“Ipak yo‘lida turizm – 2022” Toshkent xalqaro sayyohlik yarmarkasi
2022-yil 30-noyabrdan 2-dekabrgacha Toshkentda “Ipak yo‘lida turizm – 2022” 27-Toshkent xalqaro sayyohlik yarmarkasi (TXTY) bo‘lib o‘tadi. O‘zbekiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi, “Milliy PR markazi” davlat unitary korxonasi, The SAYS LOT MChJ vakili SAYS ko‘rgazma kompaniyasi yarmarka tashkilotchilaridir. Yarmarka o‘tkaziladigan joy sifatida “O‘zekspomarkaz” Milliy ko‘rgazmalar majmuasi pavilyoni tanlandi.
Toshkent xalqaro sayyohlik yarmarkasi turizm mahsulotlarini targ‘ib qilish, ishbilarmonlik aloqalari va hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga yordam beruvchi axborot maydonchasidir. TXTY 1995-yildan beri BMTning Jahon sayyohlik tashkiloti (UNWTO) koʻmagida oʻtkazib kelinmoqda. Ko‘rgazma har yili sayyohlik sohasining yuzlab mutaxassislarini jamlab, ushbu sohani xalqaro miqyosda rivojlantirish uchun sharoit yaratib kelmoqda.
TXTY-2022 doirasida konferensiyalar, B2B uchrashuvlari, davra suhbatlari, sayyohlik xizmatlari va hunarmandchilik ko‘rgazmalari, O‘zbekistonning turizm salohiyatiga ega hududlarining taqdimotlari, milliy taomlarni tayyorlash bo‘yicha mahorat darslari o‘tkaziladigan gastro-bazar tashkil etiladi.
Yarmarka butun dunyodan sayyohlik biznesi mutaxassislarini birlashtiradi va ushbu sohaning barcha vakillari: yetakchi sayyohlik va transport kompaniyalari, aviakompaniyalar, yirik mehmonxonalar tarmoqlari, diplomatik korpuslar va turizm sohasidagi ta’lim muassasalari xodimlari uchun manfaatli bo‘ladi.
TXTY doirasidagi forum spikerlari sifatida turizm sohasidagi yetakchi xalqaro va mahalliy ekspertlar ishtirok etadilar. Yarmarkaga tashrif buyuruvchilar va ishtirokchilar yangi sayyohlik yo‘nalishlari bilan tanishish, mamlakatdagi yangi manzillarning turistik salohiyatini baholash, O‘zbekistonning har bir hududining rang-barang muhiti, madaniyati va an’analariga sho‘ng‘ish uchun noyob imkoniyatga ega bo‘ladilar.
TXTYning davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotganini alohida ta’kidlash joiz. 2019-yil yanvar oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev “Turizmni jadal rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmonni imzoladi. Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Har yili o‘tkaziladigan “Ipak yo‘lidagi turizm” Toshkent xalqaro sayyohlik yarmarkasini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. Aynan shu hujjatlar xalqaro turizm yarmarkasi rivojlanishining ijobiy dinamikasini belgilab berdi.
TXTY-2022 gibrid formatda o‘tkaziladi. Yarmarkaning birinchi kuni, ya’ni 30-noyabr, rasmiy ochilish marosimi bilan boshlanadi. Boy dastur doirasida hunarmandchilik bo‘yicha mahorat darslari, mamlakat hududlari taqdimotidan iborat madaniy tadbir, O‘zbekiston milliy taomlari namoyish etiladigan gastro-bazar va O‘zbekiston Respublikasi Hukumati nomidan rasmiy qabul kutilmoqda.
Yarmarkaning ikkinchi va uchinchi, ya’ni 1-2-dekabr kunlari hunarmandlar ko‘rgazmasi, hududlar taqdimoti, gastro-bazar va taniqli oshpaz Chustiyning mahorat darsi bilan davom etadi. TXTYning uchinchi kuni bayramona yopilish marosimi bilan yakunlanadi.
Har kim www.titf.uz veb-saytida onlayn ro‘yxatdan o‘tish orqali TXTY-2022 mehmoni bo‘lishi va tadbirga tashrif qoidalari bilan tanishishi mumkin.
Shuningdek, stendni bron qilish va yarmarka ishtirokchisi bo‘lish www.titf.uz saytida yoki +998 (78) 129 09 90 aloqa raqami orqali amalga oshiriladi.

Ташкентской международной туристической ярмарки «Туризм на Шёлковом пути – 2022»
С 30 ноября по 2 декабря 2022 года в Ташкенте состоится 27-я Ташкентская международная туристическая ярмарка «Туризм на Шёлковом пути – 2022» (ТМТЯ). Организаторами ярмарки выступают Министерство туризма и культурного наследия Республики Узбекистан, Государственное унитарное предприятие «Национальный PR-центр», выставочная компания «SAYS» в лице ООО «THE SAYS LOT». Местом проведения ярмарки традиционно выбран павильон Национального выставочного комплекса «УзЭкспоЦентр».
Ташкентская Международная Туристическая Ярмарка — это информационная площадка, которая помогает продвигать туристические продукты и устанавливать деловые контакты и связи для сотрудничества. ТМТЯ проводится с 1995 года при поддержке Всемирной Туристкой Организации ООН (ЮНВТО). Каждый год выставка собирает сотни профессионалов из индустрии туризма и создает условия для развития этой отрасли на международном уровне.
В рамках ТМТЯ-2022 будут организованы конференции, B2B встречи, круглые столы, выставки туристических услуг и ремесленного искусства, презентации регионов Узбекистана с туристическим потенциалом, гастро-базар с мастер-классами по приготовлению национальных блюд.
Ярмарка объединит экспертов туристического бизнеса со всего мира и будет полезна всем представителям этой сферы: сотрудникам ведущих туристических и транспортных компаний, авиакомпаний, крупнейших гостиничных сетей, дипломатических корпусов, учебных заведений в области туризма.
Спикерами форума в рамках ТМТЯ станут ведущие международные и отечественные специалисты в сфере туризма. Посетители и участники ярмарки смогут воспользоваться уникальным шансом, чтобы узнать о новых туристических направлениях, оценить туристический потенциал новых локаций страны, окунуться в колоритную атмосферу, культуру и традиции каждого региона Узбекистана.
Необходимо отметить значимую поддержку ТМТЯ со стороны государства. Так, в январе 2019 года Президент Шавкат Мирзиёев подписал Указ «О дополнительных мерах по ускоренному развитию туризма». Кроме того, издано Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации ежегодной Ташкентской Международной Туристической Ярмарки «Туризм на Шелковом пути». Именно эти документы определили положительную динамику развития международной туристической ярмарки.
ТМТЯ-2022 пройдет в гибридном формате. Первый день ярмарки, 30 ноября, стартует официальной церемонией открытия. Ожидается насыщенная программа, в рамках которой будут представлены ремесленнические мастер-классы, культурная программа с презентациями регионов страны, гастро-базар с презентацией национальной кухни Узбекистана и официальный прием от имени Правительства Республики Узбекистан.
Второй и третий дни ярмарки, 1-2 декабря, продолжатся показом ремесленников, презентацией регионов, гастро-базаром и мастер-классом от именитого шеф-повара Чустий. Третий день ТМТЯ завершится праздничной церемонией закрытия.
Стать посетителем ТМТЯ-2022 и ознакомиться с правилами посещения мероприятия может каждый, пройдя онлайн-регистрацию на сайте www.titf.uz.
Забронировать стенд и стать участником ярмарки также предусмотрено на сайте www.titf.uz, либо по контактному номеру +998 (78) 129 09 90.