O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norovning “O‘zbekiston – Ozarbayjon – Turkiya” muloqoti birinchi yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha brifingdagi nutqi
Toshkent, 2022 yil 2-avgust
Hurmatli ommaviy axborot vositalari vakillari!
“O‘zbekiston – Ozarbayjon - Turkiya" uch tomonlama muloqotining birinchi uchrashuvini muvaffaqiyatli yakunlandi.
Ozarbayjonlik hamkasblarimizga ushbu hamkorlik formatini ta’sis etish tashabbusi va turkiyalik sheriklarimizga uni qo‘llab - quvvatlagani uchun minnatdorlik bildiramiz.
Madaniy-tarixiy yaqinlik, umumiy milliy urf-odatlar, an’analar, til, madaniyat va dinga asoslangan ko‘p asrlik aloqalar qadim zamonlardan beri mamlakatlarimizni bog‘lab kelgan.
Davlatlarimiz rahbarlarining siyosiy irodasi va belgilab bergan siyosati samarasi o‘laroq O‘zbekistonning Ozarbayjon va Turkiya bilan munosabatlari bugungi kunda hamkorlik tarixdagi eng yuqori darajadaga ko‘tarildi.
Turkiya Prezidenti Rejjep Tayyip Erdog‘anning joriy yil 2022-yil mart oyidagi mamlakatimizga rasmiy tashrifi va Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning iyun oyida O‘zbekistonga davlat tashrifi strategik hamkorligimizning yangi bosqichini boshlab, barcha yo‘nalishlarda ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlashga kuchli turtki berdi, o‘zaro ishonch, hurmat va qo‘llab-quvvatlash tamoyillariga asoslangan munosabatlarni yanada mustahkamladi.
Bugungi uchrashuv yuqori darajadagi muzokaralarning mantiqiy davomi hamda va uchta strategik va ma’naviy jihatdan yaqin sherik davlatlar uchun mutlaqo yangi hamkorlik shaklidir. Tadbir mintaqaviy va xalqaro siyosatning dolzarb masalalarini har tomonlama muhokama qilish uchun noyob imkoniyat yaratadi.
Bugun biz transport aloqalari va axborot-kommunikatsiya infratuzilmalarini rivojlantirish orqali o‘zaro bog‘liqlikni yanada mustahkamlash muhimligini ta’kidlab, har bir mamlakatning suvereniteti, hududiy yaxlitligi va xalqaro miqyosda tan olingan chegaralarning daxlsizligini qat’iy va so‘zsiz qo‘llab-quvvatlashini tasdiqladik.
O‘zbekiston, Ozarbayjon va Turkiya a’zo bo‘lgan xalqaro tashkilotlar doirasidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishni davom ettirishga tayyorligimizni bildirdik.
Hamkasblarimiz bilan joriy yil noyabr oyida O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan Turkiy davlatlar tashkilotining birinchi sammitiga tayyorgarlik jarayonini muhokama qildik.
Turkiy davlatlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun mustahkam poydevor yaratishga qaratilgan ushbu tadbirning yuqori samaradorligini ta’minlash bo‘yicha kelishib olindi.
Xalqaro hamjamiyatning Afg‘onistonni tinch yo‘l bilan tiklash borasidagi sa’y-harakatlarini BMTning markaziy muvofiqlashtiruvchi o‘rniga amal qilgan holda butun afg‘on xalqi manfaati yo‘lida davom ettirish muhimligini e’tirof etdik.
Ushbu fikrni yaqinda Toshkentda bo‘lib o‘tgan “Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy rivojlanish” xalqaro konferentsiyasining barcha ishtirokchilari ham bildirdilar.
Iqtisodiyot, savdo-sotiq, investitsiya, transport, shu jumladan, transport va tranzit kommunikatsiyalarining barcha turlaridagi hamkorlik salohiyatini to‘liq amalga oshirish uchun birgalikda harakat qilishga tayyormiz.
Delegatsiyalar sanoat kooperatsiyasi, raqamli iqtisodiyot va savdo-sotiq sohasidagi amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishga kelishib oldilar.
Shu maqsadda Boku–Tbilisi–Axalkalaki–Kars temir yo‘lining barcha imkoniyatlaridan, shu jumladan Turkiya va Ozarbayjonning xalqaro portlaridan, shuningdek, “Shimol-Janub” va “Sharq-G‘arb” xalqaro transport yo‘laklaridan keng foydalanish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, tomonlar O‘zbekistonning “Termiz – Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar” strategik temir yo‘l liniyasini qurish tashabbusining muhimligini ta’kidlab, “O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy” temir yo‘l qurilishi loyihasini qo‘llab-quvvatlashini bildirmoqdalar.
Umuman olganda, Toshkentda O‘zbekiston, Ozarbayjon va Turkiya tashqi ishlar, iqtisodiyot va transport vazirlari o‘rtasida o‘tkazilgan birinchi uchrashuv birgalikdagi faoliyatni davom ettirish va mamlakatlarimizning barqaror rivojlanishini ta’minlash bo‘yicha amaliy natijalarga erishishga qaratilgan intilishlarimizni tasdiqladi.
Tadbir yakunida muhim hujjat – Toshkent deklaratsiyasini imzoladik, unda yaqin kelajakda asosiy ustuvorliklar belgilab berildi.
Ishonchim komilki, ushbu muloqot shaklidagi keyingi uchrashuvlarimiz samarali bo‘ladi, do‘stona mamlakatlarimiz va qardosh xalqlarimizning yanada yaqinlashuviga hissa qo‘shadi.

Statement for the Press of the Acting Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Vladimir Norov
Tashkent, August 2, 2022
Distinguished representatives of the mass media!
We have just successfully concluded the first trilateral format meeting “Uzbekistan-Azerbaijan-Türkiye”.
We commend our Azerbaijani colleagues for the initiative to create such a format of cooperation, and our Turkiye partners for supporting this.
The cultural and historical closeness, the centuries-old ties, founded on common national traditions, customs, language, culture and religion bind together our countries.
Due to the political will of the Presidents, and the course set by the heads of our states, today Uzbekistan’s relations with Azerbaijan and Türkiye are at their highest level in the history of cooperation.
The official visit of Türkiye’s President, Recep Tayyip Erdogan, in March of this year, and the state visit of Azerbaijan's President, Ilham Aliyev, in June of this year to Uzbekistan, have ushered in a new era of strategic partnership, providing a powerful momentum for expanding bilateral ties in all areas and consolidating relations founded on mutual trust, respect, and support.
Today’s meeting is the logical continuation of the high-level talks and a completely new cooperation format for the three strategic and spiritually close states-partners, which provides a unique opportunity for the comprehensive discussion of the topical issues in regional and international politics.
Today, emphasizing the importance of further consolidating interconnectedness, including through the development of transport links and information and communication infrastructures, we have reaffirmed each state's strong and unconditional support for sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders.
The willingness has been expressed to continue the coordination of efforts within the international institutions, of which Uzbekistan, Azerbaijan and Türkiye are members.
We have discussed with colleagues the preparation for the First Summit of the Organization of Turkic States, which shall be held in November this year, in Uzbekistan.
An agreement has been reached to jointly ensure the high efficiency of this event, which shall establish a solid foundation for further enhancing the practical cooperation between the Turkic Speaking States.
We have agreed on the importance of continuing the efforts of the international community for the peaceful recovery of Afghanistan, creating inclusive government with the central coordinating role of the UN, in the interests of all the Afghan people.
Such position was expressed by all participants of the International Conference “Afghanistan: Security and Economic Development”, which just recently has been successfully completed in Tashkent.
We are committed to working together in order to realize the potential of cooperation in economy, trade, investments, tourism and transport, including all sorts of transport and transit communications.
Delegations have agreed to deepen the practical interaction in industrial cooperation, digital economics and trade.
For this purpose, it is planned to actively use all possibilities of the Baku–Tbilisi – Akhalkalaki – Kars railway, including the international ports of Türkiye and Azerbaijan, as well as the international transport corridors “North-South” and “East-West”.
The same time the Parties emphasize the importance of Uzbekistan’s initiative on construction of the strategic railway line “Termez – Mazari-Sharif-Kabul-Peshawar” and express support to the “Uzbekistan-Kyrgyzstan-China” railway construction project.
In general, the first meeting in Tashkent between the Ministers of Foreign Affairs, Economy and Transport of our countries has confirmed the importance of working together and focusing on achieving practical results to ensure the sustainable development of our countries.
As an outcome, we have signed an important document - the Tashkent Declaration, which defines the main priorities for the near future.
Our subsequent meetings in this format shall be more fruitful and contribute to the even greater rapprochement between our friendly countries.