Germaniya Prezidenti O‘zbekiston yetakchisi va ko‘p millatli xalqini Mustaqillik kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 29-avgust kuni Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer bilan telefon orqali muloqot qildi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Germaniya hamkorligini yanada rivojlantirish hamda mintaqaviy sheriklikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Germaniya Prezidenti davlatimiz rahbari va ko‘p millatli xalqimizni mamlakatimiz mustaqilligining 31 yilligi bilan samimiy qutladi. Keyingi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar dasturining natijalari alohida qayd etildi, Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan demokratik va iqtisodiy yangilanishlar qo‘llab-quvvatlandi.
Yetakchilar oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish natijasida ikki tomonlama munosabatlarda yuksak darajaga erishilganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Joriy yil boshida o‘zaro tovar ayirboshlash 60 foizga o‘sdi. Mamlakatimizdan Germaniyaning 200 dan ziyod yetakchi kompaniyalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. O‘tgan oyda «Knauf», «Papenburg» va «Falk Porsche» kabi taniqli korxonalarda O‘zbekistonda o‘zlarining yangi zavodlarini ishga tushirdi.
Shu yilning iyul oyida Germaniya biznesining 100 dan ortiq vakillari ishtirokida o‘tgan O‘zbekiston-Germaniya ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yig‘ilishidan so‘ng iqtisodiyotning yuqori texnologik tarmoqlarida 24 ta yangi investitsiya loyihalarini tayyorlash va amalga oshirish boshlandi.
O‘zaro manfaatli moliyaviy-texnik va madaniy gumanitar hamkorlik kengayib bormoqda. Yurtimizda Gyote instituti, Konrad Adenauer va Fridrix Ebert fondlari, Germaniyaning boshqa tashkilotlari faol ish olib bormoqda.
O‘zbekiston va Germaniya Prezidentlari amaliy hamkorlikning kengayishi, shuningdek, uzoq muddatli sheriklikni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma dastur va loyihalarning ilgari surilishini qo‘llab-quvvatladilar.
Mintaqaviy hamkorlik, shu jumladan Yevropa Ittifoqi doirasidagi konstruktiv muloqotni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlikni ta’minlash va uning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga ko‘maklashish maqsadida faol hamkorlikni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Germaniya Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek samimiy, ochiq va do‘stona ruhda o‘tdi.

Президент Германии поздравил лидера и многонациональный народ Узбекистана с Днем независимости
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 августа 2022 года провел телефонный разговор с Президентом Федеративной Республики Германия Франком-Вальтером Штайнмайером.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-германского многопланового сотрудничества, а также регионального взаимодействия.
В начале беседы Президент Германии искренне поздравил главу нашего государства и наш многонациональный народ с 31-й годовщиной независимости страны. Особо отмечены результаты осуществляемой программы реформ последних лет, выражена поддержка реализации демократических и экономических преобразований в Новом Узбекистане.
Лидеры с удовлетворением отметили высокий уровень двусторонних отношений, достигнутый благодаря реализации договоренностей на высшем уровне.
С начала этого года взаимный товарооборот вырос на 60 процентов. В нашей стране успешно работают свыше 200 ведущих немецких компаний. В прошлом месяце такие известные предприятия, как «Knauf», «Papenburg» и «Falk Porsche» запустили свои новые заводы в Узбекистане.
По итогам очередного заседания Узбекско-Германского делового совета, прошедшего в июле этого года с участием более 100 представителей бизнеса Германии, начаты подготовка и реализация 24 новых инвестиционных проектов в высокотехнологичных отраслях экономики.
Расширяется взаимовыгодное финансово-техническое и культурно-гуманитарное сотрудничество. В нашей стране активно работают Институт имени Гёте, фонды имени Конрада Аденауэра и Фридриха Эберта, другие германские организации.
Президенты Узбекистана и Германии поддержали расширение практического взаимодействия, а также продвижение совместных программ и проектов, направленных на углубление долгосрочного партнерства.
Особое внимание было уделено вопросам регионального взаимодействия, в том числе в рамках развития конструктивного диалога по линии Европейского Союза. Отмечена важность продолжения активного сотрудничества в целях содействия обеспечению долгосрочного мира и социально-экономическому восстановлению Афганистана.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Германии состоялся в традиционно теплой, открытой и дружественной атмосфере.