Shavkat Mirziyoyev Ka’batullohni ziyorat qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Saudiya Arabistoniga tashrifi chog‘ida muqaddas Makka shahrida ham bo‘lib, umra amallarini bajardi.
Davlatimiz rahbari dinimiz arkonlariga muvofiq ehromga kirib, namoz o‘qidi, talbiya aytib, Masjidul Haramga bordi.
Ma’lumki, Ka’batullohning ichiga kirish musulmonlar orzu qiladigan ulug‘ sharafdir. Prezidentimiz ana shunday sharafga muyassar bo‘lib, Ka’batullohning ichida namoz o‘qidi.
So‘ng, Baytulloh atrofida yetti bor tavof, Safo va Marva tepaliklari orasida yettita sa’y qilindi.
Mamlakatimiz delegatsiyasi a’zolari, ulamo va ziyolilar bilan birgalikda yurtimizga tinchlik va taraqqiyot, xalqimizga salomatlik va farovonlik tilab duolar o‘qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Saudiya Arabistoniga davlat tashrifi yakunlandi.
Mamlakatimiz rahbari 17-avgust kuni Valiahd shahzoda Muhammad bin Salmon Ol Saud bilan muzokara o‘tkazdi. Uning natijalari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi bilan Podshohligi o‘rtasida keng qamrovli sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish to‘g‘risida Qo‘shma bayonot, shuningdek, energetika, bojxona, fuqaro aviatsiyasi, turizm, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, mehnat munosabatlari sohalarida 15 ta hujjat qabul qilindi.
18-avgust kuni Islom hamkorlik tashkiloti hamda Islom taraqqiyot banki rahbarlari, saudiyalik ishbilarmonlar bilan uchrashuvlar o‘tkazildi.

Шавкат Мирзиёев посетил священную Каабу
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе визита в Саудовскую Аравию посетил священный город Мекку и совершил обряды Умры.
В соответствии с арканами ислама глава нашего государства облачился в особое одеяние ихрам, прочитал намаз, произнес молитву тальбия и вошел в Мечеть Аль-Харам.
Президенту нашей страны была оказана великая честь войти в священную Каабу, о чем мечтает каждый мусульманин. Внутри святыни он прочитал намаз.
Затем глава государства семь раз совершил обряд таваф, то есть обход вокруг Каабы, а также семь хождений между холмами Сафа и Марва.
Вместе с членами делегации Узбекистана и улемами прочитаны дуа с просьбой о мире и процветании нашей стране, счастье и благополучии нашему народу.
Государственный визит Президента Республики Узбекистан в Саудовскую Аравию завершился.
Лидер нашей страны 17 августа провел переговоры с Наследным принцем Мухаммадом бин Салманом Аль Саудом. По их итогам были приняты Совместное заявление о дальнейшем расширении отношений полномасштабного партнерства и 15 документов о сотрудничестве в области энергетики, таможенного дела, гражданской авиации, туризма, сельского хозяйства, здравоохранения, трудовых отношений.
18 августа состоялись встречи с руководителями Организации исламского сотрудничества и Исламского банка развития, представителями саудовских деловых кругов.
Особо значимым событием визита стало посещение Мекки и Медины.
Президент Шавкат Мирзиёев в ночь на 19 августа отбыл из Джидды в Ташкент.
Завершив двухдневный государственный визит в Саудовскую Аравию, Президент Шавкат Мирзиёев вернулся в Ташкент.