O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari ikki tomonlama va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar
2022-yil 22-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Ikki tomonlama strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash, bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarni hisobga olib mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yil sentabr oyi o‘rtasida Samarqand shahrida o‘tkaziladigan Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishi doirasidagi uchrashuvlarga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda qo‘shma loyiha va dasturlarni ilgari surishning amaliy jihatlarini muhokama qildilar.
Hukumatlar va idoralar darajasidagi faol aloqalar va almashinuvlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Ikki mamlakat yetakchilari O‘zbekiston va Rossiya hududlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishni qo‘llab-quvvatladilar. Shu munosabat bilan joriy yilning kuzida mamlakatimizda Hududlararo forumning o‘tkazilishiga muhim ahamiyat berilmoqda.

Лидеры Узбекистана и России обсудили актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки
22 августа 2022 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Были рассмотрены наиболее актуальные вопросы укрепления двусторонних отношений стратегического партнерства и союзничества, развития регионального взаимодействия в свете предстоящих мероприятий на высшем уровне.
Особое внимание уделено подготовке и проведению встреч в рамках программы очередного заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, которое пройдет в середине сентября этого года в городе Самарканде.
Кроме того, Президенты Узбекистана и России обсудили практические аспекты продвижения совместных проектов и программ, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Отмечена важность продолжения активных контактов и обменов на уровне правительств и ведомств.
Лидеры двух стран также поддержали расширение взаимовыгодного сотрудничества между регионами Узбекистана и России. В этой связи придается важное значение проведению Межрегионального форума этой осенью в нашей стране.