O‘zbekiston Prezidentining Vengriyaga rasmiy tashrifi boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan birga 2022-yil 3-oktabr kuni rasmiy tashrif bilan Budapeshtga keldi.
Ferens List nomidagi xalqaro aeroportda davlatimiz rahbarining tashrifi munosabati bilan O‘zbekiston va Vengriya bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Mamlakatimiz yetakchisini Vengriya iqtisodiy rivojlanish vaziri Marton Nad va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Sammitning asosiy tadbirlari ertaga, 4-oktabr kuniga mo‘ljallangan. Vengriya Prezidenti Katalina Novak bilan uchrashuv bo‘lib o‘tadi. So‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Viktor Orban tor doirada va kengaytirilgan tarkibda uchrashuv o‘tkazadilar. Yakunda ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plami imzolanishi kutilmoqda.
Prezidentimizning tashrifi doirasida Vengriyaning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari bilan ham uchrashish ko‘zda tutilgan.

Начался официальный визит Президента Узбекистана в Венгрию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с супругой 3 октября 2022 года прибыл с официальным визитом в Будапешт.
В международном аэропорту имени Ференца Листа к встрече главы нашего государства были подняты государственные флаги Узбекистана и Венгрии, выстроен почетный караул.
Лидера нашей страны встречали министр экономического развития Венгрии Мартон Надь и другие официальные лица.
Основные мероприятия саммита намечены на завтра, 4 октября. Состоится встреча с Президентом Венгрии Каталиной Новак. Затем Президент Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Виктор Орбан проведут переговоры узком и расширенном формате. По итогам ожидается подписание солидного пакета двусторонних документов.
Программой пребывания главы нашего государства предусмотрен также «круглый стол» с руководителями ведущих компаний и финансовых структур Венгрии.