O‘zbekiston Prezidenti Turkiy davlatlar tashkiloti bosh kotibi bilan Samarqand sammitiga tayyorgarlik masalalarini muhokama qildi
Bugun Ostona shahrida o‘tayotgan Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘ziga ajratilgan qarorgohda Turkiy davlatlar tashkiloti bosh kotibi Bag‘dod Amreyevni qabul qildi.
Keyingi yillarda tashkilot doirasidagi muloqot faollashib, ko‘p qirrali hamkorlik kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yil noyabr oyida Samarqandda bo‘ladigan sammitga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jihatlari ko‘rib chiqildi.
Davlat rahbarlarining majlisi arafasida kun tartibini hamda savdo, investitsiya, transport, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va gumanitar almashinuv bo‘yicha ko‘p tomonlama hujjatlarni ishlab chiqish maqsadida vazirlar darajasida qator uchrashuvlar bo‘lib o‘tadi.
Tashkilot sammitini puxta tayyorlash uchun ushbu nufuzli mintaqaviy tuzilma kotibiyati bilan yaqindan hamkorlik qilishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана обсудил с генеральным секретарем Организации тюркских государств вопросы подготовки Самаркандского саммита
В рамках программы мероприятий саммита Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии, проходящих сегодня в городе Астане, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции принял генерального секретаря Организации тюркских государств Багдада Амреева.
С удовлетворением отмечены активизация диалога и расширение многопланового сотрудничества в рамках Организации в последние годы.
Были рассмотрены аспекты организации и проведения предстоящего саммита в Узбекистане в ноябре этого года.
Накануне заседания глав государств состоится ряд министерских встреч для проработки повестки и многосторонних документов в области торговли, инвестиций, транспорта, информационно-коммуникационных технологий, гуманитарных обменов.
Достигнута договоренность о тесном взаимодействии с секретариатом этой авторитетной региональной структуры для тщательной подготовки саммита Организации.