O‘zbekiston Prezidenti Rossiya Parlamentining yuqori palatasi Raisi bilan ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi Raisi Valentina Matviyenko bilan telefon orqali muloqot qildi.
Rossiya Parlamentining yuqori palatasi Raisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy tabrikladi hamda unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat, Yangi O‘zbekistonda keng ko‘lamli islohotlar va yangilanishlar strategiyasini amalga oshirishda katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Suhbatda ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Yaqin va samarali parlamentlararo hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani, bu O‘zbekiston-Rossiya do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini izchil mustahkamlashga xizmat qilayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mintaqaviy hamkorlik doirasida joriy yil may oyida Ashxobod shahrida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiyaning parlamentlararo forumi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Oktabr oyida Toshkent shahrida MDH Parlamentlararo assambleyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston yetakchisi ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasida yaqin va sermahsul hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor tasdiqladi.

Президент Узбекистана обсудил с Председателем верхней палаты Парламента России вопросы углубления двустороннего сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл телефонный разговор с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко.
Председатель верхней палаты Парламента России сердечно поздравила главу нашего государства с днем рождения и выразила искренние пожелания доброго здоровья, благополучия и больших успехов в реализации стратегии масштабных реформ и преобразований в Новом Узбекистане.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы дальнейшего развития и углубления многогранного сотрудничества между двумя странами.
С большим удовлетворением отмечено налаженное тесное и эффективное межпарламентское взаимодействие, способствующее последовательному укреплению узбекско-российских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
В рамках регионального взаимодействия в мае этого года в городе Ашхабаде успешно проведен Межпарламентский форум стран Центральной Азии и России. В октябре в городе Ташкенте состоится очередное заседание Межпарламентской ассамблеи СНГ.
Лидер Узбекистана еще раз подтвердил свою поддержку развитию тесного и плодотворного сотрудничества между парламентами двух стран.