Islom taraqqiyot banki bilan hamkorlikni kengaytirish yo‘llari ko‘rib chiqildi
Davlatimiz rahbari ITB prezidentini Toshkent shahrida Bank Boshqaruvchilar kengashining 46-yillik yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan yana bir bor tabrikladi.
Prezidentimiz ITB bilan sheriklik jadal rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan ta’kidlab, Bankning O‘zbekistondagi keng ko‘lamli islohotlar dasturini amalga oshirishdagi strategik rolini alohida qayd etdi.
Bugungi kunda ITB bilan birgalikda uy-joy kommunal infratuzilmani modernizatsiya qilish, qishloqlarni, sog‘liqni saqlash, ta’lim, suv xo‘jaligi, tadbirkorlik va boshqa sohalarni rivojlantirish bo‘yicha umumiy qiymati 1,2 milliard dollarlik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Muzokaralar chog‘ida hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Joriy yil yakunigacha Bank tomonidan 1,6 milliard dollarlik o‘ta muhim loyiha va dasturlarni moliyalashtirishni ma’qullash nazarda tutilgan alohida dastur qabul qilindi. Ta’kidlanganidek, bu ITB bilan munosabatlarni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqish va 2022-2023-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik bo‘yicha mamlakat dasturini qabul qilish sari muhim qadam bo‘ladi.
Bankning Toshkentdagi to‘laqonli vakolatxonasini tez fursatda tashkil etish, yangi moliyalashtirish vositalarini joriy qilish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekistonning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish jamg‘armasi kambag‘allikni qisqartirish, aholi farovonligini oshirish, tadbirkorlikni, ayniqsa, ayollar va yoshlar biznesini rivojlantirish borasidagi vazifalar yechimiga muhim hissa qo‘shishiga ishonch bildirildi.
Transport infratuzilmasi bo‘yicha mintaqaviy loyihalarni, Orolbo‘yida ekologik dasturlarni amalga oshirish borasidagi hamkorlik, shuningdek, IHTning alohida trast fondi ko‘magida Afg‘onistonga gumanitar yordam ko‘rsatish va uni ijtimoiy-iqtisodiy tiklash masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Bank boshchiligidagi islom olamining yetakchi moliyaviy institutlarini o‘z ichiga olgan Arab muvofiqlashtirish guruhining navbatdagi yig‘ilishini Toshkent shahrida o‘tkazish muddatlarini ko‘rib chiqish yuzasidan kelishuvga erishildi.

The Ways to Expand Cooperation with the Islamic Development Bank Considered
On August 18, 2022, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the President of the Islamic Development Bank (IDB) as part of a state visit to Saudi Arabia Muhammad bin Sulayman Al Jassir.
The President has once again congratulated the IDB President on the successful holding of the 46th Annual Meeting of the Bank’s Board of Governors in Tashkent last September.
The President of Uzbekistan expressed satisfaction with the dynamic development of partnerships with the IDB, emphasizing the strategic role of the Bank in promoting the program of large-scale reforms in Uzbekistan.
Currently, the projects for the modernization of housing and communal infrastructure, rural development, healthcare, education, water management, entrepreneurship and others are being implemented in our country together with the IDB for a total of $1,2 billion.
During the negotiations, the issues of further expansion of cooperation were discussed. A separate program has been adopted, which provides for the Bank's approval by the end of the year of financing of the most important projects and programs in the amount of 1,6 billion dollars. As noted, this will be an important step towards bringing relations with the IDB to a qualitatively new level and adopting a country cooperation program for 2023-2026.
The importance of the earliest organization of the activities of a full-fledged representative office of the Bank in Tashkent, the introduction of new financing instruments was noted.
The confidence was expressed that the Fund for the Expansion of Economic Opportunities of Uzbekistan will be able to make an important contribution to solving the tasks of reducing poverty, improving the welfare of the population, and developing entrepreneurship, especially among women and the youth.
There was an exchange of views on the cooperation in implementing the important regional transport infrastructure projects, environmental programs in the Aral Sea region, as well as the provision of humanitarian assistance to Afghanistan and its socio-economic recovery with the support of a separate IDB trust fund.
An agreement was reached to consider the dates for holding the next meeting of the Arab Coordination Group, headed by the Bank and including the leading financial institutions of the Islamic world in Tashkent.