O‘zbekiston va Turkiya tashqi ishlar vazirlarining uchrashuvi haqida
2022-yil 2-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov “O‘zbekiston-Ozarbayjon-Turkiya” muloqot formatining birinchi yig‘ilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavushog‘lu bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida qayd etilganidek, zamonaviy bosqichda O‘zbekiston-Turkiya munosabatlari ikki mamlakat rahbarlarining qat’iyati va ishonchli muloqoti tufayli yuksak o‘sish sur’atini namoyon etib, yangi amaliy mazmun bilan boyib bormoqda.
O‘zaro savdo hajmini oshirish, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirish, madaniy-gumanitar va turizm almashinuvlarini kengaytirish yuzasidan oliy darajada erilishilgan kelishuvlar ijrosiga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va Turkiyaning xalqaro institutlar doirasidagi hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdorligi ta’kidlandi.
Dunyodagi va mintadagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi. Turkiya delegatsiyasi Toshkent shahrida Afg‘oniston bo‘yicha bo‘lib o‘tgan konferensiya natijalarini yuqori baholadi. Afg‘oniston yo‘nalishidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishni davom ettirish va bu mamlakatga gumanitar yordam ko‘rsatishga ikki tomon ham tayyorligi e’tirof etildi.
M.Chavushog‘lu Toshkent shahrida tashqi siyosat, savdo, iqtisodiyot va transport masalalari uchun mas’ul bo‘lgan vazirliklar rahbarlari ishtirokida “O‘zbekiston – Ozarbayjon – Turkiya” muloqotining birinchi yig‘ilishini o‘tkazish muhim ahamkyatga egaligini ta’kidladi.
Ikki va ko‘p tomonlama darajada rejalashtirilgan tadbirlar, shu jumladan, Samarqanddagi Turkiy davlatlar tashkiloti sammitiga tayyorgarlikning tashkiliy jihatlari ko‘rib chiqildi.

Meeting of Foreign Ministers of Uzbekistan and Türkiye
On August 2, 2022, Acting Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Vladimir Norov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu, who arrived in Uzbekistan to attend the First Meeting of “Uzbekistan – Azerbaijan – Türkiye” Dialogue Format, in Tashkent.
According to Uzbekistan MFA, it was stressed that at the present stage, Uzbekistan – Türkiye relations demonstrate exceptionally high growth dynamics, enriched with new practical content thanks to the determination and trusting dialogue of the leaders of the two countries.
The main attention was paid to the implementation of agreements at the highest level, including increasing the volume of mutual trade, the implementation of investment projects in various sectors of the economy, the expansion of cultural-humanitarian and tourist exchanges.
The parties exchanged views on the international and regional situation. The Turkish delegation highly appreciated the results of the Tashkent Conference on Afghanistan. The readiness of the parties to continue coordinating efforts in the Afghan direction and providing humanitarian assistance to this country was emphasized.
Mevlüt Çavuşoğlu noted the importance of holding the First Meeting of “Uzbekistan – Azerbaijan – Türkiye” Dialogue Format in Tashkent with the participation of the heads of ministries of the three countries responsible for foreign policy, trade, economy and transport issues.
The organizational aspects of the planned events at the bilateral and multilateral levels, including the upcoming Summit of the Organization of Turkic States in Samarkand, were considered.