O‘zbekiston Prezidenti Tojikiston Prezidentini yubiley bilan samimiy qutladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 5-oktabr kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Tojikiston yetakchisini 70 yillik yubileyi bilan chin dildan tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, birodar Tojikiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Prezident Emomali Rahmonning zamonaviy Tojikistonni barpo etish va mamlakatning xalqaro maydondagi nufuzini yuksaltirish, O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarida bugungi yuksak darajaga erishishdagi o‘rni alohida qayd etildi.
Suhbat chog‘ida ilgari erishilgan kelishuvlar va qabul qilingan bitimlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi. Sanoat, qishloq xo‘jaligi, energetika, transport va boshqa muhim yo‘nalishlardagi ustuvor kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga xizmat qiladigan Qo‘shma investitsiya fondi o‘z faoliyatini boshlagani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Faol hududlararo muloqotlarni yanada kengaytirish, mamlakatlarimizda qo‘shma ishbilarmonlik va madaniy tadbirlarini o‘tkazish muhim ekani ta’kidlandi.
Shuningdek, mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi, bo‘lajak ko‘p tomonlama uchrashuvlar rejasi ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Tojikiston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek ochiq, samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi.

The President of Uzbekistan sincerely congratulates the President of Tajikistan
On October 5, 2022, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The President of Uzbekistan cordially congratulated the Leader of Tajikistan on his 70th birthday, sincerely expressing his best wishes for health, well-being and great success, as well as peace and prosperity for the fraternal people of Tajikistan.
The role of President Emomali Rahmon in the development of modern Tajikistan and raising the country’s international prestige, in achieving the current highest level of friendship and good neighborliness, strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Tajikistan was emphasized.
Issues of implementation of previously reached agreements were considered. The launch of the Joint Investment Fund, designed to promote priority cooperation projects in industry, agriculture, energy, transport and other key areas, was noted with satisfaction.
The importance of further enhancing active interregional contacts, holding joint business and cultural events in the two countries was emphasized.
Views were exchanged on the current issues on the regional agenda, and a schedule of upcoming multilateral meetings was considered.
The telephone conversation between the President of Uzbekistan and the President of Tajikistan took place in a traditionally open, warm and friendly atmosphere.