O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishelning matbuot uchun qo‘shma bayonoti
2022-yil 28-oktabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel uchrashuv o‘tkazdilar.
Samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan muzokaralar chog‘ida Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Sharl Mishel keyingi yillarda O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlar sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarilgani va keng ko‘lamli tus olganini tasdiqladilar.
Tomonlar Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi aloqalarni va hududlararo hamkorlikni mustahkamlashga intilishini olqishladilar.
O‘zbekiston va YI o‘rtasidagi munosabatlarga yangi sur’at bag‘ishlash va ularni yanada chuqurlashtirish maqsadida birgalikdagi sa’y-harakatlarni amalga oshirishga kelishib olindi.
Ikki tomonlama va hududlararo hamkorlik uchun yaratilgan qo‘shma mexanizmlar sermahsul ishlayotgani ijobiy baholandi. Ularning salohiyati va imkoniyatlaridan foydalanish samaradorligini yanada oshirish maqsadida birgalikda harakat qilishga tayyorlik bildirildi.
Tomonlar O‘zbekiston va Yevroittifoq o‘rtasidagi munosabatlarda yangi sahifa ochadigan, siyosat, iqtisodiyot, xavfsizlik va inson kapitali yo‘nalishlaridagi masalalarning keng doirasi bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladigan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim dastlabki bosqichda imzolanganini olqishladilar.
Prezidentlar ushbu muhim hujjat imkon qadar tez fursatda imzolanishi va ratifikatsiya qilinishiga umid bildirdilar.
Tomonlar xalqaro ishlarda va ikki tomonlama munosabatlarda BMT Ustavi va xalqaro huquqning umume’tirof qilingan normalariga qat’iy rioya qilishlarini, hamkorlikni teng huquqlilik, o‘zaro anglashuv va manfaatlarni o‘zaro hisobga olish tamoyillari asosida qo‘llab-quvvatlashlari va rivojlantirishlarini ta’kidladilar.
Yevroittifoq tomoni Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar siyosatini qat’iy qo‘llab-quvvatlashini, ular barqaror bo‘lishi va ortga qaytmasligiga umid bildirdi.
Prezidentlar inson huquqlari, demokratiya va qonun ustuvorligi sohasidagi konstruktiv muloqot va faol hamkorlikni yuksak baholadilar. O‘zbekiston va YIning bu boradagi hamkorligini mustahkamlashga bundan buyon ham ko‘maklashishga tomonlar qat’iy intiladilar.
Yevropa kengashi Prezidenti O‘zbekiston rahbariyatining gender tenglikni ta’minlash, xotin-qizlar, yoshlar va bolalarning huquq va manfaatlarini qo‘llab-quvvatlash masalalariga e’tibori ortib borayotganini mamnuniyat bilan ta’kidladi hamda YI ushbu sohalardagi loyiha va dasturlarni amalga oshirishga har tomonlama ko‘makni davom ettirishga tayyorligini bildirdi. Yevropa Ittifoqi inson huquqlari va asosiy erkinliklarini to‘liq hurmat qilish muhimligini qayd etdi.
YI kompaniyalaridan O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar, eng yangi texnologiyalar, ilg‘or tajriba va yuksak standartlarni jalb qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Prezidentlar O‘zbekiston bilan Yevroittifoq o‘rtasida iqtisodiyot, savdo va investitsiyalar sohalaridagi hamkorlik jadal rivojlanib borayotganini olqishladilar. O‘tgan yilning aprel oyida O‘zbekistonga “GSP+” tizimining benefitsiar mamlakati maqomi berilib, o‘zbek mahsulotlarining keng nomenklaturasi YI mamlakatlariga bojsiz yetkazib berilishiga imkoniyat yaratilgani bu borada muhim qadam bo‘ldi.
Tomonlar YIning Markaziy Osiyo bo‘yicha strategiyasi bajarilishini jadallashtirish maqsadida birgalikda chora ko‘rish zarurligiga alohida e’tibor qaratdilar hamda 2022-yil 18-noyabr kuni Samarqand shahrida “YI – Markaziy Osiyo” formatida o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha “Barqaror taraqqiyot uchun “Global darvoza” konferensiyasining o‘tkazilishini olqishladilar.
O‘zbekiston tomoni konferensiyada hamkorlikning ustuvor sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” qabul qilinishini taklif etishga tayyor.
Barqaror transport yo‘laklarini yaratish, shu jumladan Transkaspiy multimodal marshrutini rivojlantirish o‘zaro savdoni ko‘paytirish uchun tizimli omil sifatida belgilandi.
Prezidentlar portlarning quvvatlarini kengaytirish, parom va temir yo‘l parklarini kengaytirish, bojxona tartib-taomillarini uyg‘unlashtirish, yuklar bilan ishlash va chegaralardan o‘tish uchun raqamli yechimlarni joriy qilish muhimligini qayd etdilar. Bunday loyihalarni amalga oshirish YIning “Global darvoza” tashabbusi maqsad va vazifalariga to‘liq mosdir.
O‘zbekiston tomoni o‘zaro bog‘liqlikni chuqurlashtirishga xizmat qiladigan “Termiz – Mozori-Sharif – Kobul - Peshovar” temir yo‘lini qurish muhimligini ta’kidladi.
O‘zbekiston tomoni xorijiy, shu jumladan YI kompaniyalarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarini jalb qilish uchun zarur sharoitlar yaratishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar O‘zbekiston uchun 2021-2027-yillarga mo‘ljallangan YIning moliyaviy-texnik ko‘magiga doir ko‘p yillik indikativ dasturi tasdiqlangani va amalga oshirilishi boshlanganini olqishladilar.
Ular raqamlashtirish, “yashil” iqtisodiyot, energetik samaradorlik va suvdan foydalanish sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun mavjud salmoqli salohiyatdan foydalanish, shu jumladan Yevropaning ilg‘or tajribasini joriy qilish va ushbu sohalarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish muhimligini qayd etdilar.
O‘zbekistonning suv-ekologiya masalalari, shu jumladan BMTning Orolbo‘yi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘psherik Trast jamg‘armasini tashkil etish borasidagi tashabbuslarini doimo qo‘llab-quvvatlab kelayotgani uchun Yevroittifoqqa minnatdorlik bildirildi. Uning faoliyatini davom ettirish muhimligi borasida tomonlarning fikri yakdil.
Ta’lim va fan sohasidagi hamkorlikni, shu jumladan “Erasmus+” va “Horizon Europe” dasturlari salohiyatidan foydalangan holda chuqurlashtirish muhim ekani ta’kidlandi. Tomonlar kasbiy ta’lim bo‘yicha “DARYA” birinchi mintaqaviy loyihaning amalga oshirilishini olqishladilar.
O‘zbekiston tomoni 2023-yilda O‘zbekistonda “YI – Markaziy Osiyo” birinchi turizm forumini o‘tkazishni taklif qildi.
Mintaqaviy va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Markaziy Osiyoda o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash, xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash borasidagi birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Shu ma’noda, Afg‘onistonning mintaqaviy va xalqaro xavfsizlikka surunkali tahdidlar manbaiga aylanishiga yo‘l qo‘ymaslik zarurligi qayd etildi.
Qish davrida yaqinlashib kelayotgan gumanitar falokatning oldini olish, jumladan, afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatish xavotir uyg‘otayotgan birinchi galdagi masala sifatida qayd etdi.
Tomonlarning o‘zaro majburiyatlarini bajarish algoritmini tezda kelishish maqsadida O‘zbekiston tomoni o‘zining Afg‘oniston muvaqqat hukumati bilan muzokaralar olib borish uchun xalqaro guruh tuzish tashabbusini alohida qayd etdi.
Uzoq muddatli barqarorlikka erishish uchun Afg‘onistonda inklyuziv siyosiy jarayonni hamda inson, shu jumladan xotin-qizlar huquqlarini ta’minlash zarurligi yuzasidan mushtarak fikrlar bildirildi.
Yakunda Prezidentlar O‘zbekiston va YI o‘rtasidagi ochiq va konstruktiv muloqotni va sheriklikni mustahkamlashga, shuningdek, Markaziy Osiyoni tinchlik, xavfsizlik, barqarorlik va izchil taraqqiyot mintaqasiga aylantirish maqsadida yaxshi qo‘shnichilik, o‘zaro hurmat, ishonch va xalqaro huquqning asosiy normalariga rioya qilish prinsiplari asosida mintaqaviy kooperatsiya va o‘zaro bog‘liqlikni yanada kengaytirishga ko‘maklashishga intilishlari qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladilar.
Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzurida "Ko‘ksaroy" qarorgohining Faxriy mehmonlar xiyobonida daraxt ekdi.
Ushbu ezgu an’ana O‘zbekiston-YI munosabatlarini yanada chuqurlashtirishga qaratilgan oliy darajadagi muzokaralarning natijalarini mustahkamlaydi.
Bugun oliy martabali mehmon Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining O‘zbekistondagi yangi ofisi ochilishida ishtirok etishi, Samarqand shahri tarixiy-me’moriy obidalari bilan tanishishi ko‘zda tutilgan. Shu bilan Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishelning mamlakatimizga tashrifi yakunlanadi.

Совместное заявление для прессы Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Европейского совета Шарля Мишеля
28 октября 2022 года в г. Ташкенте состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Европейского совета Шарля Мишеля.
В ходе переговоров, прошедших в тёплой и дружественной атмосфере, Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Шарль Мишель подтвердили, что за последние годы отношения между Узбекистаном и Европейским Союзом вышли на качественно новый уровень и приобрели всеобъемлющий характер.
Стороны приветствовали стремление Европейского Союза к укреплению связей и межрегионального сотрудничества с Узбекистаном и Центральной Азией.
Достигнута договорённость о принятии совместных усилий с целью придания отношениям между Узбекистаном и ЕС нового импульса и их дальнейшего углубления.
Позитивно отмечена плодотворная деятельность созданных совместных механизмов двустороннего и межрегионального взаимодействия. Выражена готовность к совместным усилиям в целях дальнейшего повышения эффективного использования их потенциала и возможностей.
Стороны приветствовали парафирование Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве, которое откроет новую страницу в отношениях между Узбекистаном и Евросоюзом, будет способствовать укреплению взаимодействия по широкому спектру вопросов в области политики, экономики, безопасности и человеческого измерения.
Президенты выразили надежду, что этот ключевой документ будет подписан и ратифицирован как можно скорее.
Стороны заявили, что в международных делах и двусторонних отношениях строго придерживаются Устава ООН и общепризнанных норм международного права, будут поддерживать и развивать сотрудничество на основе принципов равноправия, взаимопонимания и обоюдного учёта интересов.
Европейская сторона подтвердила твёрдую поддержку политике реформ, осуществляемых в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана, и выразила надежду, что они будут устойчивыми и необратимыми.
Президенты высоко оценили конструктивный диалог и активное взаимодействие в области прав человека, демократии и верховенства закона. Стороны твёрдо намерены и далее содействовать последующему укреплению сотрудничества между Узбекистаном и ЕС в этом направлении.
Глава Европейского совета с удовлетворением отметил растущее внимание руководства Узбекистана к вопросам обеспечения гендерного равенства, поддержки прав и интересов женщин, молодёжи и детей, а также заверил в готовности ЕС к продолжению всестороннего содействия в реализации проектов и программ в этих сферах. Европейский Союз отметил важность полного уважения прав и основных свобод человека.
Приоритетное внимание уделено вопросам привлечения прямых инвестиций, новейших технологий, передового опыта и высоких стандартов компаний ЕС в Узбекистан.
Президенты приветствовали динамичное развитие сотрудничества между Узбекистаном и Евросоюзом в области экономики, торговли и инвестиций. Важным шагом в этом направлении стало предоставление Узбекистану в апреле прошлого года статуса страны-бенефициара системы «GSP+», что открыло доступ для беспошлинных поставок широкой номенклатуры узбекской продукции в страны ЕС.
Стороны обратили особое внимание на необходимость принятия совместных усилий в целях ускорения реализации Стратегии ЕС по Центральной Азии, а также приветствовали проведение 18 ноября 2022 года в г. Самарканде Конференции «ЕС – Центральная Азия» по взаимосвязанности: «Глобальные ворота» для устойчивого развития».
Узбекская сторона готова предложить в ходе конференции принятие «дорожной карты» по реализации совместных проектов в приоритетных сферах сотрудничества.
В качестве системного фактора для наращивания взаимной торговли обозначено создание устойчивых транспортных коридоров, в том числе развитие Транскаспийского мультимодального маршрута.
Президенты указали на важность расширения портовых мощностей, увеличения паромного и железнодорожного парков, гармонизации таможенных процедур, внедрения цифровых решений для обработки грузов и пересечения границ. Реализация таких проектов полностью соответствует целям и задачам инициативы ЕС «Глобальные ворота».
Узбекская сторона отметила важность строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», способствующей углублению взаимосвязанности.
Узбекская сторона выразила готовность создать необходимые условия для привлечения прямых иностранных инвестиций, в том числе компаний ЕС.
Стороны приветствовали утверждение и начало реализации Многолетней индикативной программы финансово-технического содействия ЕС на 2021-2027 гг. для Узбекистана.
Они подчеркнули важность использования имеющегося значительного потенциала взаимовыгодного сотрудничества в области цифровизации, «зелёной» экономики и энергоэффективности и водопользования, в том числе путём внедрения передового европейского опыта и осуществления совместных проектов в этих сферах.
Выражена благодарность Евросоюзу за неизменную поддержку инициатив Узбекистана по водно-экологическим вопросам, в частности по созданию Многопартнёрского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья. Стороны разделяют мнение о важности продолжения его деятельности.
Подчеркнута важность углубления сотрудничества в сфере образования и науки, в том числе используя потенциал программ «Erasmus+”» и «Horizon Europe». Стороны привествовали реализацию первого регионального проекта профессионального образования «DARYA».
Узбекская сторона предложила проведение в Узбекистане первого Форума «ЕС – Центральная Азия» по туризму в 2023 году.
Обсуждены актуальные вопросы региональной и международной повестки.
Отмечена значимость продолжения совместных усилий по укреплению взаимосвязанности, обеспечению безопасности и стабильности в Центральной Азии.
В данном контексте подчёркнута необходимость недопущения превращения Афганистана в источник перманентных угроз региональной и международной безопасности.
В качестве первоочередной обеспокоенности отмечено предотвращение надвигающейся гуманитарной катастрофы в зимний период, в частности оказание гуманитарной помощи афганскому народу.
Узбекская сторона особо отметила свою инициативу о создании Международной группы для ведения переговоров с временным правительством Афганистана в целях скорейшего согласования алгоритма выполнения взаимных обязательств сторон.
Стороны разделили мнения о необходимости инклюзивного политического процесса и обеспечения прав человека, в том числе прав женщин в Афганистане для достижения долгосрочной стабильности.
В заключение Президенты вновь подтвердили приверженность укреплению открытого и конструктивного диалога и партнёрства между Узбекистаном и ЕС, а также содействию дальнейшему расширению региональной кооперации и взаимосвязанности на основе принципов добрососедства, взаимного уважения, доверия и соблюдения основополагающих норм международного права в целях превращения Центральной Азии в регион мира, безопасности, стабильности и устойчивого развития.
Президент Европейского совета Шарль Мишель в присутствии Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева посадил дерево на Аллее почетных гостей в резиденции «Куксарой».
Эта добрая традиция закрепила итоги состоявшихся переговоров на высшем уровне, направленных на дальнейшее углубление отношений между Узбекистаном и ЕС.
Программой пребывания высокого гостя предусмотрено участие в открытии нового офиса делегации Евросоюза в Узбекистане и ознакомление с историко-архитектурными памятниками Самарканда. На этом визит Президента Европейского совета Шарля Мишеля в нашу страну завершится.