O‘zbekiston va Turkiya tashqi ishlar vazirlarining uchrashuvi haqida
2022-yil 2-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov “O‘zbekiston-Ozarbayjon-Turkiya” muloqot formatining birinchi yig‘ilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavushog‘lu bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida qayd etilganidek, zamonaviy bosqichda O‘zbekiston-Turkiya munosabatlari ikki mamlakat rahbarlarining qat’iyati va ishonchli muloqoti tufayli yuksak o‘sish sur’atini namoyon etib, yangi amaliy mazmun bilan boyib bormoqda.
O‘zaro savdo hajmini oshirish, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirish, madaniy-gumanitar va turizm almashinuvlarini kengaytirish yuzasidan oliy darajada erilishilgan kelishuvlar ijrosiga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va Turkiyaning xalqaro institutlar doirasidagi hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdorligi ta’kidlandi.
Dunyodagi va mintadagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi. Turkiya delegatsiyasi Toshkent shahrida Afg‘oniston bo‘yicha bo‘lib o‘tgan konferensiya natijalarini yuqori baholadi. Afg‘oniston yo‘nalishidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishni davom ettirish va bu mamlakatga gumanitar yordam ko‘rsatishga ikki tomon ham tayyorligi e’tirof etildi.
M.Chavushog‘lu Toshkent shahrida tashqi siyosat, savdo, iqtisodiyot va transport masalalari uchun mas’ul bo‘lgan vazirliklar rahbarlari ishtirokida “O‘zbekiston – Ozarbayjon – Turkiya” muloqotining birinchi yig‘ilishini o‘tkazish muhim ahamkyatga egaligini ta’kidladi.
Ikki va ko‘p tomonlama darajada rejalashtirilgan tadbirlar, shu jumladan, Samarqanddagi Turkiy davlatlar tashkiloti sammitiga tayyorgarlikning tashkiliy jihatlari ko‘rib chiqildi.

О встрече глав МИД Узбекистана и Турции
2 августа 2022 года состоялась встреча и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимира Норова с министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу, прибывшим в нашу страну для участия в первом заседании диалогового формата «Узбекистан – Азербайджан – Турция» в г.Ташкенте.
Отмечалось, что на современном этапе узбекско-турецкие отношения демонстрируют исключительную высокую динамику роста, обогащаясь новым практическим содержанием, благодаря решимости и доверительному диалогу лидеров двух стран.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей на высшем уровне, в том числе по наращиванию объемов взаимной торговли, осуществлению инвестиционных проектов в различных отраслях экономики, расширению культурно-гуманитарных и туристских обменов.
Сообщено о готовности Узбекистана и Турции поддерживать взаимодействие в рамках международных институтов.
Состоялся обмен мнениями по международной и региональной обстановке. Турецкая делегация высоко оценила итоги состоявшейся в г.Ташкенте конференции по Афганистану. Подчеркнута готовность сторон к продолжению координации усилий на афганском направлении и оказания гуманитарной помощи этой стране.
М.Чавушоглу отметил значимость проведения в г.Ташкенте первого заседания диалогового формата «Узбекистан – Азербайджан – Турция» с участием руководителей министерств трех стран, ответственных за вопросы внешней политики, торговли, экономики и транспорта.
Рассмотрены организационные аспекты запланированных мероприятий на двустороннем и многостороннем уровнях, в том числе саммита Организации тюркских государств в г.Самарканде.