Prezident Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi sessiyasida ishtirok etdi
Nukus shahrida 2022-yil 26-avgust kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining navbatdan tashqari o‘ttiz to‘rtinchi sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Uni Jo‘qorg‘i Kenges Raisining o‘rinbosari Atabek Davletov olib bordi. Sessiyaning kotibiyati saylanib, kun tartibi tasdiqlandi. Unga ko‘ra, ikkita tashkiliy masala ko‘rildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi Murat Kamalov betobligi sababli vakolat muddatini oldindan to‘xtatish bo‘yicha ariza bilan murojaat qilgan.
Bu masala ovozga qo‘yildi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Konstitutsiyasining 83-moddasiga muvofiq, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi Murat Kamalovning vakolat muddatini oldindan to‘xtatish va egallab turgan lavozimidan ozod etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Sessiyada Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisini saylash masalasi ham ko‘rib chiqildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq, bu lavozimga nomzod deputatlardan iborat Oqsoqollar kengashi tomonidan tavsiya etiladi. Shu bois Oqsoqollar kengashi tuzildi.
Kengash a’zolari maslahatlashib, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi lavozimiga Orinbayev Amanbay Tleubayevich nomzodini tavsiya etdi.
Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari o‘z so‘zida Prezident sifatida 6 yil davomida boshqa hududlarga nisbatan eng ko‘p, ya’ni 9 marta Qoraqalpog‘istonga kelib, bu yerdagi oqsoqollar, tadbirkorlar, yoshlar vakillari bilan ko‘p-ko‘p muloqot qilganini ta’kidladi.
Ushbu davrda Qoraqalpog‘istonni kompleks rivojlantirishga qaratilgan 31 ta farmon va qarorlar qabul qilindi. Hududda tadbirkorlik sub’ektlari soni 2 barobarga ortdi, qariyb 4,5 mingta investitsiya loyihalari ishga tushirildi.
Qoraqalpog‘istonda ichimlik suv ta’minoti 40 foizdan 68 foizga, maktabgacha ta’lim bilan qamrov darajasi 32 foizdan 76 foizga, aholi daromadlari jon boshiga 2 barobarga oshdi. 2017-2021-yillarda 26 ming 400 ta turar-joylar barpo etildi.
Ammo shuncha sa’y-harakatlarga, Qoraqalpog‘istonga ajratilayotgan katta-katta mablag‘larga qaramay, ichimlik suvi, ichki yo‘llar, elektr ta’minoti, ishsizlik, narx-navo kabi maslalarda muammolar saqlanib qolayotgani tanqid qilindi.
Davlatimiz rahbari nomzodni lavozimga tasdiqlashdan avval uning muammolarni hal qilish va hududni rivojlantirish bo‘yicha rejalarini eshitishni taklif qildi.
Nomzod Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlikni, agrar sohani va infratuzilmani rivojlantirish, sanoat loyihalarini ko‘paytirish, aholini ijtimoiy himoya qilish, ta’lim va yoshlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha takliflarini bayon etdi.
Prezidentimiz bu takliflarni ma’qullab, ularni amalga oshirish uchun faqat Qoraqalpog‘iston uchun foyda solig‘i, aylanma soliq, mol-mulk va yer solig‘i stavkalarini 2 barobar qisqartirishga ko‘rsatma berdi.
Paxta va g‘alla maydonlarini qisqartirib, har bir oilaga 2 gektardan yer ajratish, Nukus shahrida sanoat texnoparki va tumanlarda tadbirkorlik zonalari tashkil etish, yo‘llarni ta’mirlash, elektr, gaz va suv ta’minotini yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Amanbay Orinbayevning rahbarlik qobiliyati, vatanparvarligi va insoniy fazilatlarini hisobga olib, uning nomzodiga o‘z roziligini bildirdi.
- Sizning bittayu bitta vazifangiz - xalqni rozi qilish. Har bir tuman, qishloq va ovullarga kirib borib, aholiga munosib turmush sharoiti yaratish kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Jo‘qorg‘i Kenges deputatlari, jamoatchilik vakillari so‘zga chiqib, nomzodni qo‘llab-quvvatladi.
Sanoq komissiyasi tuzildi. Yashirin ovoz berish yo‘li bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi lavozimiga Amanbay Orinbayev saylandi.
- Mana, yuksak ishonch, katta umidlar bilan yangi Rais sayladik, - dedi Prezident. - Endi u adolat, sadoqat, mas’uliyat va tartib-intizomni o‘z faoliyatiga mezon qilib olishi kerak. Xalqimiz bag‘rikeng. Vatan yagona! Birlashsakkina oldimizga qo‘ygan ulkan-ulkan marralarga albatta yetamiz.
Shu bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi sessiyasi yakunlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus shahridagi Amudaryo mahallasini borib ko‘rdi.
Bu yerda 6 ming nafardan ziyod aholi yashaydi. 2 ta sanoat korxonasi, 20 dan ortiq savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalarida odamlar ish bilan band.
Yaqinda mahalladagi ichki yo‘llar, tabiiy gaz va elektr tarmoqlari ta’mirlandi. Yon-atrof obodonlashtirildi. Maktab va maktabgacha ta’lim muassasasi qiyofasi yangilanib, sharoitlari yaxshilandi.
Ushbu maktab hovlisida mahalla faollari, nuroniylar bilan samimiy suhbat bo‘ldi.
- Men Prezident sifatida boshqa hududlarga nisbatan eng ko‘p Qoraqalpog‘istonga kelibman. Birinchi qadamlarimizdan bildikki, pastga tushsak, birlashsak, harakat qilsak, o‘zgarish qilsa bo‘lar ekan. So‘nggi yillarda Qoraqalpog‘istonda katta yanilanish bo‘ldi. Ichimlik suvi ta’minoti yaxshilandi, maktabgacha ta’lim qamrovi oshdi. Ko‘plab uy-joylar qurildi. Bunday o‘zgarishlarni sizlarning mahallangizda ham ko‘rib, xursand bo‘ldim, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Nuroniylar iyulda yuz bergan voqealar katta xato bo‘lganini, ayrim yoshlar adashganini aytdilar. Asrlar davomida qoraqalpoq va o‘zbek bir tanu bir jon bo‘lib ketganlarini ta’kidlab, xalqimizga tinchlik-omonlik so‘rab duo qildilar.
- Albatta bu barchamizni qattiq tashvishga soldi. Bu hodisalar Qoraqalpog‘iston xalqining xohish-irodasi emasdi. Qoraqalpoq elining vijdoni pok. Xalqimiz «et bilan tirnoq». Ilohim, bunday ko‘ngilsizliklar boshqa bo‘lmasin, yurtimiz tinch, og‘zibirchiligimiz abadiy bo‘lsin, - dedi Prezident.

President Shavkat Mirziyoyev Participates in the Session of the Joqargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan
On August 26, 2022, the extraordinary thirty-fourth session of the Joqargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan was held in the city of Nukus.
The Deputy Chairman of the Joqargy Kenes Atabek Davletov opened the meeting. The session secretariat was elected and the meeting agenda was approved. The agenda comprised the two organizational issues.
The Chairman of the Joqargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan Murat Kamalov has submitted an application for early termination of his powers due to health problems.
This issue was brought to the vote, in accordance with Article 83 of the Constitution of the Republic of Karakalpakstan, the decision was made to early terminate the powers of the Chairman of the Joqargy Kenes Murat Kamalov and dismiss him from his office.
The issue of electing the Chairman of the Joqargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan was also discussed at the meeting. According to the legislation of the Republic of Karakalpakstan, a candidate for this position is recommended by the Council of Elders, consisting of deputies. In this regard, a Council of Elders was formed.
Having been consulted, the members of the council recommended the candidacy of Orynbaev Amanbay Tleubayevich for the post of Chairman of the Joqargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the session.
In his speech, the President has noted that he as the Leader of the country visited Karakalpakstan more than other regions, that is, 9 times, during which he often exchanged views with elders, entrepreneurs and youth.
During this period, 31 Decrees and Resolutions aimed at the comprehensive development of Karakalpakstan, were adopted. The number of business entities has doubled, about 4,5 thousand investment projects have been launched in the region.
In Karakalpakstan, the supply of potable water has increased from 40 to 68%, the coverage of preschool education – from 32 to 76%, per capita income has doubled. During the period of 2017-2021, 26 thousand 400 housing units were built.
«However, despite all the efforts and huge funds allocated to Karakalpakstan, there are still critical problems in such issues as potable water, internal roads, electricity, unemployment, prices», the President has noted.
The President proposed to listen to the candidate’s vision regarding the development of the region before considering the candidacy.
The candidate outlined the proposals for developing the entrepreneurship, the agricultural sector and infrastructure of Karakalpakstan, as well as increasing the number of industrial projects, social protection of the population, education and youth support.
The President approved these plans and instructed to reduce the tax rates on income, turnover, property and land tax to two times in Karakalpakstan to implement them.
The instructions were given to reduce the acreage for cotton and grain with the allocation of two hectares of land to each family, to establish an industrial technopark in Nukus and business areas in regions, construction of roads, improvement of electricity, gas and water supply.
President Shavkat Mirziyoyev agreed to the candidacy of Amanbay Orynbayev taking into account his leadership skills, patriotism and personal qualities.
«Your only task is to satisfy the people. It is necessary to visit every district, village and aul, to create the decent conditions for the population», the President said.
The Deputies of Joqargy Kenes and members of the public spoke in support of the candidate.
An Accounting Commission was formed. By secret ballot, Amanbay Orynbayev was unanimously elected as the Chairman of the Joqargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
«Having shown high confidence, with great hopes for the future, we have elected a new Chairman», the President said. «Now, justice, loyalty, responsibility, order and discipline should be the basis of his activities. Our people are generous. The Motherland is united! Only by uniting we will definitely reach the high milestones».
The session of the Joqargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan has come to an end.
President Shavkat Mirziyoyev visited the Amudaryo makhalla (local neighborhood community area) in Nukus.
More than 6 thousand people live here. The residents work in two industrial enterprises, and in more than 20 trade and service facilities.
The internal roads, gas pipelines and electricity networks have been repaired in the makhalla recently. The territory of the makhalla has been landscaped. The facades of the school and preschool education institutions have been renovated, as well as the conditions thereof have been improved.
A sincere conversation took place with the local leaders and elders in the school yard of the makhalla.
«It turns out that I visited Karakalpakstan most often, compared to other regions. We have learned that if we descend down, if we act together, we can achieve changes. The great transformations have taken place in Karakalpakstan in recent years. The supply of potable water has been improved. The coverage of preschool education has increased. A great number of houses were built. I am very glad to see that such changes have taken place in your makhalla», Shavkat Mirziyoyev has said.
The elders has said that the July events were a big mistake, some young people lost their way. Having noted, the Karakalpaks and Uzbeks have closely connected with strong ties for centuries, as well as the elders made dua with the wishes of peace and tranquility to our people.
«Certainly, we all took these events with great concern. They did not happen by the will of Karakalpakstan people. The Karakalpaks have a clear conscience. Our people are united. May there be no more such troubles. May there always be peace in our country, and may our unity be eternal», the President said.
Thereupon, the visit of the President to Karakalpakstan has come to an end and he returned to Tashkent.