Germaniya Prezidenti O‘zbekiston yetakchisi va ko‘p millatli xalqini Mustaqillik kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 29-avgust kuni Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer bilan telefon orqali muloqot qildi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Germaniya hamkorligini yanada rivojlantirish hamda mintaqaviy sheriklikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Germaniya Prezidenti davlatimiz rahbari va ko‘p millatli xalqimizni mamlakatimiz mustaqilligining 31 yilligi bilan samimiy qutladi. Keyingi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar dasturining natijalari alohida qayd etildi, Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan demokratik va iqtisodiy yangilanishlar qo‘llab-quvvatlandi.
Yetakchilar oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish natijasida ikki tomonlama munosabatlarda yuksak darajaga erishilganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Joriy yil boshida o‘zaro tovar ayirboshlash 60 foizga o‘sdi. Mamlakatimizdan Germaniyaning 200 dan ziyod yetakchi kompaniyalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. O‘tgan oyda «Knauf», «Papenburg» va «Falk Porsche» kabi taniqli korxonalarda O‘zbekistonda o‘zlarining yangi zavodlarini ishga tushirdi.
Shu yilning iyul oyida Germaniya biznesining 100 dan ortiq vakillari ishtirokida o‘tgan O‘zbekiston-Germaniya ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yig‘ilishidan so‘ng iqtisodiyotning yuqori texnologik tarmoqlarida 24 ta yangi investitsiya loyihalarini tayyorlash va amalga oshirish boshlandi.
O‘zaro manfaatli moliyaviy-texnik va madaniy gumanitar hamkorlik kengayib bormoqda. Yurtimizda Gyote instituti, Konrad Adenauer va Fridrix Ebert fondlari, Germaniyaning boshqa tashkilotlari faol ish olib bormoqda.
O‘zbekiston va Germaniya Prezidentlari amaliy hamkorlikning kengayishi, shuningdek, uzoq muddatli sheriklikni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma dastur va loyihalarning ilgari surilishini qo‘llab-quvvatladilar.
Mintaqaviy hamkorlik, shu jumladan Yevropa Ittifoqi doirasidagi konstruktiv muloqotni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlikni ta’minlash va uning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga ko‘maklashish maqsadida faol hamkorlikni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Germaniya Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek samimiy, ochiq va do‘stona ruhda o‘tdi.

President of Germany Congratulates the Leader and Multinational People of Uzbekistan on Independence Day
On August 29, 2022, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Federal Republic of Germany Frank-Walter Steinmeier.
The current issues of further development of multifaceted cooperation and regional interaction between Uzbekistan and Germany were considered.
Starting the conversation, the President of Germany sincerely congratulated the President and the multinational people of Uzbekistan on the 31st anniversary of the country’s Independence. The outcomes of the ongoing reform program of recent years were highlighted, as well as the support was expressed for implementing the democratic and economic transformations in the New Uzbekistan.
The leaders noted with satisfaction the high level of bilateral relations achieved through the implementation of agreements at the highest level.
Since the beginning of this year, the trade turnover has grown by 60%. More than 200 leading German companies are successfully operating in Uzbekistan. Such well-known companies as Knauf, Papenburg and Falk Porsche launched their new plants in Uzbekistan last month.
Following the meeting of Uzbekistan – Germany Business Council in July this year, with the participation of more than 100 representatives of German business, the preparation and implementation of 24 new investment projects in high-tech sectors of the economy have been launched.
The mutually beneficial financial-technical and cultural-humanitarian cooperation is developing. The Goethe Institute, Konrad Adenauer and Friedrich Ebert Foundation, and other German organizations are actively working in Uzbekistan.
The Presidents of Uzbekistan and Germany supported the expansion of practical cooperation and the promotion of joint programs and projects aimed at deepening long-term partnerships.
A special emphasis was placed to the issues of regional interaction, including as a part of the development of a constructive dialogue through the European Union. The importance of continuing active cooperation to promote long-term peace and socio-economic restoration of Afghanistan was noted.
The telephone conversation between the Presidents of Uzbekistan and Germany took place in a traditionally warm, open and friendly atmosphere.