(2022-yil 29-avgust, Urganch)
Hech shubhasiz, bunda chuqur ramziy ma’no bor. Nega deganda, dunyodagi eng ulkan qahramonlik – bu Vatan mustaqilligi va ozodligi yo‘lida ko‘rsatilgan mardlik va jasoratdir. Bunday qahramonlik aslo unutilmaydi, hamisha xalq qalbida yashaydi.
Jaloliddin Manguberdi el-yurt istiqloli uchun kurashgan, bunga o‘z hayotini bag‘ishlagan ajdodlarimizning buyuk namoyandasidir.
Ona yurtga muhabbat va sadoqat, or-nomus va shon-sharaf bobida unga teng keladigan ulug‘ shaxslar dunyoda kamdan-kam uchraydi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz. Bu fikrimizni donishmand alloma va odil hukmdor Mirzo Ulug‘bekning: “Olam ahli Jaloliddindan oldin ham, keyin ham bunday bahodir jangchini ko‘rmagan. Bu zotning azmu shijoati oldida hatto buyuklikning o‘zi ham ta’zim qiladi”, degan so‘zlari yaqqol tasdiqlaydi.
Sulton Jaloliddin o‘n bir yil davomida mo‘g‘ul bosqinchilariga qarshi 300 dan ortiq janglarda ishtirok etib, yovlarni titratib keldi. Bunday jasorat har qanday odamni ham hayratda qoldiradi.
Yengilmas sarkardaning Sind daryosi bo‘yida o‘z qo‘shinidan to‘rt marta ko‘p bo‘lgan Chingizxon qo‘shiniga mardona qarshi chiqqanini eslaylik. Yoki Isfahon yaqinidagi jangda bor-yo‘g‘i 14 nafar askari bilan mingdan ziyod mo‘g‘ul lashkarining qurshovini yorib o‘tganini yodga olaylik.
Hatto Chingizxondek sarkarda ham uning matonatini ko‘rib: “Jaloliddindek qahramon farzandi bor ota naqadar baxtlidir”, deb tan berishga majbur bo‘lgan.
Sulton Jaloliddin jangovar faoliyati bilan nafaqat o‘z yurtini, balki dunyodagi o‘nlab mamlakatlarni ham mo‘g‘ul hujumidan himoya qilganini jahon ahli e’tirof etadi. Butun umri urushda o‘tgan bo‘lishiga qaramasdan, u og‘ir va murakkab davrlarda ham ilm-ma’rifat homiysi sifatida masjid va madrasalar, karvonsaroylar, qal’alar, yo‘l va ko‘priklar qurdirgan.
Taqdirning qaltis sinovlarini mardona yengib o‘tgan, 32 yoshda halok bo‘lgan azamat ajdodimizning hayot yo‘li, shaxsiyati va jasorati barchamizga aslo eskirmaydigan bir haqiqatni uqtiradi:
Vatan ozodligi, Vatan manfaati yo‘lida birlashib, mardi maydon bo‘lib kurashga bel bog‘lagan xalqni hech qanday kuch hech qachon yenga olmaydi.
Hurmatli marosim qatnashchilari!
Mustaqillik yillarida Vatanimizda Jaloliddin Manguberdining o‘lmas xotirasini abadiylashtirish maqsadida amalga oshirilayotgan ishlar barchangizga yaxshi ma’lum. Xususan, davlatimizning yuksak mukofoti – Jaloliddin Manguberdi ordeni ta’sis etildi. Yurtimizda bu ulug‘ zotning tavallud sanalari munosib nishonlanmoqda. Uning hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan yangi-yangi ilmiy va badiiy asarlar yaratilmoqda.
Buyuk ajdodimizning davomchilarini kamol toptirish maqsadida Urganchda Jaloliddin Manguberdi nomidagi harbiy akademik litsey tashkil etdik. Bu mardlik maktabi joriy yil ilk bor o‘quvchilarni o‘z bag‘riga qabul qilmoqda. Ularning barchasiga omad va zafarlar tilab, kelgusida bu navqiron avlod orasidan ulug‘ sarkardaning munosib izdoshlari bo‘lgan haqiqiy vatanparvar o‘g‘lonlar, jasur ofitser va generallar yetishib chiqadi, deb ishonamiz.
Biz bugun ochilayotgan yodgorlik majmuasi loyihasi ustida juda ko‘p ishladik. Ziyolilarimiz, keng jamoatchilikning fikr-mulohaza va takliflarini o‘rgandik. Bo‘yi 25 metr bo‘lgan ushbu mahobatli haykalda Sulton Jaloliddinning qat’iyatli, mag‘rur siymosida kelajakka katta ishonch va shiddat bilan intilayotgan xalqimizning vatanparvarligi, bukilmas irodasi o‘z ifodasini topgan.
Haykal oldida Jaloliddin Manguberdi bitiktoshining nusxasi o‘rnatildi. Bitiktosh nusxasida muqaddas Qur’oni karim oyatlari, Jaloliddin Manguberdi shajarasi, ushbu yodgorlikning yaratilish tarixi aks ettirilgan.
Jaloliddin Manguberdi majmuasini barpo etish bilan birga, Urganch shahri va uning markaziy maydonida katta hajmdagi bunyodkorlik ishlari ham amalga oshirildi. Qariyb 8 gektarlik ushbu hudud butunlay yangicha qiyofa kasb etdi. Bu yerga 18 mingga yaqin manzarali daraxtlar, gullar va butalar ekildi. Shaharning markaziy maydoni ostidan o‘tadigan, to‘rt qatorli, uzunligi 500 metr bo‘lgan noyob avtomobil tunneli barpo etildi.
Hurmatli tantanali marosim ishtirokchilari!
Shu o‘rinda aytish kerakki, oxirgi yillarda amalga oshirayotgan islohotlarimiz natijasida, barcha hududlar kabi Xorazm ham o‘zgarmoqda. Xususan, o‘tgan 5 yilda barcha tuman markazlari, 100 ga yaqin qishloq va mahallalar obod qilindi. Sayyohlar uchun 80 ta yangi mehmonxona qurildi.
Kelgusi 5 yilda viloyatda yangi mehmonxona va oilaviy mehmon uylari tashkil etilib, xorijiy turistlar soni 10 barobar oshiriladi, ya’ni yarim milliongacha yetkaziladi.
“Ochiq osmon ostidagi muzey” nomini olgan Xiva shahriga temir yo‘l yetib bordi va yangi vokzal ishga tushirildi. 2024-yilda esa tezyurar poyezdini Xivaga olib kelishni reja qilganmiz.
Shuningdek, Urganch va Xiva shaharlari o‘rtasidagi avtomobil yo‘li bo‘yida 100 dan ziyod zamonaviy servis ob’ektlari barpo etiladi.
Islom hamkorlik tashkiloti tomonidan Xiva shahrining 2024-yilda “Islom dunyosining turizm poytaxti” deb e’lon qilinishi, bu sohadagi islohotlarimizning munosib e’tirofi bo‘ldi.
Boshlagan ishlarimizni izchil davomi sifatida, vohada mahalliy va chet ellik sayyohlar uchun jozibador “Xorazm” turistik brendini yaratish bo‘yicha aniq reja asosida ish olib borilmoqda.
Xorazmga tashrif buyuradigan xorijiy sayyohlar sonini keskin oshirish uchun hududlar aro va xalqaro transport qatnovlarini kengaytirish maqsadida zarur infratuzilmalar yaratiladi. Jumladan, yo‘lovchilar oqimi bo‘yicha poytaxt aeroportidan keyingi o‘rinda turadigan Urganch xalqaro aeroporti kelgusi 2 yilda rekonstruksiya qilinib, yirik turistik transport xabiga aylantiriladi.
Xabaringiz bor, siz, azizlar bilan maslahatlashib, xalqimiz, birinchi navbatda yoshlarimizning fikri, xohish-istaklarini e’tiborga olib, Urganch shahrida Al-Xorazmiy shaharchasi qurilishini boshladik.
Bu yerdagi 130 gektardan ziyod hududda Al-Xorazmiy universiteti va ixtisoslashgan maktabi, Al-Xorazmiy markazi, buyuk bobomizning ulug‘vor haykali bunyod etiladi. Shuningdek, bu yerda texnopark, ishlab chiqarish zonasi va ofislar, tibbiyot, innovatsiya va madaniyat markazlari, maktab va bog‘chalar, yashil maydon va xiyobonlar, sport majmualari, avtoturargoh, savdo va maishiy binolar, eng muhimi, aholi uchun 104 ta ko‘p qavatli zamonaviy shinam uylar barpo etiladi.
Xudo xohlasa, bu shaharcha ham xuddi Samarqanddagi “Buyuk ipak yo‘li” xalqaro turizm markazi singari, mamlakatimizning eng go‘zal va betakror maskanlaridan biriga, ta’bir joiz bo‘lsa, Urganch shahrining yuziga aylanadi.
Fursatdan foydalanib, Xorazmda mana shunday ezgu ishlarni amalga oshirishda ishtirok etgan va mehnatini davom ettirayotgan barcha-barcha aziz insonlarga – quruvchi va muhandislarga, me’mor va haykaltaroshlarga, texnik mutaxassis va mutasaddilarga, chet ellik hamkorlarimizga, mehnatkash va olijanob Xorazm ahliga samimiy minnatdorchilik bildiraman.
Bugungi marosimda ziyolilar, ayniqsa yoshlar vakillari ishtirok etayotgani uchun bir masalaga alohida to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Biz ko‘plab muhtasham imoratlar qurishimiz, mahobatli haykallar barpo etishimiz mumkin. Ammo ushbu bunyodkorlik ishlarimizning tub ma’nosini, tarbiyaviy ahamiyatini xalqimiz, yoshlarimiz qalbiga singdirmasak, bu obidalarning ma’naviy ibratini tushuntira olmasak, asosiy maqsadimizga yeta olmaymiz.
Biz bugun dunyoda va mintaqamizda turli tahdid va xatarlar kuchayib borayotgan notinch bir zamonda yashamoqdamiz. Ko‘plab buzg‘unchi kuchlar o‘zlarining g‘araz niyatlari bilan yosh avlodning ongini egallashga urinmoqdalar. Bunday tahlikali vaziyatda jondan aziz farzandlarimizni yuksak vatanparvarlik ruhida tarbiyalash hal qiluvchi ahamiyatga ega ekanini hammamiz yaxshi tushunamiz.
Shu sababli buyuk sarkarda Jaloliddin Manguberdi singari vatanparvar, jasoratli ajdodlarimiz hayoti va faoliyatini chuqur o‘rganish, uni xalqimiz, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida keng targ‘ib etish barchamizning burchimizga aylanishi lozim.
Ayni vaqtda bu borada fidoyi olim va adiblarimiz tomonidan olib borilayotgan ilmiy-ijodiy izlanishlarni qo‘llab-quvvatlashimiz, ularni yangi asarlar yaratishga rag‘batlantirishimiz lozim. Xususan, ana shunday izlanishlar tufayli Turkiyaning Silvan shahrida ulug‘ ajdodimizning qabri topilgani muhim ahamiyatga ega. Ushbu qardosh davlat bilan kelishib, bu yerda ramziy maqbara bunyod etsak, albatta, har tomonlama savobli ish bo‘ladi.
Viloyat hokimligi hamda xorazmlik ziyolilarning sa’y-harakati bilan tuzilgan Jaloliddin Manguberdi fondi faoliyatini moddiy va ma’naviy jihatdan qo‘llab-quvvatlash choralarini ham ko‘rishimiz zarur.
Jaloliddin Manguberdining sharafli tarixini to‘laqonli yoritib beradigan ilmiy ensiklopediya, ya’ni qomus yaratish ham oldimizda turgan muhim vazifadir.
Chaqmoqdek qisqa umri mobaynida o‘zbek xalqiga xos bo‘lgan Vatanga cheksiz muhabbat va sadoqat, yuksak harbiy salohiyatni namoyon etib yashagan Jaloliddin Manguberdi kabi buyuk ajdodlarimiz bilan har qancha faxrlansak, g‘ururlansak, arziydi.
Ishonaman, oradan yillar, asrlar o‘tadi, Sulton Jaloliddin hamisha yurtimizni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylash, unga farzandlik mehri, iymon-e’tiqod bilan xizmat qilishning o‘chmas timsoli bo‘lib qoladi.
Muhtaram vatandoshlarim!
So‘zimning yakunida barchangizni bugungi qutlug‘ tarixiy voqea bilan, yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik bayramimiz bilan yana bir bor chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Hammangizga tinchlik-omonlik, oilaviy baxt-saodat, xonadonlaringizga bitmas-tuganmas qut-baraka tilayman.
Dunyoga Jaloliddin Manguberdi kabi buyuk qahramonlarni bergan muqaddas zaminimiz, ona xalqimiz omon bo‘lsin!

Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева
Сегодня в преддверии праздника Независимости мы торжественно открываем мемориальный комплекс, воздвигнутый в честь выдающегося сына нашего народа Джалалиддина Мангуберды.
Несомненно, в этом есть глубокий символический смысл. Ведь самый великий подвиг в мире – это подвиг во имя свободы и независимости Родины. Он никогда не будет забыт, навсегда останется в сердце народа.
Джалалиддин Мангуберды является ярчайшим представителем наших предков, которые, не жалея своей жизни, боролись за свободу страны.
Поистине мало кто в мире из великих личностей сравнится с Джалалиддином Мангуберды в любви и преданности Родине, достоинстве и славе. Это подтверждают и слова нашего выдающегося ученого и мудрого правителя Мирзо Улугбека: “До Джалалиддина и после него мир не знал подобного воина-богатыря. Само величие преклоняется перед его доблестью и бесстрашием”.
В течение одиннадцати лет Султан Джалалиддин участвовал в более чем трехстах сражениях против монгольских завоевателей, заставляя врагов трепетать от страха. Его подвиги восхищают любого человека.
Вспомним, как непобедимый полководец мужественно сражался на берегу реки Синд против войск Чингисхана, по численности в четыре раза превосходивших его армию. Или как в бою под Исфаханом вместе с четырнадцатью воинами он смог прорвать окружение более тысячи монголов.
Даже жестокий Чингисхан, увидев его стойкость, вынужден был признать: “Настоящее счастье для отца иметь такого сына-героя, как Джалалиддин”.
Во многих странах признают, что Джалалиддин Мангуберды защитил не только свой край, но и десятки других государств от нашествия завоевателей. Несмотря на то, что вся его жизнь прошла в непрестанных сражениях, даже в трудные времена он как покровитель науки и просвещения сумел построить мечети и медресе, караван-сараи и дворцы, дороги и мосты.
Имя нашего доблестного предка, преодолевшего тяжелейшие испытания судьбы и погибшего в 32 года, его немеркнущий подвиг напоминают всем нам о непреходящей истине: никто и никогда не сможет сломить народ, который сплотился в борьбе за свободу Родины.
Все вы хорошо знаете об осуществляемой в стране в годы независимости работе по увековечению немеркнущей памяти Джалалиддина Мангуберды. Учреждена высокая государственная награда – орден Джалалиддина Мангуберды. Достойно отмечаются знаменательные даты, связанные с его именем. Создаются новые научные и художественные произведения о его жизни и деятельности.
С целью воспитания продолжателей дела нашего великого предка мы создали в городе Ургенче военный академический лицей имени Джалалиддина Мангуберды. В нынешнем году эта школа мужества примет первых учащихся. Желаю им успеха, уверен, что в будущем они станут достойными последователями выдающегося полководца, настоящими патриотами, отважными офицерами и генералами.
Мы много работали над проектом открывающегося сегодня мемориального комплекса, изучили мнения и предложения нашей интеллигенции, широкой общественности.
Это грандиозный 25-метровый монумент, в решительном и гордом взгляде Султана Джалалиддина – патриотизм и несгибаемая воля нашего народа, который смело и уверенно смотрит в будущее.
Перед памятником установлена копия древней каменной плиты в честь Джалалиддина Мангуберды. На ней были высечены аяты священного Корана и генеалогия героя, а также история ее создания.
В ходе строительства в Ургенче комплекса Джалалиддина Мангуберды и на центральной площади города проведена масштабная созидательная работа. Эта территория, занимающая почти 8 гектаров, совершенно изменилась. Здесь высажено около 18 тысяч декоративных деревьев, цветов и кустарников. Под центральной городской площадью построен уникальный четырехполосный автомобильный туннель протяженностью 500 метров.
В последние годы благодаря реализации широкомасштабных реформ Хорезмская область, как и все регионы страны, значительно преобразилась. В частности, за прошедшие пять лет здесь благоустроены районные центры, около 100 сел и махаллей. Построено 80 отелей для туристов.
В ближайшие пять лет в области будут созданы новые гостиницы и семейные гостевые дома. Число туристов, по расчетам, увеличится в 10 раз и достигнет полумиллиона.
К Хиве, которую называют “музеем под открытым небом”, проложена железная дорога, сдан в эксплуатацию новый вокзал. В 2024 году запланировано пустить до этого древнего города скоростной поезд.
Также в Ургенче и Хиве вдоль авмобильных дорог будет построено более 100 современных объектов сервиса.
Объявление Организацией исламского сотрудничества города Хивы Туристической столицей исламского мира в 2024 году стало достойным признанием осуществляемых нами преобразований в этом направлении.
На основе конкретного плана начата и последовательно продолжается работа по созданию в оазисе туристического бренда “Хорезм”, привлекательного как для внутренних, так и для зарубежных туристов.
В целях увеличения потока иностранных туристов, приезжающих в Хорезм, будет создана необходимая инфраструктура для дальнейшего улучшения межрегионального и международного транспортного сообщения. Кроме того, в ближайшие два года Ургенчский международный аэропорт, по числу пассажиров являющийся вторым после столичного аропорта, будет реконструирован и превращен в туристический транспортный хаб.
Учитывая пожелания населения, в первую очередь молодежи, посоветовавшись с вами, мы приступили к строительству в Ургенче городка “Аль-Хорезми”. В этом комплексе на площади более 130 гектаров будут возведены университет и специализированная школа имени Аль-Хорезми, Центр Аль-Хорезми, а также памятник нашему выдающемуся предку. Кроме того, здесь будут построены Технопарк, производственная зона и офисы, медицинский, инновационный и культурный центры, школа и детские сады, зеленые площадки и скверы, спортивные комплексы, автостоянки, торговые здания, пункты бытового обслуживания и, самое главное, 104 многоэтажных современных благоустроенных дома для населения.
Уверен, что городок “Аль-Хорезми” станет одним из самых красивых, примечательных мест в стране, визитной карточкой Ургенча – как и Международный туристический центр “Буюк ипак йўли” в Самарканде.
Пользуясь случаем, хочу выразить искреннюю благодарность строителям и инженерам, архитекторам и скульпторам, техническим специалистам и ответственным работникам, нашим зарубежным партнерам, трудолюбивым и благородным жителям города Ургенча – всем, кто осуществляет эти добрые дела на древней земле Хорезма.
Учитывая, что в сегодняшней церемонии участвуют представители интеллигенции, молодежь, хочу остановиться на одном вопросе.
Мы можем построить еще много величественных зданий и памятников. Но самое главное – нам нужно наполнить нашу созидательную работу глубоким духовным смыслом и содержанием, чтобы они проникли в сердце каждого соотечественника, прежде всего молодежи. Только тогда мы сможем достичь наших высоких целей.
Мы живем в непростое время, когда в мире и нашем регионе усиливаются различные угрозы и вызовы. Деструктивные силы в своих корыстных интересах пытаются овладеть сознанием нашего молодого поколения. Все мы хорошо понимаем, что в столь тревожной обстановке решающее значение имеет воспитание детей в духе высокого патриотизма на примере жизни и деятельности таких наших отважных предков, как великий полководец Джалалиддин Мангуберды. Это долг каждого из нас.
В то же время мы должны поддерживать научные и творческие изыскания самоотверженных ученых и литераторов нашей страны, стимулировать создание новых научных трудов и произведений по этой тематике. Как известно, благодаря таким исследованиям в городе Силван было найдено захоронение Султана Джалалиддина. Было бы целесообразно на основе соглашения с турецким правительством построить здесь символический мавзолей нашего великого предка.
Необходимо принять меры по всесторонней, в том числе материальной, поддержке деятельности Фонда Джалалиддина Мангуберды, созданного усилиями хокимията и творческой интеллигенции Хорезмской области. Наряду с последовательным продолжением начатой нами созидательной работы важной задачей является выпуск научной энциклопедии, посвященной истории жизненного подвига Джалалиддина Мангуберды.
Мы по праву гордимся нашими великими предками, такими как Джалалиддин Мангуберды, короткая, но яркая жизнь которого была наполнена безграничной любовью и преданностью Родине, испокон веков присущими узбекскому народу.
Уверен: пройдут века, но образ Султана Джалалиддина всегда будет служить примером истинно сыновней любви, твердой воли и самоотверженности в надежной защите своей страны, беззаветного служения интересам Родины.
Искренне, от всей души поздравляю всех вас с сегодняшним историческим событием и с приближающимся праздником Независимости.
Желаю всем вам здоровья, мира и благополучия вашим семьям.
Пусть всегда процветают наша священная земля, наш народ, давшие миру таких бессмертных героев, как Джалалиддин Мангуберды!