YeXHT ekspertlari O‘zbekistonda
2019 yilning 23 noyabr kuni Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YeXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining (DIIHB) saylov jarayonlarini kuzatish bo‘yicha to‘laqonli missiyasi joriy yil 22 dekabrda mamlakatimizda bo‘lib o‘tadigan saylovlarni kuzatish maqsadida yurtimizga tashrif buyurdi.
Missiyani italiyalik Kaetana De Zulueta Outram boshqarmoqda. Missiya tarkibidan siyosiy, saylovlar, yuridik va OAV masalalari bo‘yicha ekspertlar o‘rin olgan.
Xalqaro kuzatuvchilardan iborat delegatsiya a’zolari Markaziy saylov komissiyasi rahbariyati bilan uchrashdi.
Uchrashuvda mamlakatimizda saylov qonunchiligi xalqaro standartlar va ijobiy xorijiy amaliyotga muvofiq takomillashtirib borilayotganligiga alohida urg‘u berildi. Bu borada saylov jarayoniga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish, saylov komissiyalari faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha normativ huquqiy hujjatlar muhim ahamiyat kasb etayotganligi ta’kidlandi.
Xususan, respublikada saylovchilarning yagona elektron ro‘yxati shakllantirildi. Ro‘yxat asosida Saylov jarayonini boshqarish bo‘yicha axborot tizimi joriy etildi. U o‘z ichiga bir qator vazifalarni qamrab olgan. Jumladan, bu tizim fuqarolarni saylov uchastka komissiyalariga taqsimlash, saylovchi o‘zi yashab turgan joyga aloqador uchastka haqida ma’lumot olish hamda okrug va uchastka saylov komissiyalari faoliyatini osonlashtirish imkoniyatini beradi.
Joriy yilgi saylovlarda 20 million 600 mingga yaqin saylovchining ovoz berishi kutilmoqda. Ularning 2 milliondan ortig‘ini birinchi marta saylovda qatnashadigan yoshlar tashkil etadi.
Qolaversa, joriy yilda mamlakatimiz tarixida ilk bor saylov bilan bog‘liq barcha huquqiy me’yorlarni o‘z ichiga qamrab olgan yaxlit qonun hujjati – O‘zbekiston Respublikasining Saylov kodeksi ishlab chiqilib, qabul qilingani, ushbu muhim hujjat loyihasi 50 dan ortiq davlat saylov qonunchiligini tahlil etgan holda ishlab chiqilib, keng jamoatchilik va xalqaro tashkilotlar ekspertizasidan o‘tkazilgani aytib o‘tildi.
Joriy yilning iyul oyida Markaziy saylov komissiyasi yurtimizning muhim siyosiy tadbirni ochiq va oshkora, umume’tirof etilgan xalqaro saylov standartlariga muvofiq ravishda o‘tkazishga tayyorligini inobatga olib, xalqaro majburiyatlardan kelib chiqqan holda, YeXHT DIIHBni saylovoldi vaziyatni va bo‘lajak saylovlarga tayyorgarlikning borishini baholash uchun taklif etgan edi. O‘shanda Respublikamizda bo‘lgan YeXHT DIIHBning Ehtiyojlarni baholash bo‘yicha missiya (EBM)si mamlakatda erkin va demokratik saylovlar o‘tkazilishini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlarni ijobiy baholadi. Xususan, Ehtiyojlarni baholash bo‘yicha missiyaning hisobotida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev rahbarligida iqtisodiyot va davlat boshqaruvi sohasida, shu jumladan, valyutani tartibga solishni liberallashtirish, viza rejimini soddalashtirish va qo‘shnilar bilan yaqin hamkorlik o‘rnatish, bir qancha siyosiy mahbuslarni ozod etish va huquqni muhofaza qilish tizimidagi uzoqni ko‘zlab amalga oshirilayotgan islohotlarning yangi bosqichi keng ko‘lamli missiyani jo‘natish uchun asos bo‘lishi ta’kidlangan.
Hisobotda saylovlar saylov qonunchiligi sezilarli darajada yangilangan sharoitda o‘tishi alohida ko‘rsatilgan. O‘zbekiston tomonidan jazoni o‘tash joylarida saqlanayotgan ayrim toifadagi shaxslarning saylovlarda ishtiroki borasidagi cheklovlarning olib tashlangani, to‘g‘ridan-to‘g‘ri saylov prinsiplariga zid bo‘lgan Qonunchilik palatasidagi o‘rinlar uchun kvotalar institutining bekor qilingani va YeXHTning yana boshqa bir qator tavsiyalari bajarilgani ijobiy baholangan.
Qayd etish lozim, mamlakatimizga tashrif buyurgan saylovni kuzatish missiyasi saylovni baholashda YeXHT majburiyatlari, demokratik saylov o‘tkazilishining xalqaro standartlari va talablari hamda milliy qonunchilikka tayanadi.
Kuzatuvchilar saylov kampaniyasi tadbirlarini, saylov ma’muriyati va mutasaddi tashkilotlar faoliyatini, qonunchilikka rioya qilish jarayonlarini kuzatadi. Ekspertlar saylov tadbirlari ommaviy axborot vositalari tomonidan yoritilishini monitoring qilib boradi.
Kuzatuvchilar cheklangan missiyasining o‘ttizga yaqin kuzatuvchisi qatnashgan avvalgi parlament saylovlaridan farqli tarzda, bo‘lajak saylovlarda uch yuzga yaqin vakil ishtirok etishi kutilmoqda. Saylov kuni kuzatuvchilar saylov uchastkalarining ochilishi, ovoz berish jarayoni, ovozlarni sanash va uning natijalarini taqdim qilish jarayonlarini kuzatadi.

Эксперты ОБСЕ в Узбекистане
23 ноября 2019 года в нашу страну прибыла миссия по наблюдению за избирательным процессом Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в целях наблюдения за выборами, которые пройдут в нашей стране 22 декабря текущего года.
Миссию возглавляет Каэтана Де Зулуэта Оутрам из Италии. Миссия состоит из числа экспертов по политическим, избирательным, юридическим вопросам и СМИ.
Члены делегации из числа международных наблюдателей встретились с руководством Центральной избирательной комиссии.
На встрече внимание акцентировалось на совершенствовании избирательного законодательства нашей страны согласно международным стандартам и положительному зарубежному опыту. Отмечалось, что в этом направлении важное значение имеют внедрение современных информационно-коммуникационных технологий, нормативно-правовые акты по дальнейшему совершенствованию деятельности избирательных комиссий.
В республике сформирован единый электронный список избирателей. Согласно списку внедрена информационная система по управлению избирательным процессом. Она позволяет распределить граждан по участкам, избирателю получить информацию об участке, к которому он относится по месту своего жительства, облегчить деятельность окружных и участковых избирательных комиссий.
В выборах нынешнего года ожидается участие почти 20 миллионов 600 тысяч избирателей. Свыше 2 миллионов человек – молодежь, которая впервые примет участие в выборах.
В текущем году впервые в истории нашей страны разработан и принят единый законодательный документ, вобравший в себя все правовые нормы, связанные с выборами, – Избирательный кодекс Республики Узбекистан, проект этого важного документа был разработан путем анализа избирательного законодательства свыше 50 стран, прошел обсуждение широкой общественностью и экспертизу международных организаций.
В июле текущего года Центральная избирательная комиссия, учитывая готовность нашей страны к проведению важного политического события согласно принципам открытости и гласности, общепризнанным международным стандартам, исходя из международных обязательств, пригласила БДИПЧ ОБСЕ для оценки предвыборной ситуации и хода подготовки к предстоящим выборам. Тогда пребывавшая в нашей стране миссия по оценке потребностей (МОП) БДИПЧ ОБСЕ дала положительную оценку реализованным мерам по обеспечению свободных и демократических выборов в стране. В отчете миссии по оценке потребностей отмечалось, что новый этап реформ в сфере экономики и государственного управления, реализуемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева, в том числе, по либерализации валютного рынка, упрощению визового режима, установлению тесного сотрудничества с соседями, освобождению некоторых политических заключенных, совершенствованию правоохранительной системы, стало основанием для направления широкомасштабной миссии.
В отчете особо подчеркнуто, что выборы пройдут в условиях значительно обновленного избирательного законодательства. Дана положительная оценка устранению Узбекистаном запретов на участие в выборах лиц некоторой категории, содержащихся в учреждениях отбывания наказания, отмене института квот для мест в Законодательной палате, противоречащего принципам прямых выборов, исполнению ряда других рекомендаций ОБСЕ.
Следует отметить, что прибывшая в нашу страну миссия по наблюдению за выборами в оценке выборов будет опираться на обязательства ОБСЕ, международные стандарты и требования по проведению демократических выборов, а также на национальное законодательство.
Наблюдатели будут следить за избирательной кампанией, избирательной администрацией и деятельностью компетентных организаций, процессами соблюдения законодательства. Эксперты будут вести мониторинг по освещению выборов средствами массовой информации.
В отличие от предыдущих парламентских выборов, где приняли участие тридцать наблюдателей миссии, в предстоящих выборах примут участие почти 300 представителей. В день выборов наблюдатели будут наблюдать за открытием избирательных участков, процессом голосования, подсчетом голосов и предоставлением их итогов.