O‘zbekiston Prezidenti Tojikiston Prezidentini yubiley bilan samimiy qutladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 5-oktabr kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Tojikiston yetakchisini 70 yillik yubileyi bilan chin dildan tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, birodar Tojikiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Prezident Emomali Rahmonning zamonaviy Tojikistonni barpo etish va mamlakatning xalqaro maydondagi nufuzini yuksaltirish, O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarida bugungi yuksak darajaga erishishdagi o‘rni alohida qayd etildi.
Suhbat chog‘ida ilgari erishilgan kelishuvlar va qabul qilingan bitimlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi. Sanoat, qishloq xo‘jaligi, energetika, transport va boshqa muhim yo‘nalishlardagi ustuvor kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga xizmat qiladigan Qo‘shma investitsiya fondi o‘z faoliyatini boshlagani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Faol hududlararo muloqotlarni yanada kengaytirish, mamlakatlarimizda qo‘shma ishbilarmonlik va madaniy tadbirlarini o‘tkazish muhim ekani ta’kidlandi.
Shuningdek, mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi, bo‘lajak ko‘p tomonlama uchrashuvlar rejasi ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Tojikiston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek ochiq, samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi.

Президент Республики Узбекистан искренне поздравил Президента Республики Таджикистан с юбилеем
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 октября 2022 года провёл телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Глава нашего государства сердечно поздравил лидера Таджикистана c 70-летним юбилеем, искренне выразив самые добрые пожелания здоровья, благополучия и больших успехов, а также мира и процветания братскому таджикскому народу.
Особо отмечена роль Президента Эмомали Рахмона в становлении современного Таджикистана и повышении международного авторитета страны, в достижении нынешнего высочайшего уровня узбекско-таджикских отношений дружбы и добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
В ходе разговора были рассмотрены вопросы практической реализации ранее достигнутых договоренностей и принятых соглашений. С удовлетворением отмечено начало деятельности Совместного инвестиционного фонда, призванного содействовать продвижению приоритетных проектов кооперации в области промышленности, сельского хозяйства, энергетики, транспорта и других ключевых направлениях.
Подчеркнута важность дальнейшего расширения активных межрегиональных контактов, проведения совместных деловых и культурных мероприятий в двух странах.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной повестки, рассмотрен график предстоящих многосторонних встреч.
Телефонный разговор Президента Узбекистана и Президента Таджикистана прошел в традиционно открытой, теплой и дружеской атмосфере.