Qo‘shni davlatlar bilan sheriklikdagi yangi loyihalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 8-avgust kuni Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlikni kengaytirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizning Markaziy Osiyo davlatlari bilan do‘stona va o‘zaro manfaatli aloqalari izchil rivojlanib bormoqda. So‘nggi besh yilda ular bilan tashqi savdo hajmi 2,5 barobarga ko‘payib, 6 milliard dollardan oshgan. Yurtimizda qo‘shni davlatlar kapitali ishtirokida 1 ming 700 ta qo‘shma korxona ochilgan.
Yig‘ilishda Markaziy Osiyo davlatlari bilan iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga oid yangi loyiha va takliflar ko‘rib chiqildi.

President chairs a meeting on new cooperation projects with neighboring countries
On August 8, 2022, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on enhancing cooperation with Central Asian countries.
Partnership with Central Asian states is developing dynamically. Over the past five years, the volume of Uzbekistan’s trade with them has increased 2.5 times and exceeded $6 billion. In Uzbekistan, 1.7 thousand companies have been opened with the participation of capital from neighboring countries.
New projects and proposals for enhancing economic cooperation with Central Asian countries were discussed at the meeting.
The issue of developing and maintaining a national rating of investment attractiveness of regions for further development of small and medium-sized businesses in the country was considered.