O`zbekiston xalqiga bayram tabrigi
Avvalo, Sizlarni, butun O‘zbekiston xalqini 30 iyul – Xalqlar do‘stligi kuni bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Ko‘pmillatli xalqimizning mustaqillik yillarida erishgan eng katta boyliklaridan biri – “O‘zbekiston – umumiy uyimiz” degan shior ostida mamlakatimizda millatlararo do‘stlik va ahillikni saqlay olganimiz hisoblanadi, desak, adashmagan bo‘lamiz.
Bizning barcha yutuqlarimiz – u xoh tashqi yoki ichki siyosatda bo‘ladimi, xoh iqtisodiy yoki madaniy-gumanitar sohalarda bo‘ladimi – qo‘lga kiritayotgan muvaffaqiyatlarimiz zamirida jamiyatimizdagi osoyishtalik va totuvlik hal qiluvchi omil bo‘lib xizmat qilmoqda.
Xalqimizda “Tinch elning bog‘i gullar”, degan hikmat bejiz aytilmagan. Mana shu tinchlik bor ekan – taraqqiyot mavjud. Mana shu totuvlik bor ekan – kelajagimiz ham, albatta, yorug‘ bo‘ladi.
Barchamiz guvoh bo‘lib turibmiz, hozirgi globallashuv davrida jahonda murosasiz raqobat, qurolli to‘qnashuvlar, mafkuraviy nizolar, aholi, ayniqsa, yoshlarning qalbi va ongini egallash uchun kurashlar, terrorizm, ekstremizm, separatizm, odam savdosi kabi tahdidlar ayovsiz tus olmoqda.
Iqtisodiy inqiroz, ayniqsa, koronavirus pandemiyasi natijasida turli xavf-xatarlar tobora kuchayib, insonlar o‘rtasida o‘zaro hurmat, do‘stlik, rahm-shafqat, mehr-oqibat kabi muqaddas qadriyatlarga rahna solayotgani, tabiiyki, barchamizni tashvishga soladi.
Mana shunday murakkab zamonda doimo ogoh va hushyor bo‘lib yashash, bebaho boyligimiz bo‘lmish barqarorlikni saqlash, jamiyatimizda ko‘pmillatli katta yagona oila tuyg‘usini kuchaytirish qanchalik muhim va dolzarb ahamiyat kasb etib borayotganiga hammamiz guvohmiz.
Shu ma’noda, bu yil jonajon O‘zbekistonimizda ikkinchi bor nishonlanayotgan Xalqlar do‘stligi kuni yaxshi an’anaga aylanib, el-yurtimiz o‘rtasida hamjihatlik, o‘zaro totuvlikni ta’minlash va do‘stlik aloqalarini rivojlantirishda beqiyos o‘rin tutadi, deb ishonamiz.
Bugungi kunda saxovatli zaminimizda 130 dan ortiq millat va elat hamda 16 ta diniy konfessiya vakillari ahil-inoq yashab kelmoqda, ta’lim 7 tilda – o‘zbek, qoraqalpoq, rus, tojik, qozoq, qirg‘iz va turkman tillarida olib borilmoqda. E’tiborli jihati, qardosh tilli maktablarda o‘qiyotgan farzandlarimiz davlat hisobidan darslik va badiiy adabiyotlar bilan to‘liq ta’minlanmoqda.
Inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan tub islohotlarimiz, xususan, Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida jamiyatimizda millatlararo totuvlik va dinlararo bag‘rikenglik muhitini mustahkamlash vazifasi ustuvor maqsad sifatida belgilangan.
Barcha hududlarimizda “Do‘stlik uylari” tashkil etilib, ularning faoliyati har tomonlama qo‘llab-quvvatlanmoqda. Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondi ushbu xayrli rejalar uchun zarur mablag‘larni yo‘naltirmoqda, turli subsidiya va grantlar ajratilmoqda.
Milliy madaniy markazlarning moddiy-texnik bazasi yaxshilanib, ularga davlat tomonidan zamonaviy texnik uskunalar, mebel jihozlari, milliy liboslar taqdim etilmoqda.
Markaziy Osiyodagi qo‘shni mamlakatlar bilan do‘stona aloqalar qayta tiklanib, azaliy rishtalarning mustahkamlanishi xalqimizning xohish-istaklari, orzularini o‘zida ifoda etmoqda.
Biz yagona Vatan tuyg‘usini asrab-avaylash, yosh avlodni mana shu ruhda kamol toptirish borasida samarali faoliyat olib borayotgan Nodira Djanibekova, Nurgul Bazarbayeva, Qaldibek Seydanov, Feruza Xaldarova, Guldana Avezdurdiyeva, Firdousi Guseynov, Sergey Mironov, Zinoviy Novitskiy, Umar Salmanov, Galina Shin, Tamara Akilova, Minsilu Kuliyeva, Lekim Ibragimov, Vera Babitskaya va boshqa turli millat vakillari nomlarini hurmat va ehtirom bilan tilga olamiz.
Bu yil ham yurtimiz ravnaqi va xalqimiz farovonligi yo‘lida fidokorona mehnat qilib kelayotgan bir guruh vatandoshlarimiz yuksak unvon, orden va medallar bilan taqdirlandilar.
Fursatdan foydalanib, mukofotlangan yurtdoshlarimizni o‘z nomimdan, butun xalqimiz nomidan tabriklab, ularga sihat-salomatlik, cheksiz kuch-g‘ayrat, oilaviy baxt va saodat tilayman.
Bu yilgi bayramda ham sizlarni qiziqarli ko‘rgazmalar, muloqotlar, ijodiy festivallar, konsertlar, forumlar, anjumanlar, do‘stlar diydori kutmoqda. Bularning barchasi mamlakatimizda asrlar davomida shakllangan millat va elatlar o‘rtasidagi do‘stlik va qardoshlik, o‘zaro mehr-oqibat, tinchlik va barqarorlik muhitini yanada mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonaman.
Barchamiz uchun Vatan bitta. Biz – O‘zbekiston degan jannatmakon yurtning farzandlarimiz. Bizning – shu tabarruk zaminda yashayotgan har bir millat vakillarining o‘tmishimiz ham, bugungi taqdirimiz va kelajagimiz ham bir. Bizni ulug‘ va mushtarak maqsad birlashtiradi. U ham bo‘lsa, yurtimiz tinchligi, Vatanimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligidir.
Mana shu ezgu niyat yo‘lida halol mehnat qilayotgan har bir yurtdoshimiz O‘zbekistonda o‘zining baxtu saodatini albatta topadi. Buning uchun davlatimiz, jamiyatimiz bor kuch va imkoniyatlarini safarbar etadi.

Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь народ Узбекистана с Днем дружбы народов, отмечаемый 30 июля.
Поистине, сохранение в стране межнационального согласия и дружбы на основе благородного принципа «Узбекистан – наш общий дом» является самым большим богатством и достижением нашего многонационального народа в годы независимости.
Царящие в обществе мир и согласие служат основой и решающим фактором всех наших успехов, как во внешней и внутренней политике, так и в экономической и культурно-гуманитарной сферах.
В народе говорят: «В мирной стране и сады цветут». Там, где есть мир, есть и развитие. Там, где царит согласие, благополучным будет и будущее народа.
Сегодня все мы являемся свидетелями того, что в нынешнюю эпоху глобализации все более острый характер приобретают такие вызовы, как жесткая конкуренция, вооруженные конфликты, борьба за сознание и умы людей, в первую очередь молодежи, терроризм, экстремизм, сепаратизм, торговля людьми.
Безусловно, всех нас не могут не беспокоить усиливающиеся из-за экономического кризиса и особенно пандемии вызовы, представляющие угрозу таким священным ценностям, как взаимоуважение, дружба, доброта и милосердие.
Мы хорошо осознаем, насколько важно в такое непростое время постоянно быть бдительными, внимательными, как бесценное достояние беречь стабильность, еще более укреплять в обществе дух большой и единой многонациональной семьи.
Убежден, что День дружбы народов, который мы отмечаем в родном Узбекистане уже второй раз, став доброй традицией, займет важное место в обеспечении среди нашего народа согласия, взаимопонимания и сплоченности.
Как известно, в настоящее время на нашей благодатной земле бок о бок живут представители более 130 наций и народностей, 16 религиозных конфессий, в образовательных учреждениях обучение ведется на 7 языках – узбекском, каракалпакском, русском, таджикском, казахском, кыргызском и туркменском. Примечательно, что государство полностью обеспечивает школьников учебниками и художественной литературой на их родном языке.
Утверждение в обществе атмосферы межнационального согласия и религиозной толерантности определено в качестве приоритетной цели коренных реформ, предусмотренных Стратегией развития Нового Узбекистана и направленных на обеспечение защиты чести и достоинства, прав, свобод и интересов человека.
Во всех регионах созданы «Дома дружбы», их деятельность всесторонне поддерживается. На эти цели Общественный фонд при Олий Мажлисе направляет необходимые средства в виде субсидий и грантов.
Улучшена материально-техническая база национальных культурных центров, государство оказывает им всестороннюю поддержку.
Отражением воли и чаяний нашего народа явилось восстановление и укрепление многовековых уз дружбы с соседними странами в Центральной Азии.
Сегодня мы с почтением называем имена наших соотечественников, которые эффективно трудятся ради сохранения и укрепления духа единства Родины, воспитания на этой основе молодого поколения, таких как Нодира Джанибекова, Нургул Базарбаева, Калдибек Сейданов, Феруза Халдарова, Гулдана Авездурдиева, Фирдуси Гусейнов, Сергей Миронов, Зиновий Новицкий, Умар Салманов, Галина Шин, Тамара Акилова, Минсилу Кулиева, Леким Ибрагимов, Вера Бабицкая и многих других.
И в этом году группа наших соотечественников, самоотверженным трудом вносящих большой вклад в развитие страны и повышение благосостояния народа, удостоена высоких званий, орденов и медалей.
Пользуясь случаем, от себя лично и от имени всего нашего народа поздравляю их с высокими наградами Родины, желаю здоровья, неиссякаемой энергии и семейного благополучия.
В этот праздничный день всех вас ждут интересные мероприятия – выставки, творческие фестивали, концерты, форумы, конференции, встречи с друзьями. Убежден, все это послужит дальнейшему укреплению межнациональной дружбы и братства, которые столетиями формировались в нашей стране, атмосферы взаимного уважения, мира и стабильности.
У всех нас одна Родина. Мы – дети родного Узбекистана. У нас, живущих на этой священной земле представителей всех наций, одно прошлое и настоящее, одна судьба.
Нас объединяет общая великая цель. Это – мир в стране, процветание Родины и благополучие народа.
Каждый наш соотечественник, который живет и трудится во имя такой благородной цели, обязательно сможет осуществить свои заветные мечты. Наше государство и общество мобилизует для этого все силы и возможности.
Еще раз искренне поздравляю вас с Днем дружбы народов. Желаю вам и вашим семьям здоровья, мира, спокойствия и благополучия.