore, it is very urgent to effectively solve the issue of quality education for young children at the global level, to develop joint solutions and systematic approaches to these issues.
Taking this into account, we propose to hold this international conference regularly.
Second, I hope that you will support our initiative to establish a UNESCO Regional Center in Tashkent in order to systematically coordinate all our efforts on education in line with the United Nations Sustainable Development Goals.
I also propose to develop a Comprehensive Program to conduct joint projects and research with the World Organization for Early Childhood Education, to prepare new methods of education and methodical manuals.
Moreover, we are putting forward an initiative to create an International Community of Educators to share world best practices, modern interactive teaching methods, rich practical knowledge and skills in this direction.
Third, it is important to include the issue of early childhood education as one of the main topics on the general agenda of the forthcoming summit to be held by the United Nations in 2024 and dedicate a separate session to that.
Based on the outcomes of this international conference, it would be appropriate to adopt a special resolution of the General Assembly of the United Nations that recognizes raising and educating young children as an important factor in achieving universal development.
This document should reflect significant issues such as increasing the role of parents in ensuring children's quality education and upbringing, spiritual and physical maturity, and their responsibility to fully manifest their abilities and potentials.
I believe that today’s conference will be held in the spirit of intense discussion and mutual exchange of ideas, and new initiatives, specific proposals and recommendations will be developed.
Undoubtedly, the Tashkent Declaration to be adopted following the conference will serve as the foundation for our future collaborative efforts in this area.
Taking this opportunity, I wish all of you a sound health, best of luck, and immense success in the work of the conference.