O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo davlatlar rahbarlari kengashi yig‘ilishidagi nutqi
(Ostona shahri, 2022-yil 14-oktabr)
Sizlarni chin dildan samimiy qutlashdan behad xursandman.
Sammitni yuqori darajada tashkil etgani va an’anaviy mehmondo‘stlik uchun Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Kemelevich Toqayev nomiga bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Bugungi uchrashuvimiz MDH doirasidagi hamkorlik bo‘yicha asosiy faoliyatimiz yakunlarini sarhisob qilish va kelgusidagi rejalarni belgilab olish uchun yaxshi imkoniyat hisoblanadi.
Kuni kecha Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash yig‘ilishida biz jahonda yuzaga kelayotgan vaziyat haqida batafsil fikr almashib olgan edik.
Kuchayib borayotgan tanglik va strategik noaniqlik, zamonaviy dunyo tartibotining asoslari va tamoyillariga putur yetayotganini barchamiz qayd etdik.
Oziq-ovqat va energiya xavfsizligiga qarshi tahdidlar xatarli darajaga yetib, ko‘plab mintaqalarda ijtimoiy larzalar va beqarorlik holatlarini keltirib chiqarmoqda.
Afsuski, Hamdo‘stlik makoni ham bundan chetda qolayotgani yo‘q. Ushbu salbiy tendensiyalarning barchasi barqaror rivojlanishni ta’minlashga qaratilgan umumiy harakatlarimizga to‘sqinlik qilmoqda.
Ko‘rinib turibdiki, bunday keng ko‘lamdagi muammolarni faqatgina birgalikda hal etish mumkin. Aynan shuning uchun biz MDH maydonidan maksimal darajada foydalanishimiz – Tashkilotimizning mavjud salohiyatini chuqur tahlil qilishimiz va ko‘p qirrali hamkorlikning butun imkoniyatlarini ishga solishimiz lozim.
Shuni mamnuniyat bilan qayd etmoqchimanki, mavjud xatarlarga qaramasdan, biz MDH doirasida barcha yo‘nalishlar bo‘yicha ijobiy o‘sish sur’atlarini ta’minlashga erishmoqdamiz. Xususan, O‘zbekistonning Hamdo‘stlik davlatlari bilan tovar aylanmasi, o‘tgan yil yakuniga ko‘ra, 35 foizga oshdi, joriy yil boshidan buyon esa yana uchdan bir barobar o‘sdi.
Mashinasozlik, energetika, kimyo, farmatsevtika, to‘qimachilik va boshqa sohalarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Birgina so‘nggi oylarning o‘zida MDH mamlakatlaridagi sheriklarimiz bilan 800 dan ortiq yangi korxonalar ishga tushirildi.
Madaniy aloqalarimiz jadal rivojlanmoqda. Muntazam ravishda festivallar, konsertlar, yarmarkalar, sport va boshqa tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda.
Bugungi bosqichda, bizning nazarimizda, umumiy harakatlarimizni quyidagi masalalarning yechimiga qaratishimiz muhimdir.
Birinchi. O‘zaro savdodagi to‘siqlarni tezkor bartaraf etish yuzasidan amaliy choralar qabul qilishimiz zarur. Biz bu haqda juda ko‘p gapirdik. Endi amaliy harakatlarga o‘tish vaqti keldi.
O‘zbekiston MDH doirasida erkin savdo tartibidagi mavjud cheklovlarni to‘liq bekor qilishga tayyor.
Biz, shuningdek, 2009-yildagi Tovarlar ishlab chiqarilgan mamlakatni aniqlash qoidalariga qo‘shilish to‘g‘risida qat’iy qaror qabul qildik. Hamdo‘stlikdagi hamkorlarimizdan ham ana shunday harakatlarni kutib qolamiz.
Qabul qilingan MDHning 2030-yilga qadar mo‘ljallangan iqtisodiy taraqqiyot strategiyasini amalga oshirish maqsadida turdosh vazirlarimizga o‘zaro savdo o‘sishini rag‘batlantirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqqan holda, bir oy muddatda maslahatlashuvlar o‘tkazishlari yuzasidan topshiriq berishni taklif etaman.
Ikkinchi. Oziq-ovqat xavfsizligi o‘zaro hamkorlikning asosiy yo‘nalishi bo‘lib qolmoqda. Narx-navoning sun’iy o‘sishiga yo‘l qo‘ymaslik hamda inflyatsiyani jilovlash maqsadida MDH makonida oziq-ovqat mahsulotlari to‘siqlarsiz yetkazib berilishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish muhimdir.
O‘zbekiston o‘z hamkorlarini uzoq muddatli fyuchers shartnomalarini tuzish orqali oziq-ovqat mahsulotlari, xususan, ertapishar qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan ta’minlashga tayyor.
O‘z navbatida, biz g‘alla, yog‘-moy va ozuqabop ekinlarning kafolatlangan tarzda yetkazib berilishidan manfaatdormiz.
MDH Hukumat rahbarlari kengashiga talab yuqori bo‘lgan oziq-ovqat tovarlarini kafolatlangan tarzda yetkazib berilishining har yilgi kvotasini kelishish mexanizmini ishlab chiqish va tasdiqlash yuzasidan topshiriq berilishini taklif etamiz.
Uchinchi. Mamlakatlarimizning transport tizimiga bo‘lgan jiddiy tahdidlarni inobatga olgan holda, yangi logistika yo‘laklarini hamkorlikda rivojlantirish g‘oyat muhim, deb hisoblaymiz.
Bu o‘rinda gap Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar hamda Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston temir yo‘llarini qurish bo‘yicha loyihalar haqida bormoqda. Ushbu yo‘llar MDH transkontinental transport tashuvlarining muhim zanjiriga aylanishiga ko‘maklashadi hamda yuklarni olib o‘tishning muddati va narxini bir necha barobar qisqartirib, amaldagi yo‘nalishlarni izchil to‘ldirib boradi.
Ishonchim komilki, transmilliy yo‘laklarning ko‘pvariantli bo‘lishi Hamdo‘stlik davlatlari mahsulotlari uchun keng ko‘lamli yangi bozorlarni ochadi.
To‘rtinchi. O‘zaro innovatsion hamkorlik va yoshlar masalasida munosabatlar sohasida qabul qilingan strategik dasturiy hujjatlarni amalga oshirish maqsadida keyingi yil O‘zbekistonda MDH mamlakatlari yosh olimlarining “Yoshlar – innovatsiya tarafdori” shiori ostidagi birinchi kongressini o‘tkazishni taklif etamiz.
Anjuman doirasida startap loyihalar va innovatsion ishlanmalar ko‘rgazmasi, to‘rtinchi avlod jahon sanoat yetakchilari ishtirokida taqdimotlar hamda “mahorat darslari” tashkil etiladi.
Beshinchi. Gumanitar hamkorlik sohasida ta’lim, ilm-fan, sog‘liqni saqlash, sport, madaniyat va san’at borasidagi qo‘shma loyiha va dasturlarning amalga oshirilishida yanada faol ko‘maklashish va ishtirok etishga tayyormiz.
2023-yilda Sankt-Peterburg shahrini MDHning madaniyat poytaxti deb e’lon qilish haqidagi qarorni qo‘llab-quvvatlaymiz.
O‘z navbatida, qadimiy Samarqand shahrini 2024 yilda MDHning madaniyat poytaxti deb, e’lon qilishni taklif etamiz. Bundan tashqari, har yili shaxmat bo‘yicha Hamdo‘stlik ochiq kubogini o‘tkazish tashabbusini ilgari suramiz.
O‘zbekiston tomoni bugungi sammitning kun tartibiga kiritilgan hujjatlarning qabul qilinishini qo‘llab-quvvatlaydi.
Biz, shuningdek, Tashkilotning Ijro qo‘mitasi raisi – MDH Ijrochi kotibi Sergey Nikolayevich Lebedevning vakolatlari navbatdagi muddatga uzaytirilishini ma’qullaymiz.
Biz uni tajribali va mas’ul rahbar sifatida yaxshi bilamiz, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p tomonlama munosabatlarni kengaytirish borasidagi faol sa’y-harakatlarini qadrlaymiz.
So‘zimning yakunida Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Nurgojoyevich Japarovga Tashkilotimizga kelgusi yilda qiladigan raislik faoliyatida muvaffaqiyatlar tilab qolaman.
Ishonamanki, bugungi yig‘ilish yakunlari Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi makonida amaliy hamkorlik samaradorligini oshirishga imkon beradi.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании Совета Глав Государств-участников Содружества Независимых Государств
(г.Астана, 14 октября 2022 года)
Искренне рад приветствовать вас.
Присоединяюсь к словам признательности Президенту Республики Казахстан Касым-Жомарту Кемелевичу Токаеву за организацию саммита и традиционное гостеприимство.
Наша сегодняшняя встреча является хорошей возможностью подвести основные итоги и наметить дальнейшие планы сотрудничества в рамках СНГ.
Накануне в ходе заседания Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии мы подробно обменялись мнениями о складывающейся ситуации в мире.
Всеми отмечались усиливающаяся напряженность и стратегическая неопределенность, подрыв основ и принципов современного миропорядка.
До опасного уровня выросли угрозы продовольственной и энергетической безопасности, провоцируя социальные потрясения и нестабильность во многих регионах.
К сожалению, пространство Содружества не стало исключением.
Все эти негативные тенденции препятствуют нашим общим усилиям по обеспечению устойчивого развития.
Очевидно, что только вместе можно решать проблемы такого масштаба. Именно поэтому мы должны максимально эффективно использовать площадку СНГ – глубоко проанализировать имеющийся потенциал нашей Организации и задействовать все возможности многопланового сотрудничества.
С удовлетворением хочу отметить, что, несмотря на вызовы, нам удается обеспечивать положительную динамику по всем направлениям партнерства в рамках СНГ. Так, товарооборот Узбекистана с государствами Содружества по итогам прошлого года увеличился на 35 процентов, а с начала этого года вырос еще на треть.
Успешно реализуются проекты кооперации в машиностроении, энергетике, химической, фармацевтической, текстильной и других отраслях. Только за последние месяцы с партнерами из стран СНГ запущено более 800 новых предприятий.
На данном этапе, на наш взгляд, важно сосредоточить общие усилия на решении следующих задач.
Первое. Необходимо принять действенные меры по скорейшему устранению барьеров во взаимной торговле. Мы много говорили на эту тему. Пришло время практических действий.
Узбекистан готов пойти на полную отмену имеющихся изъятий из режима свободной торговли в рамках СНГ.
Мы также приняли принципиальное решение о присоединении к Правилам определения страны происхождения товаров от 2009 года. Ожидаем встречных шагов от наших партнеров по Содружеству.
В целях реализации принятой Стратегии экономического развития СНГ до 2030 года предлагаю поручить нашим профильным министрам в месячный срок провести консультации с выработкой конкретных мер по стимулированию роста взаимной торговли.
Второе. Ключевым направлением взаимодействия остается продовольственная безопасность. Важно создавать благоприятные условия для беспрепятственных поставок продовольствия на пространстве СНГ в целях недопущения искусственного роста цен и сдерживания инфляции.
Узбекистан готов обеспечивать своих партнеров плодоовощной продукцией, в том числе ранних сортов, с заключением долгосрочных фьючерсных контрактов.
В свою очередь мы заинтересованы в гарантированных поставках зерновых, масличных и кормовых культур.
Предлагаем поручить Совету глав правительств СНГ разработать и утвердить механизм согласования ежегодных квот на гарантированные поставки востребованных продовольственных товаров.
Третье. Учитывая серьезные вызовы для наших транспортных систем, считаем критически важным совместно развивать новые логистические коридоры.
Речь идет о проектах строительства железных дорог Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар, а также Китай – Кыргызстан – Узбекистан. Эти дороги будут органично дополнять действующие маршруты, способствуя превращению СНГ в ключевое звено трансконтинентальных транспортных перевозок, сокращая в разы их сроки и стоимость.
Убежден, что многовариантность транснациональных коридоров откроет новые обширные рынки сбыта для продукции государств Содружества.
Четвертое. В целях реализации принятых стратегических программных документов в области инновационного взаимодействия и молодежного сотрудничества предлагаем в следующем году провести в Узбекистане первый Конгресс молодых ученых стран СНГ под девизом «Молодежь – за инновации».
На его полях – организовать ярмарку стартап-проектов и инновационных разработок, презентации и мастер-классы от мировых лидеров индустрии четвертого поколения.
Пятое. В сфере гуманитарного сотрудничества готовы и далее активно содействовать реализации и участвовать в совместных проектах и программах в области образования, науки, здравоохранения, спорта, культуры и искусства.
Поддерживаем решение об объявлении города Санкт-Петербурга культурной столицей СНГ в 2023 году.
В качестве культурной столицы в 2024 году выдвигаем кандидатуру древнего Самарканда. Кроме того, выступаем с инициативой о ежегодном проведении открытого Кубка Содружества по шахматам.
Узбекская сторона поддерживает принятие документов, включенных в повестку дня нынешнего саммита.
Мы также приветствуем продление полномочий Сергея Николаевича Лебедева, председателя Исполнительного комитета – Исполнительного секретаря СНГ на очередной период.
Мы хорошо знаем его как опытного и ответственного руководителя, ценим его активные усилия по расширению многосторонних отношений между нашими странами.
В завершение хотел бы пожелать Президенту Кыргызской Республики Садыру Нургожоевичу Жапарову успехов в председательстве в нашей Организации в следующем году.
Убежден, что итоги сегодняшнего заседания будут способствовать повышению результативности практического сотрудничества на пространстве Содружества Независимых Государств.