O‘zbekiston va Belarus Prezidentlari amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 30-avgust kuni Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Belarus rahbari mamlakatimiz yetakchisi va ko‘p millatli xalqini yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik bayrami bilan muborakbod etdi, O‘zbekistonga tinchlik-osoyishtalik, barqaror taraqqiyot va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston Prezidenti, o‘z navbatida, Belarus Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va amaliy sheriklik loyihalarini ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar oliy darajadagi kelishuvlarning amalga oshirilishi tufayli O‘zbekiston-Belarus munosabatlarida yuksak darajaga erishilganini ta’kidladilar.
O‘tgan yilda tovar ayirboshlash 44 foizga, joriy yilning yetti oyida esa yana 12 foizga oshdi. O‘tgan hafta Minsk shahrida qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Iqtisodiyotning turli tarmoqlariga doir ishlab chiqilayotgan yirik kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish muhimligi qayd etildi. Davlat rahbarlari faol madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini davom ettirish lozimligini ta’kidladilar.
Mintaqaviy kun tartibi, shu jumladan joriy yil sentabr oyida Shanxay hamkorlik tashkilotining Samarqand sammitini o‘tkazish yuzasidan fikr almashildi.

On August 30, 2022, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko.
The President of Belarus sincerely congratulated the Leader and the multinational people of Uzbekistan on the upcoming Independence Day and expressed wishes for peace, sustainable development and prosperity of Uzbekistan.
In turn, the President of Uzbekistan warmly congratulated the President of Belarus on his birthday, wishing him good health, prosperity and great success.
Issues of further enhancing mutually beneficial cooperation and promotion of practical interaction projects were discussed.
The parties noted with satisfaction the current high level of Uzbekistan – Belarus relations achieved through the implementation of agreements at the highest level.
Last year, the trade turnover grew by 44 percent, and in the first seven months of this year – by another 12 percent. A regular meeting of the Joint Intergovernmental Commission was successfully held in Minsk last week.
The importance of accelerating the large-scale cooperation projects being worked out in various sectors of the economy was emphasized. The heads of state also called for the continuation of active cultural-humanitarian exchange programs.
Views were exchanged on the regional agenda, including in the context of the Samarkand Summit of the Shanghai Cooperation Organization in September this year.